عفونت ایمپلنت دندان

عفونت ایمپلنت دندان

همه افراد تا به حال نام ایمپلنت دندان را شنیده اند. این روش یکی از بهترین و موثر ترین روش های مورد استفاده در میان دندانپزشکان است. با این حال، در صورتی که به طرز صحیح انجام نشود، می تواند نتایج بدی را به همراه داشته باشد که یکی از آنها عفونت کردن ایمپلنت دندانی می باشد. شاید عفونت کردن ایمپلنت، برای شما یک اتفاق دور از ذهن به نظر برسد چون ایمپلنت ها، دیگر هیچ یک از اجزای اصلی دندان مانند عصب و پالپ دندانی را ندارند اما این نوع از عفونت نیز آسیب رسان است و ممکن است با رخ دادن مشکلات کوچک و اتفاقات متفاوت، به وجود بیاید. به همین دلیل لازم است که حتما رسیدگی های مربوط به ایمپلنت دندانی انجام شود و چکاپ های دوره ای درزمان خود اتفاق بیفتند تا از بروز هر گونه مشکل، جلوگیری شود.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان به طور کلی یک جایگزین خوب و مناسب برای دندان های از دست رفته است. همه می دانند که دندان های بزرگسالی، دیگر قابل بازگشت نیستند و در صورت از بین رفتن آنها، هیچ جایگزینی برایشان وجود ندارد. با این حال روزانه تعداد بالایی از افراد با مشکل نداشتن دندان دست و پنجه نرم می کنند. خود ایمپلنت دندان، جایگزین ریشه دندان می شود که پس از نصب ایمپلنت، روی آن تاج دندانی نصب می گردد. جنس ایمپلنت از تیتانیوم است، فلزی که با بدن انسان ها هیچ ناسازگاری ندارد و به همین علت انتخاب شده است. ایمپلنت ها همچنین انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع مشکل هر فرد، ایمپلنت مناسب استفاده می شود. در صورتی که شخص مراقبت های لازم را از ایمپلنت خود انجام دهد، این جایگزین می تواند تا آخر عمر با فرد همراه باشد. مراقبت های لازم، پس از نصب ایمپلنت توسط دندانپزشک به بیمار گفته می شود، البته در صورتی که چنین اتفاقی نیفتاد شما میتوانید خودتان سوالات و ابهاماتتان را از دندانپزشک بپرسید تا بتوانید به بهترین نحو، از ایمپلنت های دندانی مراقبت کنید.

کسب اطلاعات در این مطلب: ایمپلنت دندان چیست و چگونه اجرا می شود؟

عفونت ایمپلنت دندان چگونه است؟

گاهی اوقات ممکن است ایمپلنت های دندانی، عفونی شوند و باعث ملتهب شدن بافت های نرم دندان و همچنین از بین رفتن استخوان مجاور ایمپلنت گردند. در اکثر مواقع این عفونت به دلیل بیماری پری ایمپلنت (Peri-Implantitis) ایجاد می شود. بیماری پری ایمپلنت، تقریبا شبیه به بیماری لثه می باشد. این بیماری، بافت لثه و بافت استخوانی که در کنار ایمپلنت وجود دارد را درگیر می کند و آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. از رایج ترین علائمی که این بیماری دارد، خونریزی کردن لثه در زمان مسواک زدن هست. لثه هایی که در نزدیکی ایمپلنت عفونی قرار دارند، حساس و متورم هستند و همچنین باکتری های بیشتری در کنار دندان ها جمع شده است. افرادی که با این بیماری درگیر هستند، لازم دارند که هرچه سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنند. در صورتی که برای درمان این مشکل اقدامات مورد نیاز انجام نشود، ایمپلنت عفونی، می تواند استخوان مجاور خود را نیز بیمار کند و موجب آسیب رساندن به استخوان فک شود. همچنین این مشکل هنگام درمان نشدن، می تواند باعث لق شدن ایمپلنت نیز بشود. البته افرادی که در حال حاضر ایمپلنت دندانی در دهانشان دارند، می توانند با مشورت کردن با دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی، تمام ابهاماتشان را برطرف نمایند ومشاوره رایگان و یک چکاپ از دندان هایشان انجام دهند.

