باقی ماندن ریشه در لثه

باقی ماندن ریشه در لثه

جایگاه ریشه دندان ها، در زیر خط لثه می باشد. کار اصلی ریشه دندان، ثابت نگه داشتن دندان ها در جای اصلی خود می باشد. زمانی که شما در حال دیدن ریشه دندان خود هستید، باید در اسرع وقت به دندانپزشک خوب و با تجربه مراجعه کنید زیرا این مشکل می تواند نشان دهنده یک خطر جدی برای دندان های شما باشد. البته زمانی که لثه ها دیگر برای محافظت از ریشه دندان وجود ندارد و افراد به راحتی بتوانند ریشه دندان های خود را ببینند، احساس درد و حساسیت برای دندان ها نیز به وجود می آید. در نظر داشته باشید که اگر ریشه دندان قابل مشاهده است و هیچ دردی را احساس نمی کنید، نشانه خوب بودن دندان ها نیست، بلکه این موضوع بیانگر عفونت دندان یا سایر عوارض می باشد. در صورتی که چنین مشکلی را مشاهده نمودید، می بایست بدون اتلاف وقت، به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید تا ایشان با انجام بررسی های لازم، راهکارهای درمانی را برای شما ارائه دهد. اگر به دنبال کسب اطلاعات جامع و کامل در خصوص باقی ماندن ریشه در لثه هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

ریشه دندان

در حالت طبیعی و عادی، تنها نیمی از دندان قابل مشاهده است و نیم دیگر آن پنهان می باشد. قسمت پنهان دندان، در زیر لثه ها قراردارند و وظیفه دارند که دندان را در استخوان فک و جای خود محکم و ثابت نگه دارند. قسمتی از دندان که پنهان است و افراد توانایی دیدن آن را ندارند، ریشه نامیده می شود. همه دندان ها حداقل یک ریشه دارند. البته برخی از دندان ها نیز ممکن است دو یا حتی سه ریشه نیز داشته باشند. از لحاظ ظاهری می توان گفت که هر ریشه، شبیه یک شاخک است. خوب است بدانید که ریشه دندان نیز مانند بقیه اجزای دندان، دارای عصب و بافت حساس است. زمانی که ریشه دندان قابل دیدن باشد، افراد احساس درد شدیدی دارند. رسیدگی کردن به بیماری های مرتبط با ریشه دندان، بسیار مهم است زیرا ریشه دندان به طور مستقیم با بافت ها نرم و استخوان فک در ارتباط است و در صورت آسیب دیدن ریشه، بافت های اطراف آن نیز درگیر می شوند.

مطلب پیشنهادی: آشنایی با آناتومی دندان

چه زمانی ریشه دندان در لثه باقی می ماند؟

باقی ماندن ریشه دندان در لثه می تواند به علل متفاوتی رخ دهد. همچنین ممکن است کشیدن دندان ها برای برخی افراد بسیار ضروری و اورژانسی باشد زیرا خارج نشدن ریشه، می تواند به سایر دندان ها آسیب برساند. برخی از عواملی که موجب باقی ماندن ریشه در دندان ها می شود شامل موارد زیر می باشد:

دندان شکسته

شکستن دندان، جزو مشکلاتی است که برای بسیاری از افراد پیش آمده است. در بیشتر مواقع دندان های شکسته تنها گوشه کوچکی از خود را از دست می دهند که با کامپوزیت قابل جبران است؛ اما زمانی که دندان ها به طور کامل و از نزدیک لثه شکسته باشند، نیاز به درمان اساسی دارند و باید ریشه دندان خارج شود. دندان شکسته ممکن است به علت تصادفات یا به هنگام انجام ورزش های مختلف ایجاد شود. از عللی که بیشترین آمار را برای دندان شکسته دارد، زمین خوردن است. این مورد به خصوص در کودکان بیشتر رخ می دهد که نتیجه آن،‌ از دست رفتن یک دندان می شود.

دندان عقل نهفته

ممکن با شنیدن نام دندان عقل کمی بترسید. خوب است بدانید که در صورت رسیدگی به این دندان، هیچ مشکلی برای شما به وجود نمی آورند. این دندان ها در برخی از افراد همچنان وجود دارند و در برخی از افراد به کل رشد نکرده اند. برای بررسی این دندان، نیاز به عکس رادیولوژی از فک می باشد که دندانپزشک با انجام بررسیهای لازم به شما اعلام می کند که آیا نیاز به خارج کردن آن وجود دارد یا خیر. البته در اکثر افراد خارج کردن دندان عقل ضروری بوده و در صورت درمان نشدن، به دندان های دیگر آسیب می رساند.

کشیدن دندان

کشیدن دندان ها ممکن است به علت های مختلفی از جمله بیماری پریودنتال ( یک نوع بیماری التهاب لثه که به دلیل تجمع باکتری ها و عفونت اتفاق میفتد ) رخ دهند. در اکثر مواقع کشیدن دندان ها کار بسیار ساده ای است و درد آنچنانی هم ندارد. اما ممکن است در برخی از افراد، کشیدن دندان کار پیچیده ای باشد و با استفاده از روش های معمول امکان پذیر نباشد. ممکن است هنگام خارج شدن و کشیدن دندان، ریشه بشکند و داخل لثه باقی بماند. البته خوب است بدانید که کشیدن دندان همچنین ممکن است به علت تعداد زیاد دندان ها و کوچک بودن فک نیز انجام شود.

