ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت دیجیتال

می توان گفت ایمپلنت دیجیتال یکی از شگفتی های دندانپزشکی مدرن می باشد! آنها دندان های جایگزینی هستند که مانند دندان های طبیعی افراد عمل می کنند که توسط استخوان فک افراد، از این دندان ها حمایت می شود. این دندان ها به دلیل اینکه حمایت استخوان فک را دارند، به افراد اجازه می دهند که به راحتی از غذا خوردن لذت ببرند و نیازی هم به مراقب های خاصی ندارند در صورت انجام موارد تذکر داده شده، تا آخر عمر برای فرد کار می کنند. با روش ایمپلنت دندانی،‌ پزشکان می توانند سریعتر و راحت تر روند درمان مراجع را کامل کنند. برای انجام این درمان، از یک شبیه ساز کامپیوتری سه بعدی استفاده می شود که وضعیت استخوان و موقعیت عصب ها را بررسی می کند. با داشتن این اطلاعات، دندانپزشک می تواند کار جراحی خود را، با حداقل میزان برش در لثه انجام دهد.

از آنجایی که پایه و اساس ایمپلنت دیجیتال بر کمتر بودن میزان برش در لثه متمرکز است، با انجام این روش درد به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند و درمان سریعتر پیش می روند. با استفاده از کامپیوتر سه بعدی و داشتن نقشه عصب های داخل لثه، دندانپزشک اطمینان حاصل می کند که هیچ آسیبی به لثه ها وارد نمی شود.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان، یک ریشه دندان مصنوعی است که اغلب از جنس تیتانیوم ساخته شده است. ایمپلنت ها برای پشتیبانی از دندان های مصنوعی یا تاج ها طراحی شده اند. افرادی که یک یا چند دندان دائمی خود را از دست داده اند و می خواهند که دندان های خود را دوباره داشته باشند، استفاده کردن از ایمپلنت گزینه بسیار مناسبی می باشد. این افراد با استفاده از ایمپلنت با جنس تیتانیوم، می توانند یک ریشه و پایه ای محکم برای تاج یا دندان مصنوعی بسازند که این پایه تا آخر عمر ماندگار می ماند.

ایمپلنت هایی که ساخته می شوند، شکل، اندازه و استحکام دندان اصلی را بازسازی می کنند تا افراد بتوانند بدون دغدغه از آنها استفاده کنند و با اعتماد به نفس لبخند بزنند. زمانی که تاج دندان، بر روی ایمپلنت محکم شده و جایگذاری می شود، دیگر نمی توانید ایمپلنت را مشاهده کنید که همین امر موجب طبیعی تر کردن ظاهر ایمپلنت ها می شود.

کسب اطلاعات بیشتر در مورد ایمپلنت دندان

ایمپلنت دیجیتال چیست؟

ایمپلنت های دندانی، توسط دندانپزشکان بسیار ماهر و توانمند انجام می شوند. هنگام نصب و قرار دادن ایمپلنت های دندانی، دندانپزشکان نهایت دقت را به کار می گیرند تا مطمئن شوند که ایمپلنت ها در جای صحیح خود قرار می گیرند. به طور کلی عنوان شده است که ایمپلنت های دندانی، ۹۸ درصد احتمال موفقیت آمیز بودن را دارند؛ اما در این میان، باز هم احتمال این وجود دارد که ایمپلنت ها در جای اشتباه قرار بگیرند و آسیب رسان باشند. با رخ دادن این احتمال، طیف وسیعی از مشکلات به سراغ فرد می آید که حل کردن آنها ممکن است بسیار سخت و پیچیده باشد. با این حال در فرآیند ایمپلنت های دندانی دیجیتال، به دلیل وجود کامپیوترها و هوش مصنوعی، تعداد بالایی از عواملی که می تواند مشکل ساز باشد از بین می روند و خطری که افراد را تهدید می کند، بسیار کمرنگ می شود.

