تجهیزات دندانپزشکی

تجهیزات دندانپزشکی

زمانی که پای خود را در هر دندانپزشکی می گذارید، با تعداد زیادی از وسایل رو به رو می شوید. این وسایل برای بسیاری از افراد ترسناک بوده و باعث می شود که تعدادِ مراجعه به دندانپزشکی را کاهش دهند و سلامت دهان و دندان های خود را به تعویق می اندازند. برای از بین بردن این ترس، بهترین کار شناخت لوازم موجود در یک دندانپزشکی و همچنین شناخت نحوه کار هر یک از آنها است. باید بدانید که تمام این وسایل تنها به هدف کمک به افراد و درمان مشکلات به وجود آمده استفاده می شود. تجهیزات دندانپزشکی طیف وسیعی را در بر می گیرند و در هر کلینیک دندانپزشکی با توجه به خدماتی که در آن کلینیک ارائه می شود متفاوت است. در صورتی که هر کدام از وسایل را در یک کلینیک نشناختید، می توانید از دندانپزشک یا کارکنان آن مجموعه درخواست کنید تا برای شما توضیح دهند که نحوه استفاده هر کدام به چه صورت است.

یونیت دندانپزشکی

اولین و ضروری ترین وسیله ای که در هر کلینیک دندانپزشکی وجود دارد، یونیت دندانپزشکی است. این یونیت ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از انواع آنها کاربردهای متفاوت و آپشن های متفاوتی دارند. البته همه انواع یونیت ها، باید شامل موارد زیر باشد:

صندلی یونیت

صندلی یونیت بخشی است که مراجع جهت انجام کارهای دندان خود، بر روی آن می نشیند. این صندلی، متحرک است و بخش بالایی آن جهت دسترسی بهتر دندانپزشک بر روی دندان های افراد، به سمت پایین می رود و تقریبا حالت تخت شو دارد.

چراغ یونیت

این چراغ ها در اکثر یونیت ها ضد آب هستند و وظیفه ایجاد نور لازم و مورد نیاز دندانپزشک را بر عهده دارند. رنگ نور آنها می تواند زرد یا سفید باشد تفاوتی ایجاد نمی کند و تنها فاکتور مهم این است که سایه کمی را ایجاد کند تا دندانپزشک بتواند اِشراف کامل را بر دندان های مراجع داشته باشد.

کراشوار (لیوان پر کن و روشویی)

این بخش از یونیت زمانی استفاده می شود که مراجع نیاز داشته باشد چیزی را از دهان خود خارج کند یا نیاز به شست و شوی دهان خود با آب داشته باشد. میزان گودی کراشوار باید به اندازه ای باشد که هنگام تخلیه آبِ داخل دهان، مراجع اذیت نشود و محیط اطراف به هیچ عنوان آلوده نشود. انتهای این کراشوار، به فاضلاب متصل است تا آب آلوده را از محیط خارج کند.

لوازم و تجهیزات میز دندانپزشکی

این میز که هم می تواند در سمت راست و هم می تواند در سمت چپ یونیت باشد، دارای دکمه های مختلف، جهت کنترل اجزای مختلف یونیت می باشد. همچنین تعدادی از ابزار های مورد نیاز دندانپزشک نیز در کنار این دکمه ها قرار دارند که هر کدام جایگاه مخصوص به خود را دارند.

تجهیزات سیستم ساکشن دندانپزشکی

در این سیستم،‌ که در دهان مراجع قرار می گیرد، در انتها به فاضلاب متصل است تا آب دهان و خون و باقی موارد را خارج کند و فضای بهتری جهت انجام کار دندانپزشک ایجاد شود.

تجهیزات دندانپزشکی جرمگیری دندان (cavitron)

این دستگاه برای پاک کردن جرم ها و پلاک های تشکیل شده بر روی دندان ها، استفاده می شود. این پلاک ها بر اثر فعالیت باکتری های بین دندان ها ایجاد می شوند و تمام افراد باید حداقل سالی یکبار جهت انجام جرمگیری کامل، نزد دندانپزشک مراجعه کنند. دستگاه های کاویترون، انواع مختلفی دارند که هر کدام می تواند قابلیت های متفاوتی نیز داشته باشد و البته با پیشرفت تکنولوژي، دستگاه های تولید شده، میزان آسیب کمتری به دندان ها وارد می کنند. در صورتی که این دستگاه تنظیم نباشد و خراب شده باشد، ممکن است باعث تراش خوردن یا خراب شدن مینای دندان بشود.

پیشنهاد می شود: نحوه جرم گیری دندان

آینه دندانپزشکی

آینه دندانپزشکی یک ابزار بسیار کاربردی و مفید است که به دندانپزشکان اجازه می دهد دندان ها و لثه های افراد را از تمام زاویه های مورد نیاز بررسی کنند. این آینه ها، به قدری کوچک هستند که در دهان افراد جا می شوند و در هنگام درمان دندان ها، باعث اذیت شدن بیمار و دندانپزشک نمی شوند. این آینه ها ممکن است یکبار مصرف یا دائمی باشند که در صورت دائمی بودن، باید برای هر شخص به طور کامل و دقیق ضدعفونی شوند. آینه های دائمی فلزی هستند و معموا جنس آنها از استیل است. آینه های یک بار مصرف که برای هر نفر باید آینه جدیدی استفاده شود، معمولا پلاستیکی بوده و بعد از اتمام ویزیت در صورت سالم بوده به خود شخص داده می شود.

