حساسیت دندان

حساسیت دندان

بسیاری از افراد هنگام خوردن نوشیدنی یا غذاهای سرد و گرم، دندانشان درد می گیرد. در صورتی که با خوردن موارد این چنینی،‌ با درد دندان درگیر می شوید، زمان آن فرا رسیده است که برای موضوع حساسیت دندان به دندانپزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات، چیز های دیگری نیز وجود دارد که باعث تحریک و اذیت دندان ها می شود مانند غذاهای ترش و شیرین و یا حتی در بعضی از افراد دیده شده که با سرد شدن هوا نیز دچار دندان درد شده اند. برای اینکه بتوانید علت این درد را پیدا کنید و آن را درمان کنید، باید از دندانپزشک کمک بگیرید. فهمیدن علت ایجاد درد، اولین قدم برای شروع درمان است. زمانی که علت اصلی این درد را متوجه شوید می توانید آن را درمان کنید. درد به وجود آمده می تواند علت های مختلفی از جمله پوسیدگی دندان ها، نازک بودن مینای دندان ها و غیره داشته باشد. این درد می تواند در زمان های مختلفی به سراغ شما بیاید؛ موقع غذا خوردن، گاز زدن و یا بدون هیچ دلیلی در دندان های شما احساس درد به وجود بیاید.

حساسیت دندان چیست؟

آیا تا به حال برای تان پیش آمده است که بعد از خوردن بستنی یا با خوردن یک قاشق سوپ داغ در دندان هایتان، درد احساس کنید؟ باید بدانید که در داشتن این احساس درد، تنها نیستید. درد گرفتن دندان ها هنگام خوردن غذاهای سرد و گرم می تواند نشانه ای از وجود دندان پوسیده در دهان شما باشد اما این تنها علت نیست. ممکن است درد دندان های شما تنها به خاطر داشتن دندان های حساس باشد. حساسیت دندان یا حساسیت بیش از حد عاج، دقیقا همان معنایی را می دهد که می توانیم از اسمش متوجه شویم : درد و ناراحتی در دندان ها، در پاسخ به محرک های خاص مانند دمای گرم یا سرد.حساسیت دندان ها می تواند موقتی باشد یا حتی به طور یک مشکل مزمن شما را در طول زندگی همراهی کند. این مشکل می تواند تنها یک دندان خاص را درگیر کند و یا تمام دندان های افراد را حساس کند. دلایل بسیاری وجود دارد که می تواند منجر به حساسیت دندان ها شود اما در اکثر موارد این حساسیت با تغییر دادن شیوه زندگی و رژیم غذایی به طور کامل قابل حل خواهد بود.

علائم دندان های حساس

حساسیت دندان

افرادی که دندان های حساسی دارند، ممکن است در مقابل محرک های خاص، پاسخ درد یا ناراحتی را تجربه کنند. ممکن است درد در دندان ها را به طور خاص، در دندان هایی حس کنید که قبلا آسیب دیده اند. رایج ترین محرک ها برای دندان های آسیب دیده عبارتند از:

 • غذاها و نوشیدنی های داغ
 • غذاها و نوشیدنی های سرد
 • هوای سرد و دمای پایین
 • غذاها و نوشیدنی های شیرین
 • غذاها و نوشیدنی های اسیدی
 • استفاده از آب سرد برای مسواک زدن دندان ها
 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن
 • نوشیدنی های الکلی

علائم مرتبط با حساسیت دندان ها، می توانند بدون هیچ دلیل خاصی در برهه ای از زمان ظاهر شوند و پس از مدتی نیز از بین بروند. این علائم می توانند بسیار شدید و یا خفیف باشند.

علت حساسیت دندان ها چیست؟

برخی از افراد به طور ژنتیکی مینای دندانشان نازک تر از بقیه می باشد و به همین دلیل به طور طبیعی دندان های حساس تری دارند. مینای دندان به لایه بیرونی دندان گفته می شود که وظیفه آن محافظت از دندان هاست. در بسیاری از موارد مینای دندان ها ممکن است ساییده شوند، این ساییدگی علل متفاوتی دارد؛ از جمله:

 • مسواک زدن دندان ها با فشار زیاد، به عبارتی محکم مسواک زدن
 • استفاده از مسواکی که برس سفت دارد
 • استفاده از نوشیدنی و غذاهایی که اسیدی هستند
 • دندان قروچه کردن در طول شب (اطلاعات بیشتر در مورد دندان قروچه)

گاهی اوقات شرایط دیگری نیز می تواند باعث نازک شدن مینای دندان ها بشود. به عنوان مثال رفلاکس معده به مری، می تواند باعث بالا آمدن اسید از معده و مری شود و به مرور زمان دندان ها را فرسوده کند. شرایطی که باعث استفراغ مکرر می شود ( مثلا پرخوری عصبی ) نیز می تواند منجر به فرسودگی دندان ها و از بین رفتن مینا شوند. فرو رفتگی یا نبودن بخشی از لثه ها، می تواند باعث شود بخش هایی از دندان ها در معرض دید قرار بگیرند و بدون محافظت باقی بمانند و همین امر منجر به ایجاد حساسیت شود.

