دندان قروچه

دندان قروچه

دندان قروچه جزو یکی از آزاردهنده ترین کارها محسوب می شود و در بسیاری از موارد علت اصلی آن استرس و اضطراب است. در صورتی که این حالت در خواب هم برای شما اتفاق بیفتد، احتمال بسیاری وجود دارد که به اختلال خواب نیز دچار شده باشید. در کسانی که این اتفاق به طور مکرر برایشان می افتد، دیده شده است که اختلالات فکی شدید،‌ دندان درد، سردرد، خرابی دندان ها و مشکلات دیگری نیز برای آنها پیش آمده است که می توان گفت ضررهای غیرقابل جبرانی را ایجاد می کند. دندان قروچه یا بروکسیسم خفیف، معمولا نیازی به درمان ندارد و آسیب چندانی هم به دندان های افراد وارد نمی کند. البته می توان گفت که سر و صداهای ایجاد شده به علت دندان قروچه زمانی که در خواب اتفاق می افتد، بیشتر برای دیگران و اطرافیان آزاردهنده است و زیاد برای خود شخص اذیت کننده نیست، اما با این حال وجود این اختلال در افراد، نهایتا بیشترین ضرر را فقط به خود شخص می رساند و موجب وارد شدن آسیب های متفاوتی به دندان ها و دهان اشخاص می شود.

دندان قروچه یا بروکسیسم چیست؟

دندان قروچه زمانی که گاه به گاه اتفاق می افتد و تعدادِ به انجام رسیدن آن زیاد نیست، آسیبی به دندان ها وارد نمی کند و باعث اذیت نمی شود، اما زمانی که دندان قروچه به طور منظم و با تعداد دفعات زیاد انجام می شود، دندان ها آسیب می بینند و باعث به وجود آمدن مشکلات سلامتی دهان و دندان ها می شود. به طور کلی می توان گفت دندان قروچه به موقعیتی گفته می شود که در آن افراد دندان های خود را به هم دیگر می سایند و یا به یکدیگر فشار می دهند. در صورتی که اشخاص با دندان قروچه درگیر شده باشند، ممکن است به طور ناخودآگاه در بیداری دندان های خود را به هم بفشارند و یا در هنگام خواب و بدون آگاهی دندان های خود را به هم فشار دهند و ساییده کنند. انجام دادن دندان قروچه در خواب، یک اختلال حرکتی مرتبط با خواب محسوب می شود. افرادی که در هنگام خواب و به طور غیرارادی دندان های خود را به هم می فشارند یا می سایند، بیشتر در معرض مبتلا شدن به سایر اختلالات خواب قرار می گیرند؛ برای مثال خروپف و آپنه خواب (مکث و اختلال در تنفس هنگام خوابیدن).

در حالت خفیف ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد اما با این حال، در برخی از افراد، این مشکل می تواند به قدری تداوم پیدا کند و شدید باشد که منجر به اختلالات فک، سردرد، آسیب دندان و سایر مشکلات شود. از آنجایی که ممکن است با دندان قروچه در خواب درگیر باشید و نسبت به آن بی اطلاع باشید، بهتر است علائم آن را بشناسید و همواره مراقب به وجود آمدن این علائم در خودتان باشید و ویزیت های سالانه با دندانپزشک را مرتبا انجام دهید.

علت دندان قروچه چیست؟

اگرچه این موضوع می تواند ناشی از استرس و اضطراب باشد اما اغلب به هنگام خواب این مشکل رخ می دهد. در اکثر موارد علت انجام دادن این کار، از دست دادن دندان و یا کج بودن آن است. همچنین دندان قروچه می تواند به خاطر داشتن اختلالات خواب، مانند آپنه خواب رخ دهد. در برخی موارد، دندان قروچه می تواند منجر به شکستگی، لق شدن و یا از دست دادن دندان شود. هنگامی که این اتفاق ها برای دندان ها می افتد، ممکن است برای درمان آنها نیاز به انجام ایمپلنت، عصب کشی و استفاده از دندان مصنوعی باشد. ساییدن دندان ها به یکدیگر، نه تنها به خود دندان آسیب می رساند و می تواند منجر به از دست رفتن دندان شود، بلکه می تواند بر فک شما نیز تاثیر گذار باشد و حتی ظاهر صورت شما را تغییر دهد. دندان قروچه بسته به زمانی که برای افراد اتفاق می افتد، به دو نوع مختلف تقسیم می شود که شامل موارد زیر می شود:

دندان قروچه در بیداری

این نوع از دندان قروچه ممکن است به دلایل هیجانی مانند اضطراب، استرس، عصبانیت، ناامیدی یا تنش به وجود بیاید. همچنین ممکن است افراد هنگم تمرکز کردن این کار را انجام دهند.

دندان قروچه در خواب

این نوع از دندان قروچه ممکن است یک عادت ناشی از جویدن در طول روز باشد. همچنین مبتلا بودن به اختلالات خواب نیز در انجام دادن این کار حینِ خوابیدن، می تواند موثر باشد.

