آفت دهان

آفت دهان

زائده های دردناکی که اکثر افراد حتی برای یکبار هم که شده با آنها درگیر بوده اند، آفت دهان گفته می شود. خیلی از مواقع بدون اینکه متوجه شوید علت این آفت ها چه چیزی بوده است، متوجه حضور آنها در دهان خود می شوید. آفت دهان باعث می شود که افراد در غذا خوردن مشکل پیدا کنند و هنگام جویدن غذا یا خوردن بعضی از مواد غذایی اذیت شوند. بهترین کار جهت درمان این آفت ها، شناخت علت به وجود آمدن آفت می باشد تا از بروز آن جلوگیری شود. البته اگر الان درگیر با آفت دهانی هستید، راه هایی برای درمان آن و تسکین درد آفت وجود دارد که در ادامه با آن آشنا می شوید.

آفت دهان چیست

آفت ها که تقریبا همه افراد با آنها آشنایی دارند، ضایعات کوچک و کم عمقی هستند که روی بافت های نرم داخل دهان و یا روی لثه ها ایجاد می شوند. بر خلاف تبخال، این ضایعات بر روی لب ایجاد نمی شوند و همچنین مسری نمی باشند. البته آفت ها در اکثر مواقع دردناک هستند و در خوردن غذا و صحبت کردن افراد می توانند تاثیر منفی بگذارند. در اکثر مواقع آفت ها خود به خود در طی یک الی دو هفته درمان شده و از بین می روند. در صورتی که آفت شما بزرگ تر و دردناک تر از حد معمول بوده و در مدت زمان معین، رو به بهبودی نمی رود، باید هر چه سریعتر به دندانپزشک جهت بررسی مشکل و یافتن راه حل درمانی،‌ مراجعه شود.

علامت های وجود آفت در دهان

برای تشخیص وجود داشتن یا وجود نداشتن آفت ها، باید ابتدا شکل آنها را به خوبی بشناسید. در اکثر مواقع، آفت ها شکل گرد یا بیضی دارند. مرکز آفت به رنگ سفید یا زرد می باشد و اطراف آن قرمز رنگ است. مکان هایی که بیشتر احتمال دارد با آفت رو به رو شوند شامل داخل دهان، روی زبان، زیر زبان، داخل گونه ها، قسمت داخلی لب ها، بر روی لثه ها و یا سقف دهان می باشد. همچنین ممکن است قبل از اینکه بتوانید زائده را مشاهده کنید، در قسمتی که قرار است آفت زده شود، احساس سوزن سوزن شدن و یا سوزش خفیفی داشته باشید.

انواع مختلف آفت های دهان

آفت های دهانی، انواع مختلفی دارند از جمله زخم های جزئی، زخم های بزرگ و زخم های هرپتی فرم (Herpetiform)

انواع آفت های دهانی به شرح زیر می باشد:

زخم های جزئی

زخم های جزئی بسیار کوچک هستند و در بیشتر مواقع شکل گرد یا بیضی دارند و لبه های آنها قرمز رنگ هستند. این زخم ها حالتی شبیه به زخم های روی پوست را دارند و در عرض یک الی دو هفته بهبودی کامل را پیدا می کنند. این زخم ها، جزو شایع ترین نوع از آفت دهانی می باشند، که تقریبا همه اشخاص با آنها درگیر شده اند.

زخم های بزرگ

این زخم ها به نسبت کمتر برای افراد ایجاد می شوند. سطح آنها گسترده تر و عمیق تر از زخم های جزئی است. این زخم ها معمولا گرد بوده و حاشیه زخم کاملا قابل تشخیص است. البته زمانی که در بزرگترین حالت خود قرار دارند، لبه های زخم نامنظم است و ممکن است شکلِ گردِ زخم به هم بخورد. این زخم ها می توانند به شدت دردناک باشند و در برخی موارد ممکن است حتی تا شش هفته، زمان ببرد تا آفت دهانی درمان شود و بهبود پیدا کند. این زخم ها ممکن است جای گسترده ای را از خود به جا بگذارند.

زخم های هرپتی فرم (Herpetiform)

زخم های هرپتی فرم معمولا در سنین بالاتر برای افراد ایجاد می شوند. این زخم ها بسیار غیرمعمول هستند اما باید در نظر داشته باشید که علت ایجاد آنها ویروس تبخال یا عفونت نمی باشد. اندازه این زخم ها به اندازه نوک یک خودکار است و اغلب در خوشه های ۱۰ تا ۱۰۰ زخم در کنار یکدیگر ایجاد می شوند، اما ممکن است به یک زخم بزرگ تبدیل شوند. این زخم ها بدون اینکه از خود جایی باقی بگذارند، در طی یک تا دو هفته بهبود پیدا می کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که با مشکل آفت دهان رو به رو شدید،‌ نیازی به نگرانی نمی باشد. تنها موقعی که آفتِ شما ویژگی های زیر را داشت، می توانید به پزشک مراجعه کنید:

 • زخم های بزرگ و غیرمعمول ناشی از آفت دهانی.
 • در صورتی که قبل از درمان شدنِ آفت های قبلی، آفت جدیدی زده شود.
 • شیوع مکرر و پشت همِ آفت در دهان افراد.
 • زخم هایی که به مرور به سمت داخل لب ها کشیده شوند.
 • در صورتی که آفت ایجاد شده، درد غیرقابل تحملی داشته باشد و با مسکن های ساده توان کنترل درد را نداشته باشید.
 • مشکل شدید در خوردن مواد غذایی و یا نوشیدنی ها.
 • بالا بودن تب همراه با آفت دهانی.

