دندانپزشک خوب و متخصص

بهترین دندانپزشک

درد گرفتن دندان ها، یکی از بدترین و آزار دهنده ترین دردهایی است که افراد می توانند تجربه کنند. زمانی که دندان درد به سراغ اشخاص می رود، اولین اقدام هر شخص، باید مراجعه به دکتر دندانپزشک خوب و باتجربه باشد. دکتر دندانپزشک هم می تواند اقدامات درمانی را انجام دهد و هم توانایی انجام کارهای زیبایی و حتی پیشگیری را دارد. مراجعه به دکتر خوب، و پیدا کردن چنین دکتری، قدم مهمی است که بسیار حائز اهمیت است. در صورتی که دکتر انتخابی شما تجربه و دانش کافی برای درمان کردن و رسیدگی به دندان های شما را نداشته باشد، می تواند آسیبی جبران ناپذیر و همیشگی به دندان های شما وارد کند، به همین دلیل هنگام انتخاب دندانپزشک، باید توجه داشته باشید که شخص انتخابی، کاملا حرفه ای و ماهر باشد.

دندانپزشک چه کسی است؟

دندانپزشکان، متخصصین آموزش دیده ای هستند که به مراجعین در جهت مراقبت از دهان و دندان هایشان کمک می کنند. دندانپزشکان نیز می توانند در موارد مختلفی تخصص خود را دریافت کنند. افراد مختلف باید با مراجعه و انجام چکاپ های منظم، سلامت دهان و دندان های خود را همواره در سطح بالایی حفظ کنند. داشتن سلامت دهان و دندان ها، همچنین بر روی سلامت کلی بدن تاثیر گذار است.

دندانپزشک چه وظایفی بر عهده دارد؟

دندانپزشک وظایف بسیاری را بر عهده دارد اما اصلی ترین و مهم ترین وظیفه او، کمک به حفظ سلامت عمومی دهان و دندان های مراجعین می باشد. با حفظ سلامت دهان و دندان ها، از منتشر شدن عوارض و عفونت های دندانی به سایر اعضای بدن، جلوگیری می شود. دندانپزشکان همچنین مشکلات لثه، دهان و دندان را تشخیص می دهند و برای درمان آنها، اقدامات مورد نیاز را انجام می دهند. همچنین دندانپزشکان می توانند جهت درمان و زیباسازی دندان ها، از ابزارهای مرتبط استفاده کنند؛ مانند دستگاه های اشعه ایکس، لیزر، دریل، برس، چاقوهای جراحی و سایر تجهیزات پزشکی. آنها همچنین از تجهیزات حفاظتی مانند دستکش، ماسک و عینک ایمنی استفاده می کنند تا از انتشار هر نوع میکروب، باکتری و ویروس جلوگیری شود. در واقع می توان گفت که انجام یک عمل دندانپزشکی، یک رویکرد تیمی است که دندانپزشک به عنوان رهبرِ این گروه تلقی می شود. دستیاران دندانپزشک، بهیارها و تکنسین های آزمایشگاه جزو افرادی هستند که با دندانپزشکان همکاری دارند. وجود این افراد در یک تیم و در کنار هم کمک می کند تا مردم بتوانند بهترین خدمات دندانپزشکی و با کیفیت ترین درمان ها را دریافت کنند. برخی از وظایف رایج یک دندانپزشک عبارت است از:

بررسی دهان و دندان

در طی یک معاینه معمولی، دندانپزشک شما چک می کند که آیا اصول صحیح بهداشت رعایت شده است یا خیر. هدف آنها مشخص کردن مناطقی است که نیاز به مراقبت بیشتری دارد و یا باید مورد توجه قرار بگیرد مانند:

پوسیدگی های دندان

دندانپزشکان بررسی می کنند که آیا دندان های شما با پوسیدگی درگیر است یا خیر. همچنین آنها نگاه می کنند که مینای دندان ها نرم نشده باشد.

بررسی لثه

برای تعیین سلامت لثه ها، دکتر دندانپزشک، لثه و اطراف آن را بررسی می کند تا مطمئن شود که لثه و یا استخوان های اطراف آن، بر اثر تجمع بیش از حد باکتری ها، از بین نرفته باشد.

ارزیابی دندان های نیش

دندانپزشک پس از بررسی دندان های دیگر، دندان نیش را چک می کند و به دنبال قرمز بودن لثه در اطراف این دندان می گردد تا از سلامت بودن یا نبودن دندان شما مطمئن شود.

بررسی رشد دندان های کودکان

دندانپزشکان، با دقت رشد و الگوی رویش دندان های کودک را در نظر می گیرند تا درصورت نیاز، برای انجام ارتودنسی اقدامات لازم صورت گیرد.

