ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت

یکی از عمده مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن رو به رو هستند، شکستن دندان ها یا از بین رفتن زیبایی دندان ها می باشد. این مشکل تاثیرات منفی زیادی بر افراد می گذارد. یکی از اثرات آن، کم شدن اعتماد به نفس است. اشخاصی که با مشکلات دندانی (بخصوص دندان های جلویی) درگیر هستند، در اغلب موارد به قدری دچار کمبود اعتماد به نفس می شوند که حتی در جمع به درستی نمی خندند و سعی می کنند همواره دندان هایشان را پنهان کنند. آنها همچنین سعی می کنند از صحبت کردن دوری کنند و به طور کلی خودشان را پنهان می کنند. استفاده از ونیر کامپوزیت یکی از راه های بسیار عالی برای رفع مشکلات این چنینی می باشد. البته باید در نظر داشته باشید که ونیرها نیز انواع متفاوتی دارند که با توجه به نوع دندان ها و نظر متخصص، ونیر مناسب برای هر فرد انتخاب می شود.

ونیر کامپوزیت چیست؟

در صورتی که از ظاهر دندان های خود رضایت کافی ندارید، استفاده از ونیرها یا روکش های دندانی، یک انتخاب هوشمندانه است. ونیرها به لایه های نازکی گفته می شوند که بر روی دندان افراد قرار می گیرد تا موجب بهتر شدن ظاهر دندان ها شوند. البته راه های دیگری نیز برای بهبود بخشیدن ظاهر دندان وجود دارد (مانند باندینگ دندان) اما در اکثر مواقع از ونیرها استفاده می شود.

ونیر کامپوزیت ها دو نوع دارند؛ ونیر کامپوزیت و ونیر پرسلن.

ونیرهای پرسلن بصورت سفارشی ساخته می شوند و با رنگ و شکل دندان های شخص، مطابقت بسیاری دارند و ونیر کامپوزیت ها از رزین همرنگ دندان ساخته می شود. هر کدام از ونیرها، مزایا ومعایب مربوط به خودشان را دارند. بنابراین مهم است که نوع مشکل و میزان هزینه ها در نظر گرفته شود. قبل از شروع روند درمان، می بایست با دندانپزشک خوب و باتجربه مشورت کنید تا بهترین گزینه را انتخاب بفرمایید.

چه کسانی می توانند از ونیر کامپوزیت استفاده کنند؟

ونیرها یا روکش ها، می توانند عیب های دندان ها را بپوشانند و به دندان ها، ظاهری جدید هدیه کنند تا افراد بتوانند یک لبخند بی نقص و عالی داشته باشند. مشکلات دندانی بسیاری وجود دارد که می تواند ظاهر آنها را متفاوت یا بد جلوه دهد برای مثال دندان های کج یا بد شکل، دندان های شکسته، دندان هایی که لکه دارند یا تغییر رنگ داده اند و یا دندان هایی که مینای آنها، دچار فرسایش شده است. ونیرها بخشی از دندان را می پوشانند و با تاج هایی که کل دندان ها ( پشت و جلو ) را می پوشاند متفاوت هستند. همچنین تاج ها ممکن است نیاز به تراشیده شدن بخش بیشتری ازدندان اصلی داشته باشند که این مشکل در ونیرها کمتر مشاهده می شود و تنها بخش کمی از دندان های اصلی برای ونیرها ممکن است تراشیده شود. به طور کلی، اگر دندان های خوبی دارید و فقط میخواهید ظاهر آنها را از لحاظ شکل یا رنگ بهبود ببخشید، استفاده از ونیر می تواند یک گزینه بسیار مناسب باشد. خوب است بدانید که تاج های دندانی برای زمان هایی استفاده می شوند که دندان ها با میزان آسیب بیشتری رو به رو باشند. برای مثال در صورتی که یک دندان شکسته باشد یا نیاز به درمان ریشه و کانال های آن داشته باشد، دندانپزشک از تاج استفاده می کند.

انواع روکش ها

روکش ها سه نوع متفاوت دارند که با توجه به نوع درمان و تشخیص دندانپزشک یکی از آنها انتخاب می شود. سه نوع آن عبارتند از

  • ونیر کامپوزیت مستقیم
  • ونیر کامپوزیت غیرمستقیم
  • ونیر پرسلن

ونیر کامپوزیت مستقیم

ونیر کامپوزیت مستقیم، از جنس رزین کامپوزیت ساخته می شود. این نوع از ونیر ها، روکش هایی هستند که مستقیما بر روی دندان ها نصب و اعمال می شود. استفاده از این نوع ونیر، آسان است و در اکثر مواقع، در همان جلسه اول کار مراجع تمام می شود و دیگر نیازی به مراجعه مجدد برای اتمام کار ونیر نمی باشد. به طور کلی می توان گفت که هزینه انجام ونیر کامپوزیت به نسبت دیگر روکش ها، پایینتر است. همچنین این روش به نسبت آسیب کمی به دندان ها وارد می کند. این نوع از ونیرها توسط خود دندانپزشک و در مطب وی برای هر فرد ساخته می شود.

ونیر کامپوزیت غیرمستقیم

باید بدانید که ونیر کامپوزیت مستقیم و ونیر کامپوزیت غیرمستقیم، در یک اصل مهم تفاوت دارند و آن نحوه اعمال و نصب ونیر برروی دندان ها می باشد. در اصل نوع موادی که استفاده می شود در هر دومورد یکسان است. آماده سازی اولیه در هر دو روش به یک شکل انجام می شود اما ونیر کامپوزیت های غیرمستقیم، خارج از مطب دندانپزشک و در محل دیگری آماده شده و ساخته می شود. تا زمانی که ونیرها آماده شوند، بیمار تعدادی روکش موقت دریافت می کند تا ونیر اصلی آماده استفاده باشد. پس از آماده شدن ونیرها، دندانپزشک با استفاده از نوعی چسب مخصوص، ونیر کامپوزیت غیرمستقیم را به دندان های اصلی می چسباند. ونیر کامپوزیت های غیرمستقیم، مقاومت بالاتری دارند و به نسبت می توانند توانایی بالاتر و بهتری را در مقابل شکستگی از خودشان نشان دهند. البته که هزینه این نوع از کامپوزیت، از نوع قبلی کمی بیشتر می شود.

ونیر پرسلن

ونیرهای پرسلن به صورت سفارشی و مخصوص برای دندان های هر فرد ساخته می شوند. در مرحله اول، دندانپزشک از دندان های فرد قالب گیری می کند. قالب به دست آمده کمک می کند تا ونیرها کاملا متناسب با دندان های فرد ساخته شوند. البته فرآیند ساخت ونیرهای پرسلن ممکن است یک هفته یا بیشتر زمان ببرد. در طول مدتی که ونیر پرسلن در حال ساخته شدن می باشد، دندانپزشک برای بیمار روکش های موقت می گذارد که این روکش ها شبیه به ونیر کامپوزیت مستقیم است. زمانی که ونیر پرسلن آماده شود، دندانپزشک سعی می کند این روکش نازک را، به دندان های فرد بچسباند و آنها را تا حد ممکن طبیعی جلوه دهد.

طول عمر ونیر کامپوزیت

طول عمر ونیر کامپوزیت ها، با پیشرفت تکنولوژی و علم، رو به افزایش است و امروز، عمر طولانی تری نسبت به گذشته دارند. به طور متوسط می توان گفت که ونیر کامپوزیت، بین ۵ تا ۷ سال ماندگار است. پس از آن، نیاز به جایگزین شدن و تعویض دارند. البته در صورتی که هرگونه آسیبی به آنها وارد شود نیز قابلیت تعویض شدن را دارند تا دوباره درخشش و زیبایی را به دندان های افراد بازگردانند. همچنین در صورتی که از ونیر کامپوزیت ها به درستی مراقبت شود، طول عمرشان افزایش پیدا می کند. حتما از مسواک دوبار در روز استفاده کنید واز فشار دادن بیش از اندازه مسواک به دندان ها خودداری کنید. همچنین به هیچ عنوان اجسام سخت و سفت را با دندان های خود نجوید. برخی از دندانپزشکان نیز معتقدند نوشیدن برخی از مواد مانند قهوه یا چای نیز، موجب لکه دار شدن ونیرها می شوند.

فرآیند نصب ونیر کامپوزیت

اولین مرحله ای که برای نصب ونیرها لازم است، تمیز کردن عمیق دندان هاست. در این مرحله دندانپزشک دندان ها را جرمیگیری کامل می کند و تمام باکتری های تجمع کرده را از دهان خارج می کند. در برخی از موارد، لازم است لایه نازکی از مینای دندان تراشیده شود تا دندان ها آماده چسبیدن ونیر شوند. البته در مواردی که تغییرات کوچکی قرار است در دندان ها انجام شود، نیازی به تراشیدن مینای دندان وجود ندارد. پس از انجام این مرحله، با توجه به اینکه از ونیر مستقیم یا غیرمستقیم استفاده می شود، روند آن کمی متفاوت می شود. همچنین انتخاب رنگ ونیر کامپوزیت، به سلیقه خود فرد انتخاب می شود که برخی ونیرهای سفید یخچالی را ترجیح می دهند و برخی می خواهند که رنگ ونیرشان، طبیعی و مانند دندان های اصلی شان باشد و این مورد قبل از اینکه ونیرها ساخته شوند و به دندان فرد متصل شوند، مشخص می گردد.

برای افرادی که قرار است از ونیر مستقیم استفاده کنند، نیاز است که مینای دندان کمی تراشیده شود و دندان ها برای چسباندن ونیر مناسب باشند. سپس از چسب مخصوص به دندان ها زده می شود و لایه نازکی از کامپوزیت را به سطح دندان مراجع، اضافه می کند. ممکن است دندانپزشک پس از چسباندن ونیر، با استفاده از دستگاهی که نوع خاصی از پرتو نور را ساطع می کند، ونیر را در جای خود محکم کند. اما افرادی که قرار است از ونیر کامپوزیت غیرمستقیم استفاده کنند ممکن است روند متفاوتی را تجربه کنند. این افراد پس از آماده شدن دندان هایشان، مرحله قالب گیری از دندان را توسط دندانپزشک می گذرانند. این نوع از ونیرها خارج از دندان ساخته می شوند و سپس با نوعی چسب مخصوص بر روی دندان ها چسبانده می شوند. از نور مخصوص برای سفت شدن چسب استفاده می شود و پس از آن دندانپزشک قسمت هایی که نیاز به صیقل شدن دارند را، صیقل می دهد.

مراجعه به دندانپزشک

قبل از اینکه تصمیم خود را برای انتخاب روش های متفاوت قطعی کنید، حتما می بایست با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید و مشاوره بگیرید. برای استفاده از ونیر کامپوزیت، پیشنهاد میکنیم که از دندانپزشکان خوب وبا تجربه کلینیک سفید صدفی استفاده کنید. شما می توانید جهت رزرو نوبت مشاوره رایگان خود، با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید و هماهنگی های لازم را انجام دهید.

منابع: healthline / dentaly

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.