آبسه دندان

آبسه دندان

آبسه دندان مجموعه ای از چرک است که می تواند در نواحی متخلف دهان شکل بگیرد. برای مثال آبسه می تواند در داخل دندان ها، لثه یا در استخوانی که دندان ها را در جای خود محکم نگه می دارد، به وجود بیاید. این عفونت ها ناشی از تجمع باکتری ها در مکان های گفته شده می باشد. آبسه، می تواند در جاهای مختلفی تشکیل شود در صورتی که باکتری ها در انتهای دندان تجمع کنند،‌ به آنها آبسه پری آپیکال ( periapical ) می گویند و اگر در لثه تجمع کنند، آبسه پریودنتال (Periodontal) نامیده می شوند. در اغلب موارد،‌ آبسه های دندانی دردناک هستند اما نمی توان گفت که این درد، همیشه وجود دارد. در هر صورت چه دردناک باشند و چه نباشند، باید توسط دندانپزشک بررسی شوند. دریافت کمک در اسرع وقت بسیار مهم است زیرا آبسه دندان به خودی خود از بین نمی رود. در صورتی که به موقع درمان نشوند،‌ ممکن است به سایر نقاط بدن نیز انتقال پیدا کند و شما را درگیر بیماری های دیگری نیز بکند.

علائم آبسه دندان

در صورتی که شما دچار آبسه دندان شده باشید، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • درد شدید و ضربان دار در دندان یا لثه ای که آسیب دیده و با آبسه دندانی درگیر شده است. این درد ممکن است ناگهانی ظاهر شود و به تدریج بدتر و بیشتر شود.
 • دردی که به تدریج گسترش می یابد و آن را در فک،‌ گردن و گوش حس می کنید. این درد در همان سمتی خواهد بود که دندان یا لثه آسیب دیده شما وجود دارد.
 • دردی که هنگام دراز کشیدن بدتر شود و روند طبیعی خواب شما را مختل کند.
 • قرمزی و یا تورم در صورت شما.
 • حساس شدن دندان، تغییر رنگ دندان و یا لق شدن دندان.
 • براق شدن، قرمز شدن و متورم شدن لثه ها.
 • حساسیت به نوشیدنی ها و غذاهای سرد یا گرم.
 • بوی بد دهان و یا طعم نامطبوع در دهان.

در صورتی که عفونت درمان نشود، گسترش می یابد و باعث بالا رفتن دمای بدن و تب کردن می شود. به طور کلی باعث ایجاد احساس بد در فرد خواهد شد. در مواردی که عفونت شدید شود،‌ باز کردن دهان برای فرد سخت خواهد شد و همچنین تنفس و بلع مشکل خواهد شد.

پیشنهاد می شود مطالعه نمایید: نحوه درمان درد دندان / آفت دهانی چیست

علت ایجاد آبسه های دهانی

دهان همه افراد مملو از باکتری می باشد. این باکتری ها یک لایه چسبناک به نام پلاک را روی دندان های شما تشکیل می دهند. در صورتی که دهان و دندان های خود را تمیز نگه ندارید،‌ آبسه های دندانی ایجاد می شوند و باکتری ها تجمع پیدا می کنند و باعث مختل کردن اعصاب و بافت ها می شوند. باکتری ها می توانند از طریق ترک در دندان ها و یا آسیب و برش در لثه ها تجمع پیدا کنند. همچنین عوامل زیر ممکن است باعث ایجاد آبسه در افراد شود:

 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • رژیم غذایی سرشار از قند‌
 • خشک بودن دهان
 • زخم ها و جراحی های قبلی
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف

بهداشت ضعیف دهان و دندان

عدم مراقبت درست و مناسب از دندان ها و لثه ها مانند مسواک نزدن دوبار در روز و استفاده نکردن از نخ دندان، می تواند خطر پوسیدگی دندان، بیماری لثه، آبسه دندان و سایر بیماری های دندانی و دهانی را افزایش دهد.

رژیم غذایی سرشار از قند‌

خوردن و نوشیدن مکرر و مداوم غذاها و نوشیدنی هایی که سرشار از قند هستند به ایجاد آبسه دهانی کمک خواهند کرد. خوردن این نوع از غذاها می تواند منجر به ایجاد حفره های کوچک در دهان شوند که در نهایت محلی برای تجمع باکتری ها خواهد بود.

خشک بودن دهان

خشک بودن دندان جزو عواملی می باشد که باعث پوسیدگی دندان ها می شود. در اغلب موارد این خشکی دهان جزو عوارضی است که از مصرف برخی داروها ایجاد می شود. همچنین بالا رفتن سن افراد نیز بر خشکی دهان تاثیر گذار است.

زخم ها و جراحی های قبلی

در صورتی که طی جراحی ها، زخم هایی در هر کجای دهان و لثه ها وجود داشته باشد، می تواند محل مناسبی برای تجمع باکتری ها ایجاد کند. همچنین در صورتی که کارهای مربوط به درمان دندان های خود را پیش دندانپزشک خوبی انجام نداده باشید، ممکن است برای مثال به طور کامل دندان شما را پر نکرده باشند و در محل خالی به وجود آمده دندان شما درگیر آبسه شود.

داشتن سیستم ایمنی ضعیف

افرادی که دارای بیماری های ژنتیکی و زمینه ای هستند و از سیستم ایمنی ضعیفی برخوردارند، احتمال بیشتری دارد که با آبسه دندانی درگیر شوند. همچنین افرادی که درحال انجام شیمی درمانی ها هستند نیز امکان بالایی دارد که آبسه دندان را پیدا کنند.

