اپن بایت و نحوه درمان آن

اپن بایت

دندان های افراد ممکن است به دلایل بسیاری از هم جدا باشند، برای مثال زمانی که بر صورت شان لبخند دارند یا زمانی که در حال خوردن و نوشیدن هستند. اما اگر دندان ها به هنگام بسته بودن فک ها به یکدیگر نرسند و باز از هم جدا باشند، دچار اپن بایت شده اند. درگیر بودن با مشکل و عارضه اپن بایت، جدای از مشکلاتی که برای ظاهر افراد ایجاد می کند، در سلامت دهان و دندان ها نیز تاثیر گذار است. شاید در بسیاری از موارد به این نکته توجه نکرده باشید اما افرادی که خودشان با این مشکل رو به رو بوده اند، به خوبی تاثیرات آن را درک می کنند. برای شناخت اپن بایت باید بدانید که چرا و چگونه این مشکل به وجود می آید و راهکارهای درمانی آن به چه شکل است. با بالا بردن اطلاعات خود در مورد اپن بایت، ترس مربوط به این بیماری از بین می رود و فرد به راحتی می تواند با آن کنار آمده و اقدامات درمانی مربوطه را انجام دهد. با درمان شدن اپن بایت، زیبایی و سلامتی را به دندان های خودتان هدیه می دهید.

اپن بایت چیست؟

اپن بایت انواع مختلفی دارد اما به طور کلی می توان گفت Open Bite به حالتی گفته می شود که دندان های افراد هنگام بسته بودن فک به یکدیگر نمیرسند و از هم فاصله دارند. این فاصله می تواند میان دندان های جلویی یا میان دندان های آسیاب باشد. در برخی از موارد که اپن بایت شدت بالایی دارد، با کامل بسته بودن فک ها، دندان ها به هیچ عنوان روی یکدیگر قرار نمی گیرند و هیچگونه همپوشانی ندارند. اپن بایت یکی از انواع بیماری مال اکلوژن می باشد. داشتن Open Bite و باز بودن دندان ها از هم می تواند تاثیرات منفی زیادی بر سلامت دندان ها بگذارد برای مثال:

  • به وجود آوردن اختلال در گفتار
  • ایجاد کردن اختلال در شکل و ظاهر لب ها
  • ایجاد اختلال بر نحوه جویدن غذاها
  • به وجود آوردن مشکل برای بلعیدن غذا
  • می تواند بر جریان بزاقی افراد تاثیر گذار باشد
  • ایجاد اختلال در موقعیت جای گیری زبان و تغییر دادن جای آن
  • ممکن است موجب ساییدگی غیر عادی دندان ها شود که این امر به علت فشار آمدن به دندان ها در جای نامناسب ایجاد می شود.

همچنین باید بدانید که اپن بایت، نوعی بیماری مال اکلوژن به حساب می آید. در یک حالت ایده آل، زمانی که فک ها بسته هستند دندان ها باید به اندازه لازم و در جایگاه درست روی یکدیگر قرار گیرند اما زمانی که این اتفاق نیوفتد، فرد دچار مال اکلوژن می شود.

انواع اپن بایت

همانطور که گفته شد، اپن بایت انواع مختلفی دارد. برای شروع روند درمانی یک فرد، باید ابتدا نوع و شدت اپن بایت توسط دندانپزشک خوب و بانجربه مشخص شود تا با توجه به آن، پروتکل درمانی صحیح و مناسب برای شخص مشخص گردد.

برخی از اصلی ترین انواع Open Bite عبارتند از:

اپن بایت قدامی

اپن بایت قدامی به حالتی گفته می شود که دندان های عقبی کاملا در جای صحیح خود قرار دارند اما دندان های جلویی روی هم قرار نمی گیرند. به طور معمول این مشکل برای تمام دندان های جلویی ایجاد می شود اما ممکن است فقط در چند دندان نیز مشاهده شود که این نکته موجب تشخیص سخت تر مشکل اپن بایت خواهد شد. به طور معمول برای باز گرداندن دندان ها به حالت عادی، نیاز به درمان پزشکی دارد.

اپن بایت خلفی

در این نوع از عارضه اپن بایت برخلاف نوع قبلی، هنگام بسته شدن فک ها دندان های جلویی به درستی روی یکدیگر قرار می گیرند اما دندان های پشتی به یکدیگر نمی رسند. به طور کلی این مشکل شیوع کمتری دارد و برای درمان آن نیز نیاز به زمان و تلاش بیشتری حس می شود.

اپن بایت دندانی

در اپن بایت دندانی همانطور که از اسمش پیداست، مربوط به خود دندان ها می شود. این نوع، زمان رشد دندان ها ایجاد می شود که لثه و استخوان فک، اجازه نمی دهند دندان ها به درستی و به طور کامل رشد کنند و به همین خاطر اندازه دندان ها کوچکتر از حالت معمول است.

اپن بایت اسکلتی

این نوع از اپن بایت معمولا به دلایل ژنتیکی ایجاد می شود که در نهایت منجر به رشد غیرعادی صورت خواهد شد. در این نوع از اپن بایت، احتمال دارد که دندان استخوان های فک بالا و پایین، دارای دندان های آسیابی باشند که رشد یکسانی ندارند. در صورتی که حتی یک نفر از اعضای خانواده فردی دچار اپن بایت شده باشد، احتمال اینکه دیگر افراد نیز به آن مبتلا شوند بسیار بالا می رود.

دلایل به وجود آمدن اپن بایت

به وجود آمدن اپن بایت می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد و حتی برخی از علت های ایجاد آن، کاملا و به درستی مشخص نشده است. البته برخی از دلایلی که موجب این بیماری می شوند به شرح زیر می باشد:

مکیدن شست یا استفاده از پستانک

استفاده کردن از پستانک یا مک زدن شست به خصوص در سنین کودکی می تواند یکی از عوامل موثر بر ایجاد این مشکل باشد. زمانی که فرد در حال مکیدن شست یا سایر اجسام خارجی دیگر ( مثل مداد یا شیشه شیر) است، در واقع درحال فشار وارد کردن به ردیف دندان هایش می باشد. این فشار در طولانی مدت می تواند موجب حرکت کردن دندان ها و ایجاد اپن بایت شود.

فشار دادن زبان

فشار دادن زبان اغلب زمانی ایجاد می شود که فرد در حال صحبت کردن یا غذا خوردن است. همچنین در افرادی که اضطراب بالا دارند نیز مشاهده می شود. در این هنگام افراد با فشار دادن زبان خود به دندان های جلویی در مدت زمان طولانی، موجب ایجاد فاصله میان دندان ها می شوند.

اختلال مفصل گیجگاهی و فکی

اختلالاتی که در مفصل فکی وجود دارند، باعث درد مزمن در افراد می شوند. در این اختلال فرد برای باز و بسته کردن فک خود دچار مشکل است و به سختی و با درد می تواند این کار را انجام دهد. به همین دلیل برخی از افراد از زبان خود برای کمک گرفتن جهت باز کردن فک از هم استفاده می کنند. این کار باعث وارد شدن فشار زیادی به دندان ها می شود که در نهایت موجب عارضه اپن بایت خواهد شد.

مشکل اسکلتی و ژنتیکی

این مشکل زمانی رخ می دهد که در هنگام رشد اسکلت، فک های افراد بر خلاف حالت طبیعی، جدای از هم و با فاصله رشد می کنند. این مشکل به طور کلی تحت تاثیر ژنتیک افراد ایجاد می شود. می توان گفت که ژنتیک افراد یکی از مهم ترین عوامل برای به وجود آمدن مشکلات این چنینی می باشد.

درمان اپن بایت

برای درمان این عارضه راه های بسیاری وجود دارد که دندانپزشک با توجه به شرایط و سن افراد بهترین گزینه درمانی را به هر فرد پیشنهاد می دهد. روش های درمانی عبارتند از:

  • درمان های اصلاح رفتاری
  • درمان های مکانیکی مانند ارتودنسی
  • عمل جراحی

هنگامی که اپن بایت در کودکان با دندان های شیری ایجاد می شود، احتمال درمان شدن بسیار بالاتر است. برای این دسته از افراد، ممکن است مشکل، خود به خود حل شود زیرا کاری که باعث به وجود آمدن مشکل می شود در این دوران متوقف می شود؛ برای مثال مکیدن انگشت شست.

اگر این مشکل زمانی رخ دهد که دندان های شیری در حال جایگزین شدن توسط دندان های اصلی هستند، به گونه ای که دندان های اصلی هنوز کاملا رشد نکرده اند، بهترین گزینه درمانی اصلاح رفتار می باشد تا از ایجاد آسیب های بیشتر جلوگیری شود. برای مثال در این مرحله حذف کردن عادت فشار دادن زبان به دندان ها بسیار موثر است.

در صورتی که دندان های اصلی و بزرگسال کاملا رشد کرده اند و دیگر در حال تغییر نیستند، درمان پیشنهادی در اغلب اوقات ترکیبی از اصلاحات رفتاری و استفاده از ارتودنسی می باشد. همچنین با توجه به نوع و میزان مشکل، ممکن است از انواع خاصی از ارتودنسی برای درمان کردن استفاده شود.

یکسری درمان ها نیز وجود دارد که نیاز به استفاده از دستگاه های خاص دارد. برای مثال دستگاهی که حرکت زبان را کمی محدود می کند تا فشار وارد شده دندان ها توسط زبان را کنترل کند و از آسیب زدن به دندان ها جلوگیری کند.

علاوه بر موارد گفته شده، برای افرادی که رشد دندان هایشان کامل شده است و مشکل آنها به دلایل رشد اسکلتی یا مشکلات ژنتیکی ایجاد شده باشد، بهترین روش درمان، جراحی کردن است. در این عمل، اصلاح فک انجام می شود و دندان ها را مرتب می کنند تا پس از اتمام جراحی، مشکل افراد برطرف شده باشد.

بررسی تخصصی اپن بایت توسط دندانپزشک

با توجه به اینکه تشخیص صحیح این بیماری یک امر سخت و تخصصی می باشد، حتما می بایست در انتخاب دکتر دندانپزشک خود نهایت دقت را انجام دهید. شما می توانید برای تشخیص و درمان بیماری اپن بایت، با بهترین دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی مشاوره انجام دهید تا شما را برای انجام روش های درمانی آماده کنند. جهت رزرو نوبت مشاوره رایگان خود با دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید و نوبت خود را هماهنگ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.