بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان

حفظ بهداشت دهان و دندان ها، یک عنصر مهم در حفظ سلامتی و تندرستی کلی بدن می باشد که بسیاری از افراد به آن بی اعتنایی می کنند. افرادی که اهمیتی برای بهداشت دهان و دندان های خود قائل نمی شوند ممکن است دچار مشکلات بسیاری شوند؛ مانند به وجود آمدن حفره در لثه و دندان ها. همچنین بیماری های دهان و دندان می تواند با بیماری قلبی، سرطان و دیابت ارتباط داشته باشد. حفظ سلامت دهان و دندان ها، یک تعهد مادام العمر است که افراد هرچه زودتر عادت به مسواک زدن و نخ دندان کشیدن پیدا کنند، می توانند دندان های خود را زودتر نجات دهند. این عادات همچنین باعث می شوند که تعداد دفعات رفت و آمد افراد به دندانپزشکی کم شود و به دنبال آن هزینه کمتری صرف خدمات دندانی خواهد شد. زمانی که مشکلات به وجود آمده در دهان، برای سایر اعضای بدن نیز مشکل ایجاد کنند، علاوه بر هزینه های دندانپزشکی، می بایست هزینه و مخارج درمان سایر بیماری ها را نیز پرداخت کنید. پس می توان با سلامت نگه داشتن دندان ها از بروز بسیاری از بیماری ها و مشکلات جلوگیری کرد.

ارتباط سلامت دهان و دندان و سلامت کلی بدن

مانند سایر نقاط بدن، دهان افراد نیز دارای باکتری های فراوانی است که عمدتا مفید می باشند. اما در نظر داشته باشید که دهان، نقطه ورود منابع خارجی به دستگاه گوارش و دستگاه تنفسی اشخاص است و ورود برخی از این باکتری ها به اعضای داخلی بدن می تواند منجر به ایجاد بیماری های مختلفی شود. به طور معمول، سد های دفاعی طبیعی بدن،‌ به همراه رعایت بهداشت دهان و دندان، مانند استفاده مرتب از نخ دندان و مسواک، میزان باکتری های دهان را تحت کنترل قرار می دهد. با این حال با حذف کردن بهداشت دهان و دندان، سطح باکتری های موجود در بدن به جایی می رسد که می تواند منجر به ایجاد عفونت در لثه و دندان ها شود. همچنین برخی از دارو ها مانند آنتی هیستامین ها، مسکن ها و داروهای ضد افسردگی می توانند جریان بزاق دهان را کاهش دهند. بزاق دهان، غذای جویده شده را می شوید و اسید های تولید شده توسط باکتری ها را خنثی می کند. همچنین بزاق دهان از شما در مقابل باکتری هایی که تکثیر می شوند و منجر به ایجاد بیماری ها می شوند، محافظت می کند. مطالعات نشان داده است که میان میزان باکتری های دهان و بیماری مزمن پریودنتال، رابطه مستقیمی وجود دارد. برخی بیماری های دیگر مانند دیابت و ایدز ( HIV ) می توانند مقاومت بدن در برابر عفونت را کاهش بدهند و بدین صورت مشکلات دهان و دندان ها را افزایش دهند و شدید تر کنند.

بیماری های مرتبط با عدم بهداشت دهان و دندان

سلامت دهان و دندان ها ممکن است با شرایط و بیماری های متفاوتی در ارتباط باشد و به پیشرفت این بیماری ها در بدن شما کمک کند. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اندوکاردیت قلبی (Endocardits)

این نوع از عفونت،‌ مربوط به پوشش داخلی دریچه ها یا حفره های قلب است. زمانی این عفونت رخ می دهد که باکتری ها یا میکروب ها از سایر نواحی بدن مانند دهان، از طریق خون پخش می شوند و به نواحی خاصی از قلب افراد می چسبند.

بیماری های قلبی و عروقی

اگرچه این ارتباط به طور کامل و دقیق درک نشده است، برخی تحقیقات نشان می دهد که بیماری قلبی، گرفتگی عروق و سکته ممکن است با التهاب و عفونت هایی که باکتری های موجود در دهان ایجاد می کنند، مرتبط باشند.

عوارض بارداری و زایمان

بیماری پریودنتال، با زایمان زودرس و وزن کم، هنگام تولد مرتبط می باشد. در صورتی که وزن نوزاد متولد شده شما پایین تر از حد نرمال باشد، احتمال بسیاری وجود دارد که در آینده درگیر بیماری های دندانی شوند.

بیماری پنومونی (Pneumonia)

برخی از باکتری های موجود در دهان، می توانند به ریه ها کشیده شوند و باعث به وجود آمدن بیماری ذات الریه شوند. همچنین ورود این باکتری ها به ریه ممکن است باعث ایجاد سایر بیماری های تنفسی نیز بشود.

سایر موارد اثرگذار بر سلامت و بهداشت دهان و دندان

شرایطی هم وجود دارد که می تواند بر سلامت دهان و دندان افراد تاثیر بگذارد و باعث تفاوت کیفیت آن شود. این شرایط شامل موارد زیر می باشد:

دیابت

بیماری دیابت باعث افت و کاهش مقاومت بدن می شود. این افت مقاومت، لثه های افراد را بیشتر از هرچیزی آسیب پذیر کرده و در برابر عفونت، مقاومت کمتری را ارائه می دهد. سایر بیماری های مربوط به لثه نیز با داشتن بیماری دیابت، بیشتر برای افراد اتفاق می افتد. همچنین تحقیقات نشان داده است که افرادی که با بیماری های لثه ای درگیر هستند، در کنترل سطح قند خون خود موفق نیستند و در صورتی که به طور منظم و مرتب از لثه های خود مراقبت کرده باشند، در کنترل کردن قند خونشان نیز بسیار بهتر عمل می کنند.

ایدز

در افرادی که ویروس اچ آی وی در بدنشان وجود دارد و یا مبتلا به ایدز هستند، مشکلات مربوط به دهان و دندان بسیار شایع است. همچنین ممکن است ضایعات مخاطی دردناکی در دهانشان به وجود بیاید که مرتبط با بیماری شان است.

پوکی استخوان

این بیماری به طور کلی باعث ضعیف کردن استخوان های بدن می شود که شامل استخوان های موجود در دهان نیز می باشد. برخی از داروهایی که برای درمان پوکی استخوان استفاده می شود، ممکن است به مقدار کمی برای استخوان های فک مضر باشند.

آلزایمر

دیده شده که با پیشرفت بیماری آلزایمر در افراد، وضعیت دهان و دندان آنها نیز رو به وخامت رفته است. با پیشرفت کردن این آلزایمر، بیماری های دهان و دندان نیز بیشتر شده است.

شرایط دیگری نیز وجود دارد که می تواند بر سلامت دهان و دندان شما تاثیر گذار باشد. اختلالات خوردن، روماتوئید، برخی از انواع سرطان و تعدادی از اختلالات سیستم ایمنی که باعث خشکی دهان می شوند نیز منجر به تشدید بیماری های دهان و دندان می شوند. در صورتی که تحت درمان هستید و یا داروی خاصی مصرف می کنید، حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید. اگر اخیرا درگیر بیماری مزمن یا بیماری خاصی مانند دیابت شده اید نیز دندانپزشک تان را در جریان بگذارید که ارتباط میان بیماری و وضعیت دهان شما را بررسی کند.

حفظ بهداشت دهان و دندان

اولین و بهترین راه برای حفاظت از سلامت دهان شما،‌ رعایت بهداشت و نظافت روزانه است. استفاده روزانه از مسواک حداقل دو بار در طول روز ( هر بار به مدت حداقل دو دقیقه از مسواک استفاده کنید ) و استفاده از نخ دندان پس از هر بار مسواک زدن بسیار در سلامت دهان شما تاثیر گذار است. برس مسواک شما باید نرم باشد و مطمئن شوید خمیردندانی که استفاده می کنید حاوی فلوراید است. پس از استفاده از نح دندان و مسواک، باید از دهانشویه نیز استفاده کنید. استفاده کردن از دهانشویه باعث می شود که ذرات باقی مانده غذا که با مسواک و نخ دندان از بین نرفته اند،‌ از دندان ها و لثه های شما جدا شوند. رژیم غذایی خود را تغییر دهید و آن را در سالم ترین شیوه ممکن نگه دارید. در رژیم غذایی خود، استفاده از قند های مصنوعی را به حداقل برسانید و نوشیدنی و غذاهای مضر را از زندگی خود حذف کنید.

پیشنهاد می کنیم مطالعه نمایید: بیماری لثه چیست / جلوگیری از بوی بد دهان

حتما مسواک خود را هر ۳ یا ۴ ماه یکبار تعویض کنید. در صورتی که در مسواک خود، ساییدگی مشاهده کردید، زودتر از زمان گفته شده اقدام به عوض کردن مسواکتان کنید. برای انجام ویزیت های دوره ای با دندانپزشکان هر ۶ ماه یکبار تلاش کنید تا در صورتی که احتمال هر گونه بیماری ای وجود دارد، در مراحل اولیه درمان شود. از مصرف تباکو، سیگار و انواع مواد مخدر خودداری کنید. همچنین به محض اینکه احساس کردید مشکلی در مورد دهان و دندان های شما به وجود آمده است در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه نمایید. مراقبت کردن از دندان های خود، یک سرمایه گذاری طولانی مدت است که سود آن را در دراز مدت خواهید دید. توجه داشته باشید که انتخاب دندانپزشک برای رسیدگی به دندان های شما، بسیار مهم می باشد چون با خطای دندانپزشک ممکن است صدمات جبران ناپذیری به دندان هایتان وارد شود.

تامین بهداشت دهان و دندان به کمک دندانپزشک

همانطور که اشاره شد سلامت و بهداشت دهان و دندان، تاثیر بسیاری بر سلامت کلی بدن شما دارد و پشت گوش انداختن این مورد به هیچ عنوان نتیجه خوبی را به همراه نخواهد داشت. عوارض به تاخیر انداختن درمان دندان هایتان، بعدا در آینده گریبان گیر خواهد شد و شما را اذیت خواهد کرد. رسیدگی نکردن به دندان ها علاوه بر از دست دادن خود دندان ها،‌می تواند باعث ایجاد بیماری های مختلف دیگری در ارگان های داخلی بدن تان شود؛ بنابراین بی توجهی کردن به سلامت دهان و دندان هایتان می تواند برای شما بسیار سنگین تمام شود. شما می توانید برای انجام ویزیت ها دوره ای خود و همچنین درمان کردن انواع مختلف بیماری های مربوط به دهان و دندان هایتان، به کلینیک سفید صدفی مراجعه فرمایید تا توسط بهترین دندانپزشکان تهران، ویزیت شده و درمان خود را انجام دهید.

مطلب پیشنهادی: آفت دهان چگونه ایجاد می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.