دیپ بایت و نحوه درمان آن

دیپ بایت

برای تشخیص دادن دیپ بایت که نوعی از اوربایت است، نیازمند معاینه و ویزیت شدن توسط دکتر دندانپزشک هستید. البته در صورتی که شدت اوربایت بالا باشد، خود شخص هم می تواند آن را تشخیص دهد که برای این کار نیاز به شناخت اوربایت دارد. به طور معمول افرادی که دیپ بایت دارند و به دندانپزشکی مراجعه می کنند، برای کج بودن دندان ها یا انجام اورتودنسی می آیند و زمانی که دندانپزشک به آنها توضیح می دهد دچار مشکل دیپ بایت شده اند بسیار تعجب می کنند. قسمت خوب این موضوع این است که راهکار های درمانی بسیاری وجود دارد که مشکل اوربایت را رفع کند. افراد باید در نظر داشته باشند که پس از تشخیص دیپ بایت برایشان توسط دندانپزشک، می بایست هرچه سریعتر اقدامات درمانی لازم را انجام دهد تا مشکل جدی تری برای سلامتی شان پیش نیاید.

دیپ بایت چیست؟

دیپ بایت جزو بیماری های بسیار رایج و معمول در میان مردم می باشد. این عارضه مربوط به دندان های جلویی و پایینی می باشد. در صورتی که هنگام بسته بودن فک هایتان، دندان هایی جلویی فک بالا، بیش از اندازه روی دندان های جلویی فک پایین قرار بگیرند و به اصطلاح هم پوشانی بیش از حد داشته باشند، فرد دچار عارضه دیپ بایت شده است.البته در صورتی که دندان های جلویی فک بالا با دندان های جلویی فک پایین در حد چهار میلی متر هم پوشانی داشته باشند، کاملا طبیعی است؛ اما اگر این هم پوشانی بیشتر از چهار میلی متر باشد، جای نگرانی دارد و نیاز است که توسط دندانپزشک خوب و باتجربه بررسی شود.

درمان دیپ بایت باید هرچه سریعتر پیگیری شود زیرا با درمان نشدن آن، مشکلات بزرگتری برای سلامت دهان و دندان افراد ایجاد می شود مانند به وجود آمدن زخم بر روی سقف دهان و یا فرسوده شدن و پوسیدگی دندان ها.

در واقع می توان گفت Deep Bite نوعی بیماری مال اکلوژن است. در این بیماری هنگام بسته شدن فک ها، دندان های فرد به طور صحیح و تراز شده روی یکدیگر قرار نمی گیرند و موجب مشکلات متعددی می شوند. اگر فردی تنها چند میلی متر از دندان های جلویی فک پایینش مشخص باشد، یعنی دچار شدت بالایی از دیپ بایت شده است که باید بدون تعلل برای درمان اقدام کند. جهت انجام درمان، می توانید با کلینیک سفید صدفی تماس بگیرید تا وقت مشاوره رایگان خود را با بهترین دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی رزرو نمایید.

در زیر نمونه عکس دیپ بایت که نیاز به درمان فوری دارد را مشاهده می کنید:

عکس دیپ بایت

چه چیزی باعث ایجاد دیپ بایت می شود؟

این عارضه ممکن است به دلایل متفاوتی ایجاد شود که برخی از آنها ریشه در عادات و رفتارهای یک فرد در کودکی دارد. برخی از دلایلی که می تواند منجر به بیماری دیپ بایت شود شامل موارد زیر می باشد:

عوامل ژنتیکی

در بیشتر مواقع افرادی که با عارضه دیپ بایت درگیر هستند، به دلایل ژنتیکی و ارثی دچار این مشکل شده اند و نمی توان از بروز این مشکل در آنها جلوگیری کرد. مشکل دیپ بایت بیشتر به شکل و اندازه فک افراد بستگی دارد. در بسیاری از مواقع مشاهده شده است که سرعت و میزان رشد در فک بالا با فک پایینی متفاوت است که در نهایت موجب می شود بیمار فک پایین کوچکتری داشته باشد و دندان هایش همپوشانی بیشتری را ایجاد کنند.

داشتن عادات نادرست

بسیاری از عادات دهانی مضر می توانند علتی برای ایجاد بیماری دیپ بایت باشند. برای مثال مکیدن انگشت شست در طولانی مدت و به خصوص در دوران کودکی، موجب تشدید و بدتر شدن بیماری می شود.

دندان قروچه

دندان قروچه یا فشردن دندان ها به یکدیگر از دلایلی است که بر ایجاد دیپ بایت اثر گذار می باشد. افرادی که دندان قروچه دارند و دندان های خود را به هم می فشارند، اغلب از ماهیچه های قوی تری برخوردار هستند که موجب فشار دادن بیشتر دندان ها بر روی یکدیگر می شود. این فشار در طول زمان باعث سایش دندان ها به یکدیگر می شود و قد دندان های فک پایین را کوتاه تر می کند.

کسب اطلاعات بیشتر: دندان قروچه و نحوه درمان آن

بالا رفتن سن

با گذشت زمان و بالا رفتن سن افراد، دندان ها به طور طبیعی سایش پیدا می کنند. این امر به این معنی است که اگر شخصی دچار دیپ بایت خفیف باشد، با گذشت زمان و پیر شدن مشکلش بدتر می شود و دیپ بایت بیشتر خودش را نشان می دهد. همچنین اگر در جوانی دیپ بایت داشته اید و درمان ارتودنسی انجام داده اید، با رعایت نکردن نکات پس از درمان می توانید موجب برگشتن این بیماری شوید.