در صورتی که دندان شما بسیار تیز بوده و باعث ایجاد زخم در دهان شما می شود و یا شئ بُرّنده ای در دهان خود دارید (مانند ارتودنسی هایی که به خوبی کار گذاشته نشده است) باید حتما به دندانپزشک خوب و باتجربه جهت رفع این مشکلات مراجعه کنید.

مطالب پیشنهادی: همه چیز در مورد ارتودنسی دندان / نحوه درمان برفک دهان

علت ایجاد آفت دهان

علت دقیق و اصلی آفت ها همچنان ناشناخته است اما محققان گمان می کنند که ترکیبی از عوامل مختلف در ایجاد آفت برای یک نفر نقش دارد. محرک های احتمالی از نظر محققین،‌ شامل موارد زیر می شود:

 • وارد شدن آسیب جزئی در اثر کارهای دندانپزشکی، مسواک زدن بیش از حد، حوادث ورزشی، گاز گرفتن تصادفی گونه ها و غیره.
 • استفاده از خمیردندان و دهانشویه های حاوی سدیم لریل سولفات ( sodium lauryl sulfate ).
 • حساسیت های غذایی به ویژه حساسیت به شکلات، قهوه، توت فرنگی، تخم مرغ،‌ آجیل، پنیر و غذاهای تند یا اسیدی.
 • رژیم غذایی که فاقد ویتامین B12، روی، اسید فولیک یا آهن باشد.
 • داشتن آلرژی نسبت به انواع خاصی از باکتری هایی که در دهان افراد وجود دارد.
 • تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی.
 • استرس و اضطراب های شدید عاطفی.

آفت دهانی همچنین ممکن است در شرایط و بیماری های خاصی ظاهر شود؛ برای مثال:

 • بیماری سلیاک؛ یک اختلال جدی روده ناشی از حساسیت.
 • بیماری های التهابی روده.
 • نوعی بیماری و اختلال نادری که در آن همه جای بدن دچار التهاب می شود.
 • سیستم ایمنی معیوب که به جای حمله به ویروس ها و باکتری ها، به سلول های سالم حمله می کند.
 • داشتن ویروس ایدز.

پیشگیری از ابتلا به آفت دهان

آفت دهان ممکن است هر از گاهی برای افراد اتفاق بیفتد می توانید با رعایت نکات زیر،‌ تعداد دفعات رخ دادن آن را کاهش داده و کنترل کنید:

رژیم غذایی

مراقب آنچه در رژیم غذایی خود مصرف می کنید باشید. سعی کنید از غذاهایی که به نظر می رسد دهان شما را برای آفت زدن تحریک می کند، اجتناب کنید. این غذاها ممکن است شامل آجیل، چیپس، چوب شور، ادویه های خاص، غذاهای شور و میوه های اسیدی مانند آناناس باشند. همچنین از خوردن غذاهایی که به آنها حساسیت یا آلرژي دارید دوری کنید.

خوردن غذاهای سالم

جهت جلوگیری از کمبودهای تغذیه ای، باید مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات مصرف شود. برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب، می توانید از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید تا به صورت علمی و تخصصی، برنامه غذایی شما را هماهنگ کند.

رعایت بهداشت دهان و دندان

استفاده از مسواک به طور منظم و مرتب، بعد از خوردن وعده های غذایی و کشیدن نخ دندان حداقل دوبار در روز، می تواند دهان و دندان ها را تمیز کرده و آن را عاری از مواد غذایی باقی مانده که می تواند منجر به آسیب شود، بکند. برس مسواک خود را از نوع نرم انتخاب کنید که باعث تجریک لثه ها و بافت های نرم دهان نشود. همچنین توجه داشته باشید که خمیردندان و دهانشویه مورد استفاده شما، حاوی سدیم لوریل سولفات نباشد.

محافظت از دندان

در صورتی که از ارتودنسی و یا سایر موارد دندانپزشکی استفاده می کنید، از دندانپزشک خود بخواهید تا لبه های تیز ارتودنسی را برای شما بپوشاند تا احتمال آسیب رسیدن به بافت های نرم دهان شما کاهش پیدا کند.

کاهش استرس

در صورتی که احساس می کنید علت ایجاد زخم ها و آفت های دهانی شما مربوط به استرس می باشد، می توانید از تکنیک های مربوط به کاهش استرس کمک بگیرید؛ مانند مدیتیشن، تمرینات ریلکسیشن و غیره. برای دریافت این تمرینات، می توانید از متخصص روانشناس کمک بگیرید تا در کاهش استرس، به شما کمک کنند.

مراجعه به دندانپزشک برای درمان آفت دهانی

در صورتی که آفت دهانی شما پس از یک الی دو هفته، از بین نرفت، می توانید با مراجعه به دندانپزشک، مطمئن شوید که مشکل شما جدی است یا خیر. در اکثر مواقع این مشکل خود به خود رفع می شود اما می توانید در صورت تمایل، یک ویزیت با دندانپزشک خود داشته باشید. جهت رزرو نوبت مشاوره با بهترین دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی، با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.