ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان

بعضی از کودکان برای گذاشتن ارتودنسی های خود عجله دارند و عده دیگری نیز، از گذاشتن ارتودنسی، فراری هستند. کودکانی که می دانند در نوجوانی قرار است دندان های شان خیلی بیشتر در معرض دید قرار بگیرد به زیبایی خود، بیشتر اهمیت می دهند. با این حال تعداد دیگر کودکان به آینده فکر نمی کنند و بیشتر برایشان مهم است که در حال حاضر با وجود ارتودنسی ها چه شکلی خواهند بود. به هر حال در صورتی که خود شما نگران هستید و یا کودکتان و دندانپزشک او، در مورد ارتودنسی با شما صحبت کردند، حتما این گزینه را بررسی کنید و با کمک متخصص برای استفاده از ارتودنسی اقدام فرمایید.

چرا کودکان به ارتودنسی نیاز دارند؟

کودکان در سنین مختلف به علت های مختلف ممکن است به درمان ارتودنسی نیاز داشته باشند. این دلایل می توانند شامل کج بودن دندان ها، کوچک بودن فک و نبودن جای کافی برای رشد دندان ها و یا بیماری های متعدد مانند مال اکولوژن ( mslocclusion )، باشد. مال اکولوژن زمانی اتفاق می افتد که فک و بالا و فک پایین افراد از نظر اندازه، ‌با یک دیگر متفاوت باشند. در صورتی که فک بالا بزرگ تر از فک پایین باشد، به آن اور بایت ( overbite ) گفته می شود و زمانی که اندازه فک بالا کوچک تر از فک پایین باشد، به آن اندربایت ( underbite ) گفته می شود.

گاهی اوقات ممکن است مشکلات دندان و فک، به خاطر از دست دادن دندان های شیری، زودتر از موعد مقرر باشد. همچنین ضربه و آسیب ها، مکیدن انگشتان و کنده شدن دندان های شیری در اثر تصادفات هم می تواند مزید بر علت شود. البته باید در نظر داشته باشیم که اکثر مشکلات این چنینی، علت موروثی دارند، بنابراین در شرایطی که شما یا یکی از اعضای خانواده تان نیاز به استفاده از ارتودنسی داشته اید، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که فرزندان شما نیز به ارتودنسی نیاز خواهند داشت.

در اغلب موارد، اولین کسی که متوجه می شود کودک شما نیاز به درمان ارتودنسی دارد، دندانپزشک او می باشد. در طی ویزیت های مرتبی که کودک شما با دندانپزشک خود دارد، اگر نیازی به استفاده از ارتودنسی وجود داشته باشد، توسط دندانپزشک،‌به شما اطلاع داده خواهد شد تا در اسرع وقت برای انجام آن اقدام فرمایید. برای تشخیص نوع ارتودنسی مورد نیاز، باید طبق نیاز دندان های کودک شما و با مشورت دندانپزشک عمل کنید تا در نهایت بهترین نتیجه ممکن را دریافت نمایید.

چه سنی برای انجام ارتودنسی کودکان مناسب است؟

به طور کلی، دندانپزشکان عقیده دارند که اصلاح دندان ها، در سنین پایین و کودکی بسیار آسان تر می باشد و انجام این درمان هرچه زودتر شروع شود، نتیجه بهتری خواهد داشت و می تواند از به وجود آمدن مشکلات جدی تر و بدتر،‌ جلوگیری کند. در صورتی که کودک شما ویزیت های خود را در زمان مناسب انجام دهد و درمان را در موقعیت درست شروع کند،‌ کنترل کردن رشد دندان های دائمی بسیار راحت تر خواهد بود و اختیارات بیشتری را در اختیار دندانپزشک قرار خواهد داد.

برای تعیین سن دقیق شروع درمان ارتودنسی، هیچ عقیده قطعی ای وجود ندارد زیرا میزان رشد کودکان با یکدیگر متفاوت است. برخی از کودکان در هفت سالگی به رشد دندانی می رسند و برخی دیگر نه. دندانپزشکان معمولا توصیه می کنند که از ۶ سالگی به دندانپزشک برای انجام ارتودنسی مراجعه کنید زیرا معمولا در این زمان، دندان هایِ آسیابِ اصلی، شروع به بیرون آمدن می کنند. بنابراین اصلاح رشد دندان ها در سنین پایین، آسان تر است. پس می توان گفت که سن ۶ تا ۱۲ سال،‌ ایده آل ترین زمان ممکن برای انجام ارتودنسی می باشد. رشد استخوان ها در این بازه سنی شروع می شود و در این مرحله، پیشگیری، شناسایی و رفع مشکلات دندانی بسیار ساده تر است.

اولین ویزیت و بررسی وضعیت دهان و دندان

در اولین ویزیت برای انجام ارتودنسی،‌ دندانپزشک شما‌ دهان، دندان ها و فک کودک را به طور کامل بررسی و معاینه می کند. در طی انجام این ویزیت ممکن است از کودک شما درخواست کند که چند بار دندان های خود را به هم بزند و همچنین سوالاتی برای تشخیص دقیق تر از شما و کودکتان بپرسد. برای مثال ممکن است بپرسد که آیا کودک شما در جویدن و بلع مشکلی دارد یا خیر و یا آیا تا به حال هنگام باز و بسته کردن فک شان صدای کلیک شنیده اند یا خیر. برای انجام ارتودنسی ممکن است نیاز باشد تا از دندان ها و فک کودک شما، عکس برداری شود تا محل قرار گیری دقیق دندان ها مشخص شود. همچنین بعد از عکس برداری، مشخص می شود که دندان های دائمی دقیقا کجا قرار گرفته اند و هنور وقت رشد آنها رسیده است یا خیر. در طی انجام این ویزیت،‌ ممکن است نیاز به قالب گیری از وضعیت دندان های کودک شما باشد. این قالب گیری با استفاده از مواد مخصوص خواهد بود که از فک بالا و فک پایین صورت می گیرد. هنگامی که مواد سفت شوند، یک کپی از دندان های کودک شما به دست خواهد آمد که دندانپزشک به کمک آن می تواند تصمیم بگیرد که کدام نوع از ارتودنسی، مناسب وضعیت دندان های کودک شما است.