در صورتی که آبسه دندان داشتید باید چه کنید؟

اگر فکر می کنید که با آبسه دندانی درگیر شده اید، باید در اولین فرصت ممکن به دندانپزشک مراجعه فرمایید تا از خطرات احتمالی جلوگیری نمایید. در نظر داشته باشید که آبسه دندان، بدون انجام درمان های لازم از بین نخواهد رفت. در صورتی که آبسه خود به خود پاره شود، ممکن است درد کاهش پیدا کند؛ اما شما همچنان نیاز به ویزیت شدن توسط دندانپزشک خواهید داشت. اگر آبسه به وجود آمده تخلیه نشود،‌ عفونت ممکن است به فک و سایر نواحی سر و گردن شما سرایت کند. اگر سیستم ایمنی ضعیفی دارید و آبسه دندان را بدون درمان رها کنید، احتمال بیشتری دارد که عفونت در بدن شما گسترش یابد.

جلوگیری از ابتلا به آبسه دندان

از اولین اقدام های افراد برای جلوگیری از ایجاد آبسه، مراقبت از دندان ها و مقابله برای ایجاد پوسیدگی در دندان ها می باشد. همچنین برای جلوگیری از مبتلا شدن به آبسه دندانی می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

 • مقدار آب که در طول روز می خورید را بیشتر کنید.
 • دندان های خود را حداقل دوبار در روز به خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.
 • برای تمیز کردن بین دندان ها، از نخ دندان به طور روزانه استفاده کنید.
 • مسواک خود را هر سه یا چهار ماه یک بار تعویض کنید. همچنین مراقب باشید تا هر زمان که مسواک شما دچار ساییدگی شده است، باید آن را تعویض کنید.
 • رژیم غذایی خود را سالم نگه دارید و مصرف مواد قندی را تا جای ممکن محدود کنید.
 • هر ۶ ماه یک بار با دندانپزشک ویزیت انجام دهید.
 • از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید.

درمان آبسه دندان

آبسه های دندانی با برداشتن منبع عفونت و تخلیه چرک درمان می شوند. البته درمان نهایی آبسه دندان، بستگی به میزان عفونت و محل آسیب بستگی دارد:

درمان ریشه دندان

روشی برای آبسه هایی است که در ریشه دندان ایجاد شده اند. در این روش تلاش می شود تا آبسه بدون آسیب رساندن به ریشه و دندان خارج شود. در صورتی که این عمل موفق نباشد،‌مجبور به کشیدن دندان خواهید بود.

ایجاد برش

در این روش، برش کوچکی در لثه ایجاد می شود تا آبسه را تخلیه کنند. این راه حل موقت بوده و در ادامه از روش های دیگری نیز استفاده خواهد شد. برای استفاده از این روش معمولا نیاز به بی حسی است تا درد را از بین ببرد.

در صورتی که بی حسی ها کافی نباشد،‌ ممکن است نیاز به بیهوش کردن بیمار نیز وجود داشته باشد. برای آبسه های دندانی، نیازی به استفاده آنتی بیوتیک ها نیست و اگر لازم باشد، دندانپزشک شما به اطلاعتان خواهد رساند که باید از چه نوع آنتی بیوتیکی استفاده کنید. پس از اتمام درمان، نیاز است که برای انجام چکاپ ها، دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید. در بین این جلسات چکاپ در صورتی که درد ناشی از درمان، بیش از اندازه و خارج از تحمل شما شود، می توانید مسکن هایی استفاده کنید که از درد شما بکاهد. ایبوپروفن جزو مسکن هایی است که بعد از آبسه دندانی قابل استفاده می باشد. در صورتی که استفاده از این مسکن برای شما ممکن نیست، با پزشک خود مشورت کنید و از او کمک بخواهید. اگر درد شما شدت پیدا کرد،‌ از خوردن نوشیدنی های سرد و گرم خودداری کنید. سعی کنید، غذاهای نرم مصرف کنید و تا جای ممکن از سمت دیگر دهان برای جویدن استفاده کنید. در زمانی که آبسه در حال درمان شدن است، از مسواک نرم استفاده کنید و به طور موقت از کشیدن نخ دندان در نزدیکی آبسه درمان شده، خودداری فرمایید. این اقدامات می تواند درد شما را موقتا کاهش دهد اما برای از بین بردن کامل درد، ویزیت و چکاپ با دندانپزشک را انجام دهید و جلسات خود را به تعویق نیندازید.

خدمات دندانپزشکی سفید صدفی برای آبسه دندان

همانطور که مشاهده فرمودید، قطعی ترین و تنها راه درمان کامل آبسه ها،‌ مراجعه به دندانپزشک و ویزیت توسط وی است که باید حتما و حتما توجه داشته باشید تا دندانپزشک انتخابی شما، خوب و باتجربه باشد تا در طی مراحل درمان آبسه، هیچ مشکلی برای شما پیش نیاید. در نظر داشته باشید که درمان نکردن آبسه ها، می تواند عواقب به مراتب بدتری برای سلامتی تان داشته باشد، پس درمان تان را به هیچ عنوان پشت گوش نیندازید. شما می توانید برای انجام درمان آبسه های دندانی خود، از دندانپزشکان توانا و کاربلد مجموعه سفید صدفی استفاده نمایید تا بهترین نتیجه ممکن را از درمان خود دریافت فرمایید. برای دریافت خدمات می توانید با شماره 02188881984 با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.