لیفت لثه

لیفت لثه

افراد مختلف، لثه های متفاوتی دارند و در هر شخص با دیگری فرق می کند. برخی از افراد خط لثه های بالا دارند و برخی پایین، برخی هم لثه های متوسطی دارند؛ حتی ممکن است برخی از افراد لثه های نامتوازنی داشته باشند. اگر شما جزو افرادی هستید که به طور دائم به خط لثه تان، توجه می کنید، لیفت لثه، گزینه ای مناسب و عالی برای شماست. با انجام این کار، می توانید شکل خط لثه خود را تغییر دهید تا با اعتماد به نفس بیشتری لبخند بزنید. حتی در برخی موارد ممکن است خود دندانپزشک شما انجام لیفت لثه را برایتان پیشنهاد کند، به خصوص در افرادی که لثه شان با مشکلات خاصی درگیر است که بر روی سلامت دهان و دندان ها تاثیر گذار می باشد. با انجام دادن لیفت لثه،‌ شما لبخندی را به دست می آورید که می توانید به داشتن آن افتخار کنید.

کانتورینگ لثه یا لیفت لثه چیست؟

کانتورینگ لثه روشی است که توسط متخصص دندانپزشک انجام می شود و می تواند خط لثه شما را تغییر شکل دهد،‌ جا به جا کند و یا توازن را در خط لثه ایجاد کند. در فرآیند کانتورینگ لثه،‌ بافت های اضافی لثه که در اطراف دندان افراد وجود دارد را برداشته و باعث ایجاد یک خط متقارن می شود. همچنین در صورتی که لثه یک فرد تحلیل رفته باشد، در فرآیند کانتورینگ لثه، برای او ترمیم بافت لثه انجام می شود تا در صدد جبران لثه های از دست رفته برآید. در بسیاری از موارد، انجام دادن یا انجام ندادن کانتورینگ لثه،‌ یک تصمیم شخصی و انتخابی است. البته انتخابی بودن آن در اکثر موارد دلیل نمی شود که از لحاظ پزشکی و درمانی بی فایده باشد اما بیشترین میزان انجام این فرآیند مربوط به بهبود دادن ظاهر دندان ها است. همچنین ممکن است خود دندانپزشک شما با توجه به وضعیت دهان و دندان هایتان و برای بهبود بخشیدن به سلامت آنها انجام این کار را پیشنهاد کند.

دلایل ناهمواری لثه ها

موارد بسیاری وجود دارد که می تواند منجر به بالا آمدن و یا پایین رفتن بیش از اندازه لثه ها شود. لثه هایی که بخش بزرگی از دندان های شما را پوشانده اند، می توانند باعث شوند که دندان های شما کوچک تر به نظر بیایند. این مشکل ممکن است به طور ژنتیکی در افراد وجود داشته باشد و یا جزو عوارض مصرف نوع خاصی از داروها باشد. لثه هایی که بیش از حد پایین رفته اند و دندان های شما را بلندتر از حالت عادی نشان می دهند،‌ در اغلب موارد ناشی از تحلیل رفتن لثه ها هستند، وضعیتی که در آن، لثه ها از روی دندان ها عقب رفته اند و باعث شده اند که ریشه دندان ها در معرض دید قرار بگیرند. این تحلیل رفتن لثه، نه تنها می تواند دندان های شما را بیش از اندازه بلند نشان دهد،‌ بلکه باعث مشکلات جدی دندانی مانند پوسیدگی و یا از دست دادن دندان ها شود. تحلیل رفتن لثه ها همچنین ممکن است نشانه ای از وجود بیماری پریودنتال باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحلیل لثه به صفحه زیر مراجعه نمایید:

تشخیص ضروری بودن لیفت لثه

بسیاری از اوقات، کانتورینگ لثه برای دلایل زیبایی انجام می شود اما مواقعی نیز وجود دارد که انجام این کار از لحاظ پزشکی ضرورت دارد. در صورتی که با بیماری پریودنتال (یک بیماری باکتریایی مربوط به لثه که در آن لثه ها ملتهب می شوند.) درگیر هستید، دندانپزشک شما ممکن است انجام کانتورینگ لثه را به عنوان یک گزینه درمانی پیشنهاد دهد؛‌ البته قبل از انجام این کار،‌ تلاش می شود تا بیماری را با راه حل هایی که نیاز به جراحی ندارد درمان شود. راه حل های درمانی دیگر برای مبارزه با این بیماری شامل مصرف آنتی بیوتیک ها،‌ از بین بردن عفوت دندان ها و جرمگیری می باشد. در صورتی که بیماری به حالت غیرقابل کنترل رسیده باشد و پیشرفت بسیاری کرده باشد، انجام کانتورینگ لثه یک راه حل بسیار موثر در درمان این بیماری است. روش های کانتورینگ لثه که برای اهداف درمانی انجام می شوند شامل موارد زیر می باشد:

  • افزودن بافت لثه در افرادی که لثه آنها به دلایل مختلف تحلیل رفته است.
  • کوتاه کردن بافت های اضافی لثه که بیش از اندازه رشد کرده اند و روی دندان را پوشانده اند.
  • از بین بردن و برداشتن بافت های لثه که روی تاج دندان را گرفته اند و مانع استفاده از دندان شده اند.

روند انجام کانتورینگ لثه

کانتورینگ لثه، توسط دندانپزشک متخصص و یا دنداپزشک زیبایی انجام می شود. این روش نیازی به تجهیزات خاصی ندارد و در کلینیک ها نیز قابل اجرا و انجام می باشد. به طور معمول پس از انجام جلسه مشاوره، تنها به یک جلسه برای اتمام کار لثه ها نیاز است. در بیشتر موارد برای انجام این عمل،‌ نیازی به هیچ نوع بیهوشی نمی باشد و فرد در طول عمل کاملا هشیار است؛‌ تنها از بی حسی های موضعی استفاده می شود که نوع و میزان بی حسی دریافتی برای یک فرد را دندانپزشک او تعیین می کند. در طول عمل،‌ دندانپزشک شما از لیزرهایی که مخصوص بافت نرم هستند استفاده می کند تا بافت اضافی لثه را از بین ببرد و دندان های شخص را بیشتر نمایان کند. در برخی از موارد نیز، ممکن است بخیه برای نگه داشتن لثه ها در جای خود استفاده شود.

در صورتی که بافت لثه های شما تحلیل رفته باشد و لثه ها دچار عقب نشینی شده باشند، فرآیند این عمل کمی متفاوت می شود. برای جایگزین کردن بافتِ از دست رفته لثه، دندانپزشک شما باید از قسمت های دیگر دهان که بافتی شبیه به بافت لثه دارند، مقداری بافت بردارد و خارج کند. پس از به دست آوردن بافت مورد نیاز، جراح این بافت ها را در اطراف دندان های شما محکم می کند تا خط لثه شما را از نو بسازد و آن را هموار کند. مدت زمانی که برای انجام این عمل نیاز است، کاملا بستگی به نوع و میزان بازسازی مد نظر دارد اما به طور کلی می توان گفت که این عمل نیاز به ۱ الی ۲ ساعت زمان دارد.

آیا لیفت لثه درد دارد؟

قبل از شروع عمل کانتورینگ،‌ از بی حسی های موضعی استفاده می شود. این کار باعث می شود تا زمانی که کار دندانپزشک با لثه های شما تمام می شود، لثه ها بی حس بمانند و شما هیچ دردی را احساس نکنید؛ اما بعد از اتمام عمل و از بین رفتن اثر بی حسی ها، ممکن است کمی احساس درد داشته باشید. میزان دردی که هر فرد احساس می کند، بستگی به نوع عمل و میزان تغییر لثه ها دارد. پس از جراحی، با توجه به تشخیص دندانپزشک،‌ ممکن است انواع مختلفی از مسکّن ها را برای شما تجویز کند. در صورتی که دندانپزشک نسخه خاصی برای مسکن به شما ارائه نکرد، می توانید از مسکّن های بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن که در داروخانه ها قابل تهیه هستند، استفاده کنید. همچنین ممکن است مصرف آسپرین بعد از این عمل برای مدتی ممنوع شود زیرا آسپیرین باعث رقیق شدن خون می شود. علاوه بر راهکارهای عنوان شده، می توانید تا چند روز پس از انجام عمل، از کمپرس آب سرد استفاده کنید تا درد و تورم ناشی از انجام عمل،‌ کاهش پیدا کند. بهتر است کمپرس آب یخ را هربار به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه استفاده کنید.

بهبود پس از انجام لیفت لثه

بهبودی اولیه پس از انجام لیفت لثه زمان زیادی نمی برد اما برای اینکه به طور کامل بهبودی پیدا کنید، ممکن است نیاز به دو یا سه هفته زمان داشته باشید، زمان مورد نیاز برای بهبودی بستگی به وسعت عمل انجام شده دارد. احتمال بسیار بالایی وجود دارد که پس از انجام عمل،‌ دندان ها و لثه های شما حساس باشند، بنابراین بهتر است که از غذاهای نرم شده استفاده کنید مانند سوپ، ماست،‌ آبمیوه و ژله. دستور العمل های حیاتی در رابطه رژیم غذایی، توسط خود دندانپزشک به شما داده خواهد شد. همچنین پس از گذشت چند روز یا هفته، باید دوباره توسط دندانپزشک ویزیت شوید تا میزان بهبودی شما بررسی شود و دهان شما برای احتمال وجود عفونت چک شود. ممکن است برای شما، استفاده از دهانشویه آنتی بیوتیک تجویز کنند تا با احتمال ایجاد عفونت مقابله شود. در صورتی که علائم عفونت (افزایش درد، تورم لثه ها و ترشح از لثه ها) را در خود مشاهده کردید، باید به سرعت دندانپزشک خود را مطلع کنید تا از پیشرفت عفونت جلوگیری شود و درمان آن هرچه سریعتر آغاز گردد.

کانتورینگ یا لیفت لثه، فرآیندی است که در آن خط لثه افراد تغییر پیدا می کند و ظاهر بهتری را به خود می گیرد. در اغلب موارد این عمل برای زیبایی،‌ بهبود ظاهر و بالا بردن اعتماد به نفس انجام می شود که می توان گفت در این هنگام، یک عمل زیبایی انجام شده است. با این حال دلایلی نیز وجود دارد که به خاطر سلامت دهان و دندان ها انجام می شود، به خصوص در افرادی که بیماری پریودنتال دارند. شما می توانید برای انجام مشاوره و بهره مندی از بهترین خدمات و نتایج، از دندانپزشکان خوب و با تجربه کلینیک سفید صدفی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.