آندربایت و نحوه درمان آن

آندربایت

یکی از اهدافی که اکثر مردم باید در زندگی خود داشته باشند، دستیابی و رسیدن به یک لبخند زیبا و دلنشین است. افرادی که دندان هایشان هم تراز و در یک راستا هستند، نشانگر سلامت عمومی دهان و دندان هایشان می باشد. داشتن لبخند زیبا، می تواند یکی از بهترین فاکتورها برای جذب افراد دیگر در نگاه اول باشد. اما افرادی که مشکلشان فراتر از یک کج بودن دندان ساده است و مشکلی دارند که موجب بیرون زدن دندان های فک پایینی و یا جلوتر بودن خود فک می شود، علاوه بر تاثیری که در ظاهر وی گذاشته می شود، سلامت و رفاه کلی افراد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. البته خبر خوب این است که امروزه درمان های متفاوتی برای افرادی که با مشکل آندربایت رو به رو هستند ارائه می شود که با توجه به شدت مشکل و تشخیص دندانپزشک، می توانند راهکار درمانی خود را انتخاب کنند.

آندربایت چیست؟

آندربایت که از نظر بالینی به عنوان مال اکلوژن کلاس ۳ نیز شناخته می شود، به حالتی گفته می شود که دندان های پایین افراد، بر روی دندان های بالایی وی می آید و هم پوشانی ایجاد می کند. افرادی که با آندربایت درگیر می شوند ممکن است از نوع خفیف آن (زمانی که دندان های بالا و پایین تقریبا به هم می رسند) تا آندربایت شدید (زمانی که دندان های شما اصلا به هم نمیرسند) را داشته باشند. البته آندربایت شدید می تواند نتیجه پروگناتیسم (prognathism) یا بیرون زدگی فک پایین به مقدار زیاد نیز باشد. با توجه به اینکه شدت و میزان آندربایت در یک شخص چقدر باشد، ممکن است علائم متفاوتی را تجربه کند. برخی از این علائم به شرح زیر می باشند:

 • مشکلات خوردن و جویدن
 • مشکلات گفتاری و صحبت کردن
 • درد مزمن در فک یا مفصل فک
 • داشتن سر درد یا گوش درد
 • ترک خوردن دندان ها یا فرسوده شدن آنها
 • پوسیدگی دندان ها دراثر ساییده شدن مینای دندان
 • سختی در نفس کشیدن
 • بوی بد دهان و به وجود آمدن عفونت های باکتریایی
 • آپنه خواب، خر و پف کردن و دیگر مشکلات مربوط به خوابیدن
 • اعتماد به نفس و عزت نفس پایین
 • استرس عاطفی ناشی از قضاوت ها و نگاه های دیگران به ظاهر فرد

دلایل ایجاد آندربایت

نحوه قرارگیری دندان ها روی یکدیگر، می تواند بسته به علل متفاوتی تغییر کند. به طور معمول و در حالت عادی، دندان ها به گونه ای رشد می کنند که دندان های بالا کمی روی دندان های پایین قرار گیرند و دندان های آسیاب فک بالایی باید در شیار های موجود در دندان های آسیاب فک پایینی جای بگیرد. چیدمان صحیح دندان ها موجب می شود که هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن، افراد لب ها و گونه های خود را گاز نگیرند و به خودشان آسیبی وارد نکنند.

برای به وجود آمدن بیماری آندربایت در یک فرد، عوامل متفاوتی درگیر هستند که به شرح زیر می باشند:

عادات دوران کودکی

برخی از عادات دوران کودکی، میتوانند جزو علت های ایجاد آندربایت در فرزندان شما شوند. خوب است که این عادات را شناسایی کنید و در صورت مشاهده آنها در میان رفتارهای کودکان، سعی کنید به درستی آنها را از بین ببرید تا مشکلی برای فرزندتان به وجود نیاید.

برخی از این عادات تاثیر گذار عبارتند از:

 • مکیدن انگشتان شست
 • فشار دادن دندان ها با زبان و بازی کردن با دندان ها توسط زبان
 • استفاده از پستانک برای کودکانی که بالای ۳ سال هستند
 • استفاده از شیشه شیر برای تغذیه پس از سال های شیرخوارگی

عوامل ارثی

همانطور که گفته شد، آندربایت در اکثر افراد به خاطر ژنتیک و عوامل ارثی ایجاد می شود. حتی اگر یک نفر در خانواده به آندربایت دچار شده باشد، احتمال اینکه دیگر افراد خانواده نیز به آن دچار شوند تا حد زیادی افزایش می یابد. همچنین خوب است بدانید که ژنتیک افراد، شکل و اندازه دندان ها و فک افراد را نیز تعیین می کنند. افراد ممکن است با دندان های متفاوتی به دنیا بیایند برای مثال ممکن است با دندان های کج، نهفته، به هم نزدیک و یا نداشتن تناسب، پا به این دنیا بگذارند. همچنین یکسری از نقص های خاص مثل شکاف داشتن لب یا کام دهان نیز ارثی است و ممکن است کودک از بدو تولد این مشکلات را داشته باشد. تمام شرایط گفته شده می تواند موجب بیماری مال اکلوژن و آندربایت شود.

