فاصله بین دندان ها

فاصله بین دندان ها

فاصله بین دندان ها که نام دیگر آن دیاستما می باشد، جزو مواردی است که در میان خیلی از افراد مشاهده می شود. داشتن دیاستما به طور کلی از لحاظ پزشکی،‌ مشکلی ایجاد نمی کند اما بر اعتماد به نفس افراد،‌ بسیار تاثیر گذار می باشد. تقریبا تمام افرادی که بین دندان هایشان ( به خصوص دندان های جلویی ) فاصله وجود دارد، سعی می کنند کمتر صحبت کنند یا کمتر بخندند و در جمع های همیشه خود را پنهان می کنند. خوشبختانه این مشکل راه حل و درمان سختی ندارد و هر فردی که بخواهد فاصله بین دندان هایش را از بین ببرد، می تواند با مشورت کردن با یک دندانپزشک خوب و باتجربه و راهنمایی گرفتن از وی، راهکار درمانی مناسب خود را انتخاب کند و اقدامات درمان را شروع کند تا این فاصله را از بین ببرد.

دیاستما (فاصله بین دندان ها) چیست؟

دیاستما، به شکاف بین دندان ها گفته می شود. همانطور که مطرح شد، فاصله بین دندان ها در اغلب افراد از لحاظ پزشکی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و ممکن است در کودکان یا بزرگسالان، این مشکل ایجاد شود. کودکانی که با این مشکل مواجه شده اند، می توانند امید داشته باشند که با بزرگ شدن و رشد کردن دندان ها، این فاصله بسته شود و دندان ها به یکدیگر بچسبند. دیاستما به شکافی گفته می شود که عرض آن بیشتر از 0.5 میلیمتر باشد و ممکن است بین هر دندانی ایجاد شود. در برخی از افراد بین دندان های جلویی و در برخی بین دندان های آسیاب یا نیش به وجود می آید. در صورتی که شخصی از داشتن دیاستما احساس خوبی نداشته باشد، می تواند با مشورت گرفتن از دندانپزشک و بررسی راه های درمان، این فاصله بین دندان ها را کم کند یا به طور کامل از بین ببرد.

دیاستما برای چه کسانی تاثیر گذار است؟

دیاستما هم بر کودکان و هم بزرگسالان تاثیر گذار است. البته این مشکل در میان کودکان شایع است و بیشتر دیده می شود. این عارضه ممکن است پس از رشد دندان های دائمی و اصلی از بین برود و فاصله بین دندان ها پر شود. بیشترین نوعی از دیاستما که در میان مردم مشاهده می شود، فاصله داشتن دندان های جلویی فک بالا می باشد. البته این مشکل در میان برخی از نژادها نیز بیشتر یافت می شود برای مثال افرادی که سیاه پوست هستند در مقایسه با بقیه افراد، احتمال بیشتری دارند که با دیاستما درگیر شوند. خوب است بدانید که داشتن دیاستما، در بیشتر مواقع مشکلی برای سلامت عمومی دهان و دندان ها ایجاد نمی کند اما اگر این فاصله بین دندان ها به دلیل بیماری پرودنتال ایجاد شده باشد، حتما و فورا باید اقدامات درمانی لازم برای آنها انجام شود.

علائم فاصله بین دندان ها

برای تشخیص دادن دیاستما، تنها یک علامت واضح و مشخص وجود دارد که آن علامت، وجود فاصله در میان دندان ها می باشد. اگر دندان ها و لثه های شما سلامت کامل داشته باشند، علامت دیگری وجود نخواهد داشت. در صورتی که بیماری پرودنتال (نوعی بیماری لثه) داشته باشید، علاوه بر فاصله بین دندان ها، ممکن است متوجه درد، قرمزی لثه ها، تورم و غیره نیز بشوید. در نظر داشته باشید که برای درمان آنها حتما باید به دندانپزشک خوب و باتجربه مراجعه کنید.

دلایل ایجاد فاصله بین دندان ها

بسیاری از افراد به صورت ژنتیکی، مستعد مبتلا شدن به این بیماری می باشند. به همین دلیل است که اکثر مواقع می توانید مشاهده کنید که دیاستما بین اعضای یک خانواده مشترک است. دلایلی که ممکن است منجر به ایجاد دیاستما در افراد بشود به شرح زیر می باشد:

  • افرادی که یک یا چند دندان را از دست داده اند که این اتفاق ممکن است به دلایل متفاوتی رخ دهد.
  • دندان هایی که از ابتدا و به طور ژنتیکی اندازه و سایز کوچکی دارند.
  • بزرگ بودن بافت همندی که لثه ها را به لب افراد متصل می کند یا به عبارت دیگری بزرگ بودن فرنوم لب.
  • در برخی از موارد، دیاستما ممکن است به دلیل رفلکس اشتباه عضلات دهان، در هنگام بلعیدن مواد غذایی رخ دهد. برای مثال زمانی که فردی می خواهد غذا را قورت دهد، زبان او می بایست به سقف دهان فشار داده شود؛ در صوتی که زبان فرد به جای سقف دهان، به دندان های جلویی فشار وارد کند، می تواند موجب به وجود آمدن دیاستما شود.
  • برای برخی از افراد نیز دیاستما به دلیل وجود مشکلات و بیماری های پیشرفته لثه ایجاد می شود. در این شرایط، عفونت بسیار گسترده می شود به گونه ای که استخوان فک را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث ایجاد شکاف بین دندان ها و همچنین لق شدن دندان ها می شود.

