تیرگی لثه

تیرگی لثه

رنگ لثه برای هر فرد می تواند متفاوت باشد. متغیر بودن رنگ لثه ها و بخصوص تیرگی لثه به عوامل متفاوتی بستگی دارد. همچنین ممکن است افراد تحت شرایط متفاوت، متوجه شوند که رنگ اصلی لثه آنها، دچار تغییر شده است. این شرایط می تواند شامل شرایط خاص پزشکی، مصرف برخی از داروها، سیگار کشیدن، نحوه زندگی کردن و غیره باشد. لثه ها بافت سختی هستند که دندان ها را احاطه کرده و آنها را در جای خود محکم نگه می دارند. رنگ لثه ها می توانند از قرمز تا صورتی یا قهوه ای تا سیاه متغیر باشند. سلامت بودن دهان و دندان ها، علاوه بر زیبایی بصری، کمک می کند تا سلامت عمومی بدن نیز افزایش پیدا کند. زمانی که لثه ها تغییر رنگ می دهند، می توانند هشدار دهنده یک بیماری و مشکل جدی باشند، بنابراین بسیار مهم است که در اسرع وقت به آن رسیدگی شود. جهت اطمینان از عدم وجود مشکل، می توانید با یک دندانپزشک خوب و باتجربه مشورت کنید.

دلایل سیاه شدن لثه

طیف زیادی از شرایط وجود دارد که می تواند منجر به سیاه شدن لثه ها شود. تعدادی از این شرایط شامل:

ملانین (Melanin)

بدن هر فرد به طور طبیعی همواره در حال ترشح ملانین می باشد. ملانین ماده ای است که موجب می شود پوست، مو و چشم ها رنگ داشته باشند. هر چقدر که میزان ترشح ملانین در بدن یک فرد بالاتر باشد، پوست، مو و رنگ چشم های آن فرد تیره تر می شود. داشتن لثه های قهوه ای یا لثه های تیره، می توانند به علت بالا بودن میزان ملانین در بدن فرد باشد. اگر لثه های یک شخص از ابتدا همیشه تیره بوده است، جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد. با این حال اگر لثه ها در طی مدت کوتاهی تغییر رنگ بدهند یا اگر لکه های سیاه و تیره بر روی لثه ها ایجاد شود، ممکن است نشان دهنده یک بیماری یا مشکل پزشکی باشد.

تیرگی لثه به دلیل سیگار کشیدن

سیگار کشیدن نیز می تواند یکی از علت های تیرگی رنگ لثه ها باشد. زمانی که تغییر رنگ در لثه ها به علت سیگار باشد، به آن ملانوز سیگاری ها (smoker’s melanosis) گفته می شود. در بدن افراد، سلول های تخصصی وجود دارد که نام آنها ملانوسیت (melanocytes) میباشد. ملانوسیت ها مسئول ساخت ملانین در بدن افراد می باشند. زمانی که اشخاص سیگار می کشند، نیکوتین موجود در سیگار بر سلول های ملانوسیت تاثیر می گذارد و موجب می شود که فعالیت این سلول ها افزایش پیدا کند. نتیجه این فعالیت بیش از اندازه، تولید میزان زیادی ملانین بوده که در انتها این ملانین ها بر رنگ لثه تاثیر می گذارند و باعث تغییر رنگ لثه ها می شوند. رنگ لثه ها ممکن است به طور کلی به سیاه یا قهوه ای تغییر پیدا کند و همچنین ممکن است تنها تکه هایی از لثه با این مشکل درگیر شوند. البته این تغییر رنگ تنها به لثه خلاصه نمی شود و ممکن است داخل گونه ها و لب پایین نیز تغییر رنگ دهند.

خالکوبی آمالگام (Amalgam tattoo)

ممکن است برخی از مواقع دیده باشید که پس از انجام کارهای دندانپزشکی، لکه ای خاکستری یا آبی در داخل دهان شما ظاهر شده باشد. به این موضوع خالکوبی آمالگام گفته می شود. این خالکوبی ممکن است در جاهای متفاوتی از دهان ظاهر شوند اما در اکثر مواقع، در کنار دندانی که پرکردگی دارد مشاهده می شود. آمالگام، ترکیبی از فلزهای متفاوت است که می تواند در پر کردن دندان ها یا روکش ها استفاده شود. زمانی که ذرات این ماده جا به جا شوند، می توانند زیر پوست لثه یا بخش های نرم دهان ظاهر شوند که موجب به وجود آمدن خالکوبی آمالگام می شوند. در صورتی که تغییر رنگ لثه برای این موضوع باشد، نیازی به درمان وجود ندارد، زیرا خطری برای سلامتی افراد ندارد.

ژنژیویت اولسراتیو نکروزان حاد (ANUG)

ژنژیویت اولسراتیو نکروزان حاد، یک نوع عفونت لثه است که عامل ایجاد آن میکروب ها هستند. زمانی که فرد با این بیماری درگیر می شود، دچار لثه های دردناک، تب شدید و بوی بد دهان زیاد می گردد. در صورتی که به این بیماری رسیدگی نشود و به مرحله ای برسد که لایه ای از بافت مرده روی لثه تشکیل شود، این عفونت شدید می تواند موجب سیاه یا خاکستری شدن لثه ها شود. زمانی که لثه ها ملتهب می شوند، رشد باکتری ها نیز سرعت بیشتری پیدا می کند که می تواند یکی از علل ایجاد این بیماری باشد. همچنین باکتری ها می توانند به علت بهداشت نامناسب دهان، استرس، کمبود خواب و یا رژیم غذایی نامناسب تجمع پیدا کنند که این امر موجب التهاب لثه ها می شود. علائم اولیه بیماری ژنژیویت اولسراتیو نکروزان حاد، خونریزی لثه، بوی بد دهان، بزاق زیاد دهان و داشتن احساس بیماری در فرد می باشد. البته درمان این مشکل، بسیار ساده است. فردی که علائم ذکر شده را در خودش می بیند، باید هرچه سرعتر به دندانپزشک خوب و متخصص مراجعه کند. دندانپزشک ممکن است دهان را تمیز کند و جرمگیری نیز انجام دهد. همچنین باتوجه به شرایط فرد، ممکن است استفاده از آنتی بیوتیک ها را تجویز کند. علاوه بر روش های درمانی، افراد می توانند با استفاده از دهانشویه و تمیز نگه داشتن دهان و دندان ها، از تکرار عفونت های دهانی، جلوگیری کنند.