پوسیدگی دندان، دندان های شکسته، دندان های بریده شده و پرکردگی ها یا روکش های فرسوده، می توانند عاج دندان را در معرض دید قرار داده و باعث ایجاد حساسیت شوند. در مواردی که علت حساسیت و درد به وجود آمده شامل موارد ذکر شده باشد، به جای تمامی دندان ها، احتمالا تنها یک یا چند دندان حساس می شوند. همچنین ممکن است پس از انجام کارهای دندانپزشکی مانند پر کردن، روکش یا بلیچینگ دندان، دندان های شما به طور موقت دچار حساسیت شوند. در این مورد نیز حساسیت تنها به دندان درمان شده و ناحیه اطراف آن محدود می شود. این نوع از حساسیت نهایتا تا دو هفته پس از درمان باید از بین برود. در صورتی که پس از گذشت این زمان همچنان حساسیت داشتید، باید به دندانپزشک خود مراجعه نموده و این درد را گزارش دهید.

دندان های حساس چگونه تشخیص داده می شوند؟

اگر برای اولین بار است که هر نوع حساسیتی را در دندان های خود احساس می کنید، باید هرچه سریع تر با دندانپزشک تان یک جلسه ویزیت رزرو کنید. دندانپزشک شما می تواند سلامت دندان های شما را چک کند و در صورت وجود مشکل، آن را به شما اعلام کند. مشکلات احتمالی ای که در طول جلسه ویزیت شما بررسی می شود شامل حفره های موجود در دندان ها، پر کردگی های شل شده، پوسیدگی دندان ها، فرو رفتگی و از بین رفتن لثه ها و هر عامل دیگری که ممکن است علت ایجاد حساسیت باشد، می باشد. دندانپزشک شما می تواند در جلسه ویزیت، یک تمیز کردن و جرمگیری سطحی انجام دهد و در همین حین، سایر مشکلات دندانی شما را نیز گزارش دهند. همچنین ممکن است برای سنجیدن میزان حساسیت دندان ها، با برخی از ابزارهای دندانپزشکی، لثه یا دندان های شما را لمس کنند. در نظر داشته باشید که تشخیص دندانپزشک در جلسه ویزیت اولیه، کاملا ابتدایی و بر اساس شواهد می باشد بنابراین ممکن است از شما درخواست کند تا یک عکس رادیولوژی از دندان های خود بگیرید تا بتوانند به طور قطعی و دقیق مشکل دندان هایتان را گزارش دهند.

کسب اطلاعات بیشتر: درد دندان و نحوه درمان آن

درمان خانگی حساسیت دندان

در صورتی که حساسیت دندان های شما خفیف باشد، می توانید از درمان های دندانپزشکی که نیازی به نسخه ندارند، استفاده کنید. خمیر دندان هایی را انتخاب کنید که صرفا مختص افرادی با دندان های حساس طراحی و تولید شده باشند. این خمیردندان ها هیچ گونه ماده تحریک کننده ای ندارند و برخی از آنها دارای مواد حساسیت زدا هستند که کمک می کند تا درد و ناراحتی ناشی از عوامل تحریک کننده، کنترل شود و عصب دندان شما تحریک نشود. روزانه برای مراقبت از سلامت دهان و دندان خود از دهانشویه استفاده کنید اما حتما در نظر داشته باشید که دهانشویه انتخابی شما، فاقد مواد الکلی باشد تا برای دندان های شما حساسیت کمتری ایجاد شود. برای انتخاب مسواک خود، مواردی را انتخاب کنید که برس نرم تری داشته باشد و دندان ها و لثه های شما را تحریک و اذیت نکند. همچنین هنگام استفاده از مسواک، فشار کمتری را به مسواک و دندان های خود وارد کنید تا حساسیت دندان های شما دوباره موجب ناراحتی تان نشود.

برای گرفتن نتیجه دلخواه، باید حتما روش درمانی مناسب خود را با مشورت دندانپزشک انتخاب کنید و به صورت ترکیبی از این روش ها استفاده نمایید. حساسیت دندان های شما پس از یک هفته رعایت مداوم و منظم باید کمتر شده باشد؛‌در غیر این صورت نیازمند یک ویزیت مجدد از دندانپزشکتان هستید. هنگام ویزیت با دندانپزشک در مورد حساسیت دندان ها،‌ ممکن است توصیه هایی علاوه بر موارد گفته شده برای شما انجام دهند. برای مثال می توانند شما را تشویق به استفاده از ژل فلوراید یا عوامل حساسیت زدا در دوز های تجویزی بکنند. مواردی که دندانپزشک برای درمان شما عنوان می کند، می تواند به تقویت مینای دندان های شما کمک شایانی کنند.

درمان حساسیت دندان با مراجعه به دندانپزشک

اگر این حساسیت دندانی، غذا خوردن را برای شما مشکل می کند و توانایی شما در انجام روتین های روزمره خود،‌ مختل می کند، بدون هیچ صبر و تاملی به دندانپزشک مراجعه کنید و درد را از زندگی خود حذف کنید. امروزه انواع مختلفی از خمیردندان ها، مسواک ها و دهانشویه ها، مخصوص افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، طراحی شده است با مشورت با دندانپزشک خود یکی از انواع موجود در بازار را انتخاب کرده و به طور منظم از آنها استفاده نمایید. شما می توانید برای دریافت انواع خدمات مرتبط با دندان هایتان، از دندانپزشکان خوب و باتجربه کلینیک سفید صدفی استفاده نمایید تا بهترین نتیجه ممکن را از روند درمانی خود دریافت کنید.

برای رزرو وقت می توانید با شماره 02188881984 در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.