برفک دهان

برفک دهان

برفک دهان ممکن است به گوش همه آشنا نباشد اما بسیار مهم است که با این بیماری آشنا باشید و در صورت مشاهده علائم آن، با دندانپزشک خوب و باتجربه ویزیت شوید. البته این بیماری بیشتر در کودکان ایجاد می شود اما احتمال رخ دادن آن در بزرگسالان نیز کم نیست. در نظر داشته باشید که این مشکل به طور معمول، آنچنان حاد نمی باشد و کاملا قابل درمان است اما در صورتی که درمان نشود می تواند مشکلات زیادی را برای سلامتی فرد ایجاد کند. شما می توانید با دندانپزشک متخصص، ویزیت شوید تا از وجود داشتن یا عدم وجود برفک در دهان خود، مطمئن شوید.

برفک دهان چیست

برفک دهان، یک عفونت قارچی است که در دهان افراد ایجاد می شود. محل تشکیل این عفونت،‌ روی غشاهای مخاطی دهان می باشد. البته نام پزشکی و علمی برفک دهان، کاندیدیازیس (Candidiasis) است. برفک دهان، معمولا به علت قارچ کاندیدا آلبیکنس (Candida Albicans) ایجاد می شود. با این حال، موارد دیگری نیز وجود دارد که باعث ایجاد آن می شود که عبارتند از:

 • کاندیدا گلابراتا (Candida glabrata)
 • کاندیدا تروپیکالیس (Candida tropicalis)
 • کاندیدا کروسی (Candida krusei)

البته خوب است بدانید که برفک دهان، برای اکثر افراد هیچ مشکل جدی ای ایجاد نمی کند. با این حال اگر کسی سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد و یا نقصی در سیستم ایمنی اش موجود باشد، علائم و نشانه های برفک دهان، ممکن است به طور شدیدتری برای او به وجود بیاید.

علایم برفک دهان

برفک دهان زمانی که برای نوزادان ایجاد می شود، به صورت یک پوشش سفید است که بر روی زبان تشکیل می شود که کمی شبیه به پنیر می باشد. البته که این پوشش را نمی توان به راحتی از بین برد و در صورت برداشتن این پوشش، ممکن است آن ناحیه قرمز شود. البته برفک دهان در بزرگسالان به طور کلی به شکل رسوبات ضخیم، به رنگ سفید یا کرم بر روی غشای مخاطی دهان ظاهر می شود. داخل دهان ممکن است کمی متورم و قرمز به نظر برسد و همچنین ممکن است دارای نقاط برجسته باشد. البته این لکه های سفید که بر دهان تشکیل شده اند، ممکن است به یکدیگر بپیوندند و لکه های بزرگ تری را تشکیل دهند که به آنها پلاک نیز می گویند. این پلاک ها ممکن است به مرور زمان، رنگی مایل به خاکستری یا زرد نیز به خودشان بگیرند. در برخی از موارد نیز ممکن است ناحیه درگیر با قارچ، تنها قرمز و متورم شود و هیچ لکه سفیدی مشاهده نشود.

در نظر داشته باشید که اگر خود فرد، اقدام به تراشیدن این لکه های سفید کند، ممکن است ناحیه آسیب دیده را دچار خونریزی کند. همچنین این بیماری علائم دیگری نیز دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • ترک خوردن گوشه های دهان.
 • احساس کردن طعمی ناخوشایند در دهان.
 • احساس درد برای مثال درد در زبان یا لثه.
 • مشکل داشتن در خوردن یا نوشیدن.

البته افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند، ممکن است نواحی قرمز یا متورم را در زیر دندان مصنوعی خود ببینند. همچنین بهداشت نامناسب دهان و خارج نکردن دندان مصنوعی قبل از خواب، خطر ابتلا به برفک دهانی را افزایش می دهد.

انواع مختلف برفک دهان

با توجه به بررسی های انجام شده در سال ۲۰۱۵، مشخص شده است که برفک دهانی، به سه گروه تقسیم می شود. این سه گروه عبارتند از:

شبه غشایی

ممکن است پلاک هایی که در این نوع از برفک تشکیل می شود، رنگ سفید متمایل به زرد داشته باشند. این پلاک ها اکثرا بر روی زبان تشکیل می شود و شبیه پنیر می باشد.

اریتماتوز یا اتروفیک (Erythematous or atrophic)

در صورتی که برفک های تشکیل شده در دهان از این نوع باشند، رنگ آنها به جای سفید، قرمز است که کمی شبیه به رنگ گوشت خام می باشد.

هایپر پلاستیک (Hyperplastic)

این نوع از برفک به نام های “کاندیدیازیس پلاک مانند (Plaque-like candidiasis)” و “کاندیدیاز ندولار(Nodular candidiasis)” نیز شناخته می شود. این نوع از بیماری بسیار نادر است و در اکثر مواقع برای افرادی ایجاد می شود که مبتلا به HIV هستند. این نوع برفک زمانی که کم و کوچک است به رنگ سفید شفاف دیده می شود و در صورت بزرگ شدن، رنگ آن مات و نیمه شفاف می شود که به شکل ضایعات قابل لمس و برجسته در دهان ظاهر می شوند.

ضایعات دیگری نیز وجود دارد که می تواند همراه با برفک دهان، ظاهر شود. گاهی اوقات این ضایعات ایجاد شده، می تواند به دلیل انواع دیگری از باکتری ها باشد که در آن ناحیه نیز وجود دارد. این موارد ممکن است به شرح زیر باشند:

استوماتیت دندان (Denture stomatitis)

این بیماری تقریبا بر روی ۵۰ تا ۶۵ درصد افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند، تاثیر گذار است. مناطقی که دندان مصنوعی به طور معمول بر روی آن قرار می گیرد، ممکن است ملتهب شود. در این مورد معمولا ضایعات ایجاد شده بدون علامت خاصی هستند، اگرچه در بسیاری از مواقع ممکن است فرد احساس سوزش کند.

شیلیت زاویه ای (Angular cheilitis)

نام دیگر این این بیماری ترک خوردگی گوشه لب می باشد. در این حالت گوشه های لب فرد متورم می شود و ترک می خورد.

اریتم خطی لثه (Linear gingival erythema)

این زخم ها به صورت یک نوار التهابی ایجاد می شوند و در سراسر لثه قابل مشاهده هستند.

لکوپلاکیا (Leukoplakia)

لکوپلاکیا به لکه های سفید داخل دهان گفته می شود. این لکه ها ممکن است در مکان های مختلفی ایجاد شوند؛ برای مثال روی زبان، لثه ها، داخل گونه ها و سقف دهان. این لکه ها دردناک نیستند و به صورت نامنظم در دهان پخش می شوند. برخلاف لکه هایی که در اثر برفک به وجود می آید و قبل درمان هستند، لکه های لکوپلاکیا، درمان پذیر نمی باشند.

درمان برفک دهان

برای درمان برفک دهان، اکثر دندانپزشکان از داروهای ضدقارچ استفاده می کنند؛ تعدادی از پراستفاده ترین داروها شامل نیستاتین (Nystatin) و میکونازول (Miconazole) می باشد که این داروها ممکن است به شکل قطره یا قرص تجویز شوند. همچنین دندانپزشکان ممکن است یک سوسپانسیون موضعی خوراکی تجویز کنند. استفاده از سوپانسیون بسیار ساده است و فرد باید برای درمان، به مدت چند دقیقه محلول را در دهان خود بچرخاند و بعد، آن را از دهان خود خارج کند.

به طور کلی بر احساس تحقیقات جدید، درمان برفک دهان به اشکال زیر انجام می شود:

برفک دهان خفیف

برای درمان این نوع از برفک دهان، ممکن است از داروی کلوتریمازول (Clotrimazole) به میزان مناسب تجویز شود. این دارو باتوجه به تشخیص دندانپزشک، می تواند به صورت روزانه استفاده شود. کلوتریمازول به صورت قرص موجود است و این دارو ممکن است حتی تا روزی ۵ بار نیز تجویز شود. روش دیگر برای درمان برفک دهان خفیف، استفاده از سوسپانسیون خوراکی نیستاتین می باشد. استفاده از این دارو می تواند تا روزی چهار بار نیز تجویز شود.

برفک دهان متوسط تا شدید

برای درمان این نوع از برفک دهان، دندانپزشک ممکن است از داروی میکونازول استفاده کند. این دارو یکبار در روز باید مصرف شود و باتوجه به تشخیص او، ممکن است نیاز به استفاده از این دارو به مدت ۷ الی ۱۴ روز باشد. البته استفاده از این دارو به شکل خوراکی می باشد.

برفک دهانی که به درمان پاسخ نمی دهد

زمانی که برفک دهان به گزینه ها و روش های درمانی پاسخی نمی دهد و همچنان با فرد می ماند، لازم است روش های دیگری استفاده شود. در این هنگام ۳ روش درمان وجود دارد:

 • استفاده از محلول خوراکی ایتراکونزول (Itraconzole) به مدت ۲۸ روز. این دارو، یک بار در طول روز باید مصرف شود.
 • استفاده از سوسپانسیون پوزاکونزاول (Posaconzaole) دوبار در روز و به مدت ۳ روز و پس از آن به مدت ۲۸ روز، روزی یک بار.
 • استفاده از وریکونازول (Voriconazole) دوبار در روز و به مدت ۲۸ روز.

علت ایجاد برفک دهان

قارچی که باعث ایجاد برفک در داخل دهان می شود، در مقدار کم به طور طبیعی در بدن افراد وجود دارد. این قارچ در دستگاه گوارش، پوست و دهان یافت می شود. وجود این قارچ ها به طور طبیعی هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند. با این حال افرادی که از داروهای خاص استفاده می کنند، دچار نقص یا ضعف سیستم ایمنی هستند و یا شرایط خاص پزشکی دارند، این قارچ بدون کنترل و به طور بی رویه رشد و تکثیر پیدا می کند و آن فرد مستعد ابتلا به برفک دهان می شود. البته فاکتورهایی وجود دارد که می تواند احتمال ابتلا به برفک دهانی را افزایش دهد.

این عوامل شامل:

 • افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند و مخصوصا کسانی که بهداشت دندان مصنوعی را حفظ نمی کنند.
 • پروتزهایی که به درستی در جای خود قرار نگرفته اند و یا شب ها قبل از خواب از دهان خارج نمی شوند.
 • افرادی که از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند بیشتر در معرض برفک دهان هستند.
 • افرادی که در طولانی مدت از داروهای استروئیدی (Steroid medication) استفاده می کنند.
 • افرادی که با بیماری دیابت درگیر هستند.
 • افرادی که به نسبت، بزاق دهان کمتری دارند.
 • اشخاصی که سیگاری هستند، به نسبت بقیه افراد، حتی در صورت سلامت کامل نیز بیشتر در معرض برفک دهان هستند.
 • افرادی که سو تغذیه دارند و به خصوص از کمبود آهن رنج می برند.

اگر درمان این مشکل توسط یک دندانپزشک متخصص انجام نشود، می تواند موجب خونریزی شود. شما می توانید جهت رزرو نوبت مشاوره خود، با دندانپزشکان خوب و باتجربه کلینیک سفید صدفی به شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید و نوبت خود را هماهنگ کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.