فناوری دیجیتال نقشه ای دقیق و کامل از دندان، عصب ها، لثه و استخوان را به دندانپزشک ارائه می کند و جای دقیقی که ایمپلنت باید کاشته شود را مشخص می کند. به این ترتیب احتمال به وجود آمدن مشکل، تا حد ممکن کاهش پیدا می کند. به همین خاطر استفاده کردن از ایمپلنت های دیجیتال، یک گزینه عاقلانه می باشد.

ایمپلنت های دندانی چگونه عمل می کنند؟

می توان گفت که ایمپلنت های دندانی، دقیقا مانند دندان های اصلی افراد عمل می کنند زیرا این ایمپلنت ها، به طور اختصاصی مانند دندان اصلی افراد، ساخته شده اند. ایمپلنت ها، یک بخش ریشه دارند که از جنس تیتانیوم می باشد و یک بخش تاج دارند که از جنس سرامیک مخصوص است. قسمت ریشه در استخوان فک جایگذاری می شود. علت انتخاب تیتانیوم برای بخش ریشه، این است که تیتانیوم زیست سازگار است؛ یعنی نه تنها سمی نمی باشد، بلکه می تواند در استخوان فک، گنجانده شود. پس از کاشت ریشه، قسمت تاج سرامیکی، بر ریشه جایگذاری و نصب می شود. تاجی که نصب می شود، نه تنها رنگ و درخشش دندان از دست رفته را تقلید می کند، بلکه می تواند بسیار محکم تر از دندان اصلی عمل کند. با توجه به اینکه ایمپلنت های دندانی، در استخوان فک نصب می شوند، افرادی که دچار بیماری های مربوط به استخوان هستند مانند بیماری پریودنتال، کاندیدهای مناسبی برای استفاده از ایمپلنت ها نمی باشند؛ با این حال تشخیص این موضوع مربوط به دندانپزشک است و حتما باید با او در این باره مشورت کنید.

مزایای ایمپلنت دیجیتال

استفاده از ایمپلنت دیجیتال، مزایای فراوانی دارد. تعدادی از فواید این کار به شرح زیر است:

یکی از بزرگترین مزایای کاشت ایمپلنت دیجیتال نسبت به انجام ایمپلنت های سنتی، این است که برای انجام ایمپلنت دیجیتال، برنامه ریزی دقیقی انجام می شود. نتیجه انجام این برنامه ریزی این است که دندانپزشک می تواند برای افرادی که درمان پیچیده تری دارند و نمی توانند از ایمپلنت معمولی استفاده کنند نیز، از ایمپلنت دیجیتال بهره ببرند.

به طور کلی زمانی که در مورد هزینه ایمپلنت صحبت می شود، مواردی که در هنگام جراحی و دوره بهبودی نیاز به هزینه دارد نیز عنوان می شود. باید در نظر داشته باشید که برای قرار دادن ایمپلنت، لثه ها باید باز شوند و زمانی که ایمپلنت در جای خود قرار گرفت، لثه ها بخیه شده و برای بهبود پیدا کردن، به حل خود رها می شوند. در طول این مدت، ریشه ایمپلنت تیتانیوم با استخوان ادغام می شود. در این میان باید کمی زمان داده شود تا لثه ها بهبود پیدا کنند و سپس تاج دندان، نصب گردد.

به هنگام نصب ایمپلنت به روش سنتی، ابتدا ریشه ایمپلنت کاشته می شود و سپس برای نصب تاج سرامیکی، اقدامات لازم انجام می شود. این کار ضررهای زیادی می رساند زیرا ممکن است ریشه ایمپلنت هنگام ادغام شدن با استخوان جا به جا شود و دیگر در زاویه مناسبی برای نصب تاج قرار نداشته باشد. البته این اتفاق در ایمپلنت های دیجیتالی رخ نمی دهد زیرا برای نصب این ایمپلنت ها،‌ ریشه و تاج سرامیکی، به طور یکجا در لثه ها کاشته می شوند. به همین دلیل تاج ها در روش ایمپلنت دیجیتالی، هیچگاه تراشیده یا کوتاه نمی شوند و به این شکل هم ظاهر خود را حفظ می کنند و هم کارایی خود را از دست نمی دهند.

