دندان کج

دندان کج

داشتن دندان های کج و نامرتب چه برای بزرگسالان و چه برای کودکان بسیار رایج است. بسیاری از افراد در کودکی اقدام به صاف کردن دندان های خود می کنند تا در بزرگسالی مشکلی با ظاهر دندان هایشان نداشته باشد. صاف و مرتب بودن دندان ها تاثیر بسیارس بر اعتماد به نفس افراد و نحوه برخورد دیگران با هر شخص دارد که با مراجعه به دندانپزشک خوب و باتجربه می توانید این مشکل را حل کنید. دندان های کج همچنین می توانند باعث ایجاد مشکلات سلامتی شوند و یا در نوع گفتار اختلال ایجاد کنند.

علت به وجود آمدن دندان کج

هم دندان های شیری و هم دندان های دائمی ممکن است کج در بیایند و یا در طول زمان کج رشد کنند. دندان های شیری، بیشتر احتمال دارند که به صورت کج رشد کنند زیرا اندازه کوچکی دارند و نمی توانند فضای لثه را به طور کامل پر کنند. همچنین عاداتی که نوزادان دارند مانند مکیدن انگشتان دست و یا استفاده از پستونک نیز می تواند باعث رشد کج دندان شود. البته ژنتیک و وراثت نیز نقش مهمی در نوع رشد دندان ها دارد. داشتن دندان های شیری کج الزاما به این معنا نیست که دندان های دائمی کودک شما نیز کج خواهند بود. با این حال اگر دندان های شیری چسبیده به هم رشد کنند ممکن است این خبر را به شما بدهد که دندان های دائمی کودکتان، فضای کافی برای رشد را نخواهند داشت و فک کودکتان کوچک می باشد. اگر ضربه ای به دهان یا دندان کودکتان وارد شود و یا پوسیدگی ای در دندان ها به وجود بیاید که باعث افتادن دندان زودتر از موعد شود، ممکن است دندان های دائمی ای که به دنبال آن از لثه ها رشد می کنند، به جای رشد صاف،‌ به طور مورب بیرون بزنند.

سایر مسائلی که ممکن است بر روی نوع رشد دندان های شیری یا دائمی تاثیر بگذارند، ‌شامل موارد زیر می باشند :

اندازه فک

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و تغییر کردن سبک زندگی،‌ انسان ها امروزه در بیشتر اوقات از غذاهای نرم شده استفاده می کنند که نسبت به غذای اجداد شان، نیاز کمتری به جویدن غذا دارند. در طی زمان و با بهتر شدن کیفیت غذاهای مصرفی،‌ چرخه تکامل باعث شده است که اندازه فک ما نیز تغییر کند و به تدریج کوچک تر شود. دانشمندان و محققان معتقدند که این تکامل و کوچک شدن اندازه فک افراد، یکی از دلایلی است که انسان ها امروزه فضای کافی برای تعداد دندان هایشان ندارند و این موضوع منجر به رشدِ کجِ دندان ها شده است.

عادات مربوط به عملکرد

زمانی که رفتاری در ما، تبدیل به عادت می شود،‌ عضلات ما به طور ناخودآگاه عادات رو تکرار می کنند که این روند تکرار شونده، بر بدن ما تاثیر گذار می باشد. عاداتی که می توانند اثر منفی ای بر صورت و دهان ما بگذارند، عبارتند از:

  • مکیدن انگشت شست
  • استفاده از پستونک یا بطری
  • فشار دادن زبان به دندان ها
  • نفس کشیدن از طریق دهان

فک نامرتب (مال اکلوژن)

به طور طبیعی نحوه قرار گرفتن فک بالا بر روی فک پایین باید به گونه ای باشد که دندان های آسیاب فک بالا، در شیارهای موجود بر دندان های آسیاب فک پایین قرار بگیرند. زمانی که این تراز به هم میخورد و دندان ها به طور صحیح بر روی هم قرار نمی گیرند، می گوییم که مال اکلوژن رخ داده است. ناهماهنگی در قرار گرفتن دندان ها دو نوع اوربایت (Overbite) و آندربایت (Underbite) دارد. در صورتی که اوِربایت باشید، دندان های جلویی در فک بالا نسبت به دندان های جلویی در فک پایین، بیشتر بیرون زده است. اگر آندربایت باشید، دندان های جلویی در فک پایین نسبت به دندان های جلویی در فک بالا، بیشتر بیرون زده است. عملکردهایی که به صورت عادت درآمده اند نیز، می توانند منجر به ایجاد این بیماری شوند و در نهایت باعث کج شدن دندان ها شوند.

همچنین نوع دیگری از ناهانجاری های مربوط به دندان ها وجود دارد که به نام اپن بایت (Open Bite) مشهور است.

وراثت و ژنتیک

در صورتی که یکی از والدین شما و یا هردوی آنها دارای دندان های کج و نامرتب باشند و یا اندازه فکشان کوچک باشد،‌ احتمال بالایی وجود دارد که شما نیز به این مشکل دچار شوید. همچنین می توانید بیماری مال اکلوژن را از والدین و خانواده خود به ارث ببرید.

مراقبت ضعیف از دندان ها

افرادی که به طور مرتب و حداقل دوبار در سال دندان های خود را چکاپ نمی کنند در واقع اجازه می دهند که مشکلاتی مانند به وجود آمدن حفره در دندان ها و بیماری های مربوط به لثه، زمان کافی برای پیشرفت و آسیب رساندن داشته باشند. بیماری های و مشکلاتی که پیشگیری و درمان نشوند، می توانند علتی برای کج شدن دندان ها باشند.

