پروتز دندان

پروتز دندان

دندان های هر فرد، جزو مواردی است که در صورت آسیب دیدن و از دست رفتن، دیگر جایگزین نمی شوند و جای خالی آن همیشه در نظر می ماند. خیلی از افراد تا زمانی که دندان های خود را از دست نداده اند، قدر آنها را نمی دانند و تازه زمانی که دندانشان آسیب می بیند متوجه ارزش بالای آن می شوند. البته افردی هم هستند که با وجود مراقبت بالایی که از دندان هایشان می کنند، به وسیله اتفاقات ناگهانی یا تصادفات پیش بینی نشده، یک یا چند دندان خود را از دست می دهند. تا چند دهه گذشته، افرادی که با این مشکل رو به رو می شدند، تا اخر عمرشان مجبور می شوند، بدون دندان ادامه بدهند. اما به مرور زمان با پیشرفت علم و تکنولوژی راهکاری برای جایگزین کردن این دندان ها ایجاد شد و یکی از این موارد، استفاده از پروتز دندان بود.

پروتز دندان چیست

پروتز های دندانی در واقع جایگزین دندان های از دست رفته یا آسیب دیده می شود. با جایگزین کردن این دندان ها، لبخند افراد و ظاهرشان بهبود پیدا می کند اما این تنها فایده پروتزهای دندان نمی باشد. یک دندان از دست رفته می تواند بر نحوه و الگوی جویدن افراد تاثیر گذار باشد و سر آغاز ابتلا به بیماری های لثه باشد. از دست رفتن و یا آسیب دیدن دندان ها، همچنین می تواند سلامت استخوان فک و دیگر دندان ها را نیز در معرض خطر قرار دهد. پروتز های دندانی انواع مختلفی دارند که دندانپزشک با توجه به نیاز شما، نوع مناسب را انتخاب نموده و برای شما توضیح خواهد داد.

انواع مختلف پروتز دندان

پروتزهای دندان انواع مختلفی دارند که با توجه به نیاز مراجعین و تشخیص دندانپرشک، انتخاب می شوند. شما می توانید پس از تشخیص دندانپزشک نیز، خودتان اطلاعات تکمیلی در مورد این پروتزها را به دست آورید. تعدادی از پرکابردترین پروتزهای دندانی، شامل موارد زیر می شوند:

تاج دندان

تاج دندان در واقع یک پوشش جدید برای دندان های آسیب دیده است. جنس تاج دندان ممکن است فلزی یا چینی و سرامیکی باشد. تاج های دندان، راه حل های بسیار خوبی برای دندان های شکسته یا آسیب دیده هستند، که عمر نسبتا طولانی و بالایی نیز دارند. گرفتن و گذاشتن تاج دندان، مستلزم حداقل دو جلسه ویزیت و قرار ملاقات با دندانپزشک است. فرآیند گذاشتن تاج دندان به طور معمول، شامل مراحل زیر می باشد :

  • تهیه قالب از دندان ها
  • پر کردن حفره ها در دندان های آسیب دیده و مورد نیاز.
  • کوتاه کردن دندان ها برای آماده سازیِ نصب تاج.
  • گذاشتن یک تاج موقت تا زمانی که تاج اصلی آماده شود.
  • پس از چند هفته، تاج دائمی بر روی دندان ها گذاشته می شود.

تاج ها به طور کلی یک راه حل دائمی در نظر گرفته می شوند. زمانی که سر جای اصلی خود قرار می گیرند، می توانند از ۵ سال تا ۱۵ سال دوام داشته باشند که این موضوع بستگی به نوع تاج استفاده شده و نحوه نگهداریِ خودِ فرد، دارد. نگهداری از تاج ها مانند هر دندان دیگری، شامل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه می باشد. تاج ها ممکن است در طول زمان و به علل مختلف، تَرَک بخورند یا بشکنند. همچنین ممکن است چسب استفاده شده برای تاج ها، شل شود که این اتفاق باعث ایجاد راهی برای نفوذ باکتری ها به داخل دندان شده و در نهایت ایجاد پوسیدگی می کند.

ایمپلنت دندان

یکی از گزینه ها مناسب برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته، استفاده از ایمپلنت دندان است. این نوع پروتز با استفاده از پیج های آهنی درون استخوان فک ثابت می شود. استفاده از ایمپلنت دندان، یک روش معمول دارد که به شیوه زیر انجام می شود:

ابتدا یک ایمپلنت درون استخوان فک قرار می گیرد. دندانپزشک ممکن است یک اِباتمنت (Abutment) که وسیله ای جهت متصل کردن ایمپلنت و پروتز دندان است را برای مراجع، نصب کند. اباتمنت، در بسیاری از موارد برای نگه داشتن تاج نیز استفاده می شود. در صورتی که استخوان های اطراف ایمپلنت، نیاز به هرگونه ترمیم داشته باشند، اباتمنت پس از ترمیم شدن استخوان گذاشته می شود. همچنین در مراحل نهایی جهت مطابق سازی دندان ها با یکدیگر،‌ روکش بر روی اباتمنت گذاشته می شود. طبق مطالعات انجام شده، ایمپلنت های دندانی دوام بسیار بالایی دارند و افرادی که از انها استفاده نموده اند، تغییرات بسیار زیادی بر شیوه زندگی شان احساس کرده اند. ایمپلنت ها در حال حاضر، به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند. البته همانطور که این شیوه مزایای فراوانی دارد، تعدادی نکته منفی نیز دارد؛ مانند شل شدن پیچ، شکستن ایمپلنت و یا ایجاد عوارض در بافت استخوان اطراف ایمپلنت. تصمیم به انجام دادن یا ندادن ایمپلنت ها، بستگی به نظر متخصص دندانپزشک و توانایی افراد در پرداخت هزینه های آن دارد.

