تقویت مینای دندان

تقویت مینای دندان

مینای دندان جزو یکی از اساسی ترین و مهم ترین بخش های دندان هر فرد می باشد. با این حال اکثر افراد تا زمانی که مشکلی در رابطه با مینای دندان به وجود نیاید، از کارکرد آن و اهمیت آن آگاهی ندارند. معمولا آسیب هایی که به به مینای دندان وارد می شود، قابل درمان نیست اما اقدامات بسیاری وجود دارد که افراد می توانند با استفاده از آنها از آسیب دیدن مینای دندان خود، جلوگیری کنند. همچنین راهکارهایی وجود دارند که انجام آنها موجب تقویت مینای دندان می شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. اما قبل از طرح راهکارهای تقویت مینای دندان بهتر است با اینکه مینای دندان چیست و چه عواملی موجب تضعیف یا خرابی آن می گردد، آشنا شویم.

مینای دندان چیست؟

مینای دندان به لایه بیرونی سخت و محکمی گفته می شود که تاج دندان های هر فرد را می پوشاند. خوب است بدانید که مینای دندان، سخت ترین لایه تولید شده توسط بدن انسان است. این لایه درواقع حمایت کننده است و از بافت نرم داخلی دندان (این بافت به نام پالپ دندان نیز شناخته می شود) محافظت می کند. مینای دندان از پالپ دندان در برابر آسیب های مختلف، پوسیدگی دندان و عفونت ها مراقبت می کند. اگر مایل به آشنایی بیشتر با مینای دندان و بصورت کلی آناتومی دندان هستید، پیشنهاد می کنیم مطلب زیر را مطالعه نمایید:

آشنایی با آناتومی دندان

دلایل ضعیف شدن مینای دندان

اگرچه مینای دندان، یک لایه بسیار سخت ومقاوم است، اما می تواند در طول زمان و به علل متفاوت، نازک شود و مقاومت خود را از دست بدهد. برای مثال در صورتی که بهداشت دهان و دندان ها رعایت نشود و یا رژیم غذایی مناسبی نداشته باشید، باکتری ها می توانند به مرور زمان، مینای دندان افراد را از بین ببرند و در صورتی که به دندان ها رسیدگی نشود، با بیشتر شدن میزان پوسیدگی، در دندان ها حفره هایی ایجاد می شود. علاوه بر نکات گفته شده، موارد دیگری هم وجود دارد که ارتباطی به باکتری ها ندارد اما باعث پوسیدگی و فرسایش مینای دندان ها می شود، برای مثال اسیدی بودن محیط دندان، ارتباطی به باکتری ها ندارد اما موجب از بین رفتن مینای دندان می شود. علت های دیگر ضعیف شدن مینای دندان، می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • عادات نامناسب و مراجعه نکردن به دندانپزشک برای انجام چکاپ، یکی از علل زیاد شدن میزان پوسیدگی دندان ها می باشد.
  • رژیم غذایی ناسالم به ویژه مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین یا اسیدی که موجب از بین رفتن مینای دندان ها می گردد.
  • استفاده از مسواک هایی که بورس سفتی دارند.
  • مسواک زدن بیش از اندازه و در زمان طولانی و همچنین فشار دادن مسواک به دندان ها.
  • برخی ازانواع بیماری ها مانند رفلاکس اسید معده.
  • سیگار کشیدن یا استفاده از مواد مخدر و تنباکو.
  • استفراغ کردن بیش از اندازه.
  • مصرف بیش از حد نوشیدنی های الکلی.
  • خشکی بیش از اندازه دهان.
  • آسیب های متفاوت مانند تصادفات یا کشیده شدن تیغ بر روی دندان ها.

