دندان درد

دندان درد

درد دندان، جزو دردهایی است که همه افراد برای یکبار هم که شده، آن را تجربه کردند. این درد، جزو دردهایی است که به هیچ عنوان نمیتوان آن را نادیده گرفت؛ چه درد آن ملایم و یکنواخت باشد و چه تند و با شدت بسیار. عفونت دندان، پوسیدگی، آسیب و یا از دست دادن دندان ها، جزو شایع ترین علت ها برای حس کردن دندان درد می باشند. همچنین در بسیاری از موارد گزارش شده است که افراد پس از کشیدن دندان خود، درد داشته اند. البته درد ممکن است از منابع دیگری نیز نشات بگیرد و در نهایت به فک برسد و شما به اشتباه تصور می کنید که دندان درد دارید.

انواع مختلفی از باکتری ها در دهان انسان ها زندگی می کنند که بالا رفتن میزان این باکتری ها، می توانند منجر به ایجاد بیماری های لثه و پوسیدگی دندان ها شوند که در نتیجه دندان درد را به ارمغان می آورند. البته باید در نظر داشت که بیماری لثه، معمولا منجر به درد نمی شود اما در مواردی ممکن است دردناک نیز باشد. افراد می توانند با استفاده از نخ دندان، مسواک زدن و استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید، از زیاد شدن تعداد باکتری ها جلوگیری کنند. دندانپزشک می تواند برای حفظ سلامت دندان های کودکان از محلول های فلورایدِ مخصوصِ کودکان استفاده نماید.

دندان درد چیست

به طور کلی می توان گفت که درد دندان، زمانی به وجود می آید که عصب ریشه دندان یا اطراف دندان تحریک شود. این درد می تواند در داخل دندان ها و یا اطراف آن حس شود. دندان درد می تواند ناشی از تحریک جزئی لثه ها باشد که در این صورت با درمان های خانگی قابل حل شدن می باشد. اما دندان درد های جدی تر ناشی از مشکلات دهانی و دندانی است که به خودی خود بهبود پیدا نمی کنند و نیاز به درمان شدن توسط دندانپزشک دارند. پالپ های موجود در داخل دندان های شما، مواد نرمی است که با اعصاب، بافت ها و رگ های خونی پر شده است. این اعصاب پالپ جزو حساس ترین عصب های بدن می باشد. هنگامی که این اعصاب تحریک شده و یا توسط باکتری ها عفونی شوند (آبسه)، می توانند باعث به وجود آمدن درد شدید شوند.

کسب اطلاعات بیشتر: آبسه دندان و نحوه درمان آن

علت به وجود آمدن درد دندان

دندان درد می تواند به علل متفاوتی به وجود بیاید. چند مورد از دلایل را ذکر می کنیم:

 • پوسیدگی دندان ها
 • آبسه دندان (وجود داشتن عفونت باکتریایی در دندان ها)
 • شکستگی دندان
 • پرکردگی های قدیمی که آسیب دیده اند
 • انجام حرکات تکراری در طولانی مدت مانند جویدن آدامس، ساییدن یا فشردن دندان ها به یکدیگر
 • لثه های عفونی
 • رشد دندان ها و بیرون آمدن دندان از لثه ها
 • برداشتن و کشیدن دندان ها مثلا جراحی برای خارج کردن دندان عقل

کسب اطلاعات بیشتر: جراحی دندان عقل

حساس بودن دندان ها و لثه

به طور معمول و در ساختار دندان ها،‌ یک ساختار سخت به نام مینای دندان وجود دارد که وظیفه آن محافظت کردن از بافت ها و اعصاب نرم داخل دندان می باشد. مینای دندان به مرور زمان می تواند از بین برود یا نازک شود. زمانی که مینای دندان از بین برود و لایه میانی دندان ها در معرض دید قرار بگیرد، هر چیزی که می خورید و می نوشید در تماس مستقیم با عصب هایتان قرار خواهد گرفت. در افرادی که مینای دندان آنها نازک شده باشد و یا به طور ژنتیکی بدین صورت باشد، می تواند باعث درد دندان و حساس شدن آنها شود. وجود بیماری لثه نیز می تواند دندان ها را حساس کند و با کنار رفتن لثه از روی بخش های دندان،‌ این قسمت ها به طور آشکارا نمایان می شوند و در تماس با غذاهایی که می خوریم قرار می گیرد. همچنین آسیب زدن به لثه ها به وسیله محکم مسواک زدن نیز ممکن است باعث ایجاد حس درد در افراد شود. البته تمیز کردن، جرمگیری و یا پر کردگی دندان ها ممکن است برای چند هفته دندان ها را دچار حساسیت کند که بعد از این مدت باید به حالت عادی باز گردد.

