آمالگام دندانی

آمالگام دندانی چیست

بسیاری از افراد با آمالگام (Amalgam) آشنا هستند و خیلی از افراد هم در حال استفاده از آمالگام هستند، اما خودشان اطلاعی ندارند. افرادی که با دندان هایشان به مشکل برخورده اند و مجبور به پر کردن دندان هایشان شده اند، به احتمال نود درصد در دهان خود آمالگام دارند. دندانپزشکان ازمواد پر کننده آمالگام استفاده می کنند تا حفره به وجود آمده را بپوشانندو پر کنند و از پوسیدگی دوباره جلوگیری کنند.البته افرادی که با آمالگام آشنایی دارند، ممکن است مطالبی مبنی بر پر کردن دندان ها با آمالگام حاوی جیوه شنیده باشند که مطلبی نگران کننده برایشان به حساب بیاید. بسیاری برایشان سوال است که آیا استفاده کردن از آمالگام حاوی جیوه در دهان خطرناک است یا خطری ندارد به طور کلی طبق تحقیقات انجام شده، استفاده از آن خطری ندارد اما در ادامه با بررسی کردن و معرفی کردن آمالگام به طور کامل، تمام نگرانی ها و سوالات شما در رابطه با آمالگام برطرف خواهد شد.

آمالگام چیست؟

استفاده از آمالگام دندان، در برهه ای از زمان جزو پر طرفدارترین و محبوب ترین پر کننده دهان در میان دندانپزشکان بوده است. دندانپزشکان از آمالگام برای پر کردن حفره های به وجود آمده در دندان استفاده می کردند که در اکثر مواقع این حفره ها به دلیل پوسیدگی ایجاد می شد. شاید پر کننده آمالگام را با نام دیگر پر کننده نقره نیز بشناسید. علت این نام گذاری، رنگ ظاهری آمالگام است که نقره ای می باشد اما ترکیبات آن کاملا با فلز نقره متفاوت است. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، در بیشتر مواقع از پر کننده هایی استفاده می شود که هم رنگ دندان ها باشد و تغییری در ظاهر دندان ایجاد نکند و به این شکل استفاده از Amalgam به نسبت گذشته کاهش یافته است.

آمالگام دندانی

با این حال آمالگام به نسبت دیگر مواد، تطبیق پذیرتر هستند زیرا می تواند از آنها برای درمان کردن موقعیت های متفاوت استفاده کرد و همچنین در طولانی مدت عملکرد بهتری را از خودشان به نمایش می گذارند. این عملکرد به خصوص در دندان هایی که وظیفه جویدن را دارند خودش را بهتر به نمایش می گذارد. همانطور که کاملا واضح است، استفاده از آمالگام از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است و نسبت به سایر مواد دندانپزشکی هزینه کمتری دارد. آمالگام یک نوع آلیاژ جیوه به حساب می آید که یک ماده ترمیم کننده همه کاره محسوب می شود.

آیا استفاده از آمالگام بی خطر است؟

در گذشته نگرانی های بسیاری در مورد خطرناک بودن آمالگام وجود داشته که تمام این نگرانی ها به علت وجود عنصر جیوه در ترکیبات آمالگام بوده است اما خوب است بدانید که این ترکیب، جای هیچگونه نگرانی ندارد. البته برخی از کشورها استفاده از آمالگام را برای افراد زیر ۱۵ سال ممنوع کرده اند که این کار فقط و فقط به دلایل زیست محیطی انجام شده تا از جیوه استفاده کمتری شود و آلودگی جیوه در محیط به حداقل برسد. در طول ۱۵۰ سال گذشته میلیون ها نفر از آن استفاده کرده اند و هیچ مدرکی مبنی بر مضر بودن آن برای افراد به دست نیامده است. امروزه با وجود پیدا شدن جایگزین های متفاوت برای آمالگام همچنان دندانپزشکان مشغول به استفاده از این مواد هستند که نشانه از بی خطری آن دارد.

دلیل استفاده از جیوه در ساخت Amalgam

البته که ممکن است آمالگام را به اسم پر کننده نقره ای بشناسید اما در حقیقت Amalgam از ترکیب چند فلز ساخته شده است و تنها رنگ آن نقره ای است. این ترکیب در ۱۵۰ سال گذشته جزو محبوب ترین و موثرترین ترکیبات دندانپزشکی شناخته شده است. به طور کلی آمالگام شامل فلزات نقره، جیوه، قلع و مس است. در برخی از مواقع، آمالگام ممکن است شامل مقدار کمی از فلزات روی، ایندیوم یا پالادیوم نیز باشد. ممکن است با خودتان فکر کنید که با وجود مضر بودن جیوه، چرا از این فلز برای درست کردن چنین ترکیب کارآمدی استفاده می شود؟ جیوه استفاده می شود تا کمک کند انعطاف پذیری این مواد ترکیبی بالا برود. زمانی که جیوه با یک ترکیب پودری آلیاژ مخلوط می شود، ترکیبی را ایجاد می کند که به اندازه کافی نرم است و می شود از آن برای پر کردن حفره های دندان استفاده کرد و به آن به طور دلخواه شکل داد. مزیت دیگر استفاده از جیوه این است که به سرعت سفت می شود و همچنین می تواند فشار وارده بر مواد در اثر جویدن در سالیان متمادی را تحمل کند.

آیا استفاده از جیوه در آمالگام خطرناک است؟

باید بدانید که جیوه فلزی است که به طور طبیعی در محیط وجود دارد. همه افراد به گونه ای در معرض جیوه هستند چه از طریق هوا، آب آشامیدنی، خاک یا غذا. بنابراین در تماس بودن با جیوه از طریق آمالگام فرق چندانی با در تماس بودن با جیوه در محیط ندارد. البته مانند بسیاری از مواد دیگر، مضر بودن جیوه و آسیب رسانی آن به بدن، به میزانی که فرد با آن در ارتباط است ربط دارد. سطوح بسیار پایین جیوه سبب هیچ خطر و عوارض جانبی برای افراد نمی شود. البته در صورتی که جیوه با درصد بالایی باشد، می تواند باعث ایجاد چندین علامت نامطلوب در افراد شود. هنگام استفاده از آمالگام، حداقل مقدار جیوه استفاده می شود که بخشی از آن نیز بخار شده و از مواد خارج می شود و تنها بخش کوچکی از جیوه با فرسوده شدن مواد پر شده، جذب بدن می شود. منطقی است که برای افراد سوال شود آیا استفاده از آمالگام در دهان بی خطر است یا خیر. برای پاسخ به این سوال خوب است بدانید در طی ۱۵۰ سال گذشته، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه استفاده از آمالگام خطرناک است وجود ندارد زیرا سطح جیوه جذب شده در بدن به قدری پایین است که برای ایجاد هیچگونه خطری کافی نیست. در واقع مطالعات انجام شده، مشخص کرده است که میزان جیوه موجود در آن که توسط بدن جذب شده، بسیار کمتر از میزان جیوه ای است که در محیط با آن ارتباط دارید.

آیا جایگزینی برای آمالگام وجود دارد؟

در صورتی که احساس خوبی برای استفاده از آمالگام ندارید، می توانید گزینه های دیگری برای درمان با دندانپزشک خود مشورت کنید. شما می توانید گزینه های متفاوت برای درمان دندان های خود را با بهترین دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی بررسی کنید تا در نهایت بهترین و مناسب ترین روش درمانی را برای خود انتخاب نمایید. در حال حاضر آمالگام ها با ترکیبات متفاوتی وجود دارد که کمک می کند میزان جیوه مصرفی در آنها کاهش پیدا کند. برای مثال نوعی از آمالگام ها با استفاده از فلز مس بالا، میزان جیوه مصرفی را کاهش داده اند. اگر می خواهید کلا از Amalgam استفاده نکنید، می توانید از مواد دیگری برای پر کردن دندان هایتان استفاده کنید برای مثال انواع مختلف کامپوزیت یا طلا جزو گزینه های مورد استفاده هستند. البته استفاده از کامپوزیت از لحاظ ظاهری بهتر است زیرا همرنگ با دندان هر فرد استفاده می شود. البته از کامپوزیت برای تمام شرایط نمی توان استفاده کرد و این مورد باید توسط دندانپزشک بررسی شود.

چه زمانی باید آمالگام را از دندان خارج کرد؟

در صورتی که حذف کردن آمالگام در دندان پر شده، کاملا ضروری و واجب نباشد، خارج کردن آن می تواند ضررهای بسیاری را وارد کند. تشخیص اینکه چه زمانی برای خارج کردن آمالکام مناسب است، به عهده دندانپزشک بوده که با انجام بررسی های لازم، به بیمار اطلاع داده می شود؛ اما به طور کلی Amalgam تنها زمانی از دندان خارج می شود که فرسوده شده باشد، شکسته شده باشد و یا در زیر آمالگام پوسیدگی به وجود آمده باشد، در این هنگام آمالگام قبلی خارج شده و مورد جدید جایگزین آن می شود. در صورتی که خودسرانه عمل کنید و با اصرار زیاد آمالگام خود را از دندان خارج کنید، باعث از بین رفتن بخش زیادی از دندان می شوید. اگر هر گونه نگرانی در مورد آمالگام دارید، می توانید با یک دندانپزشک خوب و باتجربه مشورت کنید و گزینه های قابل استفاده را بررسی کنید. البته خوب است که در مورد هر گونه تغییر و موادی که در دهان شما استفاده می شود تحقیق کنید و با دقت آن را انتخاب کنید اما استفاده از Amalgam جای هیچ نگرانی ندارد و می توانید با خیال راحت از آن استفاده کنید. با این حال اگر باز هم نگرانی در مورد استفاده از آن دارید، می توانید با دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی به صورت رایگان مشورت کنید و با کمک گرفتن از تجربیات آنها، بهترین گزینه درمانی که می تواند جایگزین آمالگام شود را انتخاب کنید تا بار دیگر لبخند زیبا و دلنشین را به خودتان هدیه کنید.

مراجعه به دندانپزشک برای بررسی تخصصی

شما می توانید با مراجعه کردن به کلینیک سفید صدفی و رزرو کردن وقت مشاوره رایگان خود، با بهترین دندانپزشکان خوب و باتجربه ما مشاوره شوید و در صورت نیاز برای درمان دندان های خود از آمالگام استفاده کنید. همچنین در صورتی که تمایل دارید گزینه های جایگزین آمالگام را بررسی کنید، می توانید از دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی کمک بگیرید تا بهترین و مناسب ترین مواد را برای دندان های خود استفاده کنید. جهت رزرو نوبت خود می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.