دندان مصنوعی

دندان مصنوعی

نداشتن و از دست دادن دندان ها، جزو مواردی است که میتوان گفت تقریبا بر تمام جنبه های زندگی یک شخص، تاثیر گذار است، مخصوصا زمانی که دندانِ از دست رفته جزو دندان های جلویی باشد. این اتفاق، افراد را در جنبه های عاطفی و کاری زندگی دچار مشکل می کند و اعتماد به نفس فرد را از او می گیرد. زمانی که افراد با از دست دادن دندان ها در جدال هستند، جایگزین کردن دندان های آسیب دیده یا از دست رفته،‌ می تواند تمام مشکلات وی را حل کند. اشخاصی که چنین مشکلی دارند، ممکن است نتوانند به خوبی گذشته، صحبت کنند و یا غذا بخورند. خالی بودن جای دندان، منجر می شود که دندان های کناری به راحتی جا به جا و کج شوند و ظاهر دندان ها را از بین ببرند. بنابراین استفاده از دندان مصنوعی و پروتز های دندانی، نه تنها جنبه زیبایی دارد بلکه برای حفظ سلامت دهان و دندان ها بسیار الزامی است.

دندان مصنوعی چیست

دندان مصنوعی که ممکن است از جنس پلاستیک های خاص و یا فلز باشد، جزو کاربردی ترین موارد در حیطه دندانپزشکی است. این دندان ها به طور مخصوص و سفارشی برای هر شخص، ساخته می شود و روی لثه ها قرار می گیرد تا جایگزین دندان های از دست رفته باشد. این کار همچنین باعث می شود مشکلات ناشی از نبود دندان ها، رفع و حل بشود.

دندان مصنوعی های کامل

این نوع از دندان های مصنوعی، زمانی استفاده می شوند که شخص، تمام دندان های فک بالا یا پایین خود را از دست داده باشد. پروتزها یا دندان هایِ مصنوعیِ کامل، می توانند از نوع معمولی یا فوری باشند. یک پروتز معمولی که پس از قطعی شدن و انجام فرآیند های لازم، شروع به ساخته شدن می کند، نیازمند ۸ تا ۱۲ هفته زمان است و سپس امکان استفاده از آن فراهم است. زمانی که مراجع قصد استفاده از پروتز معمولی را دارد، باید تا زمان ساخته شدن پروتزش، بدون دندان باشد که این مورد یکی از معایب استفاده از پروتز معمولی می باشد.

بر خلاف پروتزهای معمولی، پروتز های فوری، قبل از آغاز فرآیندهای مربوط به برداشتن دندان ها ساخته می شود و به محض انجام شدن آنها، می توان پروتزهای ساخته شده را در موقعیت مناسب قرار داد. با انجام این کار، مراجع دیگر نیازی ندارد تا منتظر آماده شدن پروتزش بماند و در همان لحظه می تواند از دندان های جدیدش استفاده کند. با این حال استفاده از پروتزهای فوری نیازمند دقت و تنظیمات بیشتری به نسبت پروتزهای معمولی می باشد. به طور کلی بهتر است پروتزهای فوری را به عنوانِ راه حلِ موقت، در نظر بگیرید و از آنها استفاده کنید تا زمانی که پروتز معمولی شما ساخته شده و آماده استفاده شود. شکل و رنگ پروتزهای دندانی با توجه به خواست مراجع و با مشورت دندانپزشک ساخته می شود تا هیچ آسیبی به لثه ها و فک افراد وارد نشود.

دندان مصنوعی جزئی

پروتزها و دندان مصنوعی های جزئی برای پر کردن شکاف های ایجاد شده در اثر از دست رفتن یک یا چند دندان طراحی شده است. این نوع از دندان مصنوعی شامل یک صفحه پلاستیکی یا فلزی است که دندان ها به آن متصل شده اند. ممکن است دندانپزشک شما پس از اتمام معاینات لازم، دهان شما را اندازه گیری کند و پروتز را برایتان سفارش دهد و یا اینکه شما را به تکنسین دندانپزشک بالینی ارجاع دهد تا مستقیما پروتز لازم را برای شما درست کند. همچنین شما می توانید با مشورت گرفتن از دندانپزشک خود،‌ جنس پروتزی که برای شما مناسب تر است را انتخاب کنید. برای برخی از افراد، استفاده از روکش ها نیز پس از نصب پروتز توصیه می شود که بستگی به وضعیت دندان ها و نظر دندانپزشک دارد.

نحوه ساخت پروتزهای مصنوعی

روند ساخت پروتزهای مصنوعی چند هفته و چندین جلسه طول می کشد. هنگامی که دندانپزشک یا متخصص پروتز شما، تشخیص داد که چه نوع پروتزی برای شما مناسب تر است، یک پروسه و روند کلی باید طی شود که شامل مراحل زیر می باشد:

تعدادی قالب از دهان و فک افراد گرفته می شود و اندازه گیری های مربوطه توسط متخصص انجام می شود. نحوه قرارگیری دندان های دو فک روی یکدیگر و فاصله میان آنها جزو نکات مهم و حائز اهمیت در ساخت پروتزها می باشد. مدل های پلاستیکی یا مومی از شکل اولیه پروتز مورد نیاز افراد ساخته می شود تا الگو و موقعیت دقیق دندان ها در فک شبیه سازی شوند. این مدل های شبیه سازی شده، ممکن است چندین بار در دهان مراجع تست شود تا امتحانش را به خوبی پس دهد و هیچ اشتباهی برای ساخت آن به وجود نیاید. در طی این مراحل پروتز شما از لحاظ رنگ، اندازه، جزئیات و تناسب بررسی می شود تا قبل از شروع به ساخت پروتز، تمام اطلاعات مورد نیاز تکمیل باشد. سپس، پروتز نهایی و آماده شده در دهان شخص نصب می شود. در انتها جهت بررسی و انجام تنظیمات نهایی پروتز، مراجع دوباره به نزد دندانپزشک رفته و اصلاحات لازم را دریافت می کند.