زمانی که فرد با روش ایمپلنت دیجیتال درمان می شود، تنها یک سوراخ کوچک از طریق لثه در استخوان فک ایجاد می شود. به این ترتیب نیازی به بریدن کامل لثه برای نمایان شدن استخوان فک نمی باشد. در این روش از حداقل روش های بریدن لثه استفاده می شود و این یعنی نیازی به بخیه زدن هم وجود ندارد که در نتیجه دوران نقاهت و بهبود فرد را به شدت کاهش می دهد. در نتیجه این روش، به یکی از امن ترین و کم دردسر ترین روش ها تبدیل شده است.

همچنین زمانی که از هدایت کامپیوتر استفاده می شود، محلی که باید سوراخ شود تا ایمپلنت نصب گردد، از همه لحاظ بررسی شده است و مناسب ترین موقعیت برای این کار انتخاب می شود. نتیجه ای که این کار به همراه دارد، به این شکل است که در طی مدت زمان ادغام شدن ایمپلنت با استخوان، احتمال حرکت کردن ایمپلنت بسیار پایین بوده و در جای صحیح ادغام می شود.

زمانی که افراد از گزینه های درمانی دیگر مانند دندان مصنوعی، استفاده می کنند، باید پس از یک دوره معین آنها را تعویض کنند؛ اما ایمپلنت های دندانی، در صورتی که از آنها به درستی مراقبت شود، می توانند تا آخر عمر برای افراد بمانند تا از مزایای داشتن دندان های سالم و زیبا لذت ببرند. بنابراین ایمپلنت کردن دندان ها، یک سرمایه گذاری طولانی مدت است که می توانید از مزایای آن تا آخر عمر استفاده کنید.

هنگامی که افراد، انجام ایمپلنت به روش سنتی را انتخاب می کنند، می بایست برای مشخص کردن و برنامه ریزی کردن هر مرحله از کاشت، به دندانپزشک مراجعه کنند. که به طور معمول نیاز به هفت هفته زمان دارد. اما در ایمپلنت های دیجیتال، دیگر نیازی به مراجعه حضوری نمی باشد و دندانپزشک با در اختیار داشتن مدل سه بعدی فک افراد، بدون نیاز به حضور او، بیشتر برنامه ریزی ها را انجام می دهد.

آیا ایمپلنت دیجیتال درد کمتری دارد؟

زمانی که افراد در حال انجام ایمپلنت به روش سنتی هستند، باید در تمام طول مدت کاشت ایمپلنت، لثه هایشان از هم شکافته باشد و این مسئله، موجب شده است که به مرور زمان، افراد بیشتری به انجام ایمپلنت های دیجیتال دندانی روی بیاورند. همانطور که گفته شد،‌ ایمپلنت دیجیتال به حداقل میزان برش در لثه نیاز دارد زیرا از عکس های سی تی اسکن سه بعدی برای بررسی وضعیت استخوان و موقعیت عصب استفاده می شود. همچنین جراحی های ایمپلنت سنتی، نیازمند یک برش بزرگ در امتداد لثه تا پایین استخوان فک است؛ اما سوراخ هایی که دندانپزشک برای انجام ایمپلنت های دیجیتالی ایجاد می کنند، به قدری کوچک است که نیازی به بخیه برای بهبود یافتن ندارند. این کار نه تنها دوره بهبودی را کاهش می دهند، بلکه خطر تورم، خونریزی و عفونت را نیز کاهش می دهد. به طور معمول مدت زمانی که برای انجام جراحی ایمپلنت دیجیتال نیاز است، حدود ۱۰ الی ۲۰ دقیقه برای انجام ۱ یا ۲ ایمپلنت است.

ایمپلنت دیجیتال در کلینیک دندانپزشکی سفید صدفی

با توجه به فوایدی که ایمپلنت های دیجیتال دارند، رغبت مردم برای انجام دادن آنها بیشتر شده است. شما می توانید جهت انجام مشاوره و گرفتن راهنمایی از بهترین دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی، با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید تا نوبت خود را رزرو نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.