بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

یکی از دلایل کمبود اعتماد بنفس در افراد، نداشتن دندان های سالم و سفید است که باعث می شود از صحبت در اجتماع و خندیدن، واهمه داشته باشند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، درمان های جدیدی ظهور کرده و در دسترس اکثریت مردم قرار گرفته است. یکی از محبوب ترین موارد، بلیچینگ دندان است. هنگام تابش نور طبیعی به دندان ها،‌ ممکن است رنگ عاج مینای دندان تغییر کند و به رنگ های زرد، نارنجی، قهوه ای و حتی خاکستری دیده شود. این تغییر رنگ در دندان ها می تواند علت های مختلفی داشته باشد، از جمله مصرف قهوه،‌ مصرف آنتی بیوتیک تتراسایکلین، خوردگی دندان ناشی از پرکردگی های نقره و از بین رفتن مینای طبیعی دندان به علت بالا رفتن سن. البته با انجام روتین های روزانه مسواک زدن و استفاده از نخ دندان می توان سلامت دندان ها را تا حدود بسیاری تضمین کرد اما برخی از علل از بین رفتن دندان ها، دست خود فرد نمی باشد.

اگرچه با استفاده از تکنیک بلیچینگ می توان بسیاری از لکه های ایجاد شده بر روی دندان را از بین برد، افرادی وجود دارند که دندان های حساسی دارند و یا به علت نوع دندان هایشان، ریشه های دندان، در معرض دید است و ممکن است هنگام انجام بلیچینگ، با مواد تماس داشته باشد برای این افراد استفاده از این تکنیک، ممکن است آزار دهنده و ناراحت کننده باشد. تکنیک بلیچینگ انواع مختلفی دارد که در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد.

فرآیند بلیچینگ چگونه است؟

همانطور که می دانیم،‌ بلیچینگ به عمل سفید کردن دندان می گویند. این سفید کردن دندان یک فرآیند بسیار ساده می باشد. محصولات سفید کننده، حاوی یکی از دو سفید کننده پراکسید هیدروژن ( hydrogen peroxide ) یا پراکسید کاربامید ( carbamide peroxide ) هستند. این سفید کننده ها،‌ لکه های موجود بر روی دندان ها را به قطعات کوچک تر تبدیل می کند که باعث می شود رنگ کمتر متمرکز شود و دندان های افراد روشن تر دیده شود. محلول هایی که در فرآیند بلیچینگ استفاده می شود غلظت های متفاوت تری دارند که بسته به مدت زمان استفاده از آنها، میزان غلظت مواد و نوع دندان افراد،‌ نتیجه متفاوتی حاصل می شود. هرچه میزان سفید کننده موجود در مواد بیشتر باشد،‌ تاثیر بالاتری را بر روی دندان ها می گذارد. استفاده از این مواد بدون نظارت دندانپزشک کار درستی نبوده و حتما در حضور یک متخصص، از مواد با غلظت بالا استفاده کنید.

علل تغییر رنگ دندان ها

با گذشت زمان، دندان های شما ممکن است به علل متفاوتی، تغییر رنگ بدهد و از سفیدی آنها کاسته شود. تعدادی از دلایلِ این تغیرر رنگ را با هم بررسی می کنیم:

غذا و نوشیدنی

نوشیدن قوه، چای و انواعی از نوشیدنی های الکلی به مرور زمان می تواند باعث ایجاد لکه بر روی دندان ها شوند. این نوشیدنی ها حاوی رنگدانه های رنگی شدید به نام کروموژون ها ( choromogens ) هستند که به قسمت سفید و بیرونی دندان افراد می چسبد و باعث تغییر رنگ می شود.

استفاده از تنباکو

دو ماده شیمیایی در تنباکو وجود دارد که باعث ایجاد لکه های سرسخت بر روی دندان ها می شود. این دو ماده قطران و نیکوتین هستند. قطران به طور طبیعی تیره رنگ است اما نیکوتین در حالت طبیعی بی رنگ بوده و هنگام ترکیب با اکسیژن به یک ماده زرد رنگ ترکیب می شود.

سن

به طور طبیعی در زیر پوسته خارجی دندان (‌ مینای دندان ) ناحیه نرم تری به نام عاج وجود دارد. با گذشت زمان، لایه ی خارجی مینای دندان با مسواک زدن نازک تر می شود و عاج های زرد رنگ بیشتری بیرون می زند.

ضربه

زمانی که ضربه به دندان های افراد می خورند،‌ ممکن است شاهد تغییر رنگ در دندان ها باشند زیرا دندان ها هنگام مواجهه با ضربه سعی در مراقبت و حفظ خود دارند و این کار را با تولید عاج بیشتر در زیر مینای دندان انجام می دهند که باعث تغییر رنگ به سمت زردی می شود.

استفاده از داروها

تیره شدن دندان می تواند عوارض جانبی مصرف برخی دارو ها مانند آنتی هیستامین ها،‌ دارو های ضد روان پریشی و دارو های فشار خون بالا باشد. کودکان خردسالی که در هنگام شکل گیری دندان هایشان در معرض آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین و داکسی سایکلین قرار میگیرند (‌ چه در کودکی و چه در رحم مادر )، ممکن است‌ در بزرگسالی دچار تغییر رنگ در دندان های خود شوند.
همچنین شیمی درمانی و پرتودرمانی سر و گردن نیز می تواند دندان ها را تیره کند.

ژنتیک

داشتن دندان های سالم و سفید از لحاظ ژنتیکی و ارثی نیز بسیار مهم می باشد. این فاکتور می تواند بر روی نوع دندان شخص تاثیر بگذارد. همچنین درمان هایی که افراد می توانند استفاده کنند بستگی به ژنتیک و نوع دندان هایشان نیز دارد. برای اطمینان از این مورد باید توسط دندانپزشک ویزیت شوید.

انواع بلیچینگ دندان

برای انجام بلیچینگ دندان، هم می توان از روش های خانگی استفاده کرد و هم می توان آن را در کلینیک توسط دندانپزشک انجام داد. انتخاب هر کدام از روش ها کاملا بستگی به خود افراد دارد اما قبل از انجام هر گونه اقدامی در جهت سفید کردن دندان ها، با متخصص مشورت نمایید.

بلیچینگ دندان توسط دندانپزشک

انجام بلیچینگ در کلینیک توسط دندان پزشک بسیار سریع تر خواهد بود و می تواند نتیجه بهتری را به افراد ارائه کند. محلول های سفید کننده ای که در مطب توسط دندانپزشک استفاده می شود بسیار قوی تر از محصولات خانگی بوده و در انتها سفیدی بیشتری به دندان ها می دهد. همچنین در مطب، با ترکیب و استفاده از دو عنصر گرما و نور به روند سفید شدن دندان ها سرعت می بخشد. در بهترین و چشمگیر ترین حالت دندان ها سه تا هشت درجه روشن تر می شوند و معمولا نیازمند چندین ویزیت در دندانپزشکی می شود. مدت زمان هر جلسه از ۳۰ دقیقه تا ۶۰ دقیقه به طول می انجامد. مدت زمان هر جلسه بستگی به نظر دندانپزشک دارد.

بلیچینگ دندان با روش های خانگی

  • ژل های روشن کننده دندان
  • خمیر دندان های دارای سفید کننده

ژل های روشن کننده دندان

این محصولات سفید کننده بر پایه پراکساید هستند که معمولا به طور مستقیم با یک برس یا نوار نازک روی دندان ها اعمال می شوند. این مواد به طور معمول باید یک یا دوبار در روز به مدت دو هفته استفاده شود. ماندگاری این مواد نهایتا چهار ماه طول می کشد. هنگام خرید و استفاده از این محصولات،‌حتما از سلامت محصول و داشتن تاییدیه های لازم اطمینان حاصل کنید.

خمیر دندان های دارای سفید کننده

از آنجایی که خمیر دندان ها به مقدار کمی ساینده هستند، استفاده از هر نوع خمیر دندانی به از بین بردن لکه های روی دندان کمک می کند. با این حال خمیر دندان هایی که به طور مخصوص برای سفید کنندگی هستند، حاوی مواد شیمیایی یا مواد پولیش می باشند که به پاک کردن لکه های روی دندان ها کمک می کند. خمیر دندان های سفید کننده به نسبت باقی روش ها ارزان تر می باشد و دندان ها را تا یک درجه روشن می کند. برخی از خمیر دندان های سفید کننده نیز حاوی مواد می باشند اما به اندازه کافی روی دندان ها باقی نمی مانند تا تاثیر خود را بگذارند. پس هنگام استفاده از این نوع خمیر دندان ها، حتما نحوه استفاده را مطالعه نمایید.

مراقبت از دندان ها پس از انجام بلیچینگ

پس از سفید کردن دندان ها باید یک سری مراقبت های لازم را از دندان ها به عمل آوریم تا ماندگاری این عمل بالاتر برود. شما چه با مراجعه به دندانپزشک، دندان های خود را سفید کنید و چه با استفاده از روش های خانگی،‌ می توانید با انجام روتین های مسواک زدن و نخ دندان به حفظ نتایج، کمک کنید. همچنین باید از مصرف غذاها و نوشیدنی های زیر خودداری کنید :

  • انواع قهوه و چای سیاه
  • نوشیدنی های الکلی
  • نوشابه های گازدار ( نوشابه های گازدار رنگی و بدون رنگ )
  • انواع توت ها و سایر غذاهای حاوی رنگدانه های قوی
  • سس شامل سس سویا، کچاپ و کاری

آیا بلیچینگ روی تمامی دندان ها اثرگذار است؟

جواب قطعی این سوال بستگی به جنس دندان شما و نظر دندانپزشکتان دارد. برای همین لازم است قبل از انجام این عمل حتما با متخصص آن مشورت کنید. بلیچینگ ممکن است روی دندان های زرد شده، بسیار خوب عمل کند اما روی دندان هایی که خاکستری شده اند به خوبی دیگر موارد عمل نکنند به همین علت انجام بلیچینگ در مطب و توسط دندانپزشک نتیجه بسیار بهتری را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

مشورت با دندانپزشک

بلیچینگ دندان می تواند باعث حساس کردن دندان ها شود یا برای اشخاصی که دندان های حساسی دارند، ناراحت کننده باشد و اذیت شوند. در صورت استفاده غلط و نا به جا از روش های خانگی، ممکن است دچار سوختگی در ناحیه لثه ها شوید. استفاده غلط از مواد سفید کننده همچنین می تواند باعث آسیب زدن به عصب های دندانی شما شود. بنابراین بدون تایید دندانپزشک و سرخود، از هیچ سفید کننده دندانی ای استفاده نکنید. برای اینکه مطمئن شوید استفاده از روش های مختلف بلیچینگ برای شما موثر می باشد یا خیر، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید تا درگیر هزینه های گزاف و بیهوده نشوید.

مطلب پیشنهادی: درمان تیرگی لثه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.