تغذیه نامناسب

تغذیه نامناسب، بیشتر برای کودکان مشکل ساز است. مواد غذایی که ممکن است منجر به پوسیدگی دندان ها شوند، در صورتی که در رژیم غذایی کودکان نامناسب باشد،‌ علاوه بر خراب کردن دندان ها می توانند باعث ضعیف شدن و کم شدن رشد دندان ها شوند که این موارد، زمینه ساز کج شدن دندان ها هستند.

کج شدن دندان ها چه مشکلاتی را به وجود می آورد؟

موارد بسیاری وجود دارد که داشتن دندان کج،‌ می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال مرتب نبودن دندان ها می تواند بر توانایی جویدن شما تاثیر گذار باشد و هربار که در حال جویدن غذا هستید،‌ دندان هایتان درد بگیرند. علاوه بر این،‌ داشتن دندان های کج ممکن است بر اعتماد به نفس افراد به گونه ای تاثیر گذار باشد که حتی از لبخند زدن و صحبت کردن خودداری کنند تا کسی دندان هایشان را نبیند. داشتن دندان های کج می تواند باعث ایجاد مشکلات دیگری نیز بشود که شامل موارد زیر است:

بروز بیماری پریودنتال با دندان های کج

زمانی که دندان های یک فرد کج باشند، تمیز کردن آنها بسیار سخت خواهد شد، این مشکل می تواند منجر به ایجاد پوسیدگی در دندان ها و بیماری های لثه شود. در صورتی که درمان نشود،‌ بیماری لثه می تواند منجر به ایجاد بیماری پریودنتال شود که سبب آسیب رسیدن به استخوان ها و دندان ها خواهد شد.

مشکل در جویدن و هضم غذا با دندان کج

دندان های کج می توانند در نحوه جویدن تاثیر گذار باشند و سبب شوند که فرد به درستی غذای خود را نجود. جویده نشدن صحیح غذا،‌منجر به مشکلات گوارشی می شود که فرد را درگیر بیماری های بزرگتر و آسیب زننده تری می کند.

دندان های کج و مشکلات گفتاری

در صورتی که دندان های شما کج باشند، می تواند بر نحوه گفتار و تلفظ کلمات تاثیر گذار باشد. کج بودن دندان ها حتی می تواند باعث تغییر صدا شود و صحبت های شما را برای دیگران نامفهوم کند.

درمان دندان کج

با توجه به ضررهایی که داشتن دندان کج می تواند برای هر نفر ایجاد کند،‌ می توان گفت که بهتر است هرچه سریعتر دندان های خود را توسط دندانپزشک و با روش انتخابی،‌ صاف و مرتب کنید. برای صاف کردن دندان ها،‌ بهترین روش موجود استفاده از ارتودنسی ها می باشد که انواع مختلفی دارند. علاوه بر استفاده از ارتودنسی، می توانید از انجام عمل جراحی استفاده کنید اما این عمل زیاد مورد توصیه نمی باشد. به طور معمول زمان استفاده از ارتودنسی ها، از یک سال تا ۳ سال می باشد که این زمان، بسته به دندان های شما و تشخیص دندانپزشکتان دارد. ارتودنسی ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به شما معرفی خواهد شد:

ارتودنسی فلزی

ارتودنسی های فلزی که بیشتر از همه با آنها آشنایی داریم،‌ برای افرادی که مشکلات دندانی پیچیده تری دارند،‌ گزینه بسیار مناسبی هستند. این ارتودنسی ها با کش های رنگی انجام می شود که ظاهر آن را جذاب تر می کند. برای افراد معدودی،‌استفاده از هدگیر ( headgear ) هم همراه با ارتودنسی نیاز است که اکثر اوقات فقط در شب استفاده می شود.

ارتودنسی نامرئی

این نوع از ارتودنسی معمولا برای بزرگسالان و نوجوانان استفاده می شود. ترازهای پلاستیکی شفاف به صورت سفارشی و مختص به شما ساخته شده و روی هر دندان گذاشته می شوند. البته در صورتی که دندان ها در وضعیت حادی باشند،‌ نمی توان از این نوع ارتودنسی استفاده کرد. تشخیص این موضوع به دندانپزشک شما بستگی دارد.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی های سرامیکی همرنگ دندان های شما و به صورت سفارشی ساخته می شوند. مقاومت این نوع ارتودنسی کمی پایینتر بوده، شکننده تر می باشد ولی رنگ آن نیز زیاد جلب توجه نمی کند،‌ با این حال هزینه آن کمی نسبت به باقی ارتودنسی ها بیشتر می باشد. همچنین این نوع ارتودنسی نیاز به مراقبت بیشتری دارد و بیشتر مستعد لکه شدن است.

فرآیند صاف کردن دندان های کج، نیازمند کمی صبر و حوصله می باشد و زمان بر است اما نتیجه آن، کاملا به زمانِ گذاشته شده می ارزد. انتخاب دندانپزشک مناسب برای انجام ارتودنسی بسیار مهم است زیرا با اشتباه دندانپزشک،‌ ممکن است آسیب بسیاری به دندان های شما وارد شود. شما می توانید برای مشاوره و درمان دندان های کجِ خود، از دندانپزشکان خوب و باتجربه کلینیک سفید صدفی کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.