ترمیم دندان

ترمیم دندان

ترمیم دندان ممکن است برای بسیاری از افراد نیاز باشد. در صورتی که دندان ها دارای پوسیدگی باشند، نیازمند رسیدگی و مراجعه به دندانپزشک هستند. همچنین دندان های ضعیف شده و شکسته نیز باید تحت مراقبت قرار بگیرند و ترمیم شوند. ترمیم دندان انواع مختلفی دارد از جمله پر کردن، روکش، ایمپلنت، استفاده از دندان های مصنوعی و بریج ها است. در صورتی که با دندان های خود به هر گونه مشکلی برخوردید، با مراجعه به دندانپزشک می توانید آن را حل کنید و طبق نظر دندانپزشک خود،‌ بهترین و مناسب ترین روش درمانی را انتخاب کنید تا دندان های شما کمترین آسیب را ببینند.

ترمیم دندان چیست؟

ترمیم دندانی، به زمانی گفته می شود که افراد برای جایگزین کردن بخش های از دست رفته دندان، به دندانپزشکی مراجعه می کنند. همچنین می تواند دندان های پوسیده را درمان کند و ساختار های عفونی و یا آسیب دیده را که در آینده می تواند ایجاد مشکل کند، از دندان جدا کند. مراحلی که برای ترمیم دندان طی می شود، کاملا بستگی به نوع ترمیم دندان شما دارد. قبل از اقدام به انجام هر کاری، باید دندان ها را در تمیز ترین حالت ممکن نگه دارید و حتما از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. دندانپزشک شما پس از معاینه، پوسیدگی ها و حفره هایی که در دندان ایجاد شده است را پیدا می کند و به آنها رسیدگی می کند. ممکن است دندان های شما نیاز به پر کردن، روکش کردن و … داشته باشد. در صورتی که طبق تشخیص دندانپزشک،‌ شما نیاز به استفاده از پروتزهای مصنوعی و ایمپلنت ها داشته باشید، دهان و دندان های شما را اندازه گیری می کنند و ممکن است مدل های اولیه از دهان شما بسازند تا پروتز ها برای شما کاملا اندازه و مناسب باشند و هیچگونه احساس ناراحتی در دهان شما ایجاد نکنند.

انواع روشهای ترمیم دندان

روش های متفاوتی وجود دارد که می توانند ظاهر و عملکرد دندان های شما را باز گردانند. تعیین نوع روش مورد نیاز شما،‌ کار یک متخصص است. دندانپزشک با توجه به نوع آسیب ایجاد شده و میزان و دامنه آسیب، بهترین و مناسب ترین روش ترمیم را پیشنهاد می کند. تعدادی از معمول ترین روش های ترمیم عبارتند از:

پر کردن دندان

دندان هایی که دچار پوسیدگی شده اند، بعد از تخلیه و خارج کردن قسمت های پوسیده، نیازمند پر کردن هستند. این نوع از ترمیم،‌ جزو رایج ترین روش ها می باشد. پرکردن دندان ها توسط دندانپزشک عمومی انجام می شود و نیازی به حضور متخصص و جراح نمی باشد. مواد مختلفی ممکن است در پر کردن دندان ها استفاده شود از جمله آمالگام یا کامپوزیت. اگر دندانی که پوسیدگی دارد جزو دندان های جلویی و در معرض دید باشد، دندانپزشک شما از مواد همرنگ استفاده می کند که در دید، مشخص نباشد. در بیشتر مواقع از کامپوزیت ها استفاده می شود که در ظاهر و زیبایی تاثیر گذار نباشد، اما باز هم مواد استفاده شده طبق تشخیص دندانپزشک خواهد بود.

روکش ها

می توان گفت که روکش های دندانی مانند کلاهک هستند که روی کل دندان قرار می گیرند. درست است که گاهی مواقع روکش ها برای موارد زیبایی استفاده می شوند، اما کاربرد محافظتی نیز دارند. استفاده از روکش ها می تواند برای موارد زیر باشند:

  • دندان هایی که حفره آنها بیش از حد بزرگ است و پر کردن فایده ندارد.
  • دندان های ضعیف یا ترک خورده.
  • دندان های فرسوده.
  • دندان های آسیب پذیر که به تازگی عصب کشی شده اند.

روکش ها معمولا توسط متخصصین ساخته می شوند اما ممکن است دندانپزشک شما آنها را در مطب خود نیز بسازند. در بیشتر موارد یک متخصص دندانپزشک از دندان شما قالب می گیرد و آن را به آزمایشگاه می فرسند تا روکش شما را آماده کنند. تا زمانی که روکش اصلی برای دندان شما ساخته شود، یک روکش موقت روی دندان ترمیم شده قرار می گیرد تا موقعی که دندانپزشک روکش اصلی را جایگزین کند.

ایمپلنت ها

ایمپلنت ها ریشه های مصنوعی هستند که برای نگهداری و محکم سازی دندان های جایگزین، مانند بریج ها استفاده می شوند. ایمپلنت ها دو نوع اصلی دارند:

  • اندوستال (Endosteal) :در این نوع از ایمپلنت ها، ریشه مصنوعی در استخوان فک محکم می شوند.
  • سابپریوستال (Subperiosteal) : ریشه مصنوعی روی استخوان فک یا بالای آن گذاشته می شود. این نوع از ایمپلنت، زمانی انجام می شود که استخوان فک سالم نباشد و توانایی نگه داشتن ایمپلنت اندوستال را نداشته باشد.

