ترس از دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی

ترس از دندانپزشکی جزو موارد بسیار شایع می باشد. بسیاری از مواقع شنیده ایم که فردی می گوید از رفتن به دندانپزشکی خودداری می کند زیرا از فضای آن می ترسد. البته که این مشکل ممکن است برای بسیاری سطحی و خنده دار به نظر برسد، اما زمانی که افراد به علت ترسشان، از درمان کردن دندان هایشان امتناع کنند، آسیب های جدی و جبران ناپذیری به آنها وارد می شود. به همین علت باید ترس از دندانپزشکی جدی گرفته شود و حتما برای درمان کردن آن اقدامات جدی صورت گیرد. این آسیب ها می توانند شامل به خطر افتادن سلامت عمومی بدن، از دست دادن دندان ها، عفونت لثه،‌ پوسیدگی دندان ها و غیره باشد. البته در مواردی که این ترس بسیار حاد باشد، می تواند منجر به از دست رفتن تمام دندان های یک فرد شود. همچنین این ترس می تواند به حدی پیشرفته شود، که تبدیل به فوبیا بشود.

دنتوفوبیا (Dentophobia) چیست؟

در واقع، فوبیا نوعی اختلال اضطراب محسوب می شود و می توان گفت که ریشه تمام فوبیاها، اضطراب است. زمانی که این اضطراب ایجاد شده در افراد، از کنترل خارج می شود و در رویدادها یا موقعیت هایی که خطری ندارد، خود را نشان می دهد، می توان گفت که فرد دچار فوبیا شده است. فوبیاها به ترس بیش از اندازه و غیرقابل کنترل از موقعیت ها، اشخاص یا اشیا خاص گفته می شود. اما دنتوفوبیا به ترس از دندانپزشک اطلاق می شود. فردی که دچار این فوبیا شده، ممکن است حتی از فکر رفتن به دندانپزشکی نیز واهمه داشته باشد و دچار اضطراب شدید شود.

تفاوت دنتوفوبیا و ترس از درمان های دندانپزشکی

دنتوفوبیا یک ترس شدید است که در هر موقعیت و زمانی، همراه با فرد است. برای افراد درگیر با دنتوفوبیا، فرقی نمی کند که کجا هستند و قرار است چه اتفاقی بیفتد، آنها در هر صورت به محض اینکه حس کنند قرار است با دندانپزشک ارتباطی داشته باشند، دچار اضطراب می شوند. این ترس در صورت درمان نشدن و از بین نرفتن، می تواند تا جایی شدت پیدا کند که حتی فرد با وجود دندان درد، از رفتن به دندانپزشکی اجتناب کند. این اجتناب باعث ضعیف شدن دندان ها و از دست رفتن سلامت دهان و دندان می شود. چنین مشکلی می تواند بر تمام روابط یک فرد اعم از شغلی، خانوادگی و عاشقانه، تاثیرگذار و مخرب باشد. علاوه بر افرادی که دنتوفوبیا دارند، افراد دیگری نیز هستند که ترس از درمان های دندانپزشکی دارند. مشکل این افراد به اندازه دنتوفوبیا شدید نیست اما آنها نیز به محض اینکه متوجه می شوند قرار است درمانی بر دندان هایشان انجام شود، دچار ترس، اضطراب و احساس ناراحتی می شوند. البته نکته مثبت این افراد، این است که در اکثر موارد با وجود ترسی که دارند، همچنان برای درمان خود اقدامات لازم را انجام می دهند و از آن فرار نمی کنند.