از دست رفتن دندان پایین

از دست رفتن دندان های فک پایینی از دیگر دلایل ایجاد دیپ بایت هستند. اگر فردی دندان های آسیاب فک پایینی خود را از دست داده باشد، وضعیتی شبیه به کوچک بودن فک پایین ایجاد می شود که در انتها باعث ایجاد بیماری دیپ بایت خواهد شد.

روش های درمان دیپ بایت

خوشبختانه برای درمان دیپ بایت راه های بسیاری وجود دارد. پس از ویزیت شدن توسط دندانپزشک و تشخیص مشکل دیپ بایت، با توجه به شدت مشکل راهکار های درمانی متفاوتی از طرف دندانپزشک پیشنهاد می شود.البته سن فرد و وضعیت کلی سلامت دهان و دندان وی نیز بر انتخاب روش درمانی موثر است. برخی از این راهکارها عبارتند از:

برداشتن دندان

با توجه به تشخیص دندانپزشک، ممکن است برداشتن یک یا چند دندان به شما پیشنهاد شود. در اغلب مواقع دندان هایی برای برداشته شدن انتخاب می شوند که جزو دندان های پشتی هستند. همچنین کودکانی که دچار این مشکل شده اند می توانند با برداشتن یک یا چند دندان شیری خود، این مشکل را رفع کنند.

استفاده از وسایل دندانپزشکی

وسایل دندانپزشکی بسیاری وجود دارد که می تواند به اصلاح Deep bite کمک کند. استفاده از ارتودنسی یا بریس یکی از گزینه های درمانی پیشنهادی است. ارتودنسی ها رو دندان های افراد نصب می شوند و با سیم هایی محکم به هم وصل می شوند که فشار سیم ها را دندانپزشک تعیین می کند. نگهدارنده ها که از دیگر وسایل دندانپزشکی کارآمد هستند، وسایلی با قابلیت جا به جایی هستند که از سیم و پلاستیک ساخته شده اند. افرادی که از نگهدارنده ها استفاده می کنند، می توانند در صورت نیاز آنها را از دهان خارج کنند. البته این کار باید برای ساعات محدودی از روز انجام شود و در بقیه زمان ها باید نگهدارنده را در دهان خود داشته باشند. وسایل دیگری نیز وجود دارد که با توجه به شرایط هر شخص، دندانپزشک آنها را پیشنهاد می دهد. برخی از وسایل دندانپزشکی از پیش ساخته هستند و برخی دیگر از آنها به طور سفارشی و متناسب با دهان برای یک نفر ساخته می شود. همچنین به طور کلی می توان گفت که وسایل سفارشی و مخصوص به دهان هر فرد، بیشتر از وسایل نیمه آماده به درمان شدن فرد کمک می کند. برای درمان شدن دیپ بایت در یک نفر ممکن است نیاز به چندین ماه یا چند سال استفاده از این وسایل باشد.

بهبود دندان

با توجه به شرایط دندان های یک فرد، ممکن است دندانپزشک تشخیص دهد که ترمیم و بهبود بخشیدن دندان های عقبی، می تواند شدت دیپ بایت را کاهش دهد. این روش درمانی می تواند شامل انجام دادن ایمپلنت یا استفاده از باندینگ برای بهبود دندان ها باشد. همچنین ترمیم کردن دندان های فرسوده نیز بسیار کمک کننده می باشد.

جراحی فک

جراحی فک نیز می تواند یکی از گزینه های پیشنهادی برای درمان دیپ بایت باشد. این روش، به خصوص برای افرادی کارآمد است که علت به وجود آمدن دیپ بایت در آنها، مشکلات مربوط به استخوان و رشد استخوان است. روش جراحی بیشتر به بزرگسالان و نوجوانانی که رشد آنها به پایان رسیده است پیشنهاد می شود.

کسب اطلاعات بیشتر: همه چیز در مورد جراحی فک

به طور کلی درمان دیپ بایت می تواند شامل استفاده از ارتودنسی و جراحی کردن باشد. افرادی که جراحی انجام می دهند نیز ممکن است نیاز به استفاده از وسایل دندانپزشکی، قبل از عمل یا حتی بعد از عمل نیز داشته باشند. پس از اتمام جراحی که معمولا با بیهوشی انجام می شود، فرد درمان شده نیاز به چند هفته بستری شدن جهت بهبودی کامل دارد.

مراجعه به دندانپزشک برای بررسی تخصصی دیپ بایت

خوب است بدانید که دیپ بایت جزو یکی از بیماری های بسیار شایع در افراد می باشد. هر فردی ممکن است علائم آن را در خود مشاهده کند که پس از آن لازم است به یک دندانپزشک خوب و باتجربه جهت تشخیص قطعی مراجعه کند. افراد ممکن است به دلایل زیبایی و ظاهری دست به درمان کردن بزنند اما باید در نظر داشته باشید که این مشکل، علاوه بر تاثیری که در ظاهر افراد می گذارد، موجب مشکلات بسیاری برای سلامت دهان و دندان نیز می شود. پس از تشخیص بیماری دیپ بایت افراد می بایست هرچه سریعتر درمان را شروع کنند زیرا با درمان به موقع، از بروز بسیاری از بیماری های مربوط به سلامت دهان و دندان نیز جلوگیری می شود. شما می توانید جهت تشخیص و درمان مشکل از دندانپزشکان خوب و باتجربه کلینیک سفید صدفی استفاده کنید. جهت رزرو نوبت مشاوره رایگان خود با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید. پس از اینکه دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی مشکل دیپ بایت را در شما تشخیص دادند، بهترین و مناسب ترین روش درمانی را برای شما شرح می دهند تا دندان های شما، همواره در سلامتی کامل باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.