ایمپلنت های دندانی ساختاری شبیه به دندان های طبیعی دارند و به همین علت غذا خوردن و صحبت کردن را آسان تر می کنند. ساختن و گذاشتن ایمپلنت ها ممکن است زمان ببرد و طول بکشد اما دوام بسیار بالایی دارند به طوری که در صورت مراقبت، می توانند تا آخر عمر همراه شما باشند.

کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص: خدمات مربوط به ایمپلنت دندان

بریج ها (Bridges)

بریج ها، دندان های مصنوعی هستند که برای جایگزین کردن دندان های مصنوعی از دست رفته استفاده می شوند. آنها توسط تاج هایی بر روی دندان های اطراف که سالم هستند، متصل می شوند و عملکرد دندان ها را باز می گردانند. همچنین بریج ها از نظر ظاهری تغییری ایجاد نمی کنند که می توان این را جزو ویژگی های مورد نیاز حساب کرد. بریج ها معمولا از پرسلین ( porcelain ) ساخته می شوند که هیچ مغایرتی با رنگ دندان های طبیعی ندارند. هنگام استفاده از بریج ها، ممکن است نیاز باشد که دندانپزشک شما، دندان هایی که اطراف بریج هستند را با یک روکش مخصوص بپوشانند تا بتوانند بریج را به آنها متصل کنند. در مواردی ممکن است نیاز به استفاده از ایمپلنت ها نیز باشد. تعداد دندان های از دست رفته و محل آنها تعیین کننده نوع بریج مورد نیاز شما است. همچنین کیفیت دندان های اطراف نیز بر نوع بریج ها تاثیر گذار است. دندانپزشکانی که کارهای ترمیمی و جایگزینی دندان ها را انجام می دهند، می توانند بریج ها را نیز نصب کنند.

کسب اطلاعات بیشتر: کاربرد بریج دندان و روش اجرای آن

پروتزها

پروتز ها دندان های مصنوعی متحرکی هستند که برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می شوند. دندان های مصنوعی از لحاظ ظاهری، دقیقا مثل دندان ها و لثه های اطراف آن می باشند. در مواقعی که شخص تمام دندان های خود را در اثر آسیب، پوسیدگی، بیماری لثه یا کهولت سن از دست داده باشد، می تواند از یک مجموعه کامل از دندان های مصنوعی استفاده کند. در صورتی که تعدادی از دندان های طبیعی همچنان وجود داشته باشند، می تواند از دندان مصنوعی های جزئی برای جبران دندان های از دست رفته، استفاده کند. در برخی از مواقع ممکن است هنگام ویزیت و نصب دندان مصنوعی، متوجه شوید که تعدادی دندان پوسیده و آسیب دیده دارید که در اولویت اول باید به آنها رسیدگی کنید.

روکش ها

روکش ها پوسته هایی به رنگ خود دندان هستند که جلوی یک یا چند دندان را می پوشانند. درواقع استفاده از روکش ها نوعی عمل زیبایی محسوب می شود که برای کامل تر و زیبا تر کردن دندان های آسیب دیده استفاده می شوند. روکش ها می توانند دندان های کوچک تر یا کوتاه تر را یک دست نشان دهند. آنها همچنین می توانند دندان ها را از نظر رنگ نیز یکسان کنند. این کاربرد برای کسانی مفید است که دندان هایشان تغییر رنگ داده، شکسته و یا ترک خورده است. روکش ها به طور کلی دو روش دارند:

  • روش سنتی : در این روش که زحمت و زمان بسیاری می طلبد، نیازمند خرد کردن مینای دندان و ساختار طبیعی آن است.
  • روش بدون نیاز به آمادگی :‌ این کار به آماده سازی کمتری نیاز دارد و همچنین نیازی به آسیب به مینای دندان نیست. برای استفاده از این نوع روکش،‌ نیازی به بیهوشی هم وجود ندارد.

روکش با مراقبت مناسب، حدودا بین ۵ تا ۱۵ سال دوام خواهد داشت.

باندینگ (Bonding)

باندینگ دندان برای کامل کردن ظاهر آن استفاده می شود. در دندان هایی که ظاهر آن تغییر کرده برای مثال ترک خورده یا تراشیده شده و یا رنگ طبیعی آن متفاوت شده است، دندانپزشک یک نوع از کامپوزیت را بر روی دندان شما استفاده می کند که با رنگ طبیعی آن مطابقت دارد. باندینگ دندان، به اندازه روکش محکم نیست. ممکن است به راحتی تراش خورده شود و نیاز به ترمیم پیدا کند.

پس از انجام هر کدام از روش های ترمیم دندان، باید همواره از آنها مراقبت کنید. میزان مسواک زدن شما تغییری نمی کند و پس انجام از عمل ترمیم،‌ مثل زمانی که دندان های طبیعی خود را داشتید، باید از مسواک استفاده کنید. حتما از نخ دندان های استاندارد استفاده کنید و ویزیت های دندانپزشکی خود را سر وقت انجام دهید تا در صورت بروز هرگونه مشکلی، در اولین فرصت متوجه آن شوید. به یاد داشته باشید که تنها تمیز کردن خود دندان ها کافی نیست و شما باید لثه ها، زبان و سقف دهانتان را نیز تمیز نگه دارید.

مراجعه به دندانپزشک برای ترمیم دندان

برای انجام هرگونه عمل ترمیمی، باید به دندانپزشک با تجربه و معتمد مراجعه کنید تا مطمئن باشید از موارد خوب و مناسب برای انجام کارهای شما استفاده می شود. شما می توانید برای انجام هر یک از موارد مربوط به ترمیم و یا دندانپزشکی زیبایی از دندانپزشکان مجرب مجموعه سفید صدفی استفاده کنید تا به نتیجه دلخواه تان برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.