جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل

ممکن است دندانپزشک با معاینه دندان هایتان به شما اطلاع دهد که زمان جراحی دندان عقل شما فرا رسیده است. دندانپزشکان ممکن است شما را به یک جراح ارجاع دهند و یا خودشان جراحی دندان عقل شما را انجام بدهند. این عمل در مطب انجام می شود و فقط چند روز طول می کشد تا شما به روال عادی زندگی تان باز گردید. کشیدن دندان عقل، یک روش جراحی برای خارج کردن یک یا چند دندان عقل است. دندان های عقل، چهار دندان دائمی است که در بزرگسالی در می آیند؛ هرکدام از این دندان ها، در انتهای دهان و در فک بالا و پایین وجود دارند. در صورتی که دندان عقل، جایی برای رشد نداشته باشد، ممکن است منجر به ایجاد درد شده و یا عفونت کند. همچنین اگر دندان عقل رشد خود را کامل نکند، مشکلات دندانی دیگری را نیز می تواند به وجود بیاورد. در این مواقع باید دندان عقل کشیده و خارج شود که این کار توسط دندانپزشک و یا جراح دندان انجام خواهد شد. حتی اگر دندان عقل شما نهفته باشد و مشکلی ایجاد نکرده باشد، دندانپزشک شما می تواند برای پیشگیری از مشکلات، کشیدن دندان عقل را به شما پیشنهاد کند.

چرا دندان عقل را جراحی می کنیم؟

دندان های عقل، جزو آخرین دندان هایی هستند که در دهان ظاهر می شوند. این دندان ها معمولا در سنین ۱۷ تا ۲۵ سالگی رشد می کنند و در برخی از افراد این دندان ها هرگز رشد نمی کنند. برای بقیه افراد، دندان عقل به طور طبیعی رویش می کنند ( مثل دندان های آسیاب ) و هیچ مشکلی را برای آنها به وجود نمی آورند. بسیاری از اشخاص هستند که با مسئله دندانِ عقلِ نهفته، درگیر می شوند. این اتفاق زمانی می افتد که دندان ها،‌ فضای کافی برای رشد کردن به طور طبیعی را نداشته باشند. دندانِ عقلِ نهفته، ممکن است به طور جزئی بیرون بیاید و یا اصلا بیرون نزند. دندان عقل نهفته ممکن است:

 • در زاویه ای رشد کند که با دیگر دندان ها برخورد داشته باشد و آنها را نیز از جای خود منحرف کنند.
 • زاویه رشد آن به سمت پشت دهان باشد.
 • در زاویه ای رشد کند که گویی در لثه و استخوان فک، دراز کشیده است. یعنی به جای رشد عمودی، رشد افقی داشته باشد.
 • مانند دندان های دیگر و در زاویه مناسب رشد کنند اما از لثه بیرون نزند و محبوس بماند.
 • اگر بیماری های لثه و دندانی داشته باشید و نیز اگر دندان های شما پوسیده باشند و به طور مناسب به وضعیت بهداشت آنها رسیدگی نشود، دندانپزشک پیشنهاد می کند که دندان عقل تان را نیز بکشید.

در تمامی موارد بالا در صورتی که در اسرع وقت، دندان عقل را جراحی نکنید، ممکن است بسیار دردناک شود و حتی باعث ایجاد عفونت شود.

