فلوراید تراپی

فلوراید تراپی

اکثر مواقع زمانی که اسم دندانپزشک و مراجعه کردن به کلینیک دندانپزشکی می آید، افراد صداهای مته و دستگاه های دندانپزشکی را در ذهن خود تصور می کنند؛ اما فکر کنید به جای اینکه این صداها را بشنوید و احساس درد را تجربه کنید، یک درمان راحت و بی دردسر را با دندانپزشک داشته باشید. چنین چیزی تقریبا برای تمام افراد ایده آل است. افراد می توانند هنگام انجام دادن چکاپ هایشان، از دندانپزشک خود بخواهند که فرآیند فلوراید تراپی را برایشان آغاز کند. فلوراید تراپی از مینای دندان ها محافظت می کند و کمک می کند که مینای دندان تا حدی خود را بازسازی کنند. فلوراید تراپی همچنین احتمال ایجاد حفره و پوسیدگی در دندان ها را کاهش می دهد. البته انجام دادن فلوراید تراپی به این معنا نیست که فرد می تواند مراقبت های مربوط به دندان مانند مسواک را کنار بگذارد. با انجام دادن فلوراید تراپی، دندان ها سفیدتر و درخشنده تر می شوند و به این شکل یک لبخند زیبا و بی نقص را خواهید داشت.

فلوراید چیست؟

فلوراید یکی از مواد معدنی طبیعی است که کمک می کند مینای دندان خودش را بازسازی کند. همچنین فلوراید کمک می کند تا علائم اولیه پوسیدگی دندان ها، معکوس شود و با پوسیدگی دندان ها مقابله می کند. افراد بطور کلی فلوراید را به دو صورت سیستمیک و موضعی دریافت می کنند. فلوراید های سیستمیک باید خورده شوند و از طریق خوراکی وارد بدن می شوند. در اکثر مواقع از طریق خوردن آب های مخصوص و غنی شده با فلوراید و یا مکمل های رژیمی حاوی فلوراید جذب بدن می شوند. فلوراید های موضعی به طور مستقیم از طریق استفاده از خمیردندان، دهانشویه و روش های درمانی در مطب دندانپزشکی بر روی دندان ها اعمال می شوند. برای انجام فلوراید تراپی در کلینیک دندانپزشکی هیچ محدودیتی وجود ندارد و حتی کودکان پس از در آمدن اولین دندان خود می توانند فلوراید تراپی کنند. البته در نظر داشته باشید که وجود انجام دادن فلوراید تراپی، استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید برای کودکان زیر دو سال ممنوع می باشد. در صورتی که کودکان مقدار بالایی از فلوراید سیستمیک دریافت کنند، موجب رخ دادن بیماری های مختلفی در آنها می شود. در نظر داشته باشید فلوراید تراپی که در کلینیک دندانپزشکی برای کودکان انجام می شود، هیج خطری نداشته و تنها برای جلوگیری از پوسیدگی انجام می شود. مقدار مصرفی این فلوراید به اندازه بوده و اصلا به بلعیده شدن نمی رسد.

فلوراید تراپی به چه شکل است؟

فرآیند انجام فلوراید تراپی معمولا جند دقیقه بیشتر به طول نمی انجامد. با توجه به مواد مصرفی در کلینیک دندانپزشکی، ممکن است مواد فلوراید به شکل ژل، فوم و غیره باشد. طبق طرز مصرف آن، دندانپزشک فلوراید را با استفاده از یک برس بر روی دندان ها می گذارد که این مواد باید چند دقیقه بر روی دندان ها بماند تا بتواند اثر کند. پس از اینکه مواد فلوراید از روی دندان ها پاک شد و کار فرد در دندانپزشکی به اتمام رسید، باید از خوردن و نوشیدن هر ماده غذایی به مدت ۳۰ دقیقه خودداری کند. با نخوردن مواد غذایی در این مدت، کمک می کنید تا دندان ها فلوراید اعمال شده را جذب کنند و در عین خال پوسیدگی های میکروسکوپی را تا جای ممکن درمان کند. با توجه به اینکه وضعیت سلامت دهان و دندان های فرد چگونه است، دندانپزشک ممکن است توصیه کند که هر ۶ ماه یا هر ۱۲ ماه یکبار برای ترمیم فلوراید تراپی به کلینیک مراجعه کنید. همچنین اگر وضعیت سلامت دندان ها پایین باشد و بیشتر در معرض خطر پوسیدگی قرار داشته باشد، ممکن است دندانپزشک شما اقدامات دیگری را نیز برای شما پیشنهاد دهد؛ برای مثال اضافه کردن دهانشویه آنتی باکتریال به روتین مراقبت از دندان ها.

فواید انجام فلوراید تراپی

فلوراید تراپی چیست

در حالت عادی، در بزاق تمام افراد کلسیم و فسفات (مواد معدنی طبیعی) وجود دارد. زمانی که فلوراید تراپی برای شخصی انجام می شود، این دو ماده معدنی با جبران کردن و جایگزین شدن در فسفات و کلسیم از دست رفته بزاق دهان، کمک می کند تا مینای ضعیف شده دندان، قوای خود را باز یابد. این مواد معدنی همچنین کمک می کند تا دندان ها در مقابل پوسیدگی، مقاوم تر باشند و دیرتر تخریب شوند؛ به این شکل افراد مدت زمان طولانی تری دندان های طبیعی خود را دارند.
این درمان در اکثر مواقع برای افرادی توصیه می شود که در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند. اگر قصد فلوراید تراپی و محافظت از دندان های خود را دارید، می توانید با مشورت گرفتن از دندانپزشک خوب و باتجربه تصمیم نهایی خود را بگیرید. همچنین افرادی که دهان خشک، مینای دندان ضعیف، سلامت دهان و دندان پایین و مشکلات مربوط به تاج دندان را دارند، انجلم فلوراید تراپی می تواند کمک شایانی به دندان های آنها کند.

