ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

اگر بخواهیم از ابتدا، اختراع ارتودنسی را بررسی کنیم، باید به دوران یونان باستان برگردیم. البته در آن دوران هنوز ارتودنسی به طور کامل و به شکل امروزی اختراع نشده بوده و صدها سال طول کشیده تا ارتودنسی ها شبیه چیزی که ما امروزه آنها را می شناسیم شوند. امروزه همه افراد می توانند با استفاده از ارتودنسی ها، ظاهر خود را بهبود ببخشند و بدون هیچ گونه نگرانی لبخند بزنند. البته خیلی از افراد بابت مدت زمانی که باید ارتودنسی داشته باشند ناراضی هستند و از شکل ارتودنسی ها خوششان نمی آید؛ برای چنین افرادی، تکنولوژی یک راه حل بسیار مناسب ارائه کرده است و آن ارتودنسی نامرئی نام دارد. قبل از اینکه بخواهید از آنها استفاده کنید، باید دقیقا بدانید که ارتودنسی نامرئی چیست.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

ارتودنسی نامرئی همانطور که از نامش پیداست، یکی از روشهای ارتودنسی دندان می باشد که از موادی استفاده می کنند که قابل دیدن نیست. ایده اصلی استفاده از موادی که قابل دیدن نمی باشند، این است که افراد بتوانند زیبایی ظاهر خود را حفظ کنند و در کنار آن درمان دندان های خود را نیز انجام دهند. همچنین هنگام استفاده از ارتودنسی های نامرئی، افراد احساس راحتی بیشتری می کنند. به همین دلایل، ارتودنسی های نامرئی تبدیل به یک راه حل پر طرفدار برای بزرگسالان شده است؛ به ویژه افرادی که سر کار می روند و یا تمایلی ندارند که به افراد توضیح دهند چرا در حال استفاده از ارتودنسی هستند.

انواع ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی های نامرئی طیف گسترده ای دارند که افراد می توانند با توجه به سن خود، میزان پیچیدگی مشکل و درمان خود و توانایی اقتصادی خود، یک گزینه را انتخاب کنند که با نیازهای هر فرد بیشترین هماهنگی را داشته باشد. ارتودنسی های نامرئی را در حیطه دندانپزشکی می توان به دو دسته متفاوت تقسیم کرد که شامل لوازم ثابت و لوازم متحرک می شود.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی های سرامیکی عملکردی شبیه به ارتودنسی های فلزی دارند و تنها تفاوت آنها با یکدیگر این است که ارتودنسی های سرامیکی،‌ از ماده ای ساخته می شوند که رنگ آن نزدیک به رنگ مینای دندان افراد است و جلوه آن از بیرون به گونه ای است که انگار ارتودنسی ها، نامرئی هستند. این ارتودنسی های از ماده سرامیکی چسبناکی ساخته می شوند که بهتر به دندان ها متصل می شود و این ماده مقاومت بیشتری دارد که باعث می شود احتمال شکستگی ارتودنسی ها در حد قابل توجهی کاهش پیدا کند. برخی از افراد علاوه بر استفاده از ارتودنسی های نامرئی، از سیم های نامرئی و هم رنگ دندان نیز استفاده می کنند تا براکت های ارتودنسی را به هم متصل کنند با این حال در بیشتر مواقع، دکتر دندانپزشک از سیم های فلزی برای متصل کردن براکت ها به یکدیگر استفاده می کند. همچنین مراجعین باید در نظر داشته باشند که نوار های لاستیکی استفاده شده در ارتودنسی ها حتی اگر نامرئی باشند، با توجه به نوع مواد غذایی مصرفی و به مرور زمان به سمت زردی گرایش پیدا می کنند. همچنین ارتودنسی های سرامیکی مانند ارتودنسی های فلزی، نیاز به مراجعه منظم به دندانپزشکی دارند تا تنظیم شوند.

ارتودنسی شفاف و رزینی (Rezin Orthopedics)

این نوع از ارتودنسی ها از رزین دندانپزشکی ساخته می شود و کاملا با رنگ دندان ها سازگار است زیرا به صورت سفارشی و مطابق با رنگ مینای دندان هر فرد ساخته می شود. این ارتودنسی ها تقریبا خواسته انسان ها برای داشتن یک ارتودنسی نامرئی واقعی را به حقیقت تبدیل می کند. استفاده از این ارتودنسی برای اشخاصی که می خواهند ارتودنسی ثابت و نامرئی داشته باشند، بهترین و عملی ترین گزینه موجود می باشد زیرا رزین با گذشت زمان از بین نمی رود. این ارتودنسی ها، در مبحث قابل اعتماد بودن یا نبودن نیز بسیار موفق عمل کرده اند، ارتودنسی ها بسیار محکم و بادوام عمل می کنند و تنها در صورت وارد شدن ضربه به ارتودنسی، از بین رفته یا آسیب می بیننهد. البته با وجود تمام خوبی های ارتودنسی رزینی، باز هم نیازمند چکاپ های منظم توسط دندانپزشک می باشد.

ارتودنسی زبانی (Lingual Orthodontics)

ارتودنسی زبانی یکی دیگر از انواع ارتودنسی نامرئی بوده که از فلز ساخته می شود و محل جایگذاری آن علت نامرئی بودنش می باشد. ارتودنسی های زبانی پشت دندان ها، درون دهان قرار می گیرند که باعث می شود از چشم پنهان باشد. عملکرد آنها دقیقا مانند ارتودنسی های معمول و متداول است با این تفاوت که موقعیت استراتژیک آنها موجب نامرئی شدنشان می شود و تنها در صورتی قابل مشاهده است که مسقیما به داخل دهان نگاه کنید. این ارتودنسی ها به نسبت، قیمت بسیار بالایی دارند زیرا بسیار محکم بوده و مقاومت بالایی دارند و همچنین به علت اینکه پشت دندان قرار می گیرند. البته این ارتودنسی ها یک نکته منفی دارند و آن این است که افراد هنگام استفاده از آنها، سخت تر و دشوارتر صحبت می کنند تا زمانی که عادت کنند و بتوانند به راحتی صحبت کنند. همچنین در صورتی که نصب آنها به دقت و درستی انجام نشود، منجر به ایجاد زخم های متفاوت بر روی زبان و لثه ها می شوند. مانند تمام ارتودنسی ها، ارتودنسی های زبانی نیز، نیاز به چکاپ های منظم و سر وقت با دندانپزشک دارند تا جلوی بروز هر گونه مشکل گرفته شود.

الاینر شفاف ارتودنسی (Clear Aligners)

انقلاب واقعی در ارتودنسی های نامرئی با اختراع الاینرهای نامرئی آغاز شد. الاینر ها ابزارهای متحرک شفافی هستند که از دو قسمت شفاف تشکیل شده اند. الاینرها کاملا با دندان های مراجع تطبیق داده می شوند و برای حرکت تدریجی دندان ها تا هنگام رسیدن به جایگاه مناسب، فشار لازم را وارد می کنند. ماده اصلی سازنده آن پلی اورتان (Polyurethane) پزشکی است، ماده ای سفت و محکم که با اخرین تکنولوژی های روز دنیا ساخته می شود تا جایگزینی نامرئی، مناسب و بدون درد برای ارتودنسی های قدیمی ارائه کند. از آنجایی که الاینر ها قابل جا به جایی هستند، مراجعین می توانند بدون محدودیت و با آرامش، از غذا خوردن خود لذت ببرند. آنها همچنین می توانند بهداشت دهان و دندان خود را بهتر رعایت کنند بدون اینکه این دستگاه مانع دسترسی آنها بشود& هر نقطه از دندان هایشان را مسواک بزنند. الاینرها بسیار محکم و سفت هستند و خیلی بعید است که بشکنند و یا آسیبی ببینند. همچنین آنها هیچ درد یا زخمی را در دهان ایجاد نمی کنند. البته مثل سایر دستگاه ها، ممکن است اوایل صحبت کردن را برای مراجع مشکل کند و زمانی که فرد به وجود ارتودنسی عادت کرد، بتواند به راحتی صحبت کند.

مدت زمان استفاده از ارتودنسی های نامرئی

  • ارتودنسی های رزینی و سرامیکی: معمولا بین ۱۶ تا ۱۸ ماه بسته به نیاز مراجع استفاده می شوند.
  • ارتودنسی های زبانی یا لینگوال: با توجه به پیچیدگی کار درمان، نیاز به ۱۸ تا ۲۴ ماه زمان برای اتمام کار دارند.
  • الاینرها نیز بستگی به نوع درمان دارد که بطور کلی می توان گفت نیاز به ۶ تا ۱۲ ماه استفاده مداوم دارند.

راحتی در استفاده از ارتودنسی

در میان ارتودنسی های نامرئی، راحت ترین نوع، الاینرها هستند. برخلاف سایر ارتودنسی ها، افراد می توانند الاینرها را موقع غذا خوردن بردارند و این امکان را می دهد که دندان ها را به طور کامل مسواک بزنند. همچنین هنگام رویدادهای مهم مانند عروسی یا مصاحبه های شغلی،‌ می توانند آنها را برداشته تا مزاحمتی ایجاد نکنند. با این حال، الاینرها باید حداقل ۲۲ ساعت در روز استفاده شوند تا در زمان معین شده، نتیجه دلخواه را به مراجعین بدهند.

نگهداری و بهداشت ارتودنسی ها

از لحاظ بهداشتی بودن ارتودنسی ها نیز، الاینرها بهترین گزینه موجود هستند. با توجه به دلایلی که مطرح شده،‌ با این ارتودنسی ها افراد می توانند به راحتی از مسواک و نخ دندان ها استفاده کنند تا بهداشت دندان های خود را در بالاترین سطح نگه دارند. انجام یک روتین کامل برای سلامت و بهداشت دهان و دندان، هنگام داشتن ارتودنسی بسیار دشوار است زیرا ارتودنسی ها دسترسی افراد را به یکسری از قسمت های دندان، محدود می کند که این امر موجب تجمع باکتری ها و تشکیل پلاک های باکتریایی می شود. ارتودنسی های نامرئی امروزه بسیار محکم و مقاوم شده اند و کاملا به دندان ها می چسبند. با این حال، باید مراقب باشید که ضربه محکمی به آنها وارد نشود زیرا ضربات محکم و سنگین، باعث شکستن یا جدا شدن ارتودنسی از دندان ها می شوند که در صورت عدم رسیدگی، محلی برای تجمع باکتری ها ایجاد می شود و همچنین درمان دندان ها ناقص می ماند. البته الاینرها به خاطر شکل خاصی که دارند، هیچ وقت این مشکل برایشان ایجاد نمی شود.

کدام نوع ارتودنسی برای من مناسب است؟

هر کدام از انواع مختلف ارتودنسی ها، برای یک نفر مناسب است و برای ممکن است کارامد نباشد و به همین علت ، قبل ازهماهنگ کردن و انتخاب نوع ارتودنسی، باید حتما با دندانپزشک خوب و باتجربه مشورت شود. انتخاب کردن این موضوع بستگی به عوامل متفاوتی دارد که دندانپزشک به شما در انتخاب صحیح و اصولی کمک می کند. شما می توانید جهت مشورت با بهترین دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی، ‌برای انتخاب ارتودنسی مناسب ، با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید و نوبت مشاور خود را رزرو نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.