بیماری آدیسون (Addison’s disease)

بیماری آدیسون بر غدد فوق کلیوی تاثیر گذارند. این غدد، هورمون های متفاوتی را می سازند و ترشح می کنند. زمانی که فرد به این بیماری مبتلا می شود، میزان ترشح هورمون های این غدد، کاهش پیدا می کند و تعادل هورمونی بدن به هم می خورد. علائمی که می توانند مربوط به این بیماری باشند عبارتند از:

  • خستگی
  • احساس تشنگی بیش از اندازه
  • کاهش وزن ناخواسته
  • کمبود اشتها
  • ضعیف شدن عضلات

زمانی که این بیماری در حالت پیشرفته تری قرار می گیرد، ممکن است فرد مبتلا، تیره شدن لب ها یا لثه ها را تجربه کند. البته افرادی که این بیماری را دارند، علاوه بر تیره شدن لثه ها، ممکن است لکه های تیره را در نواحی دیگری نیز مشاهده کنند؛ برای مثال روی بند انگشتان، زانوها، خطوط کف دست و اطراف نواحی زخم شده. در بیشتر مواقع، علت ایجاد این بیماری، نقص در سیستم ایمنی افراد است. در این موارد سیستم ایمنی به غدد فوق کلیوی حمله می کند و باعث نقص در عملکرد آنها می شود. باید در نظر داشته باشید که در صورت درمان نشدن این بیماری، آسیب های بسیاری ممکن است به بدن افراد وارد شود.

سندرم پوتز جگرز (Peutz-Jeghers syndrome)

سندرم پوتز جگرز یک بیماری ژنتیکی است که می تواند خطر ابتلا به پولیپ یا سرطان را افزایش دهد. یکی از علائم اولیه این بیماری، ظهور کک و مک های آبی تیره و قهوه ای تیره است. این کک و مک ها می توانند در دهان، پوست انگشتان دست و پوست پا ظاهر شوند. این کک و مک ها معمولا در کودکی ظاهر می شوند و با افزایش سن، از بین می روند. یکی دیگر از علائم مهمی که برای تشخیص این بیماری به آن توجه می شود، خونریزی یا انسداد روده است که این مشکل نیز معمولا در کودکی خود را نشان می دهد. برای تشخیص قطعی این بیماری، لازم است که فرد یک آزمایش ژنتیکی انجام دهد تا با توجه به جواب این آزمایش، تشخیص قطعی داده شود.

تیرگی لثه به دلیل مصرف برخی از داروها

مینوسایکلین (Minocycline) جزو داروهایی است که برای درمان آکنه و درمان عفونت هایی مانند کلامیدیا (chlamydia) استفاده می شود. یکی از عوارض جانبی ای که این دارو ممکن است برای مصرف کننده ایجاد کند، افزایش میزان رنگدانه و تغییر رنگ در دهان افراد است. البته فقط مینوسایکلین، جزو داروهایی نیست که ممکن است این اثر را داشته باشد بلکه داروهای دیگری نیز ممکن است چنین تاثیری برای افراد بگذارند. به همین دلیل بسیار ضروری است که در صورت مشاهده هر گونه تغییر در رنگ لثه های خود پس مصرف هر گونه دارو، با پزشکی که داروی مذکور را تجویز کرده صحبت کنید. با توجه به تشخیص و نظر تخصصی پزشک، ممکن است دوز دارو یا نوع داروی مصرفی تغییر کند.

درمان تیرگی لثه

نحوه درمان تیرگی لثه، بستگی به علتی دارد که باعث ایجاد آن شده است. برای مثال در شرایطی مانند بیماری آدیسون یا عفونت لثه، لازم است که بیمار تحت دارو درمانی قرار بگیرد. در صورتی که علت ایجاد این تیرگی، مصرف سیگار بیش از اندازه باشد، می توان آن را درمان کرد. در این مورد باید حتما با پزشک متخصص مشورت شود تا از نتیجه اطمینان کامل حاصل کنید. همچنین برای درمان این تیرگی، راه حل دیگری نیز وجود دارد که در صورت مراجعه به دندانپزشک، توسط وی، به شما پیشنهاد شود. راه حلی که دندانپزشک به شما می گوید، ممکن است بلیچینگ لثه باشد. البته قبل از انجام این کار باید اطمینان حاصل کنید که دندانپزشک انتخابی شما، تخصص کافی برای انجام این کار را داشته باشد. در صورتی که وی مهارت و تجربه مورد نیاز را نداشته باشد، ممکن است باعث خونریزی لثه و آسیب زدن به لثه های شما شود. بنابراین جهت انتخاب دندانپزشک خوب و باتجربه می توانید از دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی استفاده کنید.

جهت رزرو نوبت و دریافت مشاوره رایگان، با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.


مطلب پیشنهادی: روشهای درمان بیماری لثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.