دنتوفوبیا و ترس از دندانپزشکی چقدر شایع هستند؟

به طور کلی حدود ۳۶ درصد افراد، از دندانپزشکی و درمان های آن می ترسند. از بین این ۳۶ درصد، ۱۲ درصد آنها ترس بسیار شدیدی دارند. در کشورهای مختلف به طور میانگین ۳ درصد از بزرگسالان دچار فوبیا هستند و به طور کل از رفتن به دندانپزشکی و درمان کردن دندان هایشان، امتناع می کنند. همچنین طبق تحقیقات انجام شده،‌ ترس از دندانپزشکی در میان زنان بیشتر از مردان می باشد. تحقیقات نشان داده است که حدود ۳ درصد از مردان و ۵ درصد از زنان، همواره در طول زندگی شان، درگیر با این ترس هستند.

فرد مبتلا به دنتوفوبیا از چه مواردی می ترسد؟

ترس از دندانپزشکی

در بسیاری از مواقع، ممکن است خودتان سوال کنید که دندانپزشکی ترسی ندارد، پس چرا افرادی هستند که از مراجعه کردن واهمه دارند؟ ممکن است برای افراد عادی، درک این ترس کار بسیار سختی باشد؛ اما دلایلی که ممکن است یک شخص ترس و اضطراب داشته باشد، به شرح زیر است:

داروی بیهوشی و بی حس کننده

یکی از مواردی که افراد از آن می ترسند، موارد مربوط به داروهای بیهوشی و بی حس کننده است. به طور کلی مردم از استفاده کردن از داروهای بیهوش کننده، ترسی ندارند؛ اما ترس بسیاری دارند که داروهای بیهوشی به خوبی عمل نکنند و در بین عمل به هوش بیایند. همچنین داروهای بی حس کننده، در صورتی که اثرگذاری کافی نداشته باشند یا در دوز مناسب استفاده نشده باشند، ممکن است مراجع درست در حین عمل، درد را احساس کند. البته برخی از افراد هم هستند که از عوارض بعد از مصرف دارو می ترسند.

ترس از خون

برخی از افراد هستند که از خون ترس دارند. چنین افرادی ممکن است فقط با دیدن خون، شوکه شوند و یا حتی با فکر کردن به احتمال خونریزی نیز دچار ترس و اضطراب شوند. با اینکه خونریزی در درمان های دندانپزشکی بسیار جزئی و کم است، با اینحال باز هم برخی از افراد از آن واهمه دارند.

احساس خفگی

ترس از احساس خفگی ممکن است کمی غیرمعمول به نظر برسد اما چنین ترسی نیز در افراد وجود دارد. مراجعین می ترسند که در هنگام بی حسی یا بیهوشی، دچار خفگی شوند. همچنین ممکن است بترسند که نتوانند نفس بکشند یا نتوانند قورت بدهند.

ترس از دندانپزشک

ممکن است، افراد احساسات منفی خود را به دندانپزشک مرتبط کنند. به خصوص افرادی که در گذشته تجربه یا خاطره ناخوشایندی با دندانپزشک داشته اند. البته این احساسات کاملا قابل رفع هستند اما لازمه آن، مراجعه به روانشناس خوب و باتجربه می باشد.

احساس درد

درمان های دندانپزشکی به طور معمول شامل مقدار کمی از احساس درد می شود. تحمل کردن این درد، برای اتمام روند درمان لازم است. افرادی وجود دارند که نسبت به احساس درد بسیار حساس هستند؛ چنین افرادی هنگام درمان شدن، درد را بیشتر احساس می کنند و بیشتر اذیت می شوند. مراجعین ممکن است به دلیل ترس از احساس درد، از رفتن به دندانپزشکی اجتناب کنند.

ترس از سوزن ها

افرادی وجود دارند که ترس از سوزن ها را دارند. آنها ممکن است از سوزن هایی که برای تزریق موارد مختلف در دندانپزشکی استفاده می شود بترسند و به همین علت از مراجعه به دندانپزشکی خودداری کنند.

ترس از سر و صدا

ممکن است، اشخاص از سر و صدایی که مربوط به دستگاه های دندانپزشکی است، واهمه داشته باشد. معمولا اکثر افراد از صدای مته دندانپزشکی می ترسند؛ البته ابزارهای دیگر نیز وجود دارد که موجب تولید سر و صدا می شود اما در بیشتر مواقع ترس افراد مربوط به مته می شود.