انواع مختلف ارتودنسی برای کودکان

ارتودنسی کودکان

ارتودنسی های مختلف با وارد کردن فشار ثابت به دندان ها، مشکلات بسیاری از جمله، تراز کردن دندان ها را حل می کنند و در نهایت دندان ها را در موقعیت صاف تری قرار می دهد. اکثر بچه ها تنها به ارتودنسی هایی نیاز دارند که با سیم و نوار لاستیکی انجام می شود. در طی مدتی که این نوع از ارتودنسی در حال انجام است، در جلسات بررسی، ارتودنسی به مرور سفت تر می شود و دندان ها را به آرامی در جای صحیح خود قرار می دهد. نوارهای لاستیکی در رنگ های متنوع و جذابی وجود دارند که بچه ها می توانند رنگ دلخواه خود را انتخاب کنند. همچنین می توانند از ارتودنسی های شفاف استفاده کنند که بسیار کمتر در معرض دید و توجه دیگران قرار می گیرد. برخی از ارتودنسی ها نیز وجود دارند که در پشت دندان ها جای گذاری می شوند.

همچنین ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند که از هدگیر استفاده کنید. هدگیرها خارج از دندان و به دور سر، نصب می شوند و در نتیجه فشار بیشتری را نیز به دندان ها وارد می کنند تا با سرعت بیشتری تراز شوند. همچنین در برخی موارد خاص، ممکن است خارج کردن دندان ها از فک انجام شود که برای باقی دندان ها جای کافی وجود داشته باشد.

پس از نصب ارتودنسی ها،‌ نیاز است که کودک شما هر چند هفته یکبار توسط دندانپزشک ویزیت شود تا ارتودنسی های او تنظیم شوند و دندانپزشک، بر روند پیشرفت و بهبودی دندان ها نظارت لازم را داشته باشد. مدت زمانی که کودک شما نیازمند استفاده از ارتودنسی است بسته به مشکلاتی که سعی در رفع آنها دارید متفاوت است. می توانید در مورد زمان مورد نیاز برای استفاده از ارتودنسی ها،‌با دندانپزشک خود مشورت کنید اما زمان معمول آن حدودا ۲ سال است.

اگر به دنبال خدمات مناسب بزرگسالان هستید: خدمات ارتودنسی دندان برای بزرگسالان

مراقبت از ارتودنسی های کودکان

از آنجایی که گیر کردن غذا، در بین ارتودنسی های سیمی بسیار آسان هست، کودکانی که از این نوع ارتودنسی استفاده می کنند باید برای تمیز نگه داشتن دندان های خود بسیار تلاش کنند. مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی و نخ دندان کشیدن به طور روزانه جزو واجبات است. همچنین انجام ویزیت های منظم با دندانپزشک برای بررسی وضعیت ارتودنسی ها و دندان ها نیز باید حتما انجام شوند. کودک شما باید از مصرف بعضی از غذاها مانند آبنبات، آدامس و ذرت بوداده اجتناب کند زیرا می تواند به ارتودنسی ها آسیب برساند. انواع نوشابه ها و آبمیوه های شیرین نیز می توانند مشکل زا باشند، زیرا باعث به وجود آمدن پوسیدگی در دندان های کودک شما خواهند شد.

در جلسات ویزیت دندانپزشک، زمانی که تنظیمات ارتودنسی تغییر می کند، ممکن است به خاطر فشار ارتودنسی بر روی دندان ها، کودک شما احساس درد کند؛‌ در این مواقع استفاده از مسکن های مجاز و خوردن غذاهای نرم شده، می تواند کمک کننده باشد. اگر سیم ارتودنسی کودک شما شل شده است و یا قسمتی از آن تیز شده ( به طوری که در حال آسیب زدن به دهان است)، باید در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید تا مشکل شما را حل کند. در صورتی که قسمتی از ارتودنسی، تیز و آسیب زا شده باشد، با ساییدن و کند کردن آن قسمت، می توان مشکل به وجود آمده را برطرف نمود. اگر قسمت آزار دهنده قابل ساییدن نباشد، دندانپزشک می تواند با استفاده از موم مخصوص، آسیب را بر طرف کند.

مشاوره با دندانپزشک متخصص کودکان

برای انجام ارتودنسی های فرزندان خود، باید مطمئن شوید که دندانپزشک انتخابی شما،‌ تجربه و دانش کافی برای انجام این کار را داشته باشد و از لحاظ اخلاقی بتواند با کودکان به بهترین نحو ممکن برخورد کند. نحوه برخورد دندانپزشک در رابطه با شوق و علاقه فرزندان شما در جهت انجام این درمان، تاثیر بسیار بالایی دارد. شما می توانید برای انجام ارتودنسی کودکان خود، از دندانپزشکان خوب، باتجربه و متخصص کلینیک سفید صدفی استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.