ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که در آن به سازماندهی دندان ها توجه می کنند و دندان هایی که در جایگاه نامناسبی قرار دارند را مرتب می کند. این نامرتب بودن دندان ها می تواند به روش های متفاوتی باشد مانند ازدحام و تعداد بالای دندان ها،‌ دندان های کج و یا ناهماهنگی فک که می تواند منجر به مشکلات خوردن و یا گفتار شود. در چنین مواقعی استفاده از درمان ارتودنسی پیشنهاد می شود تا به آرامی و در طول زمان، موقعیت دندان ها عوض شود و صاف تر و هم تراز تر شوند. همچنین اگر فردی بخواهد لبخند بهتری داشته باشد، می تواند از ارتودنسی برای زیبایی دندان ها نیز استفاده کند. ممکن است فردی به طور ذاتی و ارثی دارای دندان های نامرتب باشد و یا اینکه به مرور زمان و در اثر ضربه هایی که به فک وارد می شود درگیر مشکلات دندانی شود؛‌ در هر صورت می توانند از درمان ارتودنسی استفاده نمایند.

فواید و موارد استفاده از ارتودنسی دندان

انجام ارتودنسی و درمان دندان ها بسیار مهم می باشد زیرا نامرتب بودن دندان ها و یا قرارگیری نامناسب آنها در دهان می تواند منجر به مشکلات وخیم تری مانند التهاب لثه و پوسیدگی دندان ها شود. فشرده بودن دندان ها و نداشتن جای کافی می تواند ارتودنسی را سخت تر کند و استفاده از نخ دندان را دردناک تر می کند که در نهایت منجر به پایین آمدن میزان بهداشت دهان و دندان می شود.
ارتودنسی یکی از روش های درمانی بسیار موثر است که می توان از آن برای موارد زیر استفاده کرد:

 • کم تر کردن و تنظیم فاصله بین دندان ها
 • درست کردن جایگاه دندان ها و تراز کردن آنها با فک
 • صاف کردن دندان های کج
 • بهبود نوع گفتار و تلفظ کلمات
 • بهبود کیفیت جویدن و غذا خوردن
 • بالا بردن اعتماد به نفس به وسیله زیباتر شدن لبخند
 • تراز کردن نوک دندان ها
 • افزایش و طولانی تر کردن سلامت لثه و دندان ها
 • جلوگیری از ساییدگی بیش از حد دندان ها در طولانی مدت

دندانپزشک شما، می تواند با عکس برداری، قالب گیری با مدل گچی متوجه شود که آیا دندان های شما نیازمند استفاده از ارتودنسی می باشد یا خیر. در صورتی که نیاز شما به استفاده از ارتودنسی تشخیص داده شود، می توانید برای انجام این درمان، از دندانپزشکان مجموعه سفید صدفی استفاده نمایید. زمانی که ارتودنسی ها بر روی دندان های شما نصب شوند، لازم است که مراقبت های خاصی را از آنها به عمل آورید تا در طول مدت استفاده از آنها، آسیبی نبینند. در صورتی که هرگونه سوال و ابهامی در مورد ارتودنسی دارید می توانید در زمان ویزیت خود با دندانپزشک، از وی بپرسید و سوالاتتان را برطرف کنید.

انواع مختلف ارتودنسی دندان

دستگاه های ارتودنسی می توانند در دو نوع متحرک و یا ثابت مورد استفاده قرار بگیرند:

ارتودنسی ثابت

رایج ترین نوع از ارتودنسی که دندانپزشک ها از آن استفاده می کنند،‌ ارتودنسی های ثابت هستند. این نوع از ارتودنسی ها زمانی استفاده می شوند که دقت در کار بسیار مهم باشد. هنگامی که شخصی از ارتودنسی های ثابت استفاده کند، می تواند مانند حالت های عادی، غذا بخورد اما باید از تعدادی از نوشیدنی ها و خوراکی های خاص صرف نظر کند. برای مثال نوشیدنی های گازدار، آبنبات های سفت، آدامس و سایر خوراکی های چسبناک جزو ممنوعات می باشند. افرادی که ورزش های خاصی مانند رزمی را انجام می دهند، باید حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهند تا برای آنها محافظ های مورد نیاز خریداری و استفاده شود. نمونه هایی از دستگاه های ارتودنسی ثابت عبارتند از:

بریس ها (Braces)

بریس ها تشکیل شده از براکت ها ( brackets )، سیم ها و نوارها می باشند. نوارها به طور محکم در اطراف دندان ها ثابت می شوند و به عنوان لنگر برای بریس ها عمل می کنند. در حالی که براکت ها معمولا در جلوی دندان ها جایگذاری می شوند. سیم هایی قوس مانند از روی براکت ها عبور می کنند و روی نوارها ثابت می شوند. با سفت شدن سیم ها به طور قوسی، کشش مورد نظر به دندان ها وارد می شود و با گذشت زمان دندان ها به خاطر وجود فشار و کشش، در جای صحیح خود قرار می گیرند. در هنگام استفاده از این نوع درمان، به علت طولانی بودن زمان آن( چند ماه تا چند سال )، نیازمند ویزیت های ماهانه و برای تنظیم و یا سفت کردن بریس ها هستید. بریس ها هم نوع شفاف یا بی رنگ دارند و هم نوع رنگی.

نگهدارنده ثابت فضا (Fixed space maintainers)

در مواقعی که کودکان یکی از دندان های شیری خود را از دست بدهند، دندانپزشک می تواند از نگهدارنده های ثابت استفاده کنند. این نگهدارنده ها در دو طرف دندان از دست رفته نصب می شوند و از حرکت کردن دندان ها و پر کردن فضای دندانِ از دست رفته، جلوگیری می کنند. این نگهدارنده تا زمانی که به بزرگسالی برسند و دندان های اصلی خود را داشته باشند،‌ مورد استفاده قرار می گیرد.

نگهدارنده متحرک فضا (Removable space maintainers)

کارکرد و عملکرد این نوع از نگهدارنده نیز مانند نوع ثابت آن می باشد و تنها تفاوت آنها داشتن قابلیت جا به جایی و برداشتن آنها از دهان می باشد و در واقع به عنوان جایگزینی برای نگهدارنده های ثابت استفاده می شوند.

ارتودنسی متحرک

این نوع از ارتودنسی ها برای درمان مشکلات جزئی و کوچک استفاده می شوند. برای مثال افرادی که همواره و بر حسب عادت انگشتان خود را می مکند و یا برای اصلاح دندان هایی که به مقدار کمی کج هستند، می توانند از ارتودنسی های متحرک استفاده کنند. ارتودنسی های متحرک را باید هنگام غذا خوردن، تمیز کردن و یا نخ دندان کشیدن خارج کرد. همچنین طبق تشخیص دندانپزشک، ممکن است در موارد خاصی مانند ورزش های به خصوص و یا نواختن ساز های خاصی، نیاز به در آوردن این ارتودنسی ها باشد. نمونه هایی از دستگاه های متحرک ارتودنسی عبارتند از:

تراز کننده ها (Alnigres)

تراز کننده ها معمولا برای بزرگسالان مورد استفاده قرار می گیرند و به جای بریس ها که دائمی هستند و قابل رویت می باشند، از تراز کننده ها استفاده می شود. این نوع از ارتودنسی متحرک توسط دیگران تشخیص داده نمی شود و قابل دیدن نیست. همچنین می توان آنها را برای مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و غذا خوردن برداشت و سپس دوباره از آنها استفاده کرد. تراز کننده ها برای مدت ۲ الی ۳ هفته استفاده می شوند و پس از آن برای تنظیم کردن و تطبیق دادن دوباره با وضعیت جدید دندان ها، نیازمند ویزیت با دندانپزشک می باشید.

هدگیر (Headgear)

هدگیر ها علاوه بر نصب موارد در داخل دهان، از بیرون و دور سر نیز محکم می شوند تا از سرعت رشد فک ها جلوگیری کنند و همچنین دندان های عقبی را نگه می دارند تا دندان های جلویی در جایگاه خود قرار بگیرند. هدگیر ها باید از ۱۲ تا ۱۴ ساعت در طول روز مورد استفاده قرار گیرند تا نتیجه دلخواه را به مراجعه ارائه دهند. برای استفاده از این نوع ارتودنسی حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

بازکننده کام (Palatal expander)

این دستگاه برای باز تر کردن قوس فک بالا طراحی شده است. دستگاه شامل یک صفحه پلاستیکی به همراه پیج است که بر روی کام یا سقف دهان قرار می گیرد. پیج ها به استخوان ها فشار وارد می کنند و آنها را به بیرون هدایت می کنند. در نتیجه این کار باعث افزایش فضای سقف دهان می شود.

نگهدارنده ها (Retainers)‌

این نگهدارنده ها پس از درمان استفاده می شوند. استفاده از آنها باعث می شود که دندان ها به موقعیت اولیه خود باز نگردند و همچنین برای کودکانی استفاده می شوند که عادت مکیدن انگشتان خود را حفظ کرده اند. نگهدارنده های متحرک دو نوع دارند:

 • نگهدارنده هاولی ( hawley ) که از فلز و اکریلیک ساخته شده است. روی سقف دهان قرار می گیرند و دندان های قدیمی را احاطه می کنند تا از جا به جا شدن آنها جلوگیری کنند.
 • نگهدارنده پلاستیکی که از پلاستیک شفاف ساخته شده است و شبیه تراز کننده می باشد.

این نگهدارنده ها معمولا برای دندان های قدامی پایین استفاده می شوند زیرا احتمال برگشت و جا به جایی در این دندان ها نسبت به بقیه بیشتر می باشد.

تغییر موقعیت فک در ارتودنسی دندان

بسته به نیاز مراجعین، این وسایل می توانند برای فک بالا یا پایین استفاده شوند. آنها کمک می کنند تا فک به درستی بسته شود. این وسایل معمولا برای اختلال مفصل گیجگاهی ( TMJ ) استفاده می شود. این اختلال در واقع وضعیتی است که باعث درد شده و در نوع عملکرد عضلات فک اختلال ایجاد می کند. در هنگام استفاده از این وسایل باید در نظر داشته باشید که به طور مرتب آنها را تمیز کرده و در بهداشتی ترین حالت ممکن از آنها نگهداری شود.

خدمات ارتودنسی دندان کلینیک سفید صدفی

برای تشخیص نوع درمان و ارتودنسی دندان مورد نیاز خود، باید از دندانپزشک باتجربه و معتمد کمک بگیرید تا شما را راهنمایی کند و منجر به استفاده نادرست از انواع مختلف ارتودنسی ها نشوید. با انجام ویزیت های مرتب و به موقع، می توانید در اسرع وقت از نیاز دندان های خود مطلع شوید و به آنها رسیدگی کنید.

مطلب پیشنهادی: ارتودنسی نامرئی چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.