درمان و رفع فاصله بین دندان ها

برای درمان کردن دیاستما راه های متفاوتی وجود دارد که باید با مشورت دندانپزشک،‌ راه درست انتخاب شود. البته بخش عظیمی از انتخاب راه درمانی، بستگی به این دارد که دیاستما به علت بیماری لثه ایجاد شده است یا فرد می خواهد برای زیباتر شدن لبخندش دیاستما را از بین ببرد.

به منظور زیبایی لبخند و دندان ها

در صورتی که دندان های شخص کاملا سالم باشد و تنها هدف انجام درمان، از بین بردن فاصله بین دندان ها می باشد، چندین روش متفاوت برای درمان وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

باندینگ دندان

در روش باندینگ دندان، دندانپزشک از کامپوزیت رزینی همرنگ دندان استفاده می کند تا فاصله بین دندان ها را بپوشاند و از بین ببرد. پس از آن دندان های کامپوزیت شده را صیقل می دهد تا شکل آنها کاملا مانند دندان های طبیعی شود.

ونیر پرسلن

ونیر پرسلن ها در واقع روکش های سرامیکی هستند که به طور سفارشی ساخته می شوند و به سطح دندان با چسب مخصوص متصل می شوند. ونیرها فاصله میان دندان ها را می پوشانند و ظاهری یکدست و مرتب به دندان ها هدیه می کنند.

ارتودنسی

برای افرادی که شکاف بین دندان هایشان، بزرگتر است و نمی توانند از روش های پیشین استفاده کنند، انجام ارتودنسی بهترین گزینه می باشد. ارتودنسی ها انواع مختفی دارند که با توجه به مشکل شما، دندانپزشک بهترین و مناسب ترین نوع ارتودنسی را برایتان انتخاب می کند. به طور کلی ارتودنسی ها با وارد کردن فشار در طول مدت طولانی، موجب جا به جایی و تراز کردن دندان ها می شوند و بدین شکل فاصله میان آنها را از بین می برند.

کسب اطلاعات بیشتر: ارتودنسی دندان

بریج دندان

در صورتی که فاصله به وجود آمده در میان دندان ها، به دلیل از دست دادن دندان باشد، ممکن است گزینه استفاده از بریج، توسط دندانپزشک پیشنهاد شود. البته در نظر داشته باشید که برای نصب کردن بریج دندان، نیاز به دو دندان سالم در طرفین جای خالی داریم. این دو دندان به عنوان یک لنگر برای بریج دندان استفاده می شوند تا دندان مصنوعی بریج شده، بتواند در جای خود محکم شود.

کسب اطلاعات بیشتر: بریج دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان، برای برای جایگزین کردن دندان از دست رفته می باشد. برای استفاده از ایمپلنت دندان، به یک پایه یا ریشه از جنس تیتانیوم نیاز داریم که در لثه، جایگزین ریشه دندان از دست رفته می شود و پس از مدتی که پایه در لثه محکم شد، بر روی آن روکش یا دندان مصنوعی جایگذاری می شود و به این ترتیب فاصله ای که ایجاد شده بود با یک دندان جدید بسته می شود.

کسب اطلاعات بیشتر: ایمپلنت دندان

به منظور رفع بیماری های مربوط به لثه

در صورتی که دیاستمای ایجاد شده، به دلیل بیماری های لثه باشد، در مرحله اول می بایست اقدامات لازم برای درمان بیماری پرودنتال انجام شود. در این مرحله باید حتما برای حذف باکتری های مضر نیز راهکارهای متفاوت را امتحان کرد تا به موفقیت برسید. پس از درمان یا کنترل کردن عفونت و باکتری ها، می توانید شکاف های ایجاد شده در میان دندان ها را از بین ببرید. البته برای از بین بردن این شکاف ها می توانید از درمان های زیبایی عنوان شده استفاده کنید. درمان هایی که به طور معمول برای بیماری لثه استفاده می شود نیز به این ترتیب است:

تمیز کردن دندان

در صورتی که بیماری لثه شما، از نوع خفیفی باشد، دندانپزشک ممکن است راه هایی برای تمیز کردن دهان و دندان ها پیشنهاد دهد؛ برای مثال جرمگیری و تمیز کردن عمق دندان ها. در جراحی عمق دندان ها، از بی حسی استفاده می شود تا دندانپزشک بتواند باکتری ها را از عمق بیشتری تمیز کند و روند درمان را سرعت ببخشد.

جراحی لثه

اگر بیماری پرودنتال در مراحل متوسط یا پیشرفته قرار داشته باشد، ممکن است فرد نیاز به انجام جراحی داشته باشد. در طول این جراحی، متخصص یک برش در امتداد لثه ایجاد می کند تا بتواند به ریشه دندان های فرد دسترسی داشته باشد. پس از آن ریشه های دندان ها را به طور کامل تمیز می کند و لثه ها را در جای خودش قرار داده و بخیه می زند. در صورتی که طی این بیماری، استخوان فرد نیز از دست رفته باشد، ممکن است نیاز به پیوند بافت استخوانی نیز باشد که این امر کمک می کند تا بازسازی بافت استخوانی، در ناحیه آسیب دیده سرعت پیدا کند.

مراجعه به دندانپزشک برای فاصله بین دندان ها

برای درمان کردن فاصله بین دندان هایتان، می توانید از مشاوره رایگان دندانپزشکان خوب و باتجربه کلینیک سفید صدفی استفاده کنید. جهت رزرو نوبت مشاوره و انجام خدمات درمانی، می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.

منابع : medicalnewstoday / clevelandclinic / sciencedirect

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.