عصب کشی دندان

عصب کشی دندان

عصب کشی دندان ها جزو کارهایی است که همه مردم دیر یا زود ممکن است ناچار به انجام آن شوند؛ بنابراین داشتن اطلاعات لازم برای همه نیاز است. امروزه زمانی که عمل عصب کشی انجام می شود، افراد می توانند دندان خود را حفظ کنند اما در گذشته با به وجود آمدن عفونت ها مجبور به کشیدن دندان می شدند. بسیاری از افراد هنگام شنیدن اسم عصب کشی، دچار واهمه و ترس می شوند و تنها درد بیش از اندازه در ذهن شان تداعی می شود. باید در نظر داشته باشید که با پیشرفت علم دیگر نیازی به ترسیدن وجود ندارد و تمام کارها با بی حسی انجام می شود و البته که یکی از بزرگترین علت های ترس افراد، به خاطر اطلاعات کم آنها نسبت به عمل عصب کشی است و با داشتن دانش و آگاهی کافی، این ترس به کم ترین حد ممکن خواهد رسید.

عصب کشی دندان چیست؟

عصب کشی که به نام روت کانال نیز شناخته می شود،‌ یک درمان تخصصی دندانپزشکی برای از بین بردن عفونت های داخل دندان می باشد. همچنین این عمل می تواند از دندان ها در برابر عفونت های احتمالی آینده نیز محافظت کند. عصب کشی در قسمت پالپ های دندانی انجام می شود. روت کانال برای برداشتن عصب دندان از داخل پالپ ها انجام می شود و به تصور عده ای بسیار دردناک است در حالی که این عمل برای تسکین دادن درد دندان ها انجام می شود. یک دندان از بخش های مختلفی به نام های تاج و ریشه تشکیل شده است. تاج در اکثر مواقع بالای لثه است در حالی که ریشه ها در زیر آن قرار دارند. ریشه ها، دندان را به استخوان فک متصل می کنند. داخل تاج و ریشه (کانال ریشه)‌، پالپ ها وجود دارد.

پالپ دندان چیست؟

پالپ دندان به بخش مرکزی دندان گفته می شود که از بافت همبند، رگ های خونی و سلول ها تشکیل شده است. در صورتی که این بخش ها با عفونت درگیر شود دردناک خواهند شد و برای نجات دندان، نیاز به درمان ریشه خواهند داشت. مراقبت و نگهداری از پالپ دندان ها بسیار مهم است زیرا در صورت آسیب دیدن یا عفونی شدن،‌ نیازمند درمان فوری می شوند. وظیفه پالپ ها تغذیه دندان ها است. همچنین پالپ ها رطوبت مواد اطراف را تامین میکنند. اعصاب موجود در پالپ ها، دمای سرد و گرم را به عنوان درد شناسایی می کند و فرمان آن را به مغز منتقل می کنند.

مراحل اجرای عصب کشی دندان

عصب کشی دندان

می توان به طور خلاصه عنوان کرد که درمان ریشه ها در طی مراحل زیر انجام می شود:

تمیز کردن کانال ریشه

ابتدا دندانپزشک هرچیزی را که در داخل کانال ریشه وجود دارد خارج می کند. برای انجام دادن این کار دندانپزشک از بی حسی موضعی استفاده می کند. سپس با ایجاد یک سوراخ کوچک،‌ بافت های بیمار یا مرده پالپ را توسط ابزار های لازم خارج می کند.

پر کردن کانال ریشه

در این مرحله دندانپزشک با استفاده از ابزار لازم، ناحیه تو خالی شده را تمیز می کند. سپس شکل آن را درست می کند و محل را ضد عفونی می کند. سپس دندان را با مواد لاستیکی مانند، پر می کند و کانال ها را به طور کامل آب بندی می کنند. پس از درمان ریشه، دندان در عمل مرده است. بیمار دیگر هیچ دردی را در آن دندان احساس نخواهد کرد زیرا بافت عصبی برداشته شده و عفونت ها نیز از بین رفته است.

اضافه کردن تاج یا پر کردن

با اینکه فرد بعد از انجام عصب کشی هیچ دردی را احساس نخواهد کرد، اما باید در نظر داسته باشیم که دندان ها در این حالت شکننده تر از قبل می باشد. دندان های بدون پالپ نیز نیاز به تغذیه دارند که با از دست دادن پالپ خود مجبور به تغذیه از طریق رباط ها می باشند. این رباط ها دندان را به استخوان متصل می کنند و با این که تغذیه دندان را نیز انجام می دهند باید در نظر داشته باشیم که به اندازه کافی نمی توانند مواد مورد نیاز دندان را تامین کنند و به همین علت دندان ها در طول زمان، استحکام خود را از دست می دهند و باید با روکش کردن یا پر کردن دندان از آنها حفاظت کنید. تا زمانی که روکش دندانِ‌ بدون پالپ، انجام نشود و یا دندان درمان شده پر نشود،‌ بیمار نباید چیزی را بجود یا گاز بگیرد. هنگامی که روکش انجام شد و یا دندان پر شد، فرد می تواند از دندان خود مانند قبل استفاده کند.

آیا عصب کشی دندان دردناک است؟

یکی از عمده ترین دلایلی که افراد از عصب کشی می ترسند و سعی می کنند آن را انجام ندهند،‌ ترس و واهمه از میزان دردناک بودن این درمان است. در صورتی که عصب کشی اگر توسط یک دندانپزشک آموزش دیده و با تجربه انجام شود،‌ تقریبا بدون هیچگونه دردی می باشد. دردی که مراجعین ممکن است در حین درمان حس کنند، ناشی از عفونتی است که درون دندان ها ایجاد شده و ارتباطی به درمان ندارد. باید بدانید که درمان هیچگونه دردی را ایجاد نمی کند بلکه کمک می کند تا درد دندان های شما کاهش پیدا کند. جراح دندان یا دندانپزشک شما با بی حس کردن خودِ دندان و ناحیه اطراف آن با کمک بی حسی موضعی،‌ درد این عمل را تسکین می دهد. پس از انجام درمان طبیعی است که دندان شما نسبت به لمس شدن حساس باشد. این احساس کاملا موقتی می باشد و می توانید با مصرف مسکن های تجویز شده، آن را تسکین دهید. همچنین ممکن است برای درمان یا پیشگیری از عفونت، نیاز به مصرف انتی بیوتیک ها نیز داشته باشید که در این صورت توسط دندانپزشک به شما گفته خواهد شد.

عصب کشی دندان در چه مواقعی انجام می شود؟

پالپ های دندانی، در صورتی که هر گونه آسیبی ببینند و یا بیمار شوند، قابلیت ترمیم خود را ندارند و بافت میمیرد. در صورتی که دندان شما دارای شکستگی،‌ ترک خوردگی و حفره عمیقی باشد، یا دندان آسیب دیده به درستی پر نشود، باکتری ها وارد پالپ دندان می شوند. باکتری ها در نهایت پالپ را از بین می برند و اگر بتوانند به ریشه نیز نفوذ کنند، باعث عفونت در استخوان ها می شوند. این عفونت به تدریج باعث ضعیف شدن استخوان و شکستن آن می شود. رباط های اطراف دندان متورم شده و دندان لق می شود.

آسیب به پالپ ها، دندان را به سرما و گرما حساس می کند. ممکن است جویدن غذا، درد داشته باشد. همچنین برخی از افراد درد دندان را به صورت ضربان دار و مداوم احساس می کنند. در صورتی که برای درمان دندان اقدامی انجام ندهید و بی تفاوت باشید، عفونت گسترش پیدا می کند و دندان لق می شود و در نهایت نیاز به کشیدن دندان احساس می شود. برخی از بیماران به انتخاب خودشان، ترجیح می دهند دندان را بکشند. در مواردی که درد بسیاری وجود دارد و یا دندان آسیب دیده قابل ترمیم نیست ( مانند پوسیدگی های بزرگ،‌ از دست رفتن بخشی از استخوان، بیماری های لثه و … )، کشیدن دندان جزو گزینه های موجود است. البته باید توجه داشت که به هنگام کشیدن یک دندان و خالی ماندن جای آن، دیگر دندان ها شروع به حرکت می کنند و فرم زیبایی دندان ها از بین خواهد رفت و غذا خوردن را سخت می کند. درمان ریشه باعث نجات دندان و از بین بردن درد می شود. در صورتی که امکان نجات دادن دندان وجود نداشته باشد، بهترین گزینه جایگزین، ایمپلنت می باشد. با این حال همواره باید سعی کنید که دندان های طبیعی را حفظ کنید، زیرا هیچ چیزی مانند دندان های طبیعی عمل نمی کند.

عوارض انجام عصب کشی دندان

روت کانال نیز مانند هر روش درمانی دیگری، ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. گاهی اوقات در دندان هایی که چهار کانال دارند، دندانپزشک فقط سه کانال را پیدا می کند و در نتیجه بافت های دارای عفونت به طور کامل خارج نمی شود. در صورتی که یک کانال درمان نشده، باقی بماند، عفونت گسترش پیدا می کند و به استخوان می رسد. همچنین دندانپزشک باید اطمینان پیدا کند که مواد پر کننده به اندازه کافی در عمق باشند تا کانال را به طور کامل پر کند. اگر کانال تخلیه شده به طور کامل پر و مهر و موم نشود،‌ احتمال بازگشت عفونت وجود دارد. در طی این عمل ریشه دندان ممکن است ترک بخورد و یا ابزار های در حال استفاده، کهنه شده باشند و بشکند. در این صورت کار عصب کشی و پر کردن دندان ها سخت تر خواهد شد.

در صورت بروز عوارض، یک متخصص دندانپزشک، برای درمان و تکمیل کردن کانال ریشه کمک می کند. برای جلوگیری و کاهش میزان عوارض، باید همواره به دستورالعمل هایی که دندانپزشک ارائه می کند توجه کنید و از آنها پیروی کنید. در صورتی که احتیاج باشد، دندانپزشکِ شما، استفاده از آنتی بیوتیک یا مسکن را به شما پیشنهاد خواهد داد. زمانی که درمان عصب کشی شما به پایان برسد، انجام درمان های تکمیلی و دائمی، مانند تاج نیاز است. برای استفاده از تجربیات و عصب کشی حرفه ای دندانتان می توانید از دندانپزشکان این مجموعه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.