هر فرد به چه میزان فلوراید نیاز دارد؟

با توجه به تشخیص دندانپزشک، ممکن است فرد هر ۶ ماه یکبار یا ۱۲ ماه یکبار نیاز به مراجعه مجدد داشته باشد؛ حتی در برخی از موارد ممکن است لازم باشد هر ۳ ماه یکبار جهت تمدید فلوراید تراپی مراجعه کنند. در نظر داشته باشید که زمان های اعلام شده برای فلوراید تراپی های حرفه ای و انجام شده توسط دندانپزشک گفته شده است. در صورت تشخیص دندانپزشک ممکن است دهانشویه آنتی باکتریال به روتین مراقبت از دندان های فرد اضافه شود. مواردی وجود دارد که خطر ایجاد حفره و پوسیدگی در دندان ها را افزایش می دهد. این موارد به شرح زیر هستند:

 • مصرف بیش از حد مواد مخدر
 • استفاده بی رویه از الکل
 • اختلال خوردن
 • بهداشت ضعیف دندان
 • عدم مراقبت از دندان ها
 • رژیم غذایی غلط و نامناسب
 • خشکی دهان
 • کاهش یافتن میزان بزاق دهان
 • داشتن مینای دندان نازک به طور ژنتیکی

برخی از مواد غذایی وجود دارند که به طور طبیعی حاوی فلوراید هستند و کمک می کنند تا دندان ها سالم بمانند. افراد می توانند با مشورت گرفتن از دندانپزشک خود، بهترین مواد غذایی را انتخاب کنند و در صورت نیاز حتی با دکتر تغذیه نیز ویزیت شوند. تعدادی از این مواد غذایی عبارتند از:

 • چای و آب
 • غذاهای طبخ شده در آب
 • ماهی هایی که با اسخوان طبخ می شوند
 • شیر خشک مخصوص نوزادان

البته به طور کلی بهترین روش دریافت فلوراید از طریق مصرف مکمل ها و آب های غنی شده با فلوراید هستند. همچنین استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید و دهانشویه را دست کم نگیرید. برای انتخاب روش صحیح و مناسب جهت دریافت فلوراید مورد نیاز افراد، آنها می توانند ﭐبتدا با دندانپزشک خود مشورت کنند و سپس با دکتر تغذیه ویزیت شوند. با توجه به ویزیت دندانپزشک و انجام آزمایشات لازم در صورت نیاز، پزشکان متخصص افراد را راهنمایی می کنند که مناسب ترین روش برای دریافت فلوراید مورد نیاز کدام یک می باشد.

آیا فلوراید تراپی عوارض جانبی دارد؟

مانند هر دارویی، استفاده بیش از حد از فلوراید نیز تاثیر منفی می گذارد. در اکثر مواقع استفاده بیش از حد از فلوراید بدون قصد انجام می شود و فرد بدون اینکه اطلاع داشته باشد میزان زیادی فلوراید مصرف می کنند. این اتفاق به خصوص در دنیای امروزه نادر است و کمتر کسی دچار مسمومیت ناشی از فلوراید می شود. اگرچه در کودکان مصرف بیش از اندازه فلوراید بر رشد استخوان ها و دندان های کودک تاثیر منفی می گذارد. به طور کلی مصرف بیش از اندازه فلوراید می تواند موجب موارد زیر شود:

 • به وجود آمدن لکه های سفید رنگ بر روی دندان های بزرگسالی
 • ایجاد لکه های تیره و یا سوراخ شدن دندان
 • مشکلات مربوط به استخوان
 • به وجود آمدن استخوان هایی که تراکم پایینی دارند و قوی نیستند

در صورتی که فردی دچار مسمومیت ناشی از مصرف بیش از حد فلوراید شود ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

 • حالت تهوع
 • اسهال
 • خستگی
 • تعریق کردن بیش از اندازه

و حتی ممکن است در برخی موارد موجب مرگ شود.

حتما در نظر داشته باشید که مکمل های مصرفی که شامل فلوراید هستند را از دسترس کودکان خارج کنید تا اتفاقی برای آنها رخ ندهد.

با توجه به موارد عنوان شده، متوجه شدید که فلوراید یک ماده طبیعی بوده که کمک می کند تا دندان ها دچار پوسیدگی و آسیب نشوند. خوب است بدانید که سلامت دهان و دندان ها می تواند بر روی سلامت کلی بدن موثر باشد. کارهای زیادی وجود دارد که افراد می توانند برای مراقبت از دندان های خود ازنجام دهند از جمله:

 • مسواک زدن دندان ها دوبار در طول روز (نحوه صحیح مسواک زدن)
 • استفاده از نخ دندان حداقل دوبار در روز و ترجیحا قبل از مسواک زدن.
 • خودداری از مصرف تنقلات و مواد غذایی شیرین.
 • استفاده نکردن ار مواد مخدر و سیگار.
 • مراجعه کردن به دندانپزشکی جهت انجام چکاپ های لازم، حداقل دو بار در سال.

با رعایت کردن موارد بالا، احتمال ابتلا به پوسیدگی دندان به حداقل می رسد. علاوه بر اینها انجام فلوراید تراپی نیز کمک بسیاری می کند. همه افراد می توانند جهت فلوراید تراپی و انجام چکاپ های لازم، به کلینیک سفید صدفی مراجعه کنند تا با بهترین دندانپزشکان ما ویزیت شوند. در ابتدا با تماس گرفتن با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ می توانید نوبت مشاوره رایگان خود را رزرو کنید و فرآیند درمان و مراقبت از دندان های خود را آغاز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.