جراحی فک

جراحی فک

جراحی فک و صورت، عملی است که توسط یک دندانپزشک مجرب انجام می شود. انجام روش های مختلف جراحی های فک و صورت، می تواند بیماری ها را درمان کند، آسیب های به وجود آمده را برطرف کند و یا نقص های صورت، فک و دهان را اصلاح کند. مانند هر عمل دیگری که انسان ها امروزه آن را انجام می دهند، جراحی فک نیز ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد؛ اما این عمل جراحی به بسیاری از افراد کمک می کند و مفید واقع شده است. انجام این عمل می تواند درد را کاهش دهد، ناهنجاری های موجود را از بین ببرد و حتی عملکرد صحیح فک را برای فرد باز گرداند. در صورتی که شما در نواحی فک و اطراف آن، دردی را احساس می کنید،‌ احتمال بسیار زیادی وجود دارد که شما نیاز به جراحی فکتان پیدا کنید. برای تشخیص دقیق تر ابتدا به دندانپزشک مراجعه کنید و طبق تشخیص ایشان و در صورت نیاز،‌ به جراح متخصص، ارجاع داده خواهید شد.

جراحی فک چیست

جراحی فک و صورت یک نوع خاص از جراحی دندانپزشکی می باشد. این جراحی شامل عملیاتی برای اصلاح بیماری ها، آسیب ها و نقص های صورت، فک یا دهان افراد است. جراحان فک و صورت، متخصصان پیشرفته و کاربلدی هستند که مشکلات متفاوتی را تشخیص داده و آنها را درمان می کنند. این افراد به طور تخصصی مباحث مربوط به صورت، فک، سر و گردن را مطالعه کرده اند و در این زمینه اطلاعات بالاتری نسبت به دندانپزشکان عمومی دارند.

جراح فک و صورت چه کارهایی را انجام می دهد؟

جراح فک و صورت به طور تخصصی آموزش می بیند تا انواع مختلفی از مشکلات مربوط به ناحیه سر و گردن را درمان کند. تعدادی از موارد قابل درمان، شامل مورد زیر می باشد:

 • درست کردن فک های نامرتب.
 • جراحی دندان های عقل نهفته.
 • جراحی های ترمیمی مربوط به دهان.
 • سرطان های سر و گردن.
 • کاشت و انجام ایمپلنت های دندانی.

این جراحان همچنین در رابطه با بیهوشی و درد، آموزش دیده اند که به آنها اجازه استفاده از انواع مختلف دارو را در کلینیک خود می دهد. به طور کلی می توان گفت جراحان فک و صورت برای رفع مشکلات و بیماری مختلف و همچنین انجام جراحی های زیبایی دست به عمل می زنند. جراحی های انجام شده توسط این افراد عموما سرپایی هستند. همچنین برای ریکاوری و بهبود، دوره ای مشخص دارند که توسط خود جراح به مراجع اعلام می شود و همچنین ممکن است برای اننواعی از جراحی ها، پس از اتمام جراحی، نیاز به جلسات دیگری نیز داشته باشند تا وضعیت دهان آنها بررسی شود و یا جراحی های تکمیلی برایشان انجام شود.

چرا جراحی فک و صورت انجام می شود؟

انجام جراحی های فک و صورت در صورت وجود موارد زیر به مراجعین توصیه می شود:

 • جهت بهبود عملکرد فک.
 • برای تسکین درد مراجعین.

جراحی های فک و صورت، اگر انجام شوند،‌ می توانند طیف گسترده ای از مشکلات و شرایط دندانی را بر طرف کنند. تعدادی از شرایط قابل درمان به وسیله این جراحی ها شامل موارد زیر می باشند:

 • تشخیص دلایل درد مزمن در دندان ها.
 • آماده سازی دهان برای ایمپلنت و پروتزهای دندانی ( مانند دندان مصنوعی).
 • قرار دادن ایمپلنت های دندانی در دهان.
 • برداشتن ( کشیدن )‌ دندان های نهفته.
 • درمان بیماری های مختلف دهان.

روش جراحی، همچنین می تواند مشکلات مختلف مربوط به فک را نیز درمان کنند؛ مانند:

 • پیوند استخوان، برای مثال پیوند زدن استخوان از جای دیگر بدن برای جایگزین کردن استخوانی که در فک شما وجود ندارد.
 • بازسازی فک برای اصلاح کردن دندان های نیش غیر طبیعی.
 • درمان اختلالات موجود در مفصل فک.
 • درمان صدمات وارد شده به فک، صورت و دهان.
 • اصلاح ناهنجاری های مادرزادی مانند شکاف کام و لب.
 • تشخیص و درمان کیست، سرطان، تومور و سایر ضایعات در سر و گردن افراد.
 • تشخیص علت وجود درد در سر و صورت که بر اثر آسیب مانند شکستگی یا آسیب بافتی به وجود آمده باشد.

قبل از عمل جراحی فک، چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

در صورتی که احساس می کنید به انجام این جراحی نیازمند هستید، ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه کنید. درصورت تشخیص ایشان برای انجام جراحی، شما را به متخصص جراح فک و صورت معرفی می کنند. در اولین جلسه، جراح فک و صورت با شما یک وقت مشاوره خواهد داشت. در طی جلسه مشاوره، مواردی را از شما سوال می پرسد تا مطمئن شود که انجام این جراحی هیچ خطری برای شما نداشته باشد. سوالاتی که ممکن است در طول جلسه از شما پرسیده شود، شامل موارد زیر می باشد:

 • علائمی که دارید و سابقه پزشکی شما.
 • داروهایی که در حال مصرف آنها هستید.
 • بررسی حفره دهان و نواحی اطراف آن.
 • در صورت نیاز، آزمایش های مورد نیاز برای شما انجام می شود.
 • به تشخیص جراح ممکن است نیاز به عکس برداری با اشعه ایکس باشد.
 • بیماری اصلی شما را به طور قطع تشخیص می دهد.
 • ممکن است برای درمان بیماری شما، راه حلی به غیر از عمل جراحی را نیز پیشنهاد دهد.

تشریح روند جراحی

جراحی فک و صورت، با توجه به نوع مشکل و روش انجام جراحی، بسیار متفاوت است. برخی از جراحی ها، سرپایی و در محیط کلینیک انجام می شوند و پس از انجام آن، شما می توانید به خانه بروید. برخی از جراحی ها نیز نیازمند چندین جلسه جراحی هستند تا به نتیجه دلخواه دست پیدا شود. جراحان فک و صورت به طور تخصصی برای انجام این کار آموزش دیده اند و اجازه دارند که مراجعین را در صورت نیاز بیهوش یا بی حس کنند تا در حین عمل، دردی احساس نشود و تمامی مراحل عمل به طور کامل و با موفقیت انجام شوند. پزشک متخصص مربوط به بیهوشی، تصمیم گیرنده است که شما به چه نوع دارویی و با چه دوزی نیاز دارید. با مشورت جراح شما و پزشک متخصص بیهوشی، داروی انتخاب شده به شما داده می شود و شما برای انجام جراحی آماده خواهید شد. پس ازاتمام عمل جراحی، ممکن است جراح شما از بخیه برای بستن هرگونه زخمی که در طول عمل برای شما ایجاد شده است، استفاده کند. همچنین ممکن است برای محافظت از دندان ها و زخم های به وجود آمده، پانسمان های موقت استفاده کند تا مایعاتی مانند خون یا چرک را جذب کند و به دندان های شما هیچگونه آسیبی وارد نشود.

بهبود یافتن پس از انجام جراحی

همانطور که نوع عمل جراحی های دهان، فک و صورت متفاوت است، زمان مورد نیاز برای به دست آوردن بهبودی نیز فرق می کند. برای مثال نوعی از جراحی تنها نیاز به چند روز زمان برای ریکاوری دارد ولی نوع دیگر این جراحی ممکن است حتی یکماه هم طول بکشد تا بهبود به طور کامل انجام شود. البته عواملی نیز وجود دارند که می توانند زمان بهبودی را افزایش یا کاهش دهند؛ مانند سلامت عمومی فرد قبل از انجام عمل جراحی، نوع و میزان مراقبت از زخم و اینکه آیا مراجع سیگار می کشد یا خیر. بعد از اتمام عمل از جراح خود در مورد رژیم غذایی خود سوال کنید. به طور معمول پس از جراحی باید غذاهای مایع و تا جای ممکن نرم استفاده شود. همچنین وعده های شما باید تبدیل و تقسیم شود و به جای خوردن دو وعده غذایی در طول روز،‌ باید چندین وعده غذایی با حجم کم در طی روز مصرف کنید زیرا مصرف مواد غذایی در حجم زیاد، می تواند محل انجام جراحی را تحریک کند. از آنجایی که رژیم غذایی شما محدود به مواد مایع می شود، باید حتما علاوه بر مسواک زدن، دهان خود را بشویید و با آب نمک قرقره کنید. انجام این کار کمک می کند تا باکتری ها از بین برود و از ایجاد پلاک بر دندان های شما جلوگیری شود. افرادی که عمل جراحی شان مربوط به کام و سقف دهان است، ممکن است پس از اتمام جراحی در گفتار خود با مشکل رو به رو شوند که برای اصلاح آن می توانند از گفتار درمانگر کمک بگیرند. البته هر گونه جراحی مربوط به کام و زبان می تواند بر گفتار شخص، تاثیر موقت بگذارد و پس از مدتی به حالت عادی بازگردد. به طور معمول انواع آسیب ها و مشکلاتی که افراد پس از انجام جراحی با آن رو به رو می شوند،‌ بعد از گذشت زمان بهبود پیدا می کنند.

در صورتی که به جراح فک و صورت ارجاع داده شدید، هیچ نیازی نیست که بترسید. به احتمال زیاد دلیل ارجاع شما این است که درمان مشکل تان، نیاز به استفاده از روش های پیچیده تری دارد. این اتفاق لزوما به معنای داشتن مشکل جدی نیست و تنها نیازمند روش تخصصی تر برای درمان است که متخصص جراح، برای آن آموزش دیده است. این متخصص ساختار های پیچیده فک، صورت، دهان و جمجمه را به خوبی می شناسد و اطلاعات بالایی در این موارد دارد. شما می توانید جهت راهنمایی و مشاوره گرفتن در مورد مشکل خود، از دندانپزشکان خوب و باتجربه کلینیک سفید صدفی کمک بگیرید تا شما را به بهترین شیوه ممکن، همراهی و هدایت کنند. جهت رزرو نوبت مشاوره،‌ می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.


مطلب پیشنهادی: نحوه درمان صدا دادن فک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.