بریج دندان (Dental bridge)

زمانی که یک یا چند دندان از دست رفته باشد، بریج دندان بسیار کارآمد می شود. بریج دندان در واقع برای پر کردن شکاف هایی استفاده می شود که ناشی از عدم وجود دندان ها و از دست دادن آنهاست. بریج دندان ها، معمولا در دو سمت و در انتهای شکاف ایجاد شده، به دندان های سالم متصل می شود. در اکثر مواقع بریج ها از جنس چینی یا سرامیک هستند تا ظاهری شبیه به دندان های اصلی داشته باشند. بریج ها نیز مانند دندان های طبیعی، نیاز به رسیدگی دارند و باید مرتبا از مسواک و نخ دندان جهت حفظ نظافت آنها استفاده شود. نصب کردن بریج، روی دندان ها نیز روند خاص خودش را دارد. در مرحله ملاقات اول، دندان هایی که در دو طرف جای خالی قرار دارند سوهان کشی و آماده برای نصب بریج می شوند. در طی این جلسه، یک قالب از دهان و دندان ها گرفته می شود تا بریج اصلی و دائمی را از روی آن بسازند. تا قبل از آماده شدن بریج اصلی، یک جایگزین موقت، گذاشته می شود تا جای خالی بین دندان ها پر شود. معمولا بریج اصلی پس از دو الی سه هفته آماده شده و نصب می گردد. در قرار دوم بریج اصلی که آماده شده است در جای خود قرار داده می شود. تنظیمات جزئی مربوط به بریج نیز انجام می شود تا کاملا طبیعی به نظر برسد. پس از آن چسب مخصوص به بریج زده می شود تا در جای خود محکم بماند. اگر بریج شما از جنس خوبی باشد و توسط یک دندانپزشکِ کاربلد، نصب شده باشد، می تواند تا آخر عمر دوام داشته باشد اما به طور کلی می توان گفت که عمر بریج ها از ۵ تا ۱۵ سال است.

کسب اطلاعات بیشتر: بریج دندانی چیست؟

دندان مصنوعی (پروتز مصنوعی)

پروتزها ابزارهای مصنوعی هستند که به خوبی روی لثه ها قرار می گیرند و مانند دندان های طبیعی به نظر می رسند و عمل می کنند. البته به این پروتزها، دندان مصنوعی نیز گفته می شود. تعداد دندان هایی که یک شخص از دست داده است در انتخاب بهترین و مناسب ترین نوع پروتز مصنوعی به او و دندانپزشکش کمک می کند. رایج ترین نوع پروتز های مصنوعی عبارتند از:

  • پروتز های کامل که جایگزین تمام دندان های شخص می شود و باید روزانه تمیز شوند که برای تمیز کردنشان، باید کاملا از دهان خارج کرد و دوباره سر جایشان قرار داد.
  • پروتز های جزئی و متحرک که جایگزین برخی از دندان ها می شوند و نمی توان از آنها برای همه دندان ها استفاده کرد.
  • پروتزهای جزئی ثابت که به عنوان بریج های تحت حمایت ایمپلنت نیز شناخته می شوند.
  • پروتزهای نگهدارنده ایمپلنت که با تواجه به اسمش،‌ بر روی ایمپلنت ها گذاشته می شوند، اما باید به طور روزانه برداشته و تمیز شوند.

روکش دندان

روکش ها می توانند با پوشاندن دندان ها به وسیله پوسته ای نازک و طبیعی،‌ به بهبود رنگ و ظاهر آنها کمک کنند. تهیه کردن روکش ها نیز مانند سایر پروتزهای دندانی شامل روند مشخصی است. در ابتدا دندانپزشک بخش کمی از مینای دندان ها را ساییده و از فک و دندان ها، قالب می گیرد. تکنسین های آزمایشگاهی با استفاده از قالب، روکش های مورد نیاز را با استفاده از موادی مانند کامپوزیت می سازند؛ که این ساختن و آماده کردن ممکن است تا چند هفته زمان ببرد. پس از آماده شدن روکش ها، شخص به دندانپزشک مراجعه کرده و دندانپزشک روکش ها را با چسب مخصوص به دندان ها می چسباند. ممکن است در این مرحله از نور ماوراءبنفش استفاده کند تا چسب ها کاملا خشک شوند و روکش ها را نگه دارند. این روکش ها با توجه به نوع نگهداری افراد، می توانند از ۵ سال تا ۱۵ سال عمر کنند و پس از آن نیز قابل جایگزین کردن هستند.

شما می توانید برای استفاده از پروتزهای دندان، از دندانپزشکان خوب و باتجربه کلینیک سفید صدفی استفاده کنید تا ظاهر جدید، جذاب و فوق العاده را به دندان های خود هدیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.