بیماری لثه

بیماری لثه

بیماری لثه یا بیماری پریودنتال، یک عفونت جدی لثه است که به بافت نرم آسیب می رساند. در صورتی که این بیماری درمان نشود، می تواند به استخوانی که از لثه ها حمایت می کند آسیب جدی وارد کند. بیماری پرودنتال می تواند باعث لق شدن دندان ها با حتی از دست دادن دندان ها نیز بشود. می توان گفت بیماری پریودنتال بسیار شایع است اما تا حد زیادی قابل پیشگیری است. به طور معمول این بیماری زمانی به وجود می آید که افراد، بهداشت دهان و دندان ها را رعایت نمی کنند. استفاده روزانه از نخ دندان و مسواک، ویزیت های مرتب برای چکاپ دندان ها توسط دندانپزشک می تواند درمان بیماری پریودنتال را بسیار راحت تر کند و حتی از بروز این بیماری جلوگیری شود. باید در نظر داشته باشید که این وجود این بیماری را تنها دندانپزشک می تواند تشخیص دهد.

البته بیماری لثه در مراحل اولیه فقط یک عفونت ساده است که توسط باکتری ها به وجود میاید اما در مراحل حاد و پیشرفته، تبدیل به بیماری مزمن پریودنتال می شود. عفونت لثه ها و بیماری پریودنتال، از اصلی ترین عامل از دست دادن دندان در بزرگسالان است که به راحتی می توان از آن پیشگیری کرد. پیشگیری کردن از این بیماری، جزو ساده ترین کارهای ممکن است که با انجام روتین های روزمره مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه، قابل انجام است.

علت به وجود آمدن عفونت لثه

اگر به طور دقیق به ساختار دندان ها و لثه ها توجه کنیم، متوجه می شویم که لثه ها در واقع در نقطه ای پایین تر از آنچه با چشم می بینیم، به دندان ها متصل شده اند. فاصله نقطه ای که ما با چشم می بینیم که لثه متصل است و نقطه ای که در واقع لثه به دندان می چسبد را شیار می نامند. باقی مانده ذرات غذا، باکتری ها و پلاک ها در این شیارها گیر می افتند و ماندگار می شوند که در نهایت منجر به ایجاد عفونت لثه ها خواهند شد.
پلاک ها یک لایه نازک از باکتری ها هستند که بر روی دندان ها شکل می گیرند. زمانی که این پلاک ها طولانی مدت بر روی دندان ها باقی بمانند، تبدیل به تارتار ( tartar )‌ می شوند. زمانی که این پلاک ها و تارتارها تمیر نشوند و در فاصله شیارها نفوذ کنند، عفونت لثه شکل می گیرد. در صورتی که این موارد کنترل و تمیز نشوند،‌ التهاب و عفونت لثه می تواند باعث جدا شدن لثه ها از دندان شود. این اتفاق منجر به موارد زیر خواهد شد:

 • وارد شدن آسیب به بافت های نرم دهان که به استخوان متصل هستند.
 • دندان ها لق و ناپایدار می شوند.
 • در صورتی که عفونت پیشرفت کند، ممکن است منجر به از داست دادن دندان نیز شود.

همچنین موارد دیگری نیز وجود دارند که ممکن است منجر به ایجاد بیماری لثه و عفونت شوند؛ شامل:

دارو ها : داروهای خاصی می تواند به ایجاد عفونت کمک کنند. برای مثال دارو های پیشگیری از بارداری هم نوع خوراکی و هم نوع تزریقی آن، دارو هایی که باعث مسدود شدن کانال های گیرنده کلسیم می شوند،‌ سیکلوسپورین و … می توانند باعث به وجود آمدن التهاب لثه و یا بدتر شدن وضعیت لثه ها شوند. این دارو ها باعث رشد بافت لثه می شوند و از بین بردن پلاک ها را بسیار سخت خواهند کرد.

ویتامین ها : برای لثه، کمبود ویتامین C بسیار تاثیر گذار است و می تواند منجر به ایجاد عفونت های لثه شود.

تغییرات هورمونی : انواع مختلفی از تغییرات هورمونی می توانند برای وضعیت لثه ها، مهم باشند. دوران بارداری و دوران یائسگی جزو تغییراتی هستند که ممکن است باعث ایجاد عفونت شوند.

سرطان : شاید شنیدن این که سرطان می تواند بر عفونت لثه ها تاثیر گذار باشد، برای تان عجیب به نظر برسد اما افرادی که سرطان خون داشته اند، مستعد عفونت های لثه می باشند.

فلزات سنگین : برخی از فلزات مانند نیکل که ممکن است در تعدادی از جواهرات به کار رفته باشد، می تواند منجر به ایجاد عفونت های لثه شود. همچنین فلز بیسموت ( bismuth ) که در برخی از لوازم های آرایشی یافت می شود نیز بر بیماری های لثه تاثیر گذار است.

البته برخی دیگر از عفونت های لثه وجود دارند که عامل ایجاد کننده آنها، پلاک ها و رشد بیش از اندازه شان نمی باشند. این نوع از عفونت ها، شامل موارد زیر می باشند:

 • برخی از عفونت های ویروسی و قارچی
 • دندان های نهفته و یا دندان هایی که به طور کامل از لثه بیرون نیامده اند.

نشانه ابتلا به بیماری لثه

بیماری لثه

بیماری لثه می تواند بدون درد پیشرفت کند و سطح بیشتری از لثه های شما را درگیر کند. حتی در برخی از موارد، در مراحل پایانی بیماری نیز علائم بسیار کمی را از خود نشان دهد. اگر چه این بیماری،‌ علائم خاصی را از خود نشان نمی دهد، اما باید بدانیم که کاملا بدون علائم هم نیست.

 • خونریزی لثه در حین یا پس از مسواک زدن (خونریزی لثه چیست)
 • لثه هایی که قرمز و متورم هستند.
 • بوی بد مداوم و یا طعم بد در دهان.
 • عقب رفتن لثه ها.
 • لق شدن یا جا به جایی دندان ها.
 • تغییر در نحوه قرار گیری دندان ها.

در برخی از افراد نیز این علائم فقط در دندان های عقبی و آسیاب آنها قابل مشاهده است. تنها راه دقیق تشخیص این بیماری، ویزیت شدن توسط دندانپزشک می باشد.

پیشگیری از ابتلا به بیماری های لثه

تقریبا در تمام مواردی که عفونت دندان به وجود آمده است، کنترل کردن میزان باکتری ها و پلاک ها، می تواند منجر به معکوس کردن روند بیماری لثه شود. شیوه صحیح کنترل کردن میزان باکتری ها و پلاک ها،‌ شامل تمیز کردن حرفه ای حداقل دوبار در سال و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور روزانه است. همه افراد باید حداقل دوبار در روز از مسواک استفاده کنند که این مسواک باید بورس نرم داشته باشد تا به لثه ها آسیبی وارد نکند. خمیردندان مصرفی شما، حتما باید حاوی فلوراید باشد و هر ۳ ماه یکبار باید مسواک خود را تعویض کنید. مسواک زدن باعث از بین رفتن پلاک های سطح دندان که در دسترس هستند، می شود.

نخ دندان، ذرات غذا و پلاک هایی که بین دندان ها تشکیل شده اند که با مسواک زدن به این موارد دسترسی وجود ندارد، را از بین می برد. پس منتظر نمانید تا چیزی بین دندان هایتان گیر کند و هر روز از نخ دندان استفاده کنید. هرروز دهان خود را بشویید. برای انجام این کار، می توانید از دهانشویه استفاده کنید. دهانشویه های آنتی باکتریال،‌ نه تنها از التهاب لثه ها جلوگیری می کند، بلکه با بوی بد دهان و پلاک ها مبارزه می کند. این نوع از دهانشویه ها، میزان باکتری های موجود در دهان را کنترل می کند و کمک می کند تا بیماری های لثه کاهش پیدا کنند. برای تشخیص نوع دهانشویهٔ مناسب خود، می توانید از دندانپزشک تان، کمک بگیرید.

درمان بیماری های لثه

اولین راه درمانی بیماری هایی که مربوط به لثه می باشد،‌ رعایت کردن بهداشت دهان و دندان ها است. همچنین در صورتی که سیگار می کشید، باید آن را ترک کنید. در صورتی که با بیماری دیابت درگیر هستید، باید بیماری خود را کنترل کنید که به لثه ها آسیب نرساند. درمان های دیگری نیز برای بیماری های لثه وجود دارد که شامل موارد زیر می باشد:

 • تمیز کردن عمیق دندان ها
 • مصرف داروهای آنتی بیوتیک
 • عمل جراحی

همچنین چندین راهکار وجود دارد که می توان برای تمیز کردن عمیق دندان ها بدون عمل جراحی استفاده کرد. این روش ها شامل روش های سنتی تا روش هایی که نیاز به استفاده از لیزر دارد، می شود. ضمن اینکه استفاده از دهانشویه های ضدعفونی کننده، کمک می کند تا بیماری های لثه زودتر درمان شوند و بهبود پیدا کنند. در صورتی که عفونت و بیماری گسترده شده باشد و دیگر قابل کنترل نباشد،‌ نیاز به جراحی برای افراد حس می شود. عفونت هایی که منجر به عمل جراحی می شوند، به طور معمول باعث آسیب و از بین رفتن بافت های نرم و استخوان های متصل به لثه خواهند شد. زمانی که آسیب وارد شده به بافت های دهان و دندان بیش از اندازه باشد و دیگر توانایی التیام برای آن وجود نداشته باشد، ممکن است نیاز به پیوند استخوان و بافت هم وجود داشته باشد.

مطالب پیشنهادی برای مطالعه: دلایل ایجاد آفت های دهانی / نحوه درمان برفک دهان

بیماری های لثه بسیار آرام و تقریبا بدون هیچ علائمی پیشروی می کنند و با گذشت هر روز، شدت بیماری بیشتر می شود. به همین علت ویزیت های ماهانه با دندانپزشک می تواند در پیشگیری از این بیماری بسیار موثر باشد. رعایت بهداشت دهان و دندان ( استفاده از مسواک، نخ دندان و دهانشویه ) از کارهای بدون هزینه ای است که هم در پیشگیری از این بیماری ها کمک می کند و هم به درمان عفونت ها کمک خواهد کرد. شما می توانید برای انجام ویزیت های دوره ای خود و درمان بیماری های مرتبط به لثه، از دندانپزشکان مجموعه سفید صدفی، وقت های ویزیت خود را رزرو کنید و با بهترین دندانپزشکان کلینیک، ویزیت شوید. برای رزو وقت می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.