کسب اطلاعات بیشتر: علل درد دندان و انواع دردها / بیماری های لثه

چه زمانی نیاز به جراحی دندان عقل احساس می شود‌؟

در صورتی که دندان عقل شما نهفته باشد، ممکن است مشکلات زیر را برایتان به وجود بیاورد‌:

 • احساس درد در دندان ها، فک و گونه ها
 • به دام انداختن مواد غذایی در پشت دندان عقل
 • ایجاد عفونت و یا بیماری های لثه
 • به وجود آمدن پوسیدگی در دندان عقلی که نیمه رشد کرده
 • آسیب زدن به دندان مجاور خود
 • آسیب زدن به استخوان فک و لثه ها
 • به وجود آمدن کیست در اطراف دندان عقل
 • ایجاد عوارض در درمان های ارتودنسی و مانع شدن برای انجام ارتودنسی

دندانپزشک شما می تواند این عمل را در مطب خود انجام دهد. با این حال در مواردی که دندان عقل بسیار نهفته باشد یا اگر نیاز به جراحی بسیار عمیقی داشته باشد،‌ دندانپزشک شما ممکن است پیشنهاد دهد که این عمل توسط جراح انجام شود. در طی انجام این جراحی، از بی حسی موضعی و یا انواع آرام بخش استفاده می شود تا شما هیچ دردی را احساس نکنید.

پیشگیری از مشکلات مرتبط با دندانِ عقلِ نهفته

امروزه هنوز بین متخصصان، اختلاف نظرهایی در ارتباط با کشیدن دندانِ عقلِ نهفته وجود دارد؛ ‌اما اکثرا موافق کشیدن و خارج کردن آن هستند. پیش بینی کردن مشکلاتی که ممکن است در اثر خارج نکردن دندان عقل نهفته برای هر نفر اتفاق بیفتد،‌ مشکل است. با این حال دلایلی وجود دارد که بهتر است این دندان را از فک،‌ خارج کنید:

 • با اینکه دندان نهفته است و هیچ علائمی ندارد، باز هم امکان دارد که در آینده باعث ایجاد مشکلات متعددی شود.
 • در صورتی که دندان رشد کند اما فضای کافی برای آن وجود نداشته باشد،‌ رسیدگی و نگهداری از آن بسیار مشکل خواهد بود و احتمال بیشتری دارد که دچار پوسیدگی دندان شود.
 • در صورتی که در سنین پایین تر، دندان عقل را خارج نکنید و در سنین بالا دچار مشکل شوید،‌ عوارض بعد از جراحی برای شما بسیار بیشتر خواهد بود.

خطرات احتمالی جراحی دندان عقل

جراحی دندان عقل در اکثر مواقع، هیچ خطری را به دنبال ندارد. البته با اینکه عوارضی ندارد، باز هم یک رویکرد جراحی است که نیاز به برش زدن لثه و بافت دهان و خارج کردن استخوان می شود. به ندرت و در موارد بسیار نادری ممکن است عوارض زیر را به دنبال داشته باشد:

 • به وجود آمدن حفره ای خشک و دردناک و یا قرار گرفتن استخوان، در معرض دید.
 • ایجاد شدن عفونت در محل جراحی که ممکن است به خاطر باکتری ها و یا مواد غذایی باقی مانده در دهان باشد.
 • در صورتی که دندانپزشک انتخابی شما کاربلد نباشد، ممکن است دندان های مجاور تحت تاثیر قرار بگیرند و یا اعصاب، استخوان فک و یا سینوس ها آسیب ببینند.

آماده شدن برای انجام جراحی دندان عقل

کشیدن دندان عقل یک عمل سرپایی می باشد. یعنی همان روزی که عمل انجام می شود، به خانه می روید. از دندانپزشک خود سوال کنید که آیا نیاز است که کسی بعد از عمل همراه شما باشد یا خیر. در اکثر موارد نیازی احساس نمی شود اما برای احتیاط می توانید یکی از افراد نزدیکتان را همراه خود ببرید. قبل از انجام عمل، دندانپزشک شما دستورالعمل های لازم را به شما ارائه خواهد کرد؛ اما در صورتی که سوالی داشته باشید می توانید از وی بپرسید. همچنین در مواردی که مراجع در حال مصرف داروی خاصی است، باید داروی در حال مصرف را به دندانپزشک اطلاع دهد تا از تداخل دارویی جلوگیری شود.