با توجه به موارد گفته شده، می توانید مشاهده کنید که عوامل بسیار زیادی موجب از بین رفتن مینای دندان ها می شود. بسیار مهم است که از مینای دندان ها مراقبت کنید زیرا مینای دندان ها نیز مانند سلول های استخوان، به خودی خود بازسازی نمی شوند و در صورت از بین رفتنشان، هیچ جایگزینی نخواهند داشت. البته بزاق دهان بسیار کمک کننده می باشد. بزاق دهان با خنثی کردن محیط اسیدی دهان و شستن مواد غذایی از روی دندان ها به سالم ماندن و عمر بیشتر بزاق دهان کمک می کند اما به طور کامل نمی تواند، مراقب مینای دندان ها باشد به همین علت لازم است که خود فرد نیز مراقبت های لازم را از دندان هایش، انجام دهد. با خواندن موارد گفته شده، ممکن است برای شما نیز سوال پیش بیاید که چگونه می توانید از مینای دندان های خود مراقبت کنید. خوشبختانه راهکارهای بسیاری وجود دارد که فرد می تواند با استفاده از آنها، سلامت دندان هایش را حفظ کند تا همیشه لبخند درخشانی داشته باشند.

راهکارهای مراقبت و تقویت مینای دندان

خوشختانه راهکارهای تقریبا زیادی برای مراقبت از مینای دندان ها وجود دارد تا از آنها محافظت کند. با توجه به اینکه مینای دندان در صورت از بین رفتن، بازسازی نمی شود، بسیار مهم است که حداکثر توان خود را برای مراقبت از آنها بگذارید. چند راهکار موثر برای مراقبت و تقویت مینای دندان شامل موارد زیر می شود:

استفاده از مسواک و نخ دندان

مسواک زدن دندان ها، از مهم ترین عوامل برای از بین بردن باکتری ها می باشد. حفره ها یا پوسیدگی هایی که در دندان ها ایجاد شده، در درجه اول به علت تجمع نوعی خاص از باکتری ها می باشد. طبق مطالعات انجام شده، این باکتری ها از طریق موادغذایی و نوشیدنی ها منتقل می شوند. مسواک زدن مرتب دندان ها، می تواند باکتری هایی که منجر به تخریب دندان ها می شوند را از بین ببرد.

استفاده از نخ دندان نیز بسیار مهم است. بسیاری از افراد نمی دانند که اول باید نخ دندان بکشند یا اول مسواک بزنند، با توجه به تحقیقات دندانپزشکان، بهتر است که ابتدا نخ دندان بکشید تا مواد غذایی گیر کرده در بین دندان ها را خاج کنید و سپس با مسواک زدن و شستن دندان ها، آنها از دهان خارج شوند. زمانی که مواد غذایی از میان دندان ها خارج نشود، تبدیل به محلی برای تجمع باکتری های مضر می شود که موجب آسیب رساندن به مینای دندان ها خواهند شد. نخ دندان باید حداقل دوبار در روز و قبل از مسواک زدن استفاده شود.

استفاده از خمیر دندان مناسب و فلوراید تراپی

نکته مهم، هنگام خرید خمیردندان این است که بدانید هر خمیردندانی، توانایی مقابله با باکتری ها را ندارد. قبل از پرداخت هزینه خمیردندان، توجه داشته باشید که حاوی فلوراید باشد. درواقع استفاده کردن از خمیردندانی که فلوراید نداشته باشد، فایده ای هم نخواهد داشت. خمیردندانی که حاوی فلوراید باشد، می تواند از پوسیدگی دندان ها، جلوگیری کند. خمیردندان، با توجه به نوع ترکیباتی که در آن موجود می باشد، می تواند دندان ها را تقویت کند و همچنین آنها را مستعد نگه داشتن مواد معدنی در خودشان می کند.

کسب اطلاعات بیشتر: فلوراید تراپی چیست

قطع مصرف شکر

در صورتی که به دندانپزشک مراجعه کرده باشید، حتما به شما گفته شده که مصرف شکر و قند مصنوعی را کاهش دهید و یا حتی قطع کنید که البته دلیل بسیار خوبی هم برای این موضوع وجود دارد. شکر بر خلاف ظاهر خود، بسیار اسیدی است و موجب آسیب رساندن به مینای دندان ها می شود. علاوه بر این، مصرف شکر موجب می شود که میزان جذب مواد معدنی کاهش پیدا کند که این مسئله کاملا به ضرر دندان ها می باشد. البته بسیاری از افراد هستند که ادعا می کنند روزانه تنها مقدار کمی شکر مصرف می کنند؛ این افراد لازم است بدانند که مصرف مقدار کم شکر در طولانی مدت، به نسبت مصرف مقدار زیادی شکر پس از مدت زمان طولانی، آسیب رسانی بیشتری دارد.