ترس از بوها

افراد ممکن است به خاطر بوی خاصی که دندانپزشکی دارد، دچار ترس و اضطراب شوند. یکسری از افراد نیز به دلیل بوی مواد مورد استفاده ممکن است به دندانپزشکی مراجعه نکنند یا احساس ناخوشایندی نسبت به این بوها داشته باشند.

دلایل ایجاد ترس از دندانپزشکی

ترس هایی از این قبیل، می توانند علت های متفاوتی داشته باشند. برخی از مواردی که ممکن است موجب به وجود آمدن این ترس در افراد شود، شامل موارد زیر می باشد:

  • افرادی که در خانواده خود، سابقه انواع مختلف فوبیا را داشته اند.
  • افرادی که از نزدیک بودن متخصص به صورت خود خجالت می کشند.
  • اشخاصی که از دراز کشیدن بر روی صندلی احساس ناخوشایندی پیدا می کنند و حالت درماندگی به آنها دست می دهد.
  • افرادی که تجربیات منفی، در خصوص مراجعه های قبلی به دندانپزشک، داشته اند.
  • افرادی که در مورد ترس دیگران نسبت به این موارد شنیده اند و پس از شنیدن آن دچار ترس شدید شده اند.
  • افرادی که در کودکی، سابقه سواستفاده جسمی داشته اند.

درمان ترس از دندانپزشکی

درمان ترس از دندانپزشکی

یکی از اصلی ترین روش های درمانی، مواجهه با موقعیت است. برای استفاده کردن از این روش درمانی، شما نیاز به یک روانشناس خوب و باتجربه دارید تا به صورت تخصصی شما را در راه درمان هدایت کند. آنها ممکن است شما را در یک موقعیت کنترل شده قرار بدهند تا واکنش های شما را تحت نظر بگیرند و به شما کمک کنند بر ترس و اضطراب خود غلبه کنید. در اکثر مواقع، مراجع با انجام این تمرینات به کمک روانشناس، درمان می شود. همچنین ممکن است در طی جلسات از تمرینات ریلکسیشن، تمرنیات ذهنی و دارو درمانی نیز کمک گرفته شود. استفاده از روش درمانی رفتاری شناختی یا CBT نیز جزو یکی از راه های درمان این ترس است. در این درمان به مراجع کمک می شود که موقعیت های که موجب ترس و اضطراب فرد می شود را شناسایی کند و واکنش خود را در هنگام مواجهه با چنین موقعیت هایی، کنترل کند.

یکی از عواملی که می تواند کمک کند تا مراجع با ترس خود کنار بیاید، استفاده از عامل حواس پرتی می باشد. خود فرد یا کلینیک دندانپزشکی، می تواند از موسیقی یا فیلم استفاده کند تا حواس مراجعین پرت شود و تمرکزشان بر روی موسیقی در حال پخش باشد. به این شکل، ذهن افراد از ترسشان منحرف می شود. از جمله راه هایی که خود فرد می تواند از آن استفاده کند، تکنیک تصویرسازی هدایت شده است. در هنگام استفاده از این روش، افراد می توانند تجربیات خوب و شادی که داشته اند را بازسازی کنند یا خودشان را در موقعیت آرامش بخشی که می خواهند، تصور کنند. همچنین افراد می توانند از تکنیک تنفس عمیق استفاده کنند. استفاده از این تکنیک کمک می کند تا افراد عضلات خود را رها و آرام کنند و سطح استرس و اضطراب را کاهش دهند.

شما می توانید جهت استفاده از انواع خدمات دندانپزشکی، با کلینیک سفید صدفی تماس بگیرید. می توانید نوبت مشاوره رایگان خود را رزرو نمایید. جهت رزرو نوبت مشاوره با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.