چند نمونه از عکس عفونت ایمپلنت دندان را در ادامه مشاهده می کنید:

عفونت ایمپلنت دندان
عفونت ایمپلنت دندان

نحوه تشخیص عفونت ایمپلنت دندان

یکی از اولین قدم هایی که برای انجام تشخیص دقیق این بیماری انجام می شود، گرفتن عکس رادیولوژی است. در این عکس بیشتر به دنبال بررسی بافت استخوان هستند که آیا بخشی از آن از دست رفته یا استخوان در سلامت کامل می باشد. همچنین ممکن است به هنگام ویزیت شدن، اطراف دندان ایمپلنت به آرامی بررسی شود تا وجود التهاب لثه و میزان عفونت سنجیده شود. در نظرداشته باشید که یکی از کلیدی ترین نکات درمان این مشکل، تشخیص زود هنگام آن است. بنابراین لازم است که حتما چکاپ های دوره ای خود را انجام دهید و آنها را به تعویق نیندازید. دقیقا مثل بیماری لثه، افرادی که بیماری پری ایمپلنت دارند نیز دردی را احساس نمی کنند، در نتیجه اکثر افراد حتی خودشان هم از داشتن این بیماری بی اطلاع هستند. زمانی که برای انجام معاینات نزد دندانپزشک مراجعه می کنید، منبع التهاب شما بررسی می شود زیرا این التهاب می تواند به علت های متفاوتی ایجاد شود. برخی از علت های ایجاد این بیماری، به شرح زیر می باشد:

  • چسبیدن مواد بر روی ایمپلنت و اطراف آن.
  • نصب کردن ایمپلنت ها در فاصله بسیار نزدیک به یکدیگر.
  • چرخیدن ایمپلنت در استخوان و زاویه دار شدن آنها.
  • بهداشت نامناسب دهان ودندان.
  • داشتن بیماری های دیگر مانند دیابت.
  • سیگار کشیدن.

خوب است بدانید که طبق مطالعات انجام شده، حدود ۳۰ درصد از افرادی که ایمپلنت دارند، ممکن است با بیماری پری ایمپلنت درگیر شوند. بنابراین رعایت کردن موارد بهداشتی به هیچ عنوان نباید به تعویق بیافتد.

درمان پری ایمپلنت

درمان کردن این بیماری با توجه به نوع ایمپلنت و میزان از دست رفتن استخوان، بسیار حساس و ظریف می باشد. در مواردی که شخص به میزان کمی عفونت کرده باشد، با استفاده از آنتی بیوتیک ها قابل درمان است؛ اما در عفونت های شدید، حتما نیاز به انجام عمل جراحی می باشد. زمانی که تشخیص این بیماری انجام شد، نوبت به درمان آن می رسد. با توجه به میزانی که استخوان آسیب دیده و از دست رفته و همچنین ظاهر ایمپلنت، روش درمان مشخص می شود. پس از تشخیص این بیماری، یکی از مهمترین نکاتی که دندانپزشک باید رعایت کند، تمیز کردن سطح دندان ایمپلنت عفونی است که در این مرحله می بایست استخوان از دست رفته را از طریق پیوند استخوان تا حد ممکن حفظ کرد. برخی از روش هایی که برای تمیز کردن سطح ایمپلنت استفاده می شود شامل موارد زیر می باشد:

دبریدمان (Debridement)

می توان گفت که دبریدمان نوعی جرمگیری است. البته در روش دبریدمان، دندانپزشک به طور عمیق تر و کامل تری دندان ها را از جرم و پلاک های باکتریایی تشکیل شده، پاکسازی می کند. برای انجام این روش گاهی ازاوقات ممکن است از بی حسی موضعی نیز استفاده شود.

