طراحی لبخند

طراحی لبخند

یکی از تاثیر گذار ترین مواردی که هنگام برخورد با یک شخص جدید وجود دارد،‌ نحوه لبخند زدن آنها و نوع چیدمان دندان های او می باشد. تعداد محدودی از افراد هستند که از بدو تولد، لبخند زیبا و گیرایی دارند به طوری که شما در لحظه اولِ آشنایی، با آنها جذب لبخندشان می شوید؛ اما تعداد زیادی از افراد از این نعمت بی بهره هستند و باید برای به دست آوردن یک لبخند زیبا تلاش کنند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، رسیدن به یک لبخند عالی و بدون نقص اصلا سخت نیست و شما می توانید با کمی جست و جو کردن، بهترین و حرفه ای ترین افراد را برای اصلاح لبخند خود پیدا کنید. برای قدم اول، شما باید به یک دندانپزشک خوب و باتجربه مراجعه کنید تا با بررسی وضعیت دهان و دندان هایتان، شما را راهنمایی کرده و در صورت نیاز اقدام به طراحی لبخند یا همان اصلاح طرح لبخند نماید.

طراحی لبخند چیست؟

طراحی لبخند درواقع یک فرآیند طراحی است که در طی آن تغییرات کمی در لبخند شما ایجاد می شود که انجام دادن این تغییرات در نتیجه باعث می شود تا ظاهر و زیباییِ کلیِ شما افزایش پیدا کند و اعتماد به نفس شما نیز بالا برود. فرآیند طراحی لبخند، شامل چند روش مختلف برای بهبود بخشیدن به ظاهر افراد است. در طی انجام این کار ممکن است کارهایی مانند درست کردن شکاف های بین دندان ها،‌ پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته، بهبود رنگ دندان ها، چیدمان مناسب دندان ها و رفع هرگونه ناهنجاری در رابطه با دندان ها انجام شود. در طی این فرآیند ممکن است تغییرات کم و جزئی در دندان های افراد انجام شود اما این تغییرات جزئی در نهایت نتیجه ای بسیار بزرگ می گذارد.

چه کسانی می توانند طراحی لبخند را انجام دهند؟

مشخص شدن اینکه آیا شما امکان انجام این کار را دارید یا خیر،‌ تنها توسط دندانپزشک تعیین می شود. شما می توانید با گرفتن یک وقت مشاوره و ویزیت از دندانپزشک خود، سوالاتی که در مورد طراحی لبخند دارید را بپرسید و راهنمایی شوید. در طی این جلسه،‌ دندانپزشک تمامی دندان های شما را بررسی می کند تا هیچ اثری از پوسیدگی، عفونت، خرابی دندان ها و بیمار بودن لثه ها وجود نداشته باشد. همچنین ممکن است جهت اطمینان یافتن از سلامت دهان و دندان از شما بخواهد که عکس کامل دندان هایتان را نیز برایش بیاورید. پس از اطمینان یافتن از سلامت کامل دندان های شما، دندانپزشکتان به شما نتیجه نهایی برای انجام طراحی لبخند را اعلام می کند.

هدف از انجام فرآیند طراحی لبخند چیست ؟

هدف اصلی از اجرایی کردن این فرآیند،‌ به دست آوردن و ساختن یک سیستم است که بتواند عملکرد جویدن را، به طور صحیح و کامل اجرا کند. همچنین این سیستم پایدار می باشد و آسیبی به دندان ها وارد نمی کند. در این سیستم عضلات، دندان ها، بافت ها و ساختارهای اسکلتی و مفاصل همگی به طور هماهنگ عمل می کنند. در نظر داشته باشید که هنگام برنامه ریزی برای انجام این طراحی، باید حتما به این نکته توجه داشت که فقط زیبایی مهم نیست و باید به کارایی و عملکرد نیز اهمیت داده شود. دستیابی به نتیجه دلخواه، نیازمند درک رابطه درست و صحیح از عملکرد ساختارهای دهان از جمله دندان ها، عضلات، استخوان ها، مفاصل و بافت های لثه می باشد. شما با مراجعه به دندانپزشک خوب و باتجربه می توانید از نتیجه طراحی لبخند خود اطمینان حاصل کنید.

مراحل و روند طراحی لبخند

در جلسه اول،‌ دندانپزشک شما دهان، دندان ها و وضعیت لثه ها را بررسی می کند. پس از اتمام بررسی های لازم، در صورتی که نیاز به درمان هر یک از دندان ها باشد، در ابتدا باید به وضعیت آنها رسیدگی شود. زمانی که تمامی دندان ها به سلامت کامل رسیدند، روند طراحی لبخند آغاز می شود. قبل از شروع پروسه، یک تصویر احتمالی از نتیجه کار به مراجع نشان داده می شود تا طبق نظر و تایید او، کار را انجام بدهند. همچنین انجام این کار به مراجع کمک می کند تا تصویر احتمالی از بعد از پروسه داشته باشد و در جریان قرار بگیرد که دقیقا چه مراحلی برای انجام طراحی لبخند او، نیاز است. دندانپزشک شما،‌ پارامترها و موارد بسیاری را برای طراحی یک لبخند دلنشین در نظر می گیرد و بررسی می کند. تعدادی از موارد قابل بررسی توسط دندانپزشک شامل موارد زیر می باشد:

لبخند افقی

در باور و تصور بسیاری از افراد،‌ متقارن بودن لبخند از زاویه افقی،‌ زیبایی لبخند را دو چندان می کند. همین امر باعث شده است که افراد در صدد متقارن کردن لبخند خود بر بیایند.

تقارن عمودی

اندازه دندان ها و فاصله آنها از یکدیگر و همچنین فاصله و تعداد دندان ها به نسبت دو طرف لب ها،‌جزو مواردی است که تاثیر بسیاری بر زیبا بودن لبخند افراد می گذارد. به همین جهت، متقارن بودن از لحاظ عمودی باعث ایجاد یک لبخند کامل و بی نقص می شود.

خط لبخند

خط لبخند به خطی گفته می شود که لبه های دندان های پایین را به لبه دندان های بالا متصل می کند. یک خط لبخند کامل باید تا منحنی لب ها ( هر دو طرف لبخند ) ادامه داشته باشد. داشتن این ویژگی تاثیر مثبتی بر ظاهر دندان ها و لبخند شما می گذارد که باعث ایجاد حس خوب در افراد می شود.

خط لثه ها

خط لثه ها برای دندان های بالا و پایین باید متقارن و مساوی باشد و هنگام لبخند زدن نباید به طور کامل مشخص شود بلکه تنها مثلث های لثه که بین دندان ها وجود دارد، باید نمایان شود.

تناسب طلایی

یکی از مهم ترین هدف ها و نتایج طراحی لبخند،‌دست یافتن به این تناسب طلایی است. در این مرحله باید تعداد مشخص و متناسبی از دندان ها که هنگام لبخند زدن قابل مشاهده می باشد، تعیین شود.

نسبت دندان ها

تقارن و تعادل چیدمان دندان ها، هماهنگی و هارمونی بسیار دلنشینی ایجاد می کند. در این مرحله نسبت مناسب عرض و ارتفاع دندان ها مشخص می شود. همچنین فضای بین نوک دندان ها باید تنظیم شود. با انجام این کار، زیبایی لبخند و دندان های یک فرد دو چندان و چشمگیر می شود.

سن و جنسیت مراجع

تفاوت های جزئي در طول، شکل و موقعیت دندان ها،‌ نقش حیاتی و پررنگی را ایفا می کنند. همچنین در طی فرآیند طراحی لبخند باید به سن مراجع توجه داشت زیرا دندان های یک فرد جوان، ساییده نشده و در اکثر موارد رنگ اصلی خود را حفظ کرده است؛ اما برای افراد مسن تر، طول دندان ها به علت ساییدگی کوتاه شده است و در طول زمان،‌ مینای دندان از بین رفته و رنگ دندان ها از سفید فاصله گرفته است. همچنین دندان های آقایان بیشتر حالت مربعی، سخت و قوی دارد در حالی که اکثر خانم ها، دندان های گرد و ظریف و صاف دارند.

پس از اینکه تمام پارامترهای عنوان شده، تعیین و مشخص شد و مراجعه کننده، تایید نهایی مربوط به این موارد را انجام داد، مراحل درمان دندان ها آغاز می شود. همانطور که گفته شد،‌ برای طراحی یک لبخند بی نقص، ابتدا باید دندان های سالمی داشته باشید که سلامت دندان ها باید شامل ویژگی های متفاوتی باشد. در صورتی که دندان های شما دچار آسیب های متفاوتی شده باشد، ابتدا تحت درمان قرار می گیرند. درمان دندان ها می تواند با روش های مختلفی صورت بگیرد که تعدادی از آنها شامل موارد زیر می باشد:

  • پرکردن شکاف بین دندان ها
  • درمان دندان های پوسیده یا آسیب دیده
  • کاشت تاج دندان برای دندان های شکسته
  • استفاده از روکش های دندانی
  • بلیچینگ دندان (کسب اطلاعات بیشتر)
  • کاشت ایمپلنت های دندانی

مزایای طراحی لبخند

فرآیند درمان و طراحی لبخند،‌ شامل مجموعه ای از روش ها می باشد که نتیجه آن فوری و در لحظه قابل مشاهده است. به همین خاطر طرفداران بسیاری دارد و خیلی از افراد، از انجام این کار رضایت بالایی داشته اند. تعدادی از این روش ها شامل سفید کردن دندان ها می شود که در طی آن لکه های به وجود آمده بر روی دندان ها از بین می رود و همچنین دندان های تغییر رنگ یافته را به رنگ سفید خود باز میگرداند تا دندان های افراد ظاهر زیبا و درخشش خود را به دست آورند. در طی فرآیند طراحی لبخند، دندان هایی که دچار ناهماهنگی شده اند، به حال نرمال خود باز گردانده می شوند. همچنین دندان های کج، دندان هایی که روی هم قرار گرفته اند، شکسته اند و یا بین آنها شکاف و فاصله وجود دارد، نیز تحت درمان قرار می گیرند تا دوباره ظاهر خود را به دست آورند.

داشتن لبخند زیبا به افراد کمک می کند تا در جامعه با اعتماد به نفس حضور پیدا کنند و به خاطر خجالت کشیدن از دندان های شان،‌ خود را عقب نکشند. کلینیک دندانپزشکی سفید صدفی، خدمات متنوعی برای طراحی لبخند شما ارائه می کند تا بتوانید نتیجه آن را در زندگی خود مشاهده کنید. در کلینیک سفید صدفی، با مشورت با دندانپزشکان خوب و باتجربه می توانید بهترین گزینه درمانی را برای دندان های خود پیدا کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید نوبت مشاوره خود را با دندنپزشکان مجموعه ما رزرو کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.