تحلیل لثه

تحلیل لثه

تحلیل لثه جزو اسم هایی است که به گوش افراد نخورده و تعداد نفرات کمی هستند با آن آشنا هستند. عوامل بسیاری هستند که می توانند موجب تحلیل رفتن لثه ها شوند؛ سیگار کشیدن، مسواک زدن به شیوه غلط و عوامل ژنتیکی جزو مواردی هستند که می توانند منجر به تحلیل لثه ها شوند. پیشگیری از تحلیل رفتن لثه ها بسیار مهم است زیرا در بسیاری از مواقع، این مشکل، راه درمانی ندارد و فقط راه پیشگیری دارد که از وخیم تر شدن اوضاع جلوگیری می کند.

تحلیل لثه چیست؟

تحلیل لثه یا پَسروی لثه همانطور که از اسمش پیداست، یک بیماری مربوط به لثه ها می باشد. این مشکل زمانی ایجاد می شود که بافت لثه شروع به جدا شدن از دندان ها می کند و ریشه های آن نمایان می شود. یکی از مشکلاتی که تحلیل رفتن لثه ها ایجاد می کند، افزایش احتمال پوسیدگی دندان ها می باشد؛ زیرا با کنار رفتن لثه ها، بخش بیشتری از دندان ها در معرض آسیب های متفاوت قرار می گیرند. همچنین دندان ها نسبت به همه چیز از جمله غذا خوردن و مسواک زدن حساس تر می شوند. تحلیل رفتن لثه ها می تواند خفیف، متوسط و شدید باشد. همچنین ممکن است یک یا چند دندان را درگیر کند. می توان گفت که تحلیل لثه، زیر شاخه ای از بیماری پریودنتال است. در اکثر مواقع علت ایجاد آن، بهداشت ضعیف و رسیدگی نکردن به دندان ها می باشد. البته هرچقدر تشخیص این بیماری زودتر انجام شود، روشهای درمانی نتیجه بهتری را به فرد می دهند.

چه کسانی احتمال مبتلا شدن به تحلیل لثه را دارند؟

تحلیل لثه می تواند در هر سنی و برای هر فردی اتفاق بیفتد. البته افرادی که بالای ۶۵ سال هستند، بیشتر ممکن است با این بیماری درگیر شوند. افرادی که ویژگی های زیر را دارند نیز ممکن است با تحلیل لثه درگیر شوند:

 • با بیماری پریودنتال درگیر هستند.
 • در حال استفاده از درمان ارتودنسی هستند. (هر نوع ارتودنسی ممکن است باعث ایجاد این مشکل شود)
 • مسواک نمی زنند و از نخ دندان استفاده نمی کنند.
 • از تنباکو استفاده می کنند.
 • لب یا زبان خود را سوراخ کرده اند.
 • دندان های خود را به شدت و با فشار زیاد مسواک می زنند.

و دلایل دیگر …

علائم بیماری تحلیل لثه

تحلیل لثه چیست

بارزترین نشانه ای که از تحلیل لثه ها می تواند دریافت کرد، پایین رفتن لثه و قرار گرفتن دندان ها و ریشه دندان ها، در معرض دید است. علائم دیگری که می تواند نشان دهنده تحلیل لثه باشد به شرح زیر است:

 • احساس درد یا ناراحتی در نزدیکی خط لثه
 • حساس شدن دندان ها به گرما، سرما، شیرینی جات و انوع خوراکی ها
 • حساسیت دندان ها هنگام استفاده از نخ دندان
 • خونریزی لثه در هنگام مسواک زدن

در صورتی که به بیماری تحلیل لثه رسیدگی نشود و اقدامات درمانی مورد نیاز انجام نشود،‌ می تواند منجر به مشکلات بسیاری شود. این بیماری می تواند سلامت دهان و دندان ها را به خطر بیندازد و مشکلات جدی تری مانند تحلیل رفتن استخوان، حرکت کردن و لق شدن دندان ها و در نهایت، از دست دادن دندان ها را ایجاد کند. در صورتی که هر یک از علائم گفته شده را مشاهده کردید، باید در اولین فرصت نزد یک دندانپزشک خوب و باتجربه مراجعه کنید.

دلایل به وجود آمدن بیماری تحلیل لثه

موارد متفاوتی وجود دارد که می تواند منجر به بیماری لثه شود. برخی از شایع ترین دلایل ایجاد تحلیل لثه، عبارتند از:

 • مسواک زدن خیلی محکم و تهاجمی
 • به وجود آمدن پلاک یا جرم بر روی دندان ها
 • داشتن بیماری پریودنتال
 • وارد شدن ضربه یا آسیب به بافت لثه
 • تراز نبودن دندان ها و قرار داشتن آنها در موقعیت غلط
 • استعمال دخانیات یا جویدن تنباکو
 • سوراخ کردن زبان و لب ها

در اغلب مواقع، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، علت اصلی بیماری تحلیل لثه است اما در نظر داشته باشید که برخی از افراد نیز ممکن است به دلایل ژنتیکی و موروثی با چنین بیماری ای، درگیر شده باشند. نکته مهم این است که بدانید در درجه اول علت به وجود آمدن این بیماری، از اهمیت زیادی برخوردار نیست؛ بلکه درمان زودهنگام و تشخیص صحیح، مهمترین عامل در درمان می باشد.