ضد عفونی کردن سطح ایمپلنت

در این مرحله، ایمپلنت دندانی با استفاده از اسید مخصوص، تمیز می شود و به عبارتی ضدعفونی می گردد. البته این کار باید حتما تحت نظارت دندانپزشک خوب و باتجربه انجام شود تا آسیبی به دندان ها وارد نشود.

برداشتن ایمپلنت

گاهی اوقات بیماری به قدری پیشرفته و وخیم شده است که دیگر، نگه داشتن ایمپلنت در دهان نه تنها فایده ای ندارد، بلکه موجب آسیب دیدن بقیه اجزای دهان نیز می شود. در این مرحله دندانپزشک اقدام به خارج کردن ایمپلنت از دهان می کند.

آیا می توان ایمپلنت عفونی را نجات داد؟

در صورتی که اوایل این بیماری تشخیص داده شود و اقدامات درمانی انجام شود امکان نجات دادن ایمپلنت نیز وجود دارد. در این موقع، پلاک و باکتری هایی که تجمع کرده اند، بدون نیاز به جراحی و با استفاده از آنتی بیوتیک ها قابل درمان هستند. به طور کلی هرچه عفونت زودتر درمان شود، درمان ساده تر و شانس موفقیت، نیز بیشتر است. در صورتی که میزان از دست رفتن استخوان، بین متوسط تا پیشرفته باشد، ممکن است لازم باشد بافت های نرم آسیب دیده در اطراف ایمپلنت، با جراحی تمیز شود. در نهایت همچنین لازم است تا استخوان باقی مانده را تا حد ممکن با استفاده از پیوند زدن حفظ کرد. در صورتی که ایمپلنت دندان به دلیل عفونت شدید شل شده باشد، ممکن است امکان حفظ ونگهداری آن وجود نداشته باشد. در این حالت ایمپلنت باید برداشته شود و محل آسیب دیده با استخوان پیوند زده شود. البته در صورتی که محل آلوده شده، از هرگونه عفونت پاک شود و استخوان شروع به ترمیم کند، امکان کاشت دوباره ایمپلنت نیز وجود خواهد داشت.

در صورتی که در دهان خود، ایمپلنت دندان دارید، می بایست هر ۴ الی ۶ ماه یکبار جهت انجام معاینات و چکاپ های دوره ای نزد دندانپزشک خوب و باتجربه مراجعه کنید. طی این مراجعه ها حتما در نظر داشته باشید که انجام جرمگیری فراموش نشود. این کار از مبتلا شدن به بیماری پری ایمپلنت جلوگیری می کند. زمانی که جهت چکاپ به دندانپزشک مراجعه می کنید، دندان های شما از لحاظ التهاب، عفونت و موارد دیگر بررسی می شود تا در صورت وجود کوچکترین نشانه از بیماری، اقدامات درمانی به سرعت آغاز شود.

درمان عفونت ایمپلنت دندان با مراجعه به دندانپزشک

شما می توانید جهت انجام ایمپلنت و نصب آن، درمان بیماری های مربوط به دهان و دندان و همچنین جرمگیری های عمیق، به کلینیک دندانپزشکی سفید صدفی مراجعه کنید و از دندانپزشکان خوب و با تجربه این مجموعه استفاده کنید. با توجه به اینکه ایمپلنت ها بسیار حساس هستند و باید با نهایت دقت و ظرافت نصب شوند، قبل از مراجعه کردن برای انجام این درمان، باید حتما از کیفیت و توانایی کار درمانی یک مجموعه مطمئن شوید. در صورتی که ایمپلنت به درستی و در جای مناسب گذاشته شود، از بسیاری از بیماری ها و مشکلات جلوگیری می شود. شما می توانید جهت انجام مشاوره رایگان و شروع روند درمانی خود، با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید و نوبت خود را از کلینیک دندانپزشکی سفید صدفی رزرو نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.