استفاده از آدامس بدون قند

استفاده از آدامس و تاثیر آن بر روی دهان، چندین سال است که مورد بحث قرار گفته؛ اما تحقیقات نشان داده که استفاده از آدامس های بدون قند، باعث کمک به دندان ها برای حفظ مواد معدنی می شود. طبق تحقیقات انجام شده، برخی از آدامس های بدون قند، به حذف پلاک های بین دندان کمک میکنند و در عین حال غدد بزاقی دهان را تحریک می کنند تا بزاق بیشتری ترشح کند که با توجه به مطالب عنوان شده، فایده بزاق دهان را برای دندان ها می دانید.

استفاده از میوه و آبمیوه به مقدار لازم

در حالی که همه افراد می دانند برای داشتن یک رژیم غذایی خوب و سالم، لازم است که میوه بخورند، هیچکس توجه نمی کند که زیاده روی در مصرف میوه نیز می تواند مضر باشد. میوه ها نیز می توانند اسیدی باشند و مصرف بیش از اندازه آنها نیز برای سلامت دندان ها مضر است؛ برای مثال پرتقال و گریپ فروت جزو میوه های بسیار اسیدی هستند. اسیدهای معده، فرآیندی را روی مینای دندان ها اجرا می کنند که موجب از بین رفتن کلسیم دندان می شود. البته اوضاع برای آبمیوه ها بسیار وخیم تر است زیرا دراکثر مواقع آنها افزودنی قند و شکر نیز دارند که تاثیر مخربشان را بر روی دندان ها چند برابر می کند.

تقویت مینای دندان با مصرف کلسیم و ویتامین کافی

خوب است بدانید که کلسیم به طور طبیعی در دندان ها ایجاد می شود اما توسط اسیدها و باکتری ها به مرور زمان از بین می رود. افراد می توانند با خوردن مواد غذایی غنی از کلسیم، کلسیم های از دست رفته را جایگزین کنند. در صورتی که رژیم غذایی هر فرد کلسیم کافی را در بر نداشته نباشد، باید با پزشک تغذیه جهت شروع مصرف مکمل های غذایی مشورت کند. همچنین مصرف ویتامین D می تواند به دندان ها کمک کند و از آنها در برابر به وجود آمدن حفره ها مراقبت کند.

رفع مشکل خشکی دهان

خشکی دهان زمانی رخ می دهد که غدد بزاقی دهان، به اندازه کافی بزاق ترشح نکنند. بزاق دهان، نه تنها باعث کارکرد بهتر اجزای دهان می شود، بلکه به دندان ها کمک می کند تا کمتر دچار پوسیدگی شوند. بزاق دهان همچنین کمک می کند تا مواد معدنی مورد نیاز دندان ها ساخته شوند. بزاق دهان، همچنین حاوی فسفات و کلسیم می باشد. در صورتی که دچار این مشکل شده اید، باید در اسرع وقت با یک دندانپزشک خوب و باتجربه مشورت کنید و راه حل های این مشکل را پیاده کنید تا دندان های خود را از پوسیدگی نجات دهید.

تقویت مینای دندان به کمک دندانپزشک

نوع دندان های هر شخص با اشخاص دیگر، متفاوت است و در نظر گرفتن راهکاری مراقبتی و درمانی یکسان برای همه افراد گرچه می تواند تا حدی مفید باشد اما بطور کامل برای همه کارساز نخواهد بود. اگر به دنبال راهکارهای تخصصی تقویت مینای دندان هستید پیشنهاد می کنیم حتما به یک دندانپزشک خوب و متخصص، مراجعه نمایید. همچنین شما می توانید جهت درمان مشکلات دهان و دندان خود، از دندانپزشکان خوب و با تجربه کلینیک سفید صدفی کمک بگیرید تا بهترین راه حل ها را به شما ارائه دهند.

جهت رزرو نوبت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.


منابع: Remineralizing Teeth / Strengthen Tooth Enamel

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.