آسیب های وارده به فک

صدمات و جراحات شدیدی که به صورت وارد می شود، می تواند باعث آسیب رساندن به استخوان فک شود که این آسیب ها ممکن است به صورت دائمی همراه با فرد بماند. در اغلب مواقع، ترمیم کردن استخوان فک شکسته، کار انجام شدنی ای است اما می بایست برای درمان آن هرچه سریعتر اقدامات لازم انجام شود و نزد یک شخص متخصص و باتجربه انجام گردد. البته این آسیب ها ممکن است به درستی درمان نشوند و موجب ایجاد آندربایت در فرد گردد.

تومورها و غدد سرطانی

تومورها و غدد سرطانی جزو مواردی هستند که خیلی کم ممکن است موجب بیماری آندربایت شوند. اگر این تومورها در ناحیه فک و صورت ایجاد شده باشند و به میزان قابل توجهی پیشرفت کرده باشند، می توانند باعث به وجود آمدن آندربایت در افراد شوند.

نحوه درمان آندربایت

اینکه دندان های یک شخص از بدو تولد، کاملا هم تراز و ردیف نباشند، یک امر کاملا طبیعی است. به طور معمول دندان هایی که کمی نامرتب هستند نیازی به درمان پزشکی ندارند. با این حال درمان کردن و اصلاح کردن آندربایت به خصوص زمانی که این بیماری شدت بالایی داشته باشد، می تواند کمک بسیاری به فرد بکند. به طور مثال تمیز کردن دندان ها آسان تر می شود، خطر بیماری لثه کاهش می یابد و احتمال پوسیدگی دندان ها نیز کم می شود. همچنین با درمان کردن آندربایت، فشار کمتری را بر روی دندان ها، فک ها و عضلات صورت، احساس می کنید. این درمان کردن علاوه بر موارد گفته شده، موجب می شود که خطر شکستن دندان کم شود و احتمال ابتلا به اختلالات دردناک فکی نیز به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

درمان آندربایت به روش های متفاوتی انجام می شود که شامل موارد زیر است:

درمان های خانگی

برای افراد عادی با دندان های سالم و بدون مشکل، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان جزو کارهای واجب می باشد. علاوه بر اینها حتما می بایست هر ۶ ماه یکبار جهت انجام چکاپ ها به دندانپزشک مراجعه کنند. اما کسانی که دارای بیماری آندربایت هستند، باید خیلی بیشتر از دندان های خود مراقبت کنند. این افراد باید دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنند و از خمیردندانی استفاده کنند که حاوی فلوراید باشد. همچنین توجه داشته باشند که موقع مسواک زدن، قسمت داخل دندان ها و قسمت های مجاور با خط لثه را نیز مسواک بزنند. علاوه بر مسواک زدن، باید حداقل دوبار در روز از نخ دندان نیز استفاده کنند و هر ۴ ماه یکبار جهت انجام جکاپ به دندانپزشک خوب و باتجربه مراجعه کنند و دندان های خود را جرمگیری کنند.

درمان های پزشکی

باید بدانید که درمان پزشکی، تنها راه درمان واقعی مشکل آندربایت و تراز کردن دندان ها می باشد. درمان پزشکی در کمترین حالت می تواند ظاهر دندان های افراد را بهبود ببخشد. در افرادی که مشکل آندربایت شدت زیادی ندارد، دندانپزشک می تواند با استفاده از ارتودنسی و بریس های پلاستیکی یا سیمی، دندان ها را در طول زمان حرکت داده و در جای صحیح خود نگه دارد. برای برخی از افراد که در فک خود با مشکل ازدحام دندان ها رو به رو هستند نیز با برداشتن یک یا چند دندان، می تواند فضای کافی برای دیگر دندان ها ایجاد کرد تا همه دندان ها به طور صحیح در کنار یکدیگر قرار گیرند. همچنین برای تراز کردن دندان های بیرون زده یا بسیار بزرگ ممکن است کمی دندان را تراش دهد تا فک بالا و پایین به درستی روی یکدیگر قرار گیرند. برای افرادی که مشکل آندربایت در آنها شدت بیشتری داشته باشد، گزینه جراحی بهترین راه درمانی است.

جراحی آندربایت

اکثر جراحان ماهر و باتجربه در این زمینه قادر به درمان بیماری آندربایت هستند. با توجه به شرایط بیمار و شدت مشکل وی، ممکن است فک پایین را کمی کوچک کنند یا فک بالا را تغییر شکل دهند. در برخی از موارد جراحان با استفاده از سیم، صفحه و پیچ، شکل مناسب استخوان را حفظ می کنند. البته که جراحی ممکن است خطرات متعددی را به همراه داشته باشد از جمله خطر عفونت یا به وجود آمدن زخم، اما برای افرادی که آندربایت دارند می تواند کمک کننده عظیمی باشد و درمان آنها را کامل کند.

مراجعه به دندانپزشک برای بررسی تخصصی آندربایت

پس از تشخیص این بیماری، می بایست هرچه سریعتر اقدامات لازم جهت درمان آن انجام شود تا از وارد شدن آسیب های بیشتر به دهان و دندان افراد جلوگیری گردد. برای درمان کردن شما می توانید جهت درمان و تشخیص بیماری آندربایت، با دندانپزشکان خوب و باتجربه کلینیک سفید صدفی ویزیت شوید تا مراحل درمانی خود را به طور کامل متوجه شده و اقدامات لازم را برای درمان خود انجام دهید. برای رزرو نوبت مشاوره رایگان خود با بهترین دندانپزشکان کلینیک سفید صدفی، با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.