نحوه مراقبت از دندان های مصنوعی

داشتن دندان های مصنوعی ممکن است در ابتدا کمی عجیب و غیرمعمول به نظر برسد اما با گذشن زمان، کاملا به داشتن آنها عادت خواهید کرد. در ابتدا ممکن است نیاز داشته باشید که همیشه از آنها استفاده کنید حتی زمانی که در خواب هستید. تعیین این مورد به عهده دندانپزشک است و خود او در طی جلسات به شما می گوید که آیا نیازی به استفاده از آنها در خواب وجود دارد یا خیر. البته همیشه هم الزامی برای درآوردن دندان های مصنوعی نمی باشد اما خارج کردن آنها باعث می شود تا لثه ها استراحت کنند. زمانی که دندان های مصنوعی خود را از دهان خارج کردید، باید همواره آنها را مرطوب نگه دارید؛ به عنوان مثال می توانید دندان های مصنوعی را در محلول های مخصوص به خود بگذارید و صبح دوباره از آنها استفاده کنید. مرطوب نگه داشتن دندان های مصنوعی از تغییر شکل دادن مواد آن جلوگیری می کند.

یکی دیگر از راه های مراقبت از دندان های مصنوعی،‌ حفظ بهداشت دهان و دندان ها می باشد. برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها باید حداقل روزی دوبار با خمیردندان حاوی فلوراید، دندان هایتان را مسواک بزنید. علاوه بر نگهداری از دندان های اصلی، باید از دندان های مصنوعی نیز مراقبت لازم انجام شود. در نظر داشته باشید که باید رسوبات غذا را به طور مرتب از دندان مصنوعی خارج کنید. انجام این کار بسیار مهم است زیرا دندان های مصنوعی کثیف نیز می توانند منجر به مشکلاتی مانند بوی بد دهان، بیماری لثه، پوسیدگی دندان ها و غیره شود. پروتزهای دندانی باید مانند دندان های اصلی روزی حداقل دوبار به طور جداگانه تمیز شوند.

چسب دندان مصنوعی

در صورتی که پروتزهای مصنوعی به طور صحیح در جای خود قرار می گیرند نیازی به استفاده از فیکساتور یا چسب احساس نمی شود. در صورتی که استخوان فک افراد در طول زمان کوچک شده باشد،‌ استفاده از چسب می تواند بسیار کمک کننده باشد و دندان های مصنوعی را در جای خود محکم کنند. در رابطه با استفاده از چسب، دندانپزشک یا تکنسین، شما را راهنمایی خواهند کرد. برخی از افراد هنگامی که از چسب برای دندان های مصنوعی خود استفاده می کنند، اعتماد به نفس بیشتری دارند و برای استفاده از آنها احساس راحت تری دارند. البته افراد باید در نظر داشته باشند که استفاده بیش از حد از چسب ها بسیار مضر می باشد. جدا کردن چسب از دندان ها بسیار ساده می باشد و تنها نیاز به مسواک زدن با آب و صابون دارد تا اثری از آن بر روی دندان ها باقی نماند.

تغییرات ایجاد شده توسط دندان مصنوعی

همانطور که از دست دادن دندان ها ممکن است تغییراتی ایجاد کند،‌ جایگزین کردن آنها نیز می تواند منجر به تغییرات خوبی شوند که شامل موارد زیر است:

غذا خوردن‌

هنگامی که برای اولین دفعات، می خواهید از دندان مصنوعی استفاده کنید، باید از غذاهای نرم شده و کوچک شده استفاده کنید و با استفاده از هر دو سمت دهان، به آرامی مواد غذایی را بجوید. از جویدن آدامس، مواد چسبنده و یا هر گونه مواد غذایی که لبه تیز دارد باید پرهیز شود. به تدریج می توانید به رژیم غذایی همیشگی خود برگردید اما در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان نباید از خلال دندان استفاده شود.

تفاوت در ظاهر

پروتزها به گونه ای ساخته می شوند که نهایت شباهت را به ظاهر دندان ها داشته باشند بنابراین به هیچ عنوان ظاهر بدی را ایجاد نمی کنند. این پروتزها در اصل کمک می کنند تا افراد لبخند بهتری نیز داشته باشند و با اعتماد به نفس بیشتری در جمع ها ظاهر شوند.

نحوه صحبت کردن

در ابتدا ممکن است در تلفظ برخی از کلمات مشکلات اندکی وجود داشته باشد اما زمانی که به وجود دندان مصنوعی عادت شود، این مشکلات نیز رفع خواهند شد. به مرور زمان، تن صدا و نحوه گفتن کلمات و جملات بهبود پیدا می کنند. در صورتی که این مشکلات بر طرف نشدند، می توانید با متخصصین گفتار درمانی مشورت کنید تا به شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.