استفاده از اشعه ایکس

معمولا در کلینیک های دندانپزشکی، دستگاه هایی مخصوص عکسبرداری از دندان ها وجود دارد. این عکس ها در طول معاینات بسیار مهم هستند زیرا از طریق آنها می توان حفره های بین دندان ها را دید و مشخص کرد. این عکس ها همچنین می توانند اطلاعاتی را در مورد سلامت و ارتفاع استخوان های مربوط به دهان ارائه کنند. این عکس ها در کودکان، می توانند موقعیتِ دندان هایِ در حالِ رشد را به دندانپزشک نشان دهند.

غربالگری سرطان دهان

یکی دیگر از کارهای مهمی که برخی از دندانپزشکان انجام می دهند، تشخیص سرطان های مربوط به دهان است. مثل همه سرطان ها، تشخیصِ زود و به هنگام، می تواند کمک بزرگی در مورد درمان آن باشد. به همین دلیل انجام چکاپ های مربوط به سرطان بسیار مهم است.

جرمگیری دندان ها

دندانپزشکان توصیه می کنند برای حفظ سلامت بافت لثه و جلوگیری از بیماری پریودنتال، به طور مرتب و هر ۶ ماه یکبار، جرمگیری انجام شود. دندانپزشک با استفاده از ابزار مناسب، سعی می کند پلاک ها و باکتری هایی که در اطراف دندان ها جمع شده اند را از بین ببرد و در صورت نیاز، دندان های مراجع با خمیر مخصوص پولیش می دهند تا لکه های ایجاد شده، از بین برود و مینای دندان ها جلای دوباره به دست آورند.

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی معمولا پس از تمیز کردن دندان ها و جرمگیری انجام می شود. این عمل اغلب برای کودکان است اما برای بزرگسالان نیز انجام می شود و کمک می کند تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری شود. طبق مطالعات انجام شده، کودکانی که برای دندان های خود فلوراید تراپی را در سال هایی که بیشتر مستعد پوسیدگی دندان هستند، انجام داده اند، در بزرگسالی کمتر درگیر مشکلات دندانی بوده اند.

استفاده از سیلانت دندانی

سیلانتِ دندانی، یک پوشش بسیار نازک است که روی سطح دندان قرار می گیرد تا از ایجاد پوسیدگی بر روی دندان ها جلوگیری شود. این سیلانت ها می توانند از ۵ تا ۱۰ سال عمر کنند که بستگی به نوع سیلانت و نحوه مراقبت از آنها دارد. معمولا این روش برای کودکان یا نوجوانان استفاده می شود اما بزرگسالانی که دندان هایشان سالم است و پرکردگی ندارد نیز می توانند از آن بهره بگیرند. این روش بسیار ساده و بدون درد است. محلول اولیه مربوط به سیلانت، بر روی دندان ها قرار می گیرد و سطح دندان ها را ناهموار می کند تا برای چسبیدن سیلانت، آماده شود. پس از انجام این مرحله، سیلانت بر روی دندان ها گذاشته می شود و با لیزر یا نور مخصوص سفت می شود.

ارائه راهکارهای مراقبت از دندان ها در منزل

در طول ویزیت ها و چکاپ های مراجعین، دندانپزشک ممکن است سوالاتی در خصوص نحوه مراقبت های وی در منزل بپرسد. همچنین دندانپزشک می تواند نکاتی را جهت مراقبت بهتر آموزش دهد که شامل نحوه مسواک زدن و نخ دندان کشیدن باشد. نکاتی در رابطه با رژیم غذایی که به طور خاص بر سلامت دندان ها تاثیر گذار است، به مراجعین انتقال دهد. ویزیت ها و چکاپ هایی که در طول سال انجام می شود، بهترین زمان برای پرسیدن سوال هایی است که در ذهن افراد بدون پاسخ مانده است.

آموزش و دانش یک دندانپزشک

می توان گفت که دندانپزشکان هم نوعی پزشک به حساب می آیند بنابراین مسیر تحصیلی هردو تقریبا مشابه است. در اولین قدم هر دو این افراد باید در سال های تحصیلی دبیرستان، در رشته تجربی درس بخوانند. پس از دریافت دیپلم تجربی و شرکت کردن در کنکور، باید در دانشگاه به طور تخصصی رشته دندانپزشکی را انتخاب کنند و در این رشته تحصیل کنند. پس از ۴ سال تحصیل در این رشته با مدرک لیسانس فارغ التحصیل شده و یک دندانپزشک عمومی محسوب می شوند. آنها همچنین می توانند درس خود را ادامه دهند و تخصص خود را در زمینه های مورد علاقه شان دریافت کنند. دندانپزشکان با توجه به دانشگاهی که در آن تحصیل می کنند، ممکن است میزان متفاوتی از دانش و اطلاعات را داشته باشند که هنگام مراجعه به ایشان باید این نکته را در نظر بگیرید. دندانپزشکان می توانند در زمینه های متفاوتی تخصص خود را دریافت کنند همچنین آنها می توانند تحصیلات خود را در داخل و یا خارج از ایران انجام دهند. تعدادی از زمینه ها که می توانند در آن فعالیت کنند، شامل موارد زیر می باشد:

ویژگی های دندانپزشک خوب

رفتن به دندانپزشکی، می تواند برای عده زیادی بسیار آزاردهنده و ناراحت کننده باشد، به همین علت باید همواره این نکته را در نظر داشته باشید و در انتخاب دندانپزشک خود دقت کنید. توجه کنید که چون یک مطب و کلینیک دندانپزشکی دارای دکورهای شیک و گران قیمت است، دلیل نمی شود که خدماتی که ارائه می دهند نیز با کیفیت باشد. ویژگی های بسیاری وجود دارد که شما از طریق آنها می توانید متوجه شوید که آیا دندانپزشک انتخاب شده، کار خوبی انجام می دهد یا خیر. برخی از این ویژگی ها شامل موارد زیر می باشد:

به راحتی و احساس شما اهمیت دهد

یک دندانپزشک خوب برای راحتی روحی و جسمی مراجعینش، ارزش زیادی قائل است. از لحظه ای که وارد کلینیک دندانپزشکی می شوید، می توانید با توجه به نوع چیدمان، متوجه شوید که آیا این محیط به گونه ای طراحی شده است که شما در آن راحت باشید یا خیر. همچنین دندانپزشک سعی می کند روش های درمانی را تا حد ممکن بدون درد انجام دهد. به یاد داشته باشید که متخصصین در صورتی که خودشان بخواهند می توانند ملایم برخورد کنند. چنین دندانپزشکانی مودب و حرفه ای هستند و از همکاران خود نیز تقاضا می کنند که به همین شیوه با مراجعین برخورد کنند. دندانپزشک باید قبل از انجام هرکاری، رضایت مراجع را برای انجام آن داشته باشد. او باید جزئیات انجام هر کاری را برای مراجع توضیح دهد تا دقیقا بدانید که قبل، حین و بعد از انجام هر عملی دقیقا چه اتفاقاتی رخ می دهد.

به شما گوش می دهد و سوالات مربوطه را می پرسد

یک دندانپزشک، می داند که تمام مراجعین او ممکن است اطلاعات تخصصی ای در رابطه با دهان و دندان نداشته باشند. همچنین برخی از اصطلاحات تخصصی ممکن است برای مراجعین گیج کننده باشد و آنها را عصبی کند. به همین دلیل است که پس از اتمام توضیحاتِ مشکل و شرایط، برای مراجع باید با حوصله و دقت، به تمام سوالات افراد پاسخ بدهد. هنگام جواب دادن به نگرانی های مراجع، باید تا حد امکان صادق باشد و به غیر از موارد اورژانسی، باید به مراجع فرصت کافی داده شود تا در مورد روش درمان فکر کنند و حتی در صورتی که می خواهند، نظرِ متخصصانِ دیگری را نیز جویا شوند.

به زمان و توان مالی مراجعین احترام می گذارد

مطب های دندانپزشکی در اکثر مواقع بسیار شلوغ هستند و کاملا طبیعی است که هر از گاهی از قرارها و زمان های تعیین شده، کمی عقب بمانند. با این حال این مورد نباید عادی باشد و برای تمام وقت های ویزیت اتفاق بیفتد. وقتی با دندانپزشک، قرار ملاقاتی تعیین می کنید، باید به اندازه شما وقت شناس باشد. دندانپزشکی که همیشه دیر می کند و به وقت بیمارش احترام نمی گذارد، بسیار اعصاب خرد کن است و تحمل چنین پزشکی بسیار سخت است. علاوه بر این باید گزینه های درمانی موجود را همراه با هزینه های آنها برای مراجعین توضیح دهد تا وی بتواند با توجه به توان مالی خود، راه درمانی مناسب را انتخاب کند. در صورتی که دندانپزشکِ شما، به توان مالی و زمان شما احترام نمی گذارد، وقت این رسیده است که دندانپزشک خود را عوض کنید.

دندانپزشک خوب، پیگیر روند درمان مراجع است‌

پس از اتمام یک روش درمانی سخت و دشوار،‌ دندانپزشکِ شما، باید برای مطمئن شدن از روند مثبت بهبودی، جلساتی را برای چک کردن، تنظیم کند. در طی این جلسات باید میزان بهبود را بررسی کند و مطمئن شود که هیچگونه عفونتی به وجود نیامده است. همچنین نکاتی را برای کمک به سرعتِ بهبودِ دهان و دندان ها، به مراجع گوشزد کند.

دندانپزشک خوب با همکاران خود محترمانه رفتار می کند

شما می توانید از طریق رفتاری که یک شخص با زیر دستان خود دارد، چیزهای زیادی در مورد شخصیت او متوجه شوید. یک دندانپزشک خوب، نسبت به همکاران و زیر دستان خود، رفتاری محترمانه و دوستانه دارد. در صورتی که خلق و خوی او و همکاران او خوب باشد، می توانید بگویید که دندانپزشک خوبی است.

شما جهت ویزیت با بهترین و با تجربه ترین و حرفه ای ترین دندانپزشکان، می توانید از دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی استفاده نمایید. برای رزرو نوبت های خود، می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.