آمالگاماتور (amalgamator)

این دستگاه زمانی به کار می آید که دندانپزشک قصد پر کردن دندان ها با آمالگام را دارد. آمالگام به صورت پودری به دندانپزشکی ها آورده می شود و با استفاده از این دستگاه، با جیوه ترکیب شده و در نهایت قبل از خشک شدن مواد، در دندان جایگذاری می شود. این دستگاه در دو نوع کپسولی و ترکیبی در بازار وجود دارد که هر دندانپزشک با توجه به نیاز خود می تواند آن را خریداری کند.

اتوکلاو (autoclave)

این دستگاه جزو تجهیزات واجب برای هر کلینیک دندانپزشکی است. این دستگاه جهت استریل کردنِ دیگر تجهیزات دندانپزشکی است که با استفاده از دما و فشار، می تواند این کار را انجام دهد. البته باید در نظر داشت که تمام تجهیزات دندانپزشکی قابلیت استریل شدن با این دستگاه را ندارند و ممکن است خراب شوند.

فورسپس دندانپزشکی (forceps)

در اکثر مواقع از فورسپس دندانپزشکی برای کشیدن دندان استفاده می شود. به دلیل اینکه هر کدام از دندان هایی که نیاز به کشیدن دارند ممکن است در جای متفاوتی باشند و نیاز به کشیده شدن از زاویه های مختلف داشته باشند، فورسپس، این امکان را به دندانپزشک می دهد که با وارد کردن فشار لازم، هر کدام از دندان ها را از جای خود خارج کند. البته این وسیله برای کودکان و بزرگسالان متفاوت است.

تابوره یا صندلی دندانپزشکی

البته که همه افراد با این نوع از صندلی ها برخورد داشته اند اما اسم آن را نمی دانند. این صندلی ها در آزمایشگاه ها نیز وجود دارند که بدون پشتی و گرد هستند. این صندلی ها قابلیت تنظیم کردن ارتفاعشان را دارند و نداشتن پشتی در این صندلی ها باعث می شود که دسترسی دندانپزشکان به وسایل مختلف آسان باشد. همچنین این صندلی ها به دندانپزشکان این امکان را می دهند که تسلط کافی بر روی مراجعین داشته باشند. البته در نظر داشته باشید که این صندلی ها هم مانند تمام وسایل دیگر دندانپزشکی، نیازمند استریل شدن هستند.

هندپیس دندانپزشکی (dental handpiece)

هندپیس دندانپزشکی، وسیله ای برای نگه داشتن سرهای چرخشی در دندانپزشکی است. هندپیس ها می توانند به شکل مستقیم باشند و یا دارای سری زاویه دار باشند. زاویه دار بودن هندیس ها به دندانپزشکان کمک می کنند تا دسترسی مورد نیاز را برای انجام درمان های مورد نیاز‌ داشته باشند.

فرز دندانپزشکی (dental bur)

فرزهای دندانپزشکی، بر روی هندپیس ها نصب می شوند. این فرزها انواع مختلفی دارند و به طَبَع آن، در مواقع مختلف با کاربردهای متفاوتی استفاده می شوند. فرزهای دندانپزشکی به انواع فرزهای الماسی و فرزهای آنگل ( angle )، تقسیم می شوند که هر کدام کاربرد جداگانه ای دارند. انواع فرزهای الماسی میزان زبری های متفاوتی دارند و انتهای بدنه آنها صاف می باشد تا در هندپیس ها جایگذاری شوند. این فرزها برای تراش دادن دندان یا کامپوزیت استفاده می شوند. فرزهای آنگل نیز سرهای پیچ و تاب خورده دارند و شکلشان با فرزهای الماسی متفاوت است. فرزهای آنگل، معمولا برای برداشتن پوسیدگی ها از روی دندان به کار می روند.

لوازم و تجهیزات بهداشتی دندانپزشکی

علاوه بر لوازم ضروری که ذکر شد، اولین و مهمترین نکته در هر کلینیک دندانپزشکی، رعایت بهداشت مناسب است. لازمه این امر، ضدعفونی کردن مداوم لوازم چند بار مصرف در کلینیک می باشد بنابراین نیاز به مقدار زیادی مایع ضدعفونی کننده می باشد. همچنین ماسک صورت، شیلد، روپوش و کلاه جراحی نیز در دندانپزشکی مورد نیاز می باشد. در کلینیک استفاده از دستکش های لاتکس نیز بسیار بالا است و این دستکش ها باید برای هر نفر حتما تعویض شوند و از لحاظ بهداشتی نیاز است که به هیچ کجا برخورد نکنند. همچنین مایع ضدعفونی کننده ای که برای سطوح استفاده می شود باید با مایع ضدعفونی کننده ای که برای تجهیزات استفاده می شود متفاوت باشد و برای هرکدام، از مایع مخصوص خود استفاده شود تا مراجع با هیچ نوع بیماری درگیر نشود. صندلی یونیت که مراجع بر روی آن می نشیند، باید روکش مخصوص به خود را داشته باشد و حتما برای هر مراجع،‌ روکش یک بار مصرفِ جدیدی استفاده شود.

توجه به لوازم و تجهیزات دندانپزشکی

هنگام مراجعه به یک کلینیک دندانپزشکی،‌ علاوه بر سابقه و توانایی خود دندانپزشک، باید حتما به تجهیزات مورد استفاده در کلینیک و همچنین نحوه رعایت بهداشت آن محل، توجه ویژه ای شود. در صورتی که به این موارد بی توجه باشید،‌ ممکن است خود را با بیماری جدیدی درگیر کنید و سلامت خودتان و دندان هایتان را به خطر بیندازید. شما می توانید تمام خدمات درمانی خود را در کلینیک سفید صدفی با اطمینان به رعایت بهداشت درست و استفاده از تجهیزات مناسب، انجام دهید. جهت رزرو نوبت مشاوره می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.