پوسیدگی دندان ها

پوسیدگی دندان ها

برای تمام افراد پیش آمده است که در طول زندگی شان، با پوسیده شدنِ حداقل یکی از دندان هایشان رو به رو شده باشند. تنها دوای درد دندان پوسیده، مراجعه به دندانپزشک است. پوسیدگی دندان، معمولا بیشتر در میان کودکان و نوجوانان شایع است زیرا این گروه سنی، کمتر به سلامت دهان و دندان شان اهمیت می دهند و به اندازه کافی رسیدگی نمی کنند. همچنین رژیم غذایی این گروه سنی، بیشتر شامل غذاهای قندی و اسیدی می باشد که خود این مورد، یکی از عوامل پوسیدگی دندان است. علاوه بر دردی که دندان های پوسیده به افراد منتقل می کنند، تاثیر بسیار زیادی بر روان آدم ها نیز دارند. هنگام صحبت کردن، لبخند زدن و برقراری ارتباط اجتماعی، اولین نکته ای که به ذهن همه خطور می کند، خوب بودن دندان های شخص مقابل شان است. افرادی که دندان های پوسیده ای دارند، معمولا از اعتماد بنفس کمتری برای حضور در اجتماع برخوردار هستند و سعی می کنند تا جای ممکن از رو در رویی با دیگران جلوگیری کنند؛ در حالی که راه حل صحیح این مشکل، مراجعه به دندانپزشک و حل کردن مشکلات پوسیدگی دندان ها می باشد پس ویزیت های خود را با دندانپزشک، تحت هیچ عنوان به تاخیر نیندازید تا مشکلی برای دندان های شما پیش نیاید.

پوسیدگی دندان ها چه موقع اتفاق می افتد؟

همه افراد در دهان خود باکتری هایی دارند که به طور عمده این باکتری ها مفید هستند. زمانی که باکتری ها، بیش از اندازه مفیدشان باشند،‌ در بین دندان ها و لثه ها تجمع پیدا می کنند و اسیدهایی می سازند که برای دندان ها بسیار مضر می باشند. در طول زمان و با ساخته شدن اسیدهای باکتریایی منجر به آسیب رساندن به مینای دندان ها شده و باعث ایجاد حفره در ساختار محافظتی دندان ها می شود. حفره هایی که توسط باکتری ها و اسید هایشان تولید می شوند، می توانند باعث تغییر رنگ دندان ها از زرد تا سیاه می شوند.

علائم پوسیدگی دندان ها

فردی که دندانش، در حال پوسیده شدن است،‌ ممکن است خودش از این موضوع آگاه نباشد.اولین علامتی که حاکی از ایجاد یک پوسیدگی جدید در دندان ها است، به وجود آمدن یک لکه سفید گچ مانند است. به این لکه سفید که ضایعه اولیه می باشد، میکروحفره گفته می شود. همان طور که این ضایعه به پیشرفت و تخریب دندان ها ادامه می دهد، می تواند تغییر رنگ نیز بدهد و به سمت رنگ قهوه ای برود اما در نهایت به یک حفره کامل تبدیل خواهد شد. قبل از اینکه این ضایعه به حفره کامل تبدیل شود، دندان شما قابل ترمیم و بازگرداندن به حالت طبیعی است اما زمانی که این ضایعه به طور کامل تبدیل به حفره شد، ساختار دندانی که از دست رفته است دیگر قابل بازگرداندن نمی باشد. در صورتی که رنگ حفره یا ضایعه به وجود آمده کدر باشد، نشان دهنده این است که فرآیند تخریب دندان تمام شده و تنها لکه روی دندان و آسیب وارد شده به دندان باقی مانده است؛ اما در صورتی که رنگ این ضایعه یا حفره روشن و براق باشد به این معنا است که فرآیند تخریب دندان هنوز ادامه دارد. با از بین رفتن عاج و مینای دندان، حفره به وجود آمده بیشتر در معرض دید قرار می گیرد و نواحی آسیب دیده دندان تغییر رنگ داده و به نسبت بقیه جاهای دندان، نرم تر می شود. هنگامی که پوسیدگی دندان ها از مینای دندان عبور می کند،‌ به مسیرهای عصب دندان برخورد می کند که باعث می شود درد دندان را حس کنید و یا زمانی که در معرض سرما و گرما قرار می گیرند به طور موقت، درد بیشتر شود. دندانی که تحت پوسیدگی های گسترده داخلی قرار گرفته است، ضعیف شده و گاهی تحت فشارهای معمولی مثل جویدن غذا، دچار شکستگی می شود. زمانی که پوسیدگی دندان به اندازه ای پیشرفت کند که به باکتری اجازه دهد وارد پالپ های دندانی شود، درد افراد طولانی تر و شدیدتر می شود.

دلایل به وجود آمدن پوسیدگی دندان ها

برای به وجود آمدن پوسیدگی دندان ها، تنها به چهار مورد نیاز داریم. مورد اول سطح خود دندان که می تواند شامل مینا یا عاج دندان باشد، مورد دوم باکتری هایی که خودشان عامل ایجاد پوسیدگی هستند،‌ مورد سوم کربوهیدرات های قابل تخمیر مانند ساکاروز و مورد چهارم زمان به اندازه کافی است. هر چهار عامل برای ایجاد پوسیدگی دندان را زمانی داریم که افراد غذا یا نوشیدنی خورده اند و مسواک نزده اند، در این موقع، باکتری ها زمان کافی برای تولید کردن اسید دارند که باعث ایجاد پوسیدگی خواهد شد. البته باید در نظر داشته باشید که به جر چهار مورد عنوان شده، باکتری ها نیازمند یک محیط مناسب برای تولید اسید و تکثیر خودشان هستند. افراد مختلف بسته به جنس دندان هایشان، عادات بهداشتی مربوط به دهان و دندان شان، میزان و نوع بزاق دهان خود، می توانند در درجات مختلفی، مستعد رشد باکتری ها برای ایجاد پوسیدگی دندان باشند. پوسیدگی ها می توانند در هر سطحی از دندان که داخل دهان نمایان است، رخ بدهند. پوسیدگی دندان ها، بیشتر در گروه سنی کودکان و نوجوانان رخ می دهد که ممکن است اهمیت کمتری برای رعایت بهداشت دهان و دندان خود قائل شوند. همچنین این گروه سنی، بیشتر از غذاهای شیرین و اسیدی استفاده می کنند که باعث تشدید احتمال پوسیدگی دندان می شود. البته باید در نظر داشت افرادی که از نظر اقتصادی ضعیف تر می باشند نیز ممکن است به میزان بیشتری با پوسیدگی های دندانی رو به رو شوند.

مراجعه به دندانپزشک

همه افراد باید به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنند تا در صورت بروز هر گونه مشکل در اسرع وقت، رفع شود. همانطور که گفتیم پوسیدگی دندان ها در مراحل اولیه قابل تشخیص توسط خود افراد نمی باشد و باید حتما توسط متخصص بررسی شود و در صورت نیاز عکس رادیولوژی نیز گرفته شود. در صورتی که در مراحل اولیه متوجه وجود پوسیدگی شوید، ‌قابل درمان با هزینه و درد کم می باشد اما زمانی که پوسیدگی به درجات بالاتر برسد، درمان سخت تر خواهد شد. همچنین انجام معاینات منظم حتی در صورتی که دندان های شما مشکلی نداشته باشد بسیار مهم است، زیرا در این مواقع اکثر بیماری ها تشخیص داده شده و درمان می شوند. بزرگسالان، باید حداقل سالی یک مرتبه و کودکانِ زیر ۱۸ سال، باید هر ۶ ماه، یک مرتبه به دندانپزشک مراجعه فرمایند.

پیشگیری از ابتلا به پوسیدگی دندان

اگرچه پوسیدگی دندان ها یک مشکل رایج به حساب می آید اما افراد می توانند از به وجود آمدن آن پیشگیری کنند. بهترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و حفظ سلامت لثه،‌ شامل موارد زیر می باشد:

رژیم غذایی مطلوب

مصرف غذاهایی که شامل مواد قندی می باشد را کم کنید. همچنین مقدار مصرف مواردی که دارای نشاسته می باشد باید کم شوند. پس از خوابیدن و در میان شب، خوراکی نخورید. پس از هر وعده غذایی مسواک بزنید. استفاده از مواد غذایی اسیدی نیز برای دندان ها بسیار مضر می باشد. بنابراین سعی کنید استفاده از این موارد را به حداقل برسانید و در صورت استفاده، بلافاصله دندان های خود را مسواک بزنید.

مراقبت از دندان ها و لثه

در طول روز حداقل دو بار دندان های خود را اصولی و به طور صحیح مسواک بزنید. خمیردندانِ مصرفیِ شما، باید حاوی فلوراید باشد. استفاده از نخ دندان بعد از مسواک زدن نیز واجب است. اگر دهان شما دائما خشک است باید با دندانپزشک خود در این رابطه مشورت نمایید. این خشکی دهان ممکن است ناشی از مصرف برخی از داروها نیز باشد که با تغییر نوع دارو این مشکل حل خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: فلوراید تراپی و نحوه انجام آن

در صورتی که نگران دندان های کودکان خود هستید، سعی کنید مصرف مواد قندی و شیرین را در رژیم غذایی آنها محدود نمایید. حتما به کودکان خود آموزش دهید که طرز صحیح مسواک زدن دندان هایشان،‌ چگونه است. از سنین پایین کودکان خود را برای رفتن به دندانپزشکی تشویق نمایید و سعی کنید از دندانپزشکی نترسند. کودکان کوچکتر باید از خمیردندانِ مخصوصِ کودکان استفاده کنند. حتما راهنمای پشت محصول را مطالعه فرمایید. حتما از کودکان خود بخواهید که مسواک زدن قبل از خواب را انجام دهند زیرا این موقع،‌ جزو مهم ترین زمان برای تمیز کردن دندان ها می باشد.

درمان پوسیدگی دندان ها

زمانی که پوسیدگی در دندان های شما به وجود آمد، اولین و مهم ترین اقدام،‌ مراجعه به دندانپزشک است. با توجه به نوع و میزان پوسیدگی دندان هایتان،‌ دندانپزشک ممکن است راه های درمانی متفاوتی را انتخاب کند که شامل پر کردن یا روکش کردن، درمان ریشه دندان، برداشتن بخشی از دندان یا کشیدن دندان پوسیده، استفاده از پروتز یا ایمپلنت باشد. انتخاب روش درمانی بستگی به میزان پوسیدگی دندان و هزینه ها دارند که می توانید با مشورت دندانپزشک خود بهترین راه درمان را انتخاب کنید. شما می توانید برای بهره مندی از بهترین و مناسب ترین روش درمان، از دندانپزشکان خوب و کاربلند کلینیک سفید صدفی استفاده کنید تا بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید. برای رزرو وقت از کلینیک ما می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.