جرم گیری دندان

جرم گیری دندان

در بسیاری از مواقع دندانپزشک شما، ممکن است توصیه کند که دندان های خود را جرم گیری کنید. جرم گیری دندان ها به طور معمول همراه با درمان های ریشه دندان انجام می شود. می توان گفت که جرم گیری نوعی تمیز کردن عمیق دندان محسوب می شود. جرم گیری دندان ها، به درمان کردن بیماری های لثه نیز کمک می کند. جرم گیری دندان ها بسیار عمیق تر از تمیز کردن های معمولی انجام می شود. جرم گیری دندان ها ممکن است بیشتر از یک جلسه درمان نیاز داشته باشد و اگر شما درگیر بیماری های لثه باشید، نیازمند استفاده از بی حسی موضعی نیز هستید. در صورتی که از بی حسی استفاده شود، تنها نیاز به چند ساعت برای بهبود خواهید داشت. جرم گیری دندان ها کمک می کند تا پلاک هایی که بر روی دندان ها تجمع کرده اند از بین بروند و از پوسیدگی دندان ها جلوگیری شود. در حالی که تمیز کردن معمولی دندان ها، سطوح دندان را تمیز می کند،‌ جرم گیری دندان ها، بسیار دقیق تر و عمیق تر خواهد بود. در جرم گیری، حتی پلاک هایی که در زیر سطح لثه ها جمع شده اند نیز پاکسازی می شوند.

چه زمانی برای جرم گیری دندان ها مناسب است؟

موقعی که دهان شما درگیر بیماری مزمن پرودنتال می باشد،‌ جرمگیری دندان های شما، یکی از گزینه های پیشنهادی دندانپزشک خواهد بود. در صورتی که جرم گیری دندان ها به موقع انجام شود،‌ می تواند از پیشرفت بیماری های دهان جلوگیری کند و به بهبود آنها و حفظ سلامت دندان های افراد، کمک بسیاری کند. بیماری مزمن پریودنتال به زمانی گفته می شود که باکتری های موجود در پلاک های تشکیل شده، باعث کنده شدن و جدا شدن لثه از دندان های شما شود. این باعث می شود که در جای خالی لثه های کنده شده، باکتری های بیشتری تجمع پیدا کنند و در نتیجه پلاک های بیشتری تشکیل شوند. زمانی که این اتفاق رخ دهد، شما به طور عادی نمی توانید با مسواک زدن به آنها دسترسی پیدا کنید و آنها را از بین ببرید؛ در نتیجه نیازمند جرم گیری عمیق دندان ها به کمک دندانپزشک خواهید بود. یکی از دلایلی که استفاده مسواک به همراه نخ دندان توصیه می شود این است که با نخ دندان بتوانید نقاطی که با مسواک تمیز نشده اند را پاکسازی کنید.

در صورتی که بیماری مزمن پریودنتال درمان نشود، ممکن است منجر به موارد زیر شود :

 • از دست دادن بافت و استخوان های دهان.
 • از دست دادن دندان ها.
 • لق شدن دندان ها.
 • حرکت کردن دندان ها از جای خود.

ابتلا به بیماری مزمن پریودنتال می تواند علل و عوامل بسیار متفاوتی را داشته باشد. برخی از علت هایی که ممکن است منجر به ایجاد این بیماری شود شامل :

 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و استفاده نکردن از مسواک و نخ دندان.
 • اعتیاد به سیگار و انواع مواد مخدر.
 • بالا رفتن و کهولت سن.
 • تغییرات هورمونی (هم بالا رفتن و هم پایین آمدن میزان هورمون ها در بدن).
 • رژیم غذایی نامناسب و استفاده زیاد از قند و شکر در طول رژیم.
 • موارد ژنتیکی که در صورتی که این بیماری در یکی از اعضای خانواده شما وجود داشته باشد، احتمال ابتلای شما به بیماری پریودنتال نیز افزایش می یابد.

در صورتی که این بیماری را داشته باشید، ممکن است پلاک های بسیار بزرگی، پر از باکتری ها در میان دندان های شما تشکیل شود که یک عامل تشدید کننده محسوب شده و لثه و دندان ها را بیش از پیش با این بیماری درگیر خواهد کرد. برای تشخیص این بیماری، علائم دیگری نیز وجود دارد که می توانید به دنبال آنها بگردید:

فواید انجام جرم گیری دندان ها

انجام جرم گیری دندان ها جزو طلایی ترین راه های درمان برای بیماری مزمن پریودنتال محسوب می شود. در تحقیقات نشان داده شده که انجام جرم گیری، می تواند پلاک های به وجود آمده در بین دندان ها را به طور چشمگیری بهبود دهد. با کاهش و از بین رفتن پلاک هایی که بین دندان ها به وجود آمده است می توان خطرات بسیار زیادی را رفع نمود؛ برای مثال از دست دادن دندان ها، از بین رفتن استخوان و بافت دهان. جرمگیری دندان ها از نظر زیبایی نیز بسیار تاثیرگذار می باشد. خیلی از افراد هستند که در اثر رعایت نکردن بهداشت، دچار تغییر رنگ در دندان های خود شده اند. این افراد می توانند با انجام دادن جرم گیری،‌ تا حدی دندان های خود را به رنگ اصلی شان باز گردانند و اعتماد بنفس از دست رفته خود را دوباره به دست آورند.