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

استفاده کردن از مسواک، نخ دندان و دهانشویه ها، می تواند موجب پوسیدگی و خرابی دندان ها شود. به طور کلی می توان گفت که با رعایت بهداشت عمومی دهان و دندان، این امکان وجود دارد که از اکثر بیماری ها پیشگیری کنید. زمانی که به دندان های خود رسیدگی نمی کنید، آنها مستعد پوسیدگی و ضعیف شدن می شوند و احتمال شکستگی یا نیاز به کشیدن دندان ها در آنها بالا می رود. بنابراین با رعایت نکردن بهداشت، دندان های خود را در موقعیتی قرار می دهید که نیاز به درمان ریشه داشته باشند.

درمان باقی ماندن ریشه در لثه

انتخاب روش درمانی کاملا بستگی به نوع مشکل و تشخیص دندانپزشک دارد. برای برخی از افراد استفاده از روش جراحی پیشنهاد می شود و برای برخی دیگر بدون نیاز به عمل جراحی، ریشه دندان از لثه خارج می شود. روش های درمان ریشه باقی مانده در لثه به شرح زیر می باشد:

بدون نیاز به عمل جراحی

در مواردی که ریشه باقی مانده در لثه کوچک باشد و عفونت نکرده باشد، بدون نیاز به جراحی قابل درمان می باشد. این امر توسط یک دندانپزشک عمومی نیز قابل انجام است و نیازی به مراجعه نزد دندانپزشک متخصص وجود ندارد. در این روش تنها با استفاده از بی حسی موضعی، اقدام به خارج نمودن ریشه دندان می شود. با ایجاد یک برش کوچک بر روی لثه و بر روی محل دقیق ریشه، می توان قسمت باقی مانده در لثه را به راحتی خارج نمود. همچنین ممکن است تنها با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی، ریشه باقی مانده را مثل کشیدن دندان از لثه خارج کرد. با انجام این روش، شخص به سرعت بهبود پیدا می کند و لثه خود را ترمیم می دهد. گرچه با توجه به شرایط بیمار، ممکن است که دندانپزشک به طور کلی خارج کردن ریشه را پیشنهاد نکند و اقداماتی هم برای آن انجام ندهد.

استفاده از عمل جراحی

برای اکثریت افراد، انجام عمل جراحی توصیه می شود. با توجه به اینکه به طور کلی افراد در مراقبت کردن از دندان های خود زمان و انرژی کافی نمی گذارند، خارج کردن ریشه باقی مانده بهتر است. زیرا با رسیدگی نکردن به دندان ها، موجبات تجمع باکتری ها فراهم می شود که نتیجه آن پوسیدگی دندان ها و در انتها عفونت می باشد. همچنین در صورتی که ریشه باقی مانده در لثه، اندازه بزرگی داشته باشد یا عفونت کرده باشد نیز، باید برای انجام عمل جراحی اقدامات لازم را آغاز کنند. این عمل باید توسط دندانپزشک متخصص و جراح انجام شود. البته زمان مورد نیاز برای بهبود یافتن پس از عمل جراحی نیز کوتاه است و بیشترین مراقبت تا ۷۲ ساعت پس از جراحی رانیاز دارد.

مراقبت های لازم پس از رفع باقی ماندن ریشه در لثه

پس از اتمام درمان، دندانپزشک توصیه های لازم را به شما می گوید و مواردی را که نیاز به رعایت کردن دارند را عنوان می کند. همچنین در صورتی که سوال یا ابهامی دارید، می توانید از او بپرسید. البته به طور کلی کارهایی وجود دارد که باید تا به دست آوردن بهبودی کامل خود، از انجام آنها صرف نظر کنید. تعدادی از این کارها به شرح زیر می باشد:

  • فعالیت های سخت تا حداقل ۷۲ ساعت پس از جراحی ممنوع می شود.
  • از انجام ورزش های حرفه ای و سنگین باید خودداری شود.
  • محلی که ریشه دندان قرار داشته تحریک نشود و از دست زدن به آن خودداری کنید.
  • غذاهای مورد استفاده باید هم دمای اتاق و کاملا نرم و پوره شده باشند.
  • کشیدن سیگار، مواد مخدر و تنباکو ممنوع می باشد.
  • استفاده از مسکن های تجویز شده توسط دندانپزشک در صورتی که احساس درد دارید مجاز است.
  • در حالی که صورت شما متورم شد، می توانید در ابتدا از کمپرس یخ و پس از رفع تورم، از کمپرس گرم استفاده کنید.

رفع باقی ماندن ریشه در لثه توسط دندانپزشک

افرادی که با مشکل باقی ماندن ریشه در لثه برخورد داشته اند، کاملا می دانند که این مشکل تا چه اندازه می تواند دردناک و آسیب رسان باشد، به همین علت بسیار مهم است که شما کلینیک دندانپزشکی مناسبی را جهت انجام درمان انتخاب کنید. همچنین می بایست توجه داشته باشید که دندانپزشکان فعال در کلینیک، تا چه اندازه توانمند و با تجربه هستند. جهت جلوگیری از داشتن یک تجربه تلخ درمانی، می توانید از دندانپزشکان خوب و متخصص کلینیک دندانپزشکی سفید صدفی استفاده کنید. شما می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید و نوبت مشاوره رایگان اولیه خود را رزرو نمایید. پس از انجام این جلسه مشاوره، راهکارهای درمانی و مشکلاتی که وجود دارد به شما گفته می شود و با تایید شما، روند درمانی آغاز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.