اقدامات مورد نیاز بعد از جراحی دندان عقل

در صورتی که برای انجام جراحی، دارو های بیهوشی دریافت کنید،‌ پس از اتمام عمل به بخش ریکاوری منتقل خواهید شد. اگر در طی این جراحی تنها از بی حسی استفاده شده باشد، نیازی به اتاق ریکاوری نبوده و در چند ساعت آینده اثر بی حسی از بین خواهد رفت. اتفاقاتی که ممکن است بعد از جراحی دندان عقل، برای شما اتفاق بیافتد:

خون ریزی

در روز اول پس از انجام جراحی، ممکن است مقداری تراوش خونی رخ دهد که جای نگرانی وجود ندارد. فقط باید مراقب باشید که دهان خود را زیاد آبکشی نکنید و بگذارید که در جای زخم لخته خونی تشکیل شود تا هر چه سریعتر بهبود پیدا کنید. طبق دستور دنداپزشک یا جراح، گاز استریل را روی محل جراحی شده بگذارید.

مدیریت درد

درد پس از جراحی کاملا طبیعی می باشد. برای کنترل کردن این درد می توانید از مسکّن های بدون نسخه استفاده کنید یا با نسخه دندانپزشک مسکّن های لازم را دریافت کنید. در صورتی که طی عمل جراحی،‌ استخوان نیز برداشته شده باشد، دارو های تجویزی را حتما مصرف نمایید. همچنین نگه داشتن کیسه آب سرد نیز می تواند به کنترل درد بسیار کمک کند.

متورم شدن و کبودی

تورم هایی که ممکن است در گونه شما ایجاد شده باشد،‌ پس از دو یا سه روز از بین خواهند رفت. در این مدت می توانید از کیسه آب سرد استفاده کنید تا در کاهش تورّم به شما کمک کند.

فعالیت ها

پس از اتمام جراحی، باقی روز را استراحت کنید. پس از آن می توانید فعالیت های عادی و روزمرّه خود را از سر بگیرید. اما در نظر داشته باشید که حداقل تا یک هفته بعد از انجام جراحی، از فعالیت های شدید که می تواند منجر به باز شدن زخم شما شود، جلوگیری کنید.

نوشیدنی ها

بعد از جراحی، آب فراوان میل کنید. در ۲۴ ساعت اول،‌ از خوردن نوشیدنی های الکلی خودداری فرمایید. همچنین نوشیدنی های کافئین دار، گاز دار یا گرم جزو ممنوعه ها می باشد. موقع نوشیدن، از نی استفاده نکنید زیرا فشار مکیدن، باعث آسیب زدن به زخم در حال ترمیم می شود.

غذاها

در ۲۴ ساعت اول پس از انجام جراحی، باید از غذاهای نرم مانند ماست یا سیب زمینی پوره شده استفاده کنید. در زمانی که توانستید،‌ شروع به خوردن غذاهای نیمه نرم کنید و از خوردن غذاهای سفت،‌ جویدنی، تند و داغ که ممکن است در حفره زخم، گیر کند یا زخم را تحریک کند، خودداری فرمایید.

تمیز کردن دهان و دندان ها

در ۲۴ ساعت بعد از انجام جراحی از مسواک و نخ دندان استفاده نکنید و با استفاده از دهانشویه، دهان خود را تمیز کنید. تا دو هفته دهان خود را پس از خوردن غذا با آب نمک بشویید.

دندانپزشک متخصص جراحی دندان عقل

برای انجام جراحی دندان عقل، حتما در نظر داشته باشید که باید با یک دندانپزشک خوب و کاربلد،‌ ویزیت شوید و جراحی خود را انجام دهید. تجربه بالای دندانپزشک انتخابی شما،‌ می تواند احتمال خطاهای انسانی در طول عمل جراحی را کاهش دهد. جهت رزرو نوبت از دندانپزشکان باتجربه کلینیک سفید صدفی می توانید با شماره ۰۲۱۸۸۸۸۱۹۸۴ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.