ریسک ها و خطرات مرتبط

جرم گیری دندان ها جزو بی خطرترین کارها محسوب می شود. در بعضی از موارد محدود پس از انجام درمان، ممکن است در معرض عفونت قرار بگیرید که معمولا دندانپزشک شما، برایتان آنتی بیوتیک های مورد نیاز را تجویز می کند؛ مصرف این آنتی بیوتیک ها طبق نظر دندانپزشک باید انجام شود. پس از انجام جرم گیری در صورتی که موارد زیر را مشاهده نمودید، باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید:

 • بیشتر شدن درد.
 • آنطور که به شما گفته شده بود درمان ادامه پیدا نکرده باشد.
 • تب کردن.

پس از اتمام درمان، ممکن است حساسیت را در دندان ها و لثه های خود احساس کنید که کاملا طبیعی می باشد. هرگونه عوارض جانبی ای که پس از انجام جرم گیری برای شما به وجود آمده است، باید در طی چند هفته به طور کامل از بین برود. در صورتی که پس از مدت مشخص شده، عوارضش، درمان پیدا نکرد، باید حتما در اسرع وقت توسط دندانپزشک خود ویزیت شوید.

روند انجام جرم گیری دندان

جرم گیری دندان در کلینیک و مطب های عمومی نیز انجام می شود. این روش سرپایی بوده و ممکن است بسته به شدت زیاد بودن پلاک ها و با تشخیص دندانپزشک، به یک تا چند جلسه برای تکمیل کار خود نیازمند باشید. در بسیاری از موارد نیازی به استفاده از بی حس کننده موضعی وجود ندارد و ناراحتی ای برای مراجعه به وجود آورده نمی شود؛‌ اما در مواردی که شما نمی توانید درد را تحمل کنید، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا برای شما از بی حسی استفاده کند.

دندانپزشک شما در ابتدای کار اقدام به تراشیدن پلاک ها از روی دندان ها و از میان دندان ها و لثه ها می کند. برای انجام جرم گیری ممکن است از ابزارهای مخصوص و مرتبط با جرم گیری استفاده شود. همچنین ممکن است بسته به وضعیت دندان های شما، توصیه شود که از آنتی بیوتیک های خوراکی استفاده کنید تا سلامت دهان و دندان های شما تضمین شود. در مواردی که با بیماری پریودنتال درگیر شده باشید،‌ ممکن است نیاز باشد بعد از انجام جرم گیری دندان ها فرآیندی به نام تعدیل پاسخ میزبان را انجام دهید. در طی این فرآیند،‌ داروهای اضافی به طور مستقیم به لثه افراد تزریق می شود تا اثرات طولانی مدت پریودنتال را خنثی کند این کار، همچنین احتمال ایجاد عفونت را در شما کاهش می دهد.

پس از انجام جرم گیری دندان

پس از اتمام جلسات جرم گیری ممکن است دندان های شما حساس شوند و در برخی از نواحی احساس درد داشته باشید. برخی از بیماران که وضعیت به نسبت بدی داشته اند، تا چند روز دچار تورم و گاها خونریزی نیز شده اند. برای کمک به بهبود این وضعیت می توانید از خمیردندان مخصوص دندان های حساس استفاده نمایید. همچنین به تشخیص دندانپزشک شما، ممکن است نوعی دهانشویه برای تمیز نگه داشتن لثه ها برایتان تجویز شود.

جرم گیری دندان ها ممکن است بیش از یک جلسه زمان بخواهد و در هر جلسه بخشی از دهان و دندان های شما جرم گیری شود. پس از اتمام جرم گیری،‌ دندانپزشک، دهان و دندان های شما را بررسی می کند و اگر لازم باشد جرم گیری به طور عمیق تری انجام می دهد. زمانی که کار جرم گیری شما تمام شود، باید اقدامات رعایت بهداشت دهان و دندان را از سر بگیرید. این اقدامات شامل مسواک زدن ( حداقل دوبار در طول روز )، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه های ضدعفونی کننده می باشد. رعایت کردن بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است تا از تشکیل دوباره پلاک در همان نواحی جرم گیری شده، جلوگیری شود. همچنین افراد باید رژیم غذایی خود را معتدل کنند و از مصرف قند و شکر پرهیز نمایند. پس انجام جرم گیری، جلسات و ویزیت های سالانه خود را با دندانپزشک فراموش نکنید تا در صورت بروز مشکل، در اولین فرصت درمان شود. افرادی که بیماری پریودنتال داشته اند و آن را درمان کرده اند،‌ باید هر سه الی چهار ماه دوباره با دندانپزشک ویزیت شوند تا سلامت دهان آنها توسط متخصص چک شود و از عود کردن دوباره بیماری جلوگیری شود.

مراجعه به دندانپزشک متخصص

انجام جرمگیری چه برای مقاصد درمانی و چه برای مقاصد زیبایی باید حتما و حتما توسط دندانپزشک خوب و باتجربه انجام شود. در صورتی که این درمان توسط افراد بی تجربه انجام شود، ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به دندان های شما وارد شود که دیگر قابل بازگشت و درمان نباشد. شما برای انجام درمان خود، می توانید از کلینیکِ دندانپزشکیِ سفید صدفی، نوبت خود را رزرو نمایید. برای رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.