جراحی لیفت سینوس

جراحی لیفت سینوس

مراقبت کردن از دندان ها جزو وظایف مهم هر انسانی می باشد. دندان ها علاوه بر اینکه باعث یک لبخند بی نقص و عالی در افراد می شوند، اعتماد به نفس افراد را نیز افزایش می دهند و موجب تعاملات بهتر فرد با دیگران می شوند. البته علاوه بر فواید و تاثیراتی که در ظاهر دارند، از لحاظ سلامتی و کارآمد بودن نیز بسیار مهم هستند. اعضای بدن مثل اعضای یک ماشین، همراه هم کار می کنند و اگر یکی از این اعضا از کار بیوفتد یا به طور ناقص کار کند، موجب خراب شدن و آسیب دیدن دیگر اعضای بدن نیز می شود. این پروسه ممکن است کمی زمان بر باشد که به فرد این فرصت را می دهد که هرچه سریعتر برای درمان کردن عضو آسیب دیده اقدام کند. در این مورد آسیب دیدن و از بین رفتن دندان های آسیاب می تواند موجب ضررهایی شود که حتی فکر کردن به آنها نیز سخت و غیرممکن است. جراحی لیفت سینوس یکی از مواردی است که غالبا در جهت فراهم سازی خدمات دیگر مانند ایمپلنت دندان انجام می شود.

جراحی لیفت سینوس چیست؟

جراحی لیفت سینوس می تواند به نام های متفاوتی شناخته شود از جمله تقویت سینوس یا پیوند سینوس. این عمل جراحی می تواند توسط جراحان دهان یا پریودنتیست انجام شود. به طور کلی جراحی لیفت سینوس، یک رویکرد درمانی است که در آن دندانپزشک ممکن است با افزودن مواد پیوندی استخوان، قاعده استخوانی محکم و کافی ایجاد کند که این کار در اکثر مواقع برای استفاده از ایمپلنت انجام می شود. این جراحی ممکن است به روش های متفاوتی نیز انجام شود که انتخاب روش جراحی، بستگی به نوع و میزان مشکل هر فرد دارد. انجام دادن این عمل می تواند هزینه های متفاوتی داشته باشد زیرا کاملا بستگی به نوع جراحی خواهد داشت. در صورتی که فرد نیاز به لیفت ساده داشته باشد، قاعدتا نیاز به پرداخت هزینه کمتری دارد و هر قدر که پیچیدگی عمل جراحی وی افزایش یابد، هزینه پرداختی نیز بیشتر خواهد شد.

چرا این نوع جراحی انجام می شود؟

به طور کلی جراحی لیفت سینوس، جهت افزایش یا بلند کردن سینوس فک بالا انجام می شود که در انتها موجب به وجود آمدن فضای بیشتر برای استخوان جدید می شود. سینوس های فک بالا، حفره هایی پر از هوا هستند. این سینوس ها درست بالای قسمت پشتی فک بالای هر فردی وجود دارند. زمانی که فرد جراحی لفت سینوس را انجام می دهد، با پیوند زدن استخوان، فضای بیشتری برای دندانپزشک ایجاد می شود که بتواند ایمپلنت دندانی را به درستی در جای خود قرار دهد. افرادی که به اندازه کافی استخوان فک بالایی ندارند، امکان اینکه ایمپلنت را به درستی در دهان خود جا بدهند ندارند و فضای کافی برای ایجاد لنگر ایمپلنت در دهان شان وجود ندارد. در صورتی که بدون بستر سازی برای این افراد ایمپلنت انجام داده شود، نمی توانند به درستی از ایمپلنت خود بهره ببرند و وظایفی مانند جویدن برایشان سخت و تقریبا غیر ممکن می شود. همچنین بدون وجود استخوان کافی، ایمپلنت در جای خود محکم نمی شود و از کار می افتد. تحلیل رفتن استخوان می تواند به دلایل متفاوتی رخ دهد که برخی از این دلایل به شرح زیر می باشد:

 • نقص هایی که از بدو تولد همراه با کودک هستند.
 • مبتلا شدن به سرطان
 • کوچک بودن استخوان فک یا بزرگ بودن حفره های سینوس به طور ژنتیکی.
 • مبتلا شدن به بیماری پریودنتال که در این بیماری لثه ها به دلیل یک عفونت باکتریایی تحلیل می روند.
 • از دست دادن یک یا چند دندان که این امر در طول زمان می تواند موجب نازک شدن استخوان فک شود.

تشخیص دادن نازک بودن یا نبودن استخوان فک، بر عهده دندانپزشک می باشد اما به طور کلی در صورتی که استخوان فک فرد کمتر از ۴ الی ۶ میلی متر ارتفاع داشته باشد، استخوان فک نازک به حساب می آید و انجام دادن جراحی لیفت سینوس توسط دندانپزشک به فرد توصیه می گردد.

مراحل آماده سازی

به طور کلی کاشت ایمپلنت یا استفاده از ایمپلنت دندانی، می تواند یک فرآیند چند مرحله ای باشد. در صورتی که دندانپزشک تشخیص دهد که استخوان فرد در محلی که قرار است ایمپلنت انجام شود نازک شده است، انجام دادن جراحی لیفت سینوس و پیوند استخوان، جزو مراحل اولیه انجام ایمپلنت به حساب می آید.

در اکثر موارد فرآیند کاشت ایمپلنت دندان به شکل زیر است:

در طول مشاوره اولیه، فرد با دندانپزشک خود در مورد اهداف خود جهت انجام ایمپلنت دندانی صحبت می کند. مشاوره اولیه قبل از انجام ایمپلنت، در کلینیک سفید صدفی توسط بهترین دندانپزشکان به صورت رایگان انجام می شود.

دندانپزشک دهان و دندان های فرد را به دقت بررسی می کند و در صورت وجود هر گونه مشکل به بیمار اطلاع می دهد.

ممکن است دندانپزشک جهت بررسی دقیقتر و مطمئن تر، از عکس های اشعه ایکس استفاده کند. در این عکس ها دندانپزشک می تواند وضعیت سلامت استخوان و دندان ها را چک کند و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کند.

در صورتی که در مراحل قبل، مشکلی در وضعیت استخوان فرد وجود داشته باشد، دندانپزشک وی را برای انجام جراحی لیفت سینوس و پیوند استخوان ارجاع می دهد.

پس از انجام جراحی لیفت سینوس، دندانپزشک مراحل کاشت ایمپلنت را آغاز می کند و قسمت اباتمنت یا لنگر را جایگذاری می کند.

در مرحله آخر و نهایی، ایمپلنت دندان در فک فرد کاشته می شود.

مدت زمانی که برای هر یک از مراحل عنوان شده لازم است، بستگی به سلامت کلی دهان و دندان فرد دارد. هرچقدر وضعیت سلامت دهان بهتر و با کیفیت تر باشد، مدت زمان کمتری جهت اتمام روند درمانی نیاز است و هرچقدر وضعیت سلامت پایینتر باشد، هر یک از مراحل درمانی به مدت زمان بیشتری نیاز پیدا می کند. با توجه به اینکه فرآیند کاشت ایمپلنت می تواند هزینه بالایی داشته باشد، قبل از انجام دادن آن حتما در نظر داشته باشید که در تمام مراحل باید نهایت همکاری را انجام دهید تا از هزینه ای که انجام می دهید بهترین نتیجه را دریافت کنید.

مراحل انجام جراحی لیفت سینوس

جراحی لیفت سینوس

برای انجام دادن جراحی لیفت سینوس، چندین روش مختلف وجود دارد. انتخاب کردن روش مناسب برای هر فرد به عهده دندانپزشک است که وی با توجه به میزان استخوانی که در فک وجود دارد، نوع پیوند استخوان مورد نیاز را مشخص کرده و روش مناسب برای کاشت را انتخاب می کند. برخی از مراحل کلی و اساسی که برای این جراحی طی می شوند عبارتند از:

 • با توجه به تشخیص جراح، ممکن است آرامبخش تجویز شود تا در طول عمل جراحی راحت باشید.
 • جراح، قسمتی که نیاز به لیفت سینوس دارد را شناسایی کرده و برش هایی در قسمت پشتی بافت لثه ایجاد می کند.
 • بخش کوچکی از استخوان، برش داده می شود. در این مرحله جراح بسیار مراقب است که آسیبی به غشاهای سینوسی وارد نگردد.
 • جراح شما، بخش برش داده شده استخوان را در حفره سینوسی کمی بالا می برد تا با این کار ارتفاع غشا را افزایش دهد.
 • پس از بالا بردن استخوان، مواد پیوند استخوان را در محل خالی شده، جایگذاری می کند.
 • پس از اعمال شدن مواد پیوند، جراح، لثه باز شده را با بخیه زدن می بندد.

زمانی که عمل جراحی اتمام پیدا می کند، جراح دستورالعمل هایی را به بیمار می دهد تا با انجام آنها، سرعت بهبودی لثه و پیوند خوردن استخوان افزایش یابد و در سریعترین حالت ممکن لثه آماده انجام عمل ایمپلنت شود.

بهبود یافتن پس از عمل جراحی لیفت سینوس

یکی از شایع ترین علائمی که فرد ممکن است پس از انجام عمل جراحی تجربه کند، تورم و خونریزی لثه است. این مشکل معمولا بیشتر از جند روز طول نمی کشد و طبق تشخیص دندانپزشک می توانید به سرعت فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. توجه داشته باشید که قبل از موافقت جراح خود، به هیچ عنوان کارهای روزمره خود را آغاز نکنید تا فشاری به لثه جراحی شده وارد نشود.

از دیگر مشکلاتی که ممکن است فرد تجربه کند، سوراخ شدن یکی از غشاهای سینوس است. در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، خطر سینوزیت مزمن و عفونت سینوس ها است. اگر این اتفاق در حین جراحی رخ دهد، جراح سعی می کند این غشا را ترمیم کند.

همچنین فردی که جراحی خود را به سلامت به پایان رسانده، می بایست برخی از موارد را رعایت کند؛ مانند مصرف داروهای تجویز شده که در اکثر مواقع آنتی بیوتیک می باشد، استفاده نکردن از مسواک برای مدت معین تا از خونریزی و جا به جا شدن لثه جلوگیری شود، استفاده کردن از مسکن جهت کم کردن درد و متوقف کردن استعمال دخانیات.

پس از گذشت یک هفته از انجام عمل جراحی، جهت بررسی میزان بهبود فرد باید دوباره به دندانپزشک مراجعه کند. دندانپزشک پس از بررسی وضعیت لثه و دندان ها، دستورات لازم را به فرد می دهد. در نظر داشته باشید که اگر هر نوع درد شدید یا غیر عادی احساس کردید، باید به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید زیرا با بدتر شدن وضعیت لثه، درمان کردن آن بسیار سخت و دشوار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.