تشخیص بیماری پسروی لثه

به طور معمول این بیماری در هنگام انجام چکاپ های دوره ای تشخیص داده می شود، به همین علت باید انجام این چکاپ ها را بسیار جدی بگیرید. دندانپزشکان با استفاده از ابزار خاصی، میزان فرورفتگی لثه ها را می سنجند. دندانپزشکان معمولا میزان پلاک های جمع شده در اطراف دندان ها را می سنجند و با توجه به مقدار و اندازه آنها، تشخیص می دهند که آیا فرد، به بیماری مبتلا شده است یا خیر.

درمان بیماری تحلیل لثه

دندانپزشک پس از تشخیص این بیماری، لازم است تا اقدامات درمانی لازم را برای آن انجام دهد. برای شروع درمان، نیاز است تا شخص با دندانپزشک خود همکاری کند و علت به وجود آمدن این بیماری مشخص شود. پس از آن پروتکل درمانی برای شخص معین می شود. در صورتی که این بیماری در مراحل اولیه و خفیف خود باشد، معمولا با مصرف آنتی بیوتیک های موضعی یا ارتودنسی، درمان انجام می شود. البته خوب است بدانید که برای اکثر افراد، درمان این مشکل، نیاز به جراحی احساس می شود.

درمان های بدون جراحی

درمان هایی که نیاز به جراحی ندارد، می تواند شامل موارد زیر باشد:

آنتی بیوتیک های موضعی

در موقعی که تحلیل لثه، به علت بیماری پرودنتال باشد، دندانپزشک ممکن است در مورد نحوه صحیح مسواک زدن و مراقبت کردن از دهان و دندان ها، با شما صحبت کند و به شما‌ آموزش دهد تا از بروز دوباره این مشکل جلوگیری شود. جرم گیری و تمیز کردن عمیق دندان ها، بخشی از روند درمان می باشد. در صورتی که آستانه تحمل درد در افراد پایین باشد، می توان از بی حسی موضعی برای انجام این کار استفاده کرد. با انجام جرمگیری، باکتری های مضری که باعث به وجود آمدن بیماری لثه می شوند، از بین می روند. در برخی موارد هم ممکن است دندانپزشک با توجه به شرایط مراجع، استفاده از آنتی بیوتیک را به شکل تزریق در زیر لثه توصیه کند تا تاثیر سریعتر و بهتری داشته باشد.

باندینگ دندان (Dental bonding)

گاهی از اوقات، دندانپزشک بخشی از دندان را که دچار مشکل شده است با استفاده از کامپوزیت، میپوشانند و به اصطلاح عمل باندینگ انجام می شود. این کار ریشه دندانی که در معرض دید قرار گرفته است را می پوشاند و باعث می شود کمتر دیده شود. به این ترتیب کمتر در مجاورت باکتری ها قرار می گیرد و احتمال آسیب و پوسیدگی نیز کاهش می باید.

ارتودنسی

در صورتی که دندان کج باشد یا در جهت اشتباه رشد کرده باشد، می تواند عاملی برای به وجود آمدن این مشکل شود. زمانی که افراد چنین مشکلی دارند، استفاده از ارتودنسی ها راه حلی مناسب برای حل این مشکل است. زمانی که دندان ها در جای خود قرار بگیرند و ردیف شوند، خط لثه ممکن است به مرور زمان خود را اصلاح کند.

کسب اطلاعات بیشتر: روش های درمان ارتودنسی

درمان با جراحی

انجام جراحی برای درمان تحلیل لثه، یکی از پرکاربردترین راه حل هایی است که استفاده می شود. به طور معمول، اولین گزینه درمانی که دندانپزشکان پیشنهاد می کنند، جراحی است. در اکثر مواقع، متخصص لثه این روش را اجرایی می کند. در طی این جراحی، از پیوند لثه، برای جایگزین کردن بافت لثه از دست رفته استفاده می شود. ممکن است روش های دیگری نیز وجود داشته باشد اما استفاده از آن بستگی به نظر تخصصی دندانپزشک دارد. برای پیوند لثه معمولا از بافت سقف دهان استفاده می شود. هنگامی که بافت مورد نظر برای پیوند در جای مناسب گذاشته شود، جراح بافت را در جای خود بخیه می زند.

بهبود پس از درمان تحلیل لثه

مقدار زمانی که هر فرد برای بهبودی نیاز دارد، به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال عواملی مانند،‌ تعداد دندان هایی که تحت درمان قرار گرفته اند، بافتی که برای پیوند استفاده شده از کجا برداشته شده است و نوع روش پیوند به چه صورتی بوده است. در بیشتر موارد افرادی که تحت عمل فرورفتگی لثه قرار گرفته اند، پس از دو هفته بهبود می یابند. البته پس از پایان یافتن عمل جراحی، خود جراح به شما می گوید که بعد از عمل چه کارهایی را باید انجام دهید و حدودا چقدر زمان لازم است تا بهبود پیدا کنید.

پیشگیری از تحلیل لثه

پیشگیری از تحلیل لثه، در اکثر مواقع کار ساده ای است، اما باید بدانید که این کار در همه مواقع ممکن نیست. برای مثال افرادی که به طور ژنتیکی مستعد این بیماری هستند، کار زیادی نمی توانند برای پیشگیری انجام دهند. با این حال با مراقبت صحیح از لثه ها، می توان احتمال ابتلا به عفونت های لثه ای را به طور قابل توجهی کاهش داد. استفاده از مسواک و نخ دندان حداقل دوبار در روز و استفاده از دهانشویه، از اثربخش ترین راهکارهاست. همچنین افراد باید چکاپ های خود را بسیار جدی بگیرند و آنها در موعد خود انجام دهند. استفاده از مسواک نرم و خمیردندان مناسب تاثیر به سزایی دارد. همچنین افراد باید کاملا رعایت کنند و از سیگار و تنباکو دوری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.