بریج دندان

بریج دندان

از دست رفتن دندان ها، یکی از بدترین تجربه هایی است که هر فرد می تواند در زندگی اش داشته باشد. دندان های افراد نقش بسیار پررنگی را در زندگی آنها بازی می کنند؛ نحوه صحبت کردن، نحوه غذا خوردن و میزان اعتماد به نفس افراد، تا حد بسیاری بستگی به دندان های آنها دارد. زمانی که دندان های یک فرد به هر دلیلی از دست می رود، ممکن است او حتی اعتماد به نفس صحبت کردن در جمع را نیز از دست بدهد و بسیار گوشه گیر و ساکت شود. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی برای هر مشکل، راه حلی ایجاد شده است که افراد می توانند از آنها برای بالا بردن و ارتقا دادن سطح زندگی شان استفاده کنند. بریج دندان یکی از روشهای جایگزین کردن دندان های از دست رفته است.

بریج دندان چیست؟

همانطور که اشاره شد، بریج دندان یکی از بهترین راهکارها برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد. هنگام استفاده از بریج دندان، فاصله هایی که به علت عدم وجود دندان ها، مشاهده می شوند را با استفاده از دندان های کاذب می پوشانند. بریج دندان می تواند برای یک یا چند دندان نیز، استفاده شود. آنها به دندان های کناری که سالم هستند متصل می شوند و به نسبت جایگاه دیگر دندان ها، در جای خود محکم می شوند. بریج دندانی برای اشخاصی که دندان های خود را از دست داده اند، یکی از بهترین گزینه های درمانی محسوب می شوند. از دست رفتن یک دندان می تواند علل متفاوتی داشته باشد. از شایع ترین دلایل می توان به پوسیدگی دندان، بیماری لثه و آسیب های دیگر مثل ضربه خوردن به دندان اشاره کرد. البته افرادی نیز وجود دارند که به علت داشتن یک بیماری مادرزادی خاص، از بدو تولد دندانی ندارند. نکته قابل توجه در مورد بریج ها این است که برای استفاده از آنها باید حتما در دو طرف جای خالی، دندان سالم وجود داشته باشد.

چرا از بریج های دندانی استفاده می شود؟

یکی از ویژگی های دندان ها این است که آنها زمانی که در کنار یکدیگر هستند، بیشترین بازده را دارند. در صورتی که فقط یکی از آنها از دست رفته باشد، دندان های مجاور شروع به حرکت در جهت غلط می کنند و کج می شوند. همچنین اگر دندان از دست رفته در فک پایین باشد، دندان مقابل آن در فک بالا، رشد می کند و به سمت پایین جهت پر کردن فضا، می رود. چنین موقعیتی می تواند ضررهای بسیاری را برای فرد ایجاد کند. تعدادی از آنها شامل موارد زیر می شود:

 • مشکلات گاز گرفتن
 • مشکلات مربوط به جویدن غذاها
 • احساس درد ناشی از فشار اضافی روی دندان ها و فک افراد
 • پایین رفتن اعتماد به نفس به علت نبودن دندان و جای خالی آن

بریج دندان چه شکلی است؟

بریج دندان

بریج دندان، پس از اتمام کار و نصب نهایی، بسیار شبیه به دندان های اصلی می باشد و به راحتی نمی توان آن را تشخیص داد. بریج ها به طور کلی دو بخش دارند که به شرح زیر می باشند‌:

دندان های پایه

در این بخش از بریج دندانی که توسط دندانپزشک متخصص انجام می شود، روی هر دندانی که در مجاورت فضای خالی قرار دارد، یک تاج نصب می گردد. به این دندان ها که بر روی آنها تاج نصب شده، دندان لنگر یا دندان نگهدارنده گفته می شود. بین این دو دندان، دندان مصنوعی نصب می شود که جای خالی را پر می کند.

پونتیک (Pontics)

پونتیک، به دندان مصنوعی گفته می شود که در فضای خالی جایگذاری می شود. البته پونتیک می تواند شامل یک یا چند دندان مصنوعی باشد که به یکدیگر متصل هستند. این دندان های مصنوعی، به تاج های دندان های لنگر می چسبند و در جای خود محکم می شوند.

انواع مختلف بریج دندان

می توان گفت که بریج های دندانی به طور کلی، چهار نوع مختلف دارند. انواع بریج های دندانی عبارتند از:

بریج ثابت سنتی

این نوع از بریج های دندانی، کاربردی ترین و شناخته شده ترین نوع از بریج ها است. برای استفاده از این نوع بریج، نیاز به دو عدد تاج دندان ( ممکن است بیشتر هم شود ) و با توجه به میزان فضای خالی، یک یا چند دندان مصنوعی، دارد. تمام این تاج ها و دندان های مصنوعی به یکدیگر متصل هستند که تاج ها، دندان های مصنوعی را در جای خود محکم نگه می دارند. بریج های سنتی، از جنس فلز، چینی یا سرامیک ساخته می شوند.

بریج های کنسول

در این نوع از بریج، تاج دندان تنها بر روی یک دندان نصب شده که به آن دندان لنگر می گویند. به همین ترتیب، پونتیک نیز به یک دندان لنگر می چسبد. این گزینه بیشتر مناسب افرادی که است که دندان از دست رفته شان، تنها یک دندان مجاور دارد.

بریج دندان مریلند (Maryland)

این نوع از بریج های دندانی، بیشتر برای جایگزینی دندان های از دست رفته جلویی استفاده می شوند. در فرآیند استفاده از این نوع بریج دندانی، دندان های مصنوعی که استفاده می شوند،‌ از پرسلن (porcelain) متصل به سرامیک یا فلز ساخته می شوند. این دندان ها توسط یک فریم مخصوص پشتیبانی می شوند و در جای خود محکم خواهند شد. دندان هایی که در دو طرف دندان مصنوعی قرار دارند، توسط بال های مخصوص، به دندان جدید متصل می شوند.

بریج وابسته به ایمپلنت

به طور کلی میتوان گفت که این بریج، شبیه به بریج سنتی می باشد. تنها تفاوت آن با بریج سنتی، این است که در اطراف آن دندان طبیعی نیست و دندان ایمپلنت است. به این ترتیب پونتیک به دندان ایمپلنت متصل می شود و دندان ایمپلنت، نقش دندان لنگر را بازی می کند.

مراحل انجام بریج دندان

کمترین تعداد جلساتی که برای انجام بریج دندانی لازم است، دو جلسه می باشد:

آماده سازی دندان لنگر

در جلسه اول، پس از گرفتن مشاوره های لازم از دندانپزشک،‌ در صورتی که مراجع با روند درمانی و هزینه های مربوط به آن موافقت کند، می توانند فرآیند های مربوط به درمان را نیز آغاز کنند. در این جلسه دندان هایی که قرار است از آنها به عنوان لنگر استفاده شود و باید بر روی آنها تاج نصب شود، نیاز به یکسری تغییرات جزئی دارند. بخشی از مینا و عاج دندان در این جلسه تراشیده و کوتاه می شود تا فضای کافی برای نصب تاج، بر روی دندان های وجود داشته باشد.

قالب گیری ها

مرحله دیگری که لازم است انجام شود، قالب گیری است. دندانپزشک شما می تواند به طور سنتی قالب گیری را انجام دهد و یا اسکن دیجیتال و سه بعدی از دندان ها و فک شما انجام دهد. البته این موضوع در نتیجه کار، تاثیر چندانی نخواهد داشت. پس از اتمام مراحل قالب گیری، اسکن دیجیتال یا قالب گرفته شده، ارسال می شوند تا دندان مصنوعی و تاج مخصوص دندان های فرد ساخته شود. تا زمانی که دندان های مصنوعی و تاج ها ساخته شوند، دندانپزشک شما یک بریج موقت بر روی دندان هایتان قرار می دهد تا قسمت های خالی دندان شما را بپوشاند.

قرار دادن بریج دائمی

زمانی که برای مراجعه بعدی خود اقدام می کنید، موقعی است که دندان های مصنوعی و تاج های شما آماده شده اند. در این ملاقات، دندانپزشک بریج موقت را از دندان های شما جدا می کند و بریج را با دقت فراوان بر دندان های افراد نصب می کند. پس از اتمام نصب آن، در صورتی که نیاز به هر گونه تنظیم داشته باشد، در همان لحظه تنظیمات را نیز انجام می دهد.

مزایای استفاده از بریج دندان

 • افرادی که از بریج دندان استفاده می کنند، می توانند دوباره به راحتی گاز بزنند.
 • با استفاده از این روش، از جا به جایی و کج شدن دندان ها جلوگیری می شود.
 • افراد، توانایی جویدن غذاها را مانند گذشته به دست می آورند.
 • به راحتی و بدون وجود هیچگونه اختلالی، می توانند صحبت کنند.
 • لبخندشان بازگردانده می شود و میزان اعتماد به نفس آنها افزایش می یابد.

مراقبت های لازم از بریج دندان

اینکه بریج های دندانی تا چه اندازه دوام داشته باشند، بستگی به سلامت دندان های لنگر دارد. باید در نظر داشته باشید که اگر دندان های لنگر، دچار پوسیدگی یا بیماری لثه شوند، ممکن است به قیمت از دست دادن بریج های دندانی تمام شود. به همین علت باید به دقت از دندان های خود مراقبت کنید. تعدادی از راه های مراقبت از دندان ها، به شرح زیر است:

 • مسواک زدن، حداقل دو بار در طول روز. همچنین مسواک و خمیردندان انتخابی شما، مورد تایید دندانپزشک باشد.
 • استفاده از نخ دندان حداقل دو بار در طول روز قبل از مسواک زدن، مانع پوسیدگی دندان ها می شود.
 • انجام جرم گیری عمیق و کامل حداقل دو بار در طول سال.
 • مراجعه منظم به دندانپزشک جهت انجام چکاپ های دوره ای.
 • داشتن رژیم غذایی سالم و بدون قند مصنوعی.

شما می توانید بریج های دندانی خود را به کمک دندانپزشکان خوب و باتجربه کلینیک سفید صدفی نصب کنید. جهت رزرو نوبت مشاوره رایگان از دندانپزشکان ما، با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.