کسب اطلاعات بیشتر: علل حساسیت دندان و نحوه درمان آن

دندان آسیب دیده

هرباری که غذا می خورید، دندان های شما توسط تعداد بی شماری از باکتری و مواد قندی احاطه می شوند و تا زمانی که مسواک بزنید، به دندان های شما می چسبند. این باکتری ها، اسیدی را تولید می کنند که نتیجه آن ایجاد حفره در مینای دندان ها می باشد. همچنین ممکن است ترک هایی را ایجاد کنند که باعث شود بخش های نرم دندانی در معرض دید قرار بگیرند. این ترک ها ممکن است به خاطر وارد شدن ضربه به صورت شما نیز به وجود بیاید. وجود این حفره ها و ترک ها در دندان افراد، منجر به حس درد شدید می شود و شما موقع غذا خوردن و نوشیدن می توانید این درد را حس کنید. هرچه درد شما شدید تر باشد و طولانی تر بماند، احتمال وجود آسیب بیشتر می شود. اگر این ترک ها و حفره ها به اندازه کافی عمیق باشد، می تواند منجر به ورود باکتری ها به بافت های نرم دندان شود و در این قسمت عفونت به وجود بیاورد که در نهایت ایجاد آبسه کند. در صورت درمان نشدن، عفونت می تواند به سایر ارگان های بدن نیز سرایت کند.

درد دندان مربوط به خارج از دهان

ممکن است دلیل درد دندان ها، به جای دیگری از بدن برگردد که به آن درد ارجاعی می گویند. این درد که از سایر نقاط بدن نشات می گیرد،‌ می تواند به دلیل میگرن ها، گرفتگی سینوس ها، عفونت در سینوس ها و وجود مشکل در مفاصل و عضلاتی که متصل به فک هستند، باشد. در موارد نادر نیز حمله قلبی می تواند باعث ایجاد دندان درد شود. همچنین این درد می تواند نشانه برخی از بیماری های عصبی باشد.

علائم دندان درد

درد دندان ها و فک،‌ جزو رایج ترین دردها در بین مردم می باشند. دندان دردها ممکن است در اثر فشار، محرک های سرد و محرک های گرم به وجود بیاید که پس از برداشتن محرک، درد نیز تمام می شود در مواردی نیز ممکن است این درد همچنان ادامه پیدا کند. با افزایش یافتن ناحیه ای که دچار التهاب شده، درد نیز شدیدتر می شود تا جایی که ممکن است حتی به گوش یا فک نیز برسد. علائم و نشانه های دیگری که به شما هشدار می دهد زمان رفتن به دندانپزشکی فرا رسیده است، شامل موارد زیر می باشد:

 • احساس درد در هنگام جویدن
 • سردرد
 • حساسیت دندان ها نسبت به سرما و گرما
 • غذاهای شیرین و اسیدی دندان های شما را اذیت می کنند
 • ترشح از اطراف دندان ها و وجود خونریزی لثه
 • تورم اطراف دندان و فک
 • آسیب یا ضربه به فک و دندان ها
 • بوی بد دهان
 • تب
 • طعم بد در دهان

این علائم و نشانه ها ممکن است گاهی با شکستگی یا پوسیدگی دندان نیز همراه باشد. بیماری لثه پریودنتال نیز دارای علائم مشابه می باشد که تشخیص دقیق نوع مشکل بر عهده دندانپزشک است. برای تشخیص منبع درد، می توانید به دندان های پوسیده و یا قرمز شده و التهاب لثه ها توجه فرمایید. در صورتی که به دندان عفونی ضربه وارد شود،‌ باعث تشدید درد خواهد شد. این درد می تواند دندان مشکل دار شده را مشخص کند حتی اگر در ظاهر، دندان هیچ مشکلی نداشته باشد، به همین خاطر باید حتما توسط دندانپزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرد تا مشکلات احتمالی، عنوان شده و درمان شما به درستی انجام شود.

مراجعه به دندانپزشک برای درد دندان

در صورتی که درد دندان های شما ۱ یا ۲ روز ادامه پیدا کرده و به هیچ عنوان خوب نشده است؛ درد دندان شما بسیار شدید است؛ با باز کردن دهان خود، گوش درد دارید و تب کرده اید، باید فورا به دندانپزشکی مراجعه کنید. شناسایی کردن دندان های عفونی در اسرع وقت و درمان آنها امری مهم و حیاتی محسوب می شود که می تواند تاثیر بسزایی بر سلامت کلی بدن شما بگذارد. درمان به موقع دندان های عفونی، باعث جلوگیری از پخش عفونت در سر و جمجه و حتی جریان خون افراد می شود به همین علت باید از بیشتر شدن و انتشار یافتن آن جلوگیری کنید. درد گرفتن دندان، جزو مواردی است که نباید درمان آن را به تعویق انداخت. همچنین درد به وجود آمده ممکن است به خاطر دندان عقل شما باشد و نیازمند ویزیت توسط متخصص و جراحی برای خارج کردن آن باشد.

می توان گفت درد دندان جزو غیرقابل تحمل ترین دردهای موجود است که افراد حاضرند هرکاری بکنند تا این درد را از بین ببرند. تشخیص علت اصلی دندان درد، تنها به عهده دندانپزشک کاربلد می باشد که شما با مراجعه به دندانپزشک خوب و باتجربه می توانید اطمینان حاصل کنید که تشخیص وی، کاملا صحیح می باشد. برای درمان درد دندان،‌ می توانید به کلینیک سفید صدفی مراجعه نمایید تا با بهترین دندانپزشکان این مجموعه، کار خود را انجام دهید و دندان دردتان را درمان کنید.

شما می توانید برای رزرو نوبت، با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.