همچنین دلایلی وجود دارد که می تواند احتمال درگیر شدن افراد با این اختلال را افزایش دهد؛ که شامل موارد زیر می باشد:

 • افزایش استرس در افراد.
 • سن افراد که در این اختلال تاثیر گذار است. معمولا در کودکی احتمال وجود آن بیشتر است و با افزایش سن، از بین می رود.
 • نوع و تیپ شخصیتی افراد که اشخاص عصبانی یا رقابت جو،‌ بیشتر در معرض این اختلال قرار می گیرند.
 • به وجود آمدن این موضوع، می تواند جزو عوارض جانبی برخی از دارو ها باشد؛ برای مثال دارو های ضد افسردگی.
 • در صورتی که افرادی از خانواده شما دچار این اختلال باشند،‌ احتمال ابتلای شما نیز به دندان قروچه افزایش پیدا خواهد کرد.

علائم و نشانه ها

از آنجایی که دندان قروچه معمولا در خواب اتفاق می افتد، بیشتر مردم از وجود آن آگاه نیستند. با این حال سردرد کسل کننده و مداوم و همچنین درد گرفتن فکِ شما، زمانی که از خواب بیدار می شوید، جزو بارز ترین و شایع ترین علائم وجود دندان قروچه می باشند. بسیاری از اوقات افراد درگیر با دندان قروچه می شوند زیرا یکی از نزدیکان آنها در خواب این کار را انجام می دهد و افراد، با شنیدن صدای دندان قروچه به طور ناخودآگاه این کار را انجام می دهند. در صورتی که به وجود این اختلال و بیماری مشکوک هستید، از دندانپزشک خود بخواهید که دندان ها و فک شما را بررسی کنند و علائم دندان قروچه مانند حساسیت فک و ساییدگی دندان ها را چک کنند. سایر نشانه های وجود دندان قروچه، شامل موارد زیر می شود:

 • صداهای دندان که می تواند منجر به بیدار کردن شریک زندگی شما شود.
 • وجود دندان هایی که لبه آنها صاف شده است، شکسته شده اند یا لق شده اند.
 • مینای دندان ها فرسوده شده باشد و لایه های عمیق تر دندان شما، آشکار شده باشد.
 • حساس شدن دندان ها و درد گرفتن آنها.
 • خسته شدن عضلات فک و یا سفت شدن آنها. همچنین قفل شدن فک و عضلات آن.
 • وجود درد در فک، صورت یا گردن.
 • سردرد مبهم که نقطه شروع آن از شقیقه ها باشد.
 • مبتلا شدن به اختلالات خواب.

عوارض دندان قروچه

در بسیاری از موارد، دندان قروچه تاثیر بسزایی بر افراد نمی گذارد اما زمانی که این کار به طور مداوم انجام شود و بر روی دندان ها، فشار زیادی وارد کند، عوارض شدیدی را به همراه خواهد داشت. عوارض ناشی از انجام دندان قروچه، شامل موارد زیر می باشند:

 • آسیب به خود دندان ها، مینای دندان ها، تاج دندان ها و دندان های ترمیم شده.
 • به وجود آمدن سردرد های شدید.
 • درد شدید در فک و صورت.
 • به وجود آمدن اختلالات متفاوت در مفاصل فک که زمان باز و بسته کردن فک، صدای کلیک ایجاد شود.

درمان دندان قروچه

در صورتی که هر یک از علائم ذکر شده مرتبط به دندان قروچه را در خود مشاهده می کنید یا هرگونه نگرانی ای نسبت به وجود این بیماری در خودتان حس می کنید، می توانید وقت دندانپزشک را رزرو کنید و در طی انجام ویزیت،‌ تمام سوالات و شبهه هایی که برایتان ایجاد شده را از وی بپرسید. همچنین در صورتی که علائم مربوطه را در کودکان خود مشاهده کردید، حتما به دندانپزشک مراجعه کنید و نشانه هایی که دیده اید را به او گزارش دهید تا در صورت وجود این اختلال، هرچه سریعتر درمان آن انجام شود و آسیب بیشتری به دندان های فرزندان شما وارد نشود. اگر شما به دندان قروچه مبتلا باشید، دندانپزشکتان می تواند آسیب های وارد شده را درمان کند و دندان های شما را با حالت اولیه خود بازگرداند.

مراجعه به دندانپزشک متخصص

این مشکل در صورتی که درمان نشود و به مراحل شدید تری برسد، می تواند آسیب های جبران ناپذیری را به دندان ها و فک شما وارد کند، بنابراین همواره باید مراقب علائم ناشی از دندان قروچه باشید. برای پیشگیری از ابتلا به این اختلال، میبایست ویزیت های سالانه خود را با دندانپزشک تان، به طور مرتب انجام دهید. طی این جلسات از دندانپزشک خود بخواهید که علائم مربوط به این موضوع را در دندان های شما بررسی کنند تا در صورت وجود داشتن این عارضه،‌ علت آن مشخص شده و ضمن از بین بردن علت، خود اختلال هم درمان شود. شما می توانید برای انجام ویزیت های خود و همچنین درمان اختلال بروکسیسم،‌ از دندانپزشکان خوب و باتجربه کلینیک سفید صدفی استفاده نمایید تا دندان های خود را همیشه در بهترین حالت ممکن نگه دارید و هیچگاه نیاز به استفاده از ایمپلنت و یا عصب کشی نداشته باشید. شما می توانید برای رزرو نوبت، با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.