کیست دندان

کیست دندان

زمانی که صحبت از بیماری ها یا مسائل مربوط به دندان می شود، اکثر افراد از پوسیدگی دندان شکایت می کنند یا اعتراض خود را نسبت به کشیدن دندان عقل و عصب کشی عنوان می کنند. با این حال، بیماری های فراوانی وجود دارد که مربوط به دندان است و فرد می تواند با آن درگیر شود. یکی از آن، شرایط نادر که بسیار کم امکان رخ دادن دارد، کیست دندان است. با اینکه تعداد بسیار کمی از اشخاص این بیماری را تجربه کرده اند، اما آنها به خوبی می دانند که این بیماری چقدر می تواند دردناک و سخت باشد. می توان گفت افرادی که نمی دانند کیست دندان چیست و تا به حال آن را تجربه نکرده اند، باید خودشان را بسیار خوش شانس بدانند.

کیست دندان چیست؟

برای کسانی که هیچ آشنایی با کیست ندارند، باید گفت که کیست، اساسا یک کیسه است که از بافت نرم تشکیل شده یا مایعی است که در کنار یا اطراف دندان ها ایجاد می شود. کیست ها، حفره های بسته ای هستند که غیرسرطانی می باشند اما ممکن است در برخی از موارد، تبدیل به گونه تهاجمی شوند. کیست های دندانی، در صورتی که درمان و رسیدگی نشوند، می توانند به بافت دهان و استخوان ها آسیب برسانند. این آسیب ممکن است جبران ناپذیر باشد به همین علت باید در اسرع وقت به آن رسیدگی شود.

علت ایجاد کیست دندانی

کیست های دندانی در اکثر مواقع، در نوک ریشه دندان مرده ایجاد می شود. البته دندان هایی که هنوز به طور کامل نمرده اند و در حال مرگ هستند نیز می توانند محل مناسبی برای ایجاد کیست باشند. زمانی که صحبت از کیست دندانی می شود، تعدادی دلیل مشترک وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

 • رشد نامناسب دندان ها.
 • وضعیت نامناسب دندان ها در دهان و رسیدگی نکردن به آنها.
 • شکستن کانال ریشه که هم می تواند به طور طبیعی رخ دهد و هم ممکن است توسط یک دندانپزشک بدون تجربه ایجاد شود.
 • داشتن سندرم ژنتیکی گورلین ( Gorlin’s syndrome ).
 • زمانی که دندان ها به هر دلیلی نهفته شوند و از لثه بیرون نیایند. در اکثر مواقع این مشکل برای دندان های عقل نهفته، ایجاد می شود.
 • داشتن دندان مرده که محیط بسیار مناسبی برای ایجاد کیست، می باشد.

اگرچه کیست های دندانی به طور معمول در نتیجه برخی مشکلات یا عفونت های دندانی ایجاد می شوند، اما می تواند نشانه ای از وجود بیماری های دیگری نیز باشد. به همین علت بسیار مهم است که به موقع و با حس کردن علائم آن، به یک دندانپزشک خوب و متخصص مراجعه کنید.

علائم کیست دندان

کیست دندانی در صورت درمان نشدن، می تواند مشکلات بسیار جدی تری را برای افراد ایجاد کند. به همین علت دانستن علائم مربوط به کیست دندانی مهم است تا در صورت مشاهده آنها، در اسرع وقت به دندانپزشک خوب و با تجربه مراجعه کنید. علامت هایی که باید به آنها توجه کنید، شامل موارد زیر می باشد:

 • حساس یا دردناک شدن دندان ها.
 • جا به جا شدن دندان ها و به وجود آمدن فاصله بین آنها.
 • لق شدن دندان ها.
 • احساس ناراحتی و درد هنگامی که بر قسمت خاصی از لثه فشار وارد می شود.
 • متورم شدن لثه.
 • بی حسی، در صورت زمانی که فشار کیست بر روی عصب است.

زمانی که هر یک از علائم گفته شده را احساس کردید، لازم است در اسرع وقت به دندانپزشک خوب و باتجربه جهت درمان تخصصی کیست دندانی، مراجعه کنید.

انواع کیست دندان

یکی از مهمترین نکاتی که افراد باید آن را بدانند، این است که کیست های دندانی، انواع متفاوتی دارند. به طور کلی می توان گفت که ۳ نوع کیست متفاوت وجود دارد. انواع کیست ها، به شرح زیر می باشند :

کیست پری آپیکال (Periapical Cyst)

این کیست شایع ترین کیستی است که امکان دارد برای افراد به وجود بیاید. این کیست به نام های مختلفی شناخته می شود، دندانپزشکان ممکن است این کیست، را به نام کیست رادیکولار ( radicular cyst )، کیست پریودنتال آپیکال(apical periodontal cyst)، کیست انتهای ریشه و یا به طور کلی کیست دندانی بدانند. این کیست در اثر مرگ یا نکروز بافت پالپ که داخل دندان است ایجاد شود. هنگام تشکیل این کیست، التهاب ایجاد می شود و سموم معمولا در انتهای ریشه دندان ترشح می شوند. علت نام گذاری آن به عنوان کیست انتهای ریشه نیز همین است. درمان این نوع از کیست، در اکثر مواقع بسیار ساده است. دندانپزشک باید درمان مخصوص به ریشه را انجام دهد و در صورت عدم موفقیت،‌ دندان مرده باید به طور کلی خارج شود. انجام این کار، تنها راهی است که موجب می شود دندانپزشک به کیست دست پیدا کند و عفونت را از آن خارج کند. همچنین جهت جلوگیری از بازگشت التهاب، بهترین کار پر کردن جای خالی کیست، با دندان مصنوعی است.

کیست دنتی ژروس (Dentigerous Cyst)

باید بدانید که این کیست، به طور معمول در ناحیه دندان عقل پایین و یا دندان نیش بالایی ایجاد می شود. محلی که بیشتر این کیست به وجود می آید، در اطراف تاج دندان نهفته است ( یعنی دندانی که به طور کامل رشد نکرده ). چیزی که در بیشتر موارد موجب تشکیل این کیست می شود،‌ فشاری است که دندان در حال رشد ، وارد می کند. فشار ناشی از این دندان، مانع از جریان طبیعی خون می شود و به همین دلیل، ممکن است مایع بین بافتی، در بین مینای دندان و قسمت تاجی دندان جمع شود. این مایع موجب التهاب و عفونت می شود که نتیجه آن، یک کیست دنتی ژروس می باشد. متاسفانه تنها راه درمان این کیست، کشیدن دندان و برداشتن کیست با عمل جراحی است.

ادنتوژنتیک کراتوسیست (Odontogenic Keratocystic)

بیماران به احتمال زیاد، در فک پایین خود متوجه این کیست می شوند. با وجود اینکه اسم این کیست کمی ترسناک یا حتی سخت است، به طور کلی می توان گفت که شبیه سایر کیست های دندانی است. با این حال برای اینکه دندانپزشک تشخیص دقیقی ارائه دهد، نیاز دارد که تجزیه و تحلیل میکروسکپی و رادیوگرافی انجام دهد. متاسفانه، علت دقیق به وجود آمدن این کیست مشخص نمی باشد. البته یک راه درمانی برای این کیست وجود دارد و آن انجام جراحی توسط دندانپزشک است. البته پس از جراحی و برداشت کیست، ممکن است دوباره ظاهر شود و به وجود بیاید؛ به همین علت پس از اتمام جراحی، دندانپزشکان توصیه می کنند که راه درمانی و مراجعه به دندانپزشک ادامه داشته باشد.

تفاوت بین کیست دندان و آبسه دندان

زمانی که افراد دچار تورم های دردناک در دهان خود می شوند، بیشترین احتمالی که داده می شود، درگیر شدن با آبسه یا کیست دندان می باشد. بنابراین بسیار مهم است که تفاوت بین این دو مشکل را بدانید. تنها تفاوتی که بین کیست و آبسه وجود دارد، عفونت است. آبسه، عفونی می باشد اما کیست، هیچ عفونتی ندارد. البته در صورتی که کیست، عفونی شود، نام آن را به آبسه تغییر می دهند. همچنین به طور معمول آبسه دندان، در نزدیک کیست ها یا داخل کیست ها تشکیل می شوند. عامل اصلی ایجاد آبسه، باکتری های موجود در دهان هستند. در بیشتر موارد این آبسه ها، به دلیل پوسیدگی دندان افراد ایجاد می شوند. اگر فرد آبسه کوچکی داشته باشد، با خوردن آنتی بیوتیک ها می تواند مشکل شما را بر طرف کند؛ اما اگر آبسه بزرگ باشد،‌ نیاز به جراحی توسط دندانپزشک احساس می شود.

مطلب پیشنهادی: همه چیز در مورد آبسه دندان

درمان کیست دندان

بیمارانی که با این عارضه درگیر شده اند،‌ می خواهند که هرچه سریعتر از شر این مشکل راحت شوند. راه های زیادی برای درمان کیست وجود دارد اما بهترین راه آن، جراحی کیست توسط دندانپزشک متخصص می باشد. در بیشتر مواقع، فرد با خوردن آنتی بیوتیک ها می تواند مشکل خود را حل کند اما در صورتی که این کیست اندازه بزرگی داشته باشد، می بایست حتما جراحی شود.

درمان در خانه

شاید با شنیدن اسم جراحی، کمی دچار دلهره و اضطراب شوید. خبر خوب این است که انجام جراحی، تنها راه درمان کیست نمی باشد. اگر شرایط کیست ایجاد شده، وخیم نباشد، بیماران می توانند آن را تنها با خوردن آنتی بیوتیک، درمان کنند. مهم نیست نوع درمان انتخابی مراجع کدام است؛ در هر صورت فردی که درگیر کیست شده است،‌ باید با یک دندانپزشک خوب و باتجربه مشورت کند و راهنمایی بگیرد.

عوارض کیست دندان

به طور کلی کیست ها در صورت درمان نشدن، می توانند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کنند. این مشکلات شامل موارد زیر می باشد:

 • باعث حساسیت دندان ها می شود.
 • کیست هایی که ایجاد می شوند، باعث وارد شدن فشار به دندان ها و بافت های مجاور کیست می شوند.
 • موجب اختلال در عملکرد صحیح دندان ها می شود.
 • موجب ضعیف شدن و حساس شدن لثه ها می شود.
 • باعث عفونت کردن دندان ها می شود.
 • موجب می شود که ظاهر دندان ها تغییر کند و دندان ها کج شوند.
 • همچنین داشتن کیست ها موجب ایجاد بیماری های دیگر نیز می شود.
 • در صورتی که کیست ها عفونی شوند، موجب به وجود آمدن آبسه می شوند.
 • درمان نکردن کیست، می تواند منجر به حالت تب و لرز در افراد شود.
 • در موارد نادر، ممکن است کیست های دندانی تبدیل به تومور شوند.
 • می توانند موجب لق شدن دندان ها شوند.

به جز موارد ذکر شده، کیست های دندانی می توانند باعث ایجاد عوارض دیگری نیز بشوند. به همین علت، بسیار مهم است که پس از مشاهده علائم آن، به سرعت نزد دندانپزشک خوب و باتجربه مراجعه کنید. شما می توانید جهت درمان و تشخیص،‌ دندانپزشکان خوب و متخصص کلینیک سفید صدفی را انتخاب کنید تا هرچه سریعتر روند درمانی شما را آغاز کنند. جهت رزرو نوبت خود، می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.