دندانپزشکی اطفال

دندانپزشکی اطفال

در دنیایی که تمام بچه ها به طور مداوم در حال مصرف شکلات، شیرینی و خوراکی های قندی هستند، بسیار طبیعی است که به مشکل های دندانی زیادی برخورد کنند و نیاز به ویزیت های مداوم توسط دندانپزشک داشته باشند. کودکان در سن رشد از دندان های شیری یا اولیه خود استفاده می کنند که این دندان ها به علت های متفاوت در معرض خطر هستند. رژیم غذایی تاثیرات بسیاری بر سالم ماندن دندان های می گذارد. همچنین ضربه هایی که به صورت کودکان در هنگام بازی کردن می خورد، می تواند باعث ایجاد آسیب به دندان شود. افتادن این نوع از اتفاقات، کاملا نرمال و طبیعی می باشد و مهم ترین اقدام بعد از مشاهده آسیب های وارد شده به دندان فرزندتان،‌ مراجعه به دندانپزشک اطفال می باشد. اگرچه همه کودکان با شنیدن اسم دندانپزشکی، اولین حسی که به سمتشان می آید ترس است ؛ اما ترفند های زیادی وجود دارد که می تواند باعث همکاری کودکان با دندانپزشک شود. به همین خاطر در نظر داشته باشید که هنگام انتخاب کلینیک دندانپزشکی برای انجام درمان،‌ محلی را انتخاب کنید که ترس کودکان را از مراجعه به دندانپزشکی دور کند و باعث شود فرزندانتان با اشتیاق و احساس مثبت به سمت درمان خود بروند.

دندانپزشک اطفال چه کسی است؟

دندانپزشک اطفال کسی است که به طور اختصاصی به سلامت دهان و دندان کودکان از دوران نوزادی تا دوران نوجوانی رسیدگی می کند و برای انجام این کار مطالعات مربوطه را انجام داده است. دندانپزشک کودک آموزش دیده و علم و تجربه لازم برای مراقبت از دهان، لثه و دندان کودک را در طول مراحل سنی مختلف آنها، دارد. به طور حدودی کودکان در سن ۶ ماهگی، شروع به در آوردن دندان های موقتی و شیری می کنند. در سنین ۶ تا ۷ سالگی، شروع به از دست دادن دندان های شیری می کنند که در نهایت با دندان های ثانوی و دائمی جایگزین می شوند. بدون مراقبت و مراجعه مرتب به دندانپزشکی، کودکان با پوسیدگی های دندانی مواجه می شوند که می تواند در آینده موجب اذیت، آزار و به وجود آوردن یک عمر پوسیدگی دندان ها شود. امروزه پوسیدگی دندانی در کودکان که یک نوع بیماری عفونی شناخته می شود که ۵ برابر بیشتر از آسم و ۷ برابر بیشتر از تب، شایع است. بنابراین نیازمند رسیدگی و پیگیری بسیار بالا از سمت والدین می باشد تا مشکلی برای کودکان به وجود نیاید.

مواردی که نیازمند ویزیت توسط دندانپزشک اطفال است

دندانپزشک اطفال

کودکانی که در سن رشد هستند، در موارد بسیاری باید توسط دندانپزشک، ویزیت شوند تا والدینشان از سلامت دندان های آنها اطمینان حاصل کنند. مواردی که به طور عمومی نیازمند مراجعه به دندانپزشک می باشند را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

بررسی رشد دندان ها توسط دندانپزشک اطفال

در صورتی که زمان رشد دندان های نوزاد به تعویق افتاده باشد، باید توسط دندانپزشک اطفال ویزیت شود تا در صورت وجود مشکل، در کوتاه ترین زمانِ ممکنِ تشخیص داده شده، راه حل لازم به والدین ارائه شود و درمان مشکل آغاز شود. رشد دندان ها و فک نوزاد، باید به گونه ای باشد که در زمان مناسب، از شیر گرفته شوند و مصرف غذاهای جامد را شروع کنند. این مورد بر میزان رشد کودک تاثیر گذار است و اگر در زمان صحیح شروع به مصرف غذاهای جامد نکند، ممکن است بسیاری از مواد مورد نیاز بدن را دریافت نکند و در آینده به مشکلات و بیماری های وخیم تر دچار شود. همچنین رشد به موقع و صحیح دندان های نوزاد، در نحوه و کیفیت صحبت کردن آنها نیز تاثیر گذار است.

مالوکوژن یا نامرتبی دندان ها (Maloccusion)

این نوع از نامرتبی دندان ها،‌ به زمانی اطلاق می شود که هنگام بسته بودن دهان، دندان های فک بالایی و پایینی به یکدیگر نمی رسند و میان آنها فاصله وجود دارد. این مشکل می تواند در غذا خوردن و صحبت کردن کودکان تاثیر منفی بگذارد. نامرتبی دندان ها در موقع جوییدن غذا می تواند باعث ایجاد درد و آسیب به داخل دهان، لثه ها و دندان ها شود. در این هنگام دندانپزشک اطفال موظف به استفاده از سیم کشی های مخصوص دندان می باشد. همچنین این مشکل از لحاظ ظاهری قابل رویت می باشد و می تواند برای فرزندانتان باعث ایجاد آسیب های روانی شود.

سلامت دهانی و پوسیدگی های دندانی

با وجود اینکه همه ما می دانیم دندان های شیری،‌ در نهایت ریخته می شوند و از بین خواهند رفت تا با دندان های دائمی و ثانویه جایگزین شوند، باز هم باید از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنیم زیرا این دندان ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. به خاطر نوع تغذیه ای که کودکان امروزه دارند، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که دندان های شیری کودکان در معرض پوسیدگی قرار بگیرند ؛‌ رسیدگی نکردن و بی اهمیتی به این پوسیدگی ها، در نهایت حفره هایی را در دندان ها ایجاد خواهند کرد که مسیر ورود باکتری ها را به پالپ های داخلی دندان ( قسمتی از بافت های داخلی دندان ) باز می کند و در نهایت کودکان را دچار دندان درد خواهند کرد. افراد در سنین کودکی و نوجوانی بیشتر مستعد مشکلات پوسیدگی دندان ها می باشند. همچنین به نسبت بزرگسالان مصرف شیرینی و شکلات و خوراکی های چسبناک در کودکان بیشتر بوده و توانایی رسیدگی و مراقبت از دندان ها برای خردسالان بسیار پایین تر از افراد بالغ می باشد. در اکثر موارد، دندان پزشکانِ اطفال با موارد پوسیدگی دندان ها مواجه می باشند.

التهاب لثه

احتمال ابتلا به التهاب لثه و آبسه، در بزرگسالان و کودکان یکسان می باشد؛ اما یکسان بودن میزان ابتلا به معنی کم بودن تعداد مبتلایان نمی باشد. معاینات منظم و استفاده از مسواک و نخ دندان، همراه با رعایت بهداشت دهان و دندان ها کمک می کند تا تعداد پوسیدگی ها و التهابات به طور قابل توجهی کاهش پیدا کنند. در صورت بی توجهی و رسیدگی نکردن به این التهابات، مشکلات بزرگتری برای لثه به وجود خواهد آمد که در طول زمان، درمان های به مراتب سخت تر و پر هزینه تری را به همراه خواهد داشت.

معاینات کامل دندانپزشکی

در این معاینات دوره ای، ویزیت و چکاپ کامل انجام می شود و اطلاعات لازم به والدین ارائه خواهد شد. در طول این جلسات والدین می توانند سوالات خود را از دندانپزشک بپرسند و تمام ابهامات به وجود آمده را برطرف کنند؛ اگر نیاز به تغییری در رژیم غذایی و نحوه زندگی کودکان باشد، دندانپزشک، به اطلاع والدین می رساند تا تغییرات لازم صورت بگیرد. بسته به نیاز و تشخیص دندانپزشکِ شما، این معاینات ممکن است شامل تمیز کردن دندان ها، جرمگیری، درمان های شامل فلوراید و از بین بردن پوسیدگی های دندانی باشد.

استفاده از سیلانت ها

به تشخیص دندانپزشک انتخابی شما، استفاده از سیلانت ها ممکن است توصیه شود. سیلانت ها یا شیارپوش ها راهی برای جلوگیری از پوسیدگی های دندانی می باشد که به توصیه دندانپزشکان مورد استفاده قرار می گیرند. در این روش یک لایه نازک از مواد همرنگ دندان ( کامپوزیت دندان ) استفاده می شود تا شیار های بین دندانی را بپوشاند و مانع از ایجاد پوسیدگی شود. سیلانت ها با جلوگیری از تجمع باقی مانده غذاها بر روی دندان،‌ از به وجود آمدن پوسیدگی جلوگیری می کنند.

درمان فوریت های دندانی در دندانپزشکی اطفال

این دوره از سنین کودکی، به علت جنب و جوش و فعالیت بالای کودکان، حوادث ناگوار بسیاری ممکن است رخ دهد. شکستن دندان ها، ضربه ها و آسیب هایی که به دندان و فک کودکان وارد می شوند، باید به سرعت توسط دندانپزشک معاینه و سپس معالجه شود. درمان نکردن این گونه آسیب ها نه تنها بر اعتماد بنفس کودکان تاثیر گذار است بلکه در آینده می تواند مشکلات بسیاری را برای دندان های افراد به وجود بیاورد.

سیم کشی دندان ها

علت های متعددی وجود دارد که کودکان مجبور به استفاده از سیم کشی های دندانی بشوند. گاهی به دلایل ژنتیکی چینش دندان ها درست نبوده و یا به خاطر ضربه ها و آسیب های وارد شده به فک و دهان سیم کشی های دندانی الزامی می شوند. همچنین کوچک بودن فک نیز یکی از دلایل استفاده از سیم کشی های دندانی می باشد. بسته به تشخیص دندانپزشک انتخابی شما،‌ ممکن است از سیم کشی های دندانی یا پلاک های دندانی جهت اصلاحِ چینش و زیبایی دندان ها استفاده شود. شما می توانید در این خصوص از خدمات دندانپزشکی زیبایی استفاده نمایید.

دندانپزشکی اطفال

کودکان ما فقط نسخه کوچک شده ما نیستند؛ آنها مانند بزرگسالان نمی توانند صبور باشند و در طول مدت معاینه و درمان دندانپزشکی، ساکت و بدون حرکت بنشینند،‌ بنابراین یک دندانپزشک اطفال باید توانایی و حوصله برخورد با کودکان را داشته باشد تا بتواند در آرامش، کودکان را بدون حرکت نگه دارد. علاوه بر موارد گفته شده، کلینیک های دندانپزشکی که با اطفال کار می کنند به گونه ای چینش و سازمان دهی شده اند که ترس کودکان را کاهش داده و آنها را برای ویزیت خود مشتاق کرده و توجه شان را جلب نماید. دندانپزشکان اطفال،‌ طیف گسترده ای از روش های درمانی را برای کودکان ارائه می کنند که با همفکری و موافقت والدین،‌ یکی از روش های انتخاب شده را انجام خواهند داد. بنابراین زمانی که برای انجام هرکاری به کلینیک دندانپزشکی مراجعه می کنید،‌ به انتخاب و نظر دندانپزشک خود اعتماد کنید تا در نهایت بهترین نتیجه ممکن را از درمان کودکان خود دریافت کنید.